"Wzywanie do pracy ciężarnych lekarek czy lekarzy powyżej 65. roku życia jest nieetyczne"

Źródło:
TVN24
"Wzywanie do pracy ciężarnych lekarek, czy lekarzy powyżej 65 roku życia, jest nieetyczne"
"Wzywanie do pracy ciężarnych lekarek, czy lekarzy powyżej 65 roku życia, jest nieetyczne"TVN24
wideo 2/22
"Wzywanie do pracy ciężarnych lekarek, czy lekarzy powyżej 65 roku życia, jest nieetyczne"TVN24

Trudno nas wszystkich obarczyć winą za niedostateczne zaangażowanie. Myślę, że jest wręcz przeciwnie. To dzięki bardzo dużemu zaangażowaniu ten system od wielu lat funkcjonował, mimo ewidentnych braków kadrowych - mówił w "Tak jest" w TVN24 Aleksander Biesiada, lekarz POZ, rezydent medycyny rodzinnej i lekarz hospicyjny. - Przez osiem miesięcy lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni biorą na siebie ciężar walki z pandemią. W związku z powyższym nie chciałbym słyszeć, że ktokolwiek z tej grupy się uchyla - podkreślał profesor Andrzej Fal, kierownik Kliniki Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Szpitala MSWiA.

W niedzielę "Fakty" TVN i tvn24.pl poinformowały, że pierwszy tymczasowy szpital dla chorych na COVID-19 powstanie na Stadionie Narodowym w Warszawie. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, który odpowiada za koordynację działań w tej kwestii, przekazał, że znajdzie się tam 500 miejsc, w tym 50 OIOM-owych. Minister zdrowia Adam Niedzielski podał, że premier wydał polecenie dotyczące przygotowania planów budowy szpitali tymczasowych w każdym mieście wojewódzkim. W pierwszej kolejności w województwach mazowieckim, małopolskim i wielkopolskim.

"Z jednej strony pandemia jest wielkim zagrożeniem, z którym musimy się zmierzyć. Z drugiej strony nie możemy opuścić pacjentów"

O pandemii w Polsce i sytuacji lekarzy rozmawiali goście "Tak jest" w TVN24 - Aleksander Biesiada, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, rezydent medycyny rodzinnej i lekarz hospicyjny oraz profesor Andrzej Fal, kierownik Kliniki Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Szpitala MSWiA w Warszawie.

- Na ten moment pomysł szpitala na Stadionie Narodowym ma cztery czy pięć dni. W tej chwili za wcześnie mówić o zbieraniu kadry. Co do zasady uważam, że stworzenie bazy, zaplecza, nawet jeśli ono okaże się nadmiarowe, i oby okazało się nadmiarowe, jest bardzo słuszne, bo to rozwiąże problemy osób niezaopiekowanych - powiedział profesor Fal.

Jak mówił, "ci lżej chorzy będą mogli w takich miejscach, jak szpitale tymczasowe, być hospitalizowani i odciążyć wielospecjalistyczne szpitale, takie jak MSWiA, które od marca są właściwie jednoimiennym szpitalem".

- Z jednej strony pandemia jest wielkim zagrożeniem, z którym musimy się zmierzyć i musimy w tej chwili przede wszystkim jej stawić czoła, ale z drugiej strony nie możemy opuścić pacjentów, którzy są przewlekle chorzy, którzy jeżeli nie dostaną dzisiaj pomocy, tylko za sześć miesięcy, to niewątpliwie odbije się to na ich jakości życia, długości życia, komforcie życia. Na to w żaden sposób etyka lekarska się nie zgadza - zaznaczył profesor Fal.

"Wysyłanie przez wojewodów wezwań do pracy dla ciężarnych lekarek czy lekarzy powyżej 65. roku życia jest nieetyczne"

- Przez osiem miesięcy lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni biorą na siebie ciężar walki z pandemią, czasami w euforycznej podzięce, czasami w hejcie, robimy to cały czas. W związku z powyższym nie chciałbym słyszeć i myślę, że nie są to dobre słowa ze strony osób odpowiadających za system, że ktokolwiek z tej grupy się uchyla - powiedział.

- Wysyłanie przez wojewodów wezwań do pracy dla ciężarnych lekarek czy lekarzy powyżej 65. roku życia jest nieetyczne, bo to są ludzie szczególnie zagrożeni, powinni podlegać ochronie niezależnie od wykonywanego zawodu - dodał profesor Fal.

Odniósł się w ten sposób do słów wicepremiera Jacka Sasina, który mówił we wtorek w Polskim Radiu, że jednym z problemów w walce z pandemią "jest chociażby zaangażowanie personelu medycznego, lekarzy". - Niestety występuje taki problem jak brak woli części środowiska lekarskiego - chcę to podkreślić wyraźnie, części. Oczywiście bardzo wielu lekarzy, pielęgniarek, personelu medycznego z wielkim poświęceniem wykonuje swoje obowiązki, ale część tych obowiązków wykonywać nie chce - mówił wicepremier.

Sasin: problemem jest zaangażowanie części personelu medycznego
Sasin: problemem jest zaangażowanie części personelu medycznegoPolskie Radio

"Dzięki bardzo dużemu zaangażowaniu ten system od wielu lat funkcjonował"

Aleksander Biesiada zgodził się, że "to jest niesprawiedliwa ocena". - Trudno nas wszystkich obarczyć winą za niedostateczne zaangażowanie. Myślę, że jest właśnie wręcz przeciwnie. To dzięki bardzo dużemu zaangażowaniu [lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych - red.] ten system od wielu lat funkcjonował, mimo ewidentnych braków kadrowych i to we wszystkich aspektach - powiedział lekarz POZ, rezydent medycyny rodzinnej.

- W zderzeniu z pandemią widać wyraźnie, że brakuje nam tchu, nam wszystkim, lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom. W efekcie sam system staje się coraz mniej wydolny - mówił.

- Nie może być tak, że lekarz rodzinny w drzwiach domu pacjenta z infekcją COVID-19 siedzi i próbuje nawoływać, czy pacjent jeszcze żyje, czekając na przyjazd karetki pogotowia. Tej koordynacji nam brakuje - dodał.

Aleksander Biesiada: dzięki bardzo dużemu zaangażowaniu ten system od wielu lat funkcjonował, mimo ewidentnych braków kadrowych
Aleksander Biesiada: dzięki bardzo dużemu zaangażowaniu ten system od wielu lat funkcjonował, mimo ewidentnych braków kadrowychTVN24

"Minister w jednym tygodniu ogłasza strategię, w której my stajemy się frontem walki. A w drugim słyszymy, że będziemy przekierowywani do pracy w szpitalu"

Biesiada przyznał, że "codziennie widzi pacjentów w swoim gabinecie, którzy mają przekładany po raz trzeci, czwarty zabieg operacyjny ze względu na to, że po raz kolejny szpital jest zamieniany w jednoimienny". - Pacjent jest zdezorientowany. Gdzie ten pacjent się udaje, skoro nie może uzyskać pomocy w publicznej służbie zdrowia? Udaje się do placówek prywatnych - mówił.

- Taka sama sytuacja jest z próbami przekierowywania lekarzy rodzinnych do pracy w szpitalnictwie - ocenił. - Najpierw minister w jednym tygodniu ogłasza strategię, w której my stajemy się frontem walki, my rozpoznajemy, my musimy tych pacjentów kierować na diagnostykę, pilnować tych zleceń, następnie musimy tych pacjentów prowadzić po rozpoznaniu i jeszcze wykonywać część obowiązków sanepidu, który jest w tej chwili bardzo zapchany. A w drugim tygodniu słyszymy, że będziemy przekierowywaniu do pracy w szpitalu, to gdzie ten pacjent przyjdzie, spotykając pustą przychodnię bez lekarzy? Uda się do szpitala, czyli znowu będzie powiększał kolejkę tam - tłumaczył.

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia podało, że badania laboratoryjne potwierdziły w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem u kolejnych 7482 osób. Przekazało również informację, że zmarło 41 chorych. Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa u 183 248 osób. Zmarło 3614 chorych, wyzdrowiało 94 014 osób.

Autorka/Autor:kb//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Na autostradzie A2 zderzyły się dwa samochody osobowe. Jak przekazała policja, jedna osoba zginęła, a dwie są ranne. Oficer prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Żyrardowie starszy kapitan Jarosław Belina potwierdził na antenie TVN24, że ze wstępnych doniesień ratowników z miejsca zdarzenia wynika, że jeden z pojazdów jechał pod prąd.

Wypadek na A2. Straż pożarna: ze wstępnych doniesień wynika, że kierowca jechał po prąd

Wypadek na A2. Straż pożarna: ze wstępnych doniesień wynika, że kierowca jechał po prąd

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Władze Kanady i Meksyku już zapowiedziały cła odwetowe. Chińskie ministerstwo handlu zapowiedziało złożenie skargi do Światowej Organizacji Handlu.

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W Filadelfii rozbił się samolot pogotowia lotniczego. Zmarł pianista i kompozytor Wojciech Trzciński. Na A2 doszło do tragicznego wypadku. Donald Trump nałożył wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 2 lutego.

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Źródło:
PAP, TVN24, tvn24.pl
"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku doszło na drodze krajowej numer 22 w pobliżu miejscowości Krasowiec niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego. Samochód osobowy zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba.

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Źródło:
tvn24.pl

Pod dużym znakiem zapytania stanęła budowa drugiego etapu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w znacznym stopniu współfinansuje wartą około sześćset milionów inwestycję, ma wątpliwości co do dalszego wydatkowania środków. Sama inwestycja wzbudza dyskusje. Jej przeciwnicy twierdzą, że jest projektem stricte politycznym, z kolei zwolennicy widzą w niej szansę na rozwój miasta i regionu.

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Sztab Generalny Ukrainy przekazał, że Rosjanie umyślnie przeprowadzili atak rakietowy na internat w mieście Sudża w obwodzie kurskim, które kontrolowane jest przez wojska ukraińskie. Napisano, że "rosyjska armia teraz zaczęła celowo zabijać własnych cywilów". Rzecznik ukraińskiej armii w tym regionie poinformował, że pod gruzami budynku znalazło się 95 ludzi.

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Źródło:
PAP

Buta i arogancja - tak piątkowe zachowanie Zbigniewa Ziobry skomentowała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Anita Kucharska-Dziedzic, wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy. Dodała, że wisi nad nim "miecz sprawiedliwości". Krzysztof Kwiatkowski, senator Koalicji Obywatelskiej, stwierdził, że stawką w tej sprawie jest "zaufanie obywateli do instytucji państwa".

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

Źródło:
TVN24

W wieku 75 lat zmarł Wojciech Trzciński - kompozytor, pianista, aranżer i producent muzyczny, założyciel niezależnego ośrodka sztuki Fabryka Trzciny. Informację przekazał TVN24 jego syn, Stanisław Trzciński. 

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Źródło:
TVN24, PAP

Stacja CNN opublikowała nowe nagrania z momentu zderzenia samolotu pasażerskiego linii American Airlines z wojskowym śmigłowcem Black Hawk. Obie maszyny spadły do rzeki Potomak w Waszyngtonie. Do katastrofy doszło w czwartek.

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Źródło:
CNN

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Wynika z nich, że premier Viktor Orban w ciągu ostatniego roku zubożał o 4,3 miliona forintów, szef MSZ Peter Szijjarto nadal jest winien swoim rodzicom 30 milionów, a obłożony amerykańskimi sankcjami szef gabinetu premiera Antal Rogan rozpoczął nowy rok z majątkiem o wartości 609 milionów forintów.

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Orban zubożał

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Orban zubożał

Źródło:
PAP

Norwegia kończy z hodowlą zwierząt futerkowych. 1 lutego wszedł zakaz. Ostatnia ferma w kraju została zamknięta dwa lata temu. Na wypłatę odszkodowań w pełnej wysokości czeka jednak ponad połowa z 418 właścicieli zlikwidowanych zakładów.

Kolejny kraj bez hodowli zwierząt futerkowych. Wprowadzili zakaz

Kolejny kraj bez hodowli zwierząt futerkowych. Wprowadzili zakaz

Źródło:
PAP

11-letni Paweł zginął, a Kuba do dzisiaj leczy się z traumy po tym, jak w Humniskach na Podkarpaciu w chłopców samochodem wjechała 78-letnia kobieta. Dzieci szły poboczem, bo przy drodze nie ma chodnika. Miejscowi włodarze po tragedii obiecali jego budowę, ale na pytanie o to, kiedy powstanie, odpowiedzieć nie potrafią. Mieszkańcy są rozczarowani: - Mimo tragedii ta sprawa dla nikogo nie jest priorytetem - mówią.

Ponad rok temu na poboczu zginął 11-letni Paweł. Chodnik wciąż nie jest priorytetem

Ponad rok temu na poboczu zginął 11-letni Paweł. Chodnik wciąż nie jest priorytetem

Źródło:
tvn24.pl

Z analizy zdjęć satelitarnych analityka wywiadu MT Andersona wynika, że wszystkie rosyjskie statki i okręty wojenne opuściły swoją bazę w syryjskim porcie Tartus, na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego i płyną na zachód.

Rosyjskie statki opuściły bazę w Syrii. Płyną na zachód

Rosyjskie statki opuściły bazę w Syrii. Płyną na zachód

Źródło:
PAP

We Włoszech anulowano wyniki egzaminu po tym, jak profesorowie odkryli, że wielu zdających odpowiadając na pytania wykorzystało sztuczną inteligencję. Egzamin na uniwersytecie w mieście Ferrara musi powtórzyć 362 studentów psychologii.

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Źródło:
PAP

Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa był gościem podcastu "Szczyt Europy". W rozmowie z dziennikarzami TVN24 i Polskiego Radia mówił między innymi o kwestiach związanych z obronnością Europy, o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz o wojnie w Ukrainie. Podkreślił również kluczowe znaczenie Polski w kontekście ochrony unijnych granic.

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Źródło:
TVN24

Trzy i pół miliona złotych, a nie 40 milionów złotych wróciło do budżetu państwa z tak zwanego programu willa plus. To, co minister Przemysław Czarnek rozdał na siedziby różnych fundacji, trudno teraz odzyskać. Jednym z beneficjentów dotacji jest Fundacja "Dumni z Elbląga", w której siedzibie odbywają się teraz kursy numerologii i sensu egzystencji, a jej prezes przekonuje, że "jego stwórcą jest Allah".

Prezes Fundacji "Dumni z Elbląga" nie zwrócił 2 milionów złotych za "willę plus". Dziś wychwala Allaha i numerologię

Prezes Fundacji "Dumni z Elbląga" nie zwrócił 2 milionów złotych za "willę plus". Dziś wychwala Allaha i numerologię

Źródło:
Fakty TVN

Zbigniew Ziobro opowiada o okolicznościach swojego powrotu do Polski na krótko zanim został zatrzymany w piątek przez policję. - Zauważyłem, że jest za mną ogon w Brukseli. Mam podejrzenia, że to mogły być polskie służby - powiedział. Przyznał, że chodziło o to, "by wszyscy myśleli, że leci do Polski samolotem". Na pytanie, czy jego celem było zmylenie służb, odparł, że w przeszłości był krótko funkcjonariuszem operacyjnym. - Pewne doświadczenia się przydają - dodał.

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

Raz na cztery lata Jezioro Maltańskie w Poznaniu zmienia w się w "suchy krater". To czas na usunięcie mułu i zalegających śmieci. Za każdym razem, gdy ten popularny zbiornik staje się zupełnie pusty, pojawiają się pytania o "znaleziska". Lista nietypowych rzeczy już jest.

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Źródło:
TVN24

Mołdawia to jedno z najszybciej wyludniających się państw na świecie - powiedział analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Kamil Całus. Liczba mieszkańców tego kraju, nie wliczając separatystycznego Naddniestrza, wynosi obecnie 2,401 miliona. To spadek o 13,9 procent w ciągu dekady.

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

Źródło:
PAP
Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W listopadzie 2024 roku samolot z Katowic do niemieckiego Dortmundu odleciał bez 42 pasażerów. Nie poczekał na osoby, które utknęły w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Do tej pory żaden z pasażerów nie otrzymał odszkodowania za stracony lot. - Nie ponosimy odpowiedzialności, nie możemy wypłacić odszkodowań - informuje lotnisko. Kto w takim razie odpowiedzialność ponosi?

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Źródło:
tvn24.pl

Jak działają kamery na rondzie Wojnara we Włochach? Ze statystyk drogowców wynika, że tylko w pierwszych kilkunastu dniach od uruchomienia zarejestrowały niemal 800 wykroczeń. Ich zadaniem jest wyłapywanie kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle.

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Zarejestrowały setki kierowców przejeżdżających na czerwonym

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Zarejestrowały setki kierowców przejeżdżających na czerwonym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz ludzie związani z Jarosławem Kaczyńskim są obecni nie tylko w studiach i na łamach gazet Tomasza Sakiewicza. Zajmują też posady w organach zarządzających jego mediami. Wszystkie one tworzą system naczyń połączonych: personalnie i kapitałowo.

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Źródło:
Konkret24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Brutalista", serialu "Przesmyk" i fali hejtu po emocjonalnym nagraniu Seleny Gomez.

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

Źródło:
tvn24.pl