"Będziemy mieli do czynienia z koktajlem dwóch wirusów"

Źródło:
TVN24
"Po raz pierwszy będziemy mieli do czynienia z koktajlem dwóch wirusów"
"Po raz pierwszy będziemy mieli do czynienia z koktajlem dwóch wirusów"TVN24
wideo 2/23
"Po raz pierwszy będziemy mieli do czynienia z koktajlem dwóch wirusów"TVN24

Jeżeli będziemy się pchać na siebie w sklepie i chuchać sobie do ucha w tramwaju, to żadne działania nie ustrzegą nas przed przekazywaniem sobie tej choroby - powiedział w "Tak jest" prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Szpitala MSWiA w Warszawie. Sławomir Jagieła, ekspert Business Centre Club ds. systemu ochrony zdrowia zwracał w TVN24 uwagę na nieprzygotowanie polskiego systemu ochrony zdrowia na okres pandemii. Dodał, że personel medyczny oceniany jest "na mocną piątkę".

Resort zdrowia potwierdził w piątek 2292 nowe przypadki zakażenia SARS-CoV-2 - nowy najwyższy bilans od początku epidemii w Polsce. Łącznie w kraju infekcję koronawirusem potwierdzono u ponad 95 tysięcy osób, spośród których 2570 zmarło. Drugi najwyższy bilans zakażeń odnotowano w czwartek 1 października, resort poinformował wtedy o 1967 zakażeniach.

W ostatnich dniach znacznie wzrosła liczba zajętych respiratorów. Od czerwca, kiedy Ministerstwo Zdrowia zaczęło przekazywać takie dane, liczba ta utrzymywała się na poziomie 60-90 sztuk. W ciągu ostatniego tygodnia przekroczyła sto, w czwartek 1 października doszła do 159, a w piątek 2 października - 166. Resort poinformował tvn24.pl, że dla pacjentów z COVID-19 dostępnych jest obecnie w skali kraju 838 respiratorów.

"Zaczyna być bardzo nieciekawie"

Prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych warszawskiego szpitala MSWiA, komentując najnowsze dane, przyznał, że w tej sprawie "na pewno zaczyna być bardzo nieciekawie". - Czy to jest niebezpieczne? Niewątpliwie tak, bo wystarczy spojrzeć na liczbę hospitalizowanych i na liczbę zajętych miejsc na intensywnej terapii - to podawane w statystykach jako zajęte respiratory. Tutaj generalnie chodzi o liczbę osób chorujących na COVID-19, które wymagają hospitalizacji w obrębie OIOM-ów lub OIT-ów - tłumaczył.

- Sytuacja, która wydawała się być dużo lepszą w okresie wakacji do połowy września, w tej chwili niewątpliwie się pogorszyła - ocenił. Według gościa TVN24, obowiązujące restrykcje zostały wprowadzone za późno. - Ostrzegaliśmy i mówiliśmy, że początek roku szkolnego będzie tym trudnym okresem - powiedział. Pytany, czy otwarcie szkół we wrześniu był dobrym ruchem, profesor Fal odparł, że był przeciwnikiem takiej opcji.

- W Polsce, ale i wielu krajach proponowany był szereg innych rozwiązań - zwrócił uwagę. Wymienił tu między innymi zachowanie odstępu między powrotem z wakacji a pójściem do szkół, czy audyt sanepidu dla szkół, który mógł sprawdzić, ile uczniów może się uczyć bezpiecznie w tych placówkach. - Żadna z tych propozycji nie została wykorzystana - podsumował.

- Wydaje mi się, że w dużej mierze obserwowany w tej chwili wzrost zachorowań jest z tym związany, ale nie tylko z tym - powiedział, zwracając tutaj uwagę na zanikającą obawę Polaków przed COVID-19. - Na początku pandemii byliśmy bardzo posłuszni: chodziliśmy w maseczkach, nie spotykaliśmy się, siedzieliśmy w domu, trzymaliśmy dystans w sklepie. Nie chciałbym powiedzieć, że baliśmy się, ale był to pewien rodzaju strach. W tej chwili przestaliśmy na to zwracać uwagę - podkreślił.

Prof. Fal przypomniał, że na COVID-19 nadal nie ma leku czy szczepionki. - Jeżeli będziemy się pchać na siebie w sklepie i chuchać sobie do ucha w tramwaju, to żadne poczynania i działania nie ustrzegą nas przed przekazywaniem sobie tej choroby - tłumaczył.

Prof. Fal: Na początku pandemii byliśmy bardzo posłuszni. W tej chwili przestaliśmy na to zwracać uwagę
Prof. Fal: Na początku pandemii byliśmy bardzo posłuszni. W tej chwili przestaliśmy na to zwracać uwagę TVN24

"Każdy szpital cierpi na brak personelu wysokospecjalistycznego"

Sławomir Jagieła, ekspert Business Centre Club ds. systemu ochrony zdrowia, przyznał, że obowiązujące w naszym kraju restrykcje nie są wystarczające. Ocenił, że system polskiej służby zdrowia nie jest i nie był przygotowany na sam okres pandemii.

- Respiratorów jest określona liczba, ale nie ma określonej liczby personelu przeszkolonego do obsługi tych respiratorów. Tu każdy pracownik jest na wagę złota, szczególnie mówimy tu o anestezjologach i pielęgniarkach - mówił. Dodał, że brakuje także "planu, aby personel wykształcić i przeszkolić". - Każdy szpital cierpi na brak personelu wysokospecjalistycznego - zauważył.

Podkreślił, że należy w tym przypadku brać pod uwagę zmienione przepisy dotyczące osób, które pozostają na kwarantannie, bo - jak wyjaśnił - nie bierze się już pod uwagę tej grupy osób i nie bada się ich ponownie po zakończeniu kwarantanny, tak jak robiono to przed zmianą przepisów. - Największa grupa osób, która może być chora, nie jest poddana obowiązkowym testom - zaznaczył.

- Pracownicy (służby zdrowia - red.), ci ludzie oceniani są na mocną piątkę, ale czy system jako system został dobrze przygotowany? Myślę, że tu dużo zawdzięczamy ludziom - ocenił. - Ludzie własną pracą i zaangażowaniem tak trochę nadrobili te niedociągnięcia ze strony rządowej - dodał.

"Będziemy mieli do czynienia z koktajlem dwóch wirusów"

W programie poruszono także bieżący temat dostępu do szczepionek w naszym kraju. Chociaż w poprzednim sezonie na grypę zaszczepiło się nieco ponad cztery procent Polaków, teraz zainteresowanie nimi wzrosło przez nałożenie się na siebie COVID-19 i grypy w sezonie jesienno-zimowym.

Szacunkowe liczby dawek szczepionek przeciw grypie sprzedanych w Polsce w sezonach 2012/2013 - 2019/2020 oraz poziom wyszczepialności przeciw grypie w populacjiOPZG/PZH/Konkret 24

Prof. Andrzej Fal przypomniał w programie, że w okresie epidemicznym notuje się dziennie do 100 tysięcy zgłoszeń zakażeń wirusem grypy.

- To są potężne liczby, które w przypadku infekcji SARS-CoV-2 w ogóle się do nich nie zbliżają - skomentował. - Obsłużenie takiej liczby osób, które będą jednocześnie podejrzane o infekcję grypową, ale i COVID-ową, będzie bardzo trudne. To kwestia epidemiczna i organizacyjna - powiedział. 

Dodał, że z drugiej strony należy na to patrzeć pod kątem immunologicznym, czyli występowania jednocześnie dwóch infekcji wirusowych. - Nie można wykluczyć żadnego z dwóch scenariuszy. Jeden z nich jest taki, że infekcja na przykład grypowa może spowodować czasową, większą odporność na zainfekowanie się COVID-em. Jest taka opcja, ale nie można wykluczyć opcji, że przy ciężkim przebiegu grypy, ta infekcja COVID-em, ze względu na osłabienie całości organizmu, będzie bardziej prawdopodobna. Jak to będzie? Zobaczymy w praktyce - mówił. 

- Będziemy mieli do czynienia z koktajlem tych dwóch wirusów, w związku z tym myślę, że niezależnie od wszystkiego czeka nas dosyć emocjonalna i trudna jesień z punktu widzenia społecznego i medycznego - powiedział.

>> Apelują do wojewody o szczepionki na grypę. "Będziemy mogli ratować życie i zdrowie"

Jagieła: Jest strach. Dużo osób, które się nie szczepiło, teraz to robi
Jagieła: Jest strach. Dużo osób, które się nie szczepiło, teraz to robiTVN24

W ubiegłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski informował, że liczba dostępnych w Polsce szczepionek przeciw grypie przekroczy 2,5 miliona. W piątek rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz potwierdził, że do końca września do Polski trafiły 972 tysiące opakowań szczepionek przeciw grypie.

Sławomir Jagieła, wypowiadając się na temat dostępności szczepionek, powiedział, że "rzeczywiście jest tutaj kłopot". - Myślę, że to nie wynika z ich braku, tylko z tego, że jest jednak strach. Dużo osób, które się nie szczepiły, teraz się szczepi - zauważył. Poinformował przy tym, że "dzięki własnej determinacji" sam zaszczepił się szczepionką kupioną w aptece. 

Prof. Fal dodał do tego, że jego zdaniem "troszeczkę przespaliśmy moment zwiększonych zamówień" szczepionek na grypę.

Problemy z dostępem do szczepionek przeciwko grypie
Problemy z dostępem do szczepionek przeciwko grypieTVN24

Autorka/Autor:akw/dap

Źródło: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Olaf Scholz walczy o utrzymanie się na stanowisku kanclerza. Przed trzema laty polityk z ramienia Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) zastąpił w tej roli Angelę Merkel, przerywając tym samym 16-letnie rządy chadecji. Po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku, gdy jego partia nie zdobyła nawet 15 procent, na kanclerza spadła fala krytyki. Prasa pisała wówczas, że "Niemcy mają dość Olafa Scholza" i że "teraz prawie nie ma znaczenia, czego żąda lub co obiecuje". Upadek jego rządu potwierdził złą passę polityka. Z jakimi obietnicami idzie do tych wyborów?

Dlaczego "Niemcy mają dość" Olafa Scholza

Dlaczego "Niemcy mają dość" Olafa Scholza

Źródło:
Berliner Morgenpost, Deutsche Welle, PAP, tvn24.pl

Papież Franciszek "miał spokojną noc i odpoczął" - głosi najnowszy, krótki komunikat Watykanu w sprawie papieża, który ukazał się w niedzielę rano. Dzień wcześniej doszło do pogorszenia stanu 88-letniego Franciszka.

Najnowszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Najnowszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Źródło:
Reuters, PAP

Wyszli do lasu w miejscowości Rzeczków (Łódzkie), żeby ściąć drzewa. Znaleziono ich przygniecionych. 68-letni mężczyzna zginął na miejscu, 41-latek zmarł w szpitalu.

Tragedia podczas wycinki drzew. Nie żyją dwaj mężczyźni

Tragedia podczas wycinki drzew. Nie żyją dwaj mężczyźni

Źródło:
tvn24.pl

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Warunki proponowanej nowej umowy o amerykańskim udziale w przychodach z minerałów i złóż naturalnych Ukrainy wydają się jeszcze surowsze dla Kijowa, niż pierwotna, odrzucona przez Ukraińców wersja - pisze "New York Times". Projekt zakłada przekazanie USA 500 miliardów dolarów dochodów z eksploatacji surowców. Amerykański sekretarz skarbu Scott Bessent stwierdził, że ta umowa będzie "jasnym sygnałem dla Rosji".

"Szereg zobowiązań" i potężne kwoty. Media: warunki nowej wersji umowy jeszcze cięższe dla Ukrainy

"Szereg zobowiązań" i potężne kwoty. Media: warunki nowej wersji umowy jeszcze cięższe dla Ukrainy

Źródło:
New York Times, PAP

W trzecią rocznicę wybuchu inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę Wielka Brytania ogłosi największy od początku agresji pakiet sankcji przeciwko Moskwie - zapowiedział szef brytyjskiej dyplomacji David Lammy. Dzień wcześniej premier Keir Starmer rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. 

Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji

Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji

Źródło:
PAP, Reuters

W mieście Trujillo na północy Peru zawalił się dach w części restauracyjnej tamtejszego centrum handlowego. Lokalne media przekazały, że co najmniej sześć osób zginęło, a 82 zostały ranne. W całym regionie La Libertad ogłoszono dwa dni żałoby.

Zawalił się dach centrum handlowego. Dwa dni żałoby

Zawalił się dach centrum handlowego. Dwa dni żałoby

Źródło:
PAP

Ulewne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznych w stolicy Botswany. W wyniku żywiołu zginęło siedem osób, tym troje dzieci -poinformował w sobotę prezydent Duma Boko.

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Źródło:
Reuters

Sąd utrzymał w mocy decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie wypadku drogowego z udziałem byłego zastępcy dyrektora Służby Więziennej Artura Dziadosza. Podstawą były opinie biegłych, którzy ocenili, że do śmiertelnego potrącenia pieszej na pasach nie doszło z winy kierowcy.

Były wiceszef Służby Więziennej śmiertelnie potrącił kobietę. Sąd zajął się decyzją o umorzeniu śledztwa

Były wiceszef Służby Więziennej śmiertelnie potrącił kobietę. Sąd zajął się decyzją o umorzeniu śledztwa

Źródło:
PAP

W niedzielę o 8 rano rozpoczęły się przedterminowe wybory w Niemczech. Obywatele tego kraju wybierają nowy skład Bundestagu. Sondaże wskazują na przewagę chadeków, a jej lider Friedrich Merz jest faworytem do objęcia urzędu kanclerza.

Niemcy głosują. Jest jeden faworyt w sondażach

Niemcy głosują. Jest jeden faworyt w sondażach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Nie ma się z czego śmiać. Bądźmy poważni, bo sytuacja robi się naprawdę poważna - napisał na platformie X premier Donald Tusk. Nastąpiło to krótko po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem pracownicy rządu federalnego USA otrzymali e-maile z działu kadr Biura Zarządzania Personelem Stanów Zjednoczonych (OPM), z prośbą o przesłanie informacji co udało się im zrobić w pracy w minionym tygodniu - donosi Reuters. Brak odpowiedzi ma być podstawą do zwolnienia z pracy. Chwilę wcześniej Musk zapowiedział takie działanie w serwisie X.

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

Źródło:
Reuters, X, PAP, tvn24.pl

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Wierni z różnych krajów przychodzą kolejny dzień pod rzymską Poliklinikę Gemelli, gdzie przed pomnikiem Jana Pawła II zostawiają świeczki i kwiaty oraz modlą się o zdrowie przebywającego tam ósmy dzień papieża Franciszka. Włoska prasa pisze, że "świat niepokoi się i modli się za papieża" i że "kluczowe będą najbliższe godziny".

"Forza Francesco", "milczenie Kurii". Włoska prasa: świat niepokoi się

"Forza Francesco", "milczenie Kurii". Włoska prasa: świat niepokoi się

Źródło:
PAP

Spotkanie z Donaldem Trumpem traktuję jako dopełnienie procesu po tym, jak wcześniej rozmawiałem z sekretarzem obrony USA i generałem Keithem Kelloggiem - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcinem Wroną. Mówił także o "sprytnym planie" dotyczącym amerykańskiego zaangażowania w rozmowy o zakończeniu wojny między Ukrainą a Rosją, który jednocześnie byłby "swoistą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy".

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Źródło:
TVN24, PAP

Prezydent USA Donald Trump, w czasie przemówienia na konferencji CPAC, mówił, że w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie rozmawia zarówno z Władimirem Putinem, jak i Wołodymyrem Zełenskim. - Chcemy, by Ukraina dała nam coś za wszystkie pieniądze, które na nią wyłożyliśmy - powiedział. Ocenił też, że działania jego poprzednika Joe Bidena w tym zakresie były "głupie".

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Źródło:
TVN24, PAP
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej planuje wydać ostrzeżenia przed opadami marznącymi i oblodzeniem. Sprawdź, gdzie mogą pojawić się alarmy pierwszego stopnia.

Lód skuje drogi. Prognoza zagrożeń IMGW

Lód skuje drogi. Prognoza zagrożeń IMGW

Źródło:
IMGW
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Depresja to groźna choroba, która może być śmiertelna. Jej objawy mogą zostać niezauważone zarówno u siebie, jak i u bliskich. Eksperci podkreślają, że nie można lekceważyć depresji i warto sięgnąć po profesjonalne wsparcie. Oto aktualna lista, gdzie szukać pomocy. 

Światowy Dzień Walki z Depresją. Tu znajdziesz profesjonalną pomoc

Światowy Dzień Walki z Depresją. Tu znajdziesz profesjonalną pomoc

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem pod Waszyngtonem. "Prezydent Trump pochwalił prezydenta Andrzeja Dudę za zaangażowanie Polski w zwiększenie wydatków na obronność" - podał w komunikacie Biały Dom. Andrzej Duda przekazał na briefingu, że Trump planuje odwiedzić Polskę.

Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"

Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"

Źródło:
PAP

Jest z nami prezydent Duda z Polski. To fantastyczny człowiek, mój wielki przyjaciel - mówił na konferencji konserwatystów CPAC prezydent Donald Trump. Polski prezydent wtedy wstał i pomachał zgromadzonym. Później z szefem swojego gabinetu Marcinem Mastalerkiem bił brawo na stojąco, gdy Trump mówił, że urzędnicy do spraw równości zostali zwolnieni.

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Źródło:
tvn24.pl

Decyzją jury Konkursu Głównego Berlinale 2025 nagroda dla najlepszego filmu - Złoty Niedźwiedź - trafiła do filmu "Drømmer" w reżyserii Daga Johana Haugeruda. Srebrnymi Niedźwiedziami nagrodzone zostały także między innymi filmy "O último azul" oraz "El mensaje".

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Źródło:
tvn24.pl

Atak z użyciem siekiery w Wałbrzychu. Poważnie ranna w twarz została dwudziestolatka, do szpitala trafił również pięćdziesięcioletni mężczyzna. Do sprawy zatrzymano osiemnastolatka. Policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

Źródło:
tvn24.pl