Rozmowa Piaseckiego

Rozmowa Piaseckiego

Liczyliśmy na dobre wyniki też w wielkich miastach, przegraliśmy w zdecydowanej większości z nich - przyznał w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 wiceminister kultury Jarosław Sellin. - W wielkich miastach, gdzie mieszka 15 procent Polaków, mamy problem. Będziemy ten problem analizować, będziemy starali się również mieszkańcom wielkich miast pokazać, że dobra polityka obecnego rządu, dobra zmiana jest także dla nich - mówił.

Wewnątrz obozu rządzącego uznano, że trzeba strategicznie podejść do wyborów europejskich, bo mogą okazać się dużym problemem wizerunkowym dla PiS-u - podkreślał w "Rozmowie Piaseckiego" w środę Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk. Odniósł się w ten sposób do krytycznego stanowiska MSZ dotyczącego wniosku ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, jaki szef resortu złożył do Trybunału Konstytucyjnego na początku października.

Nie będziemy wprowadzać polityki do poziomu powiatowego i gminnego - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz odnosząc się do zawiązanych koalicji z PiS. Zapewnił, że podtrzymuje deklarację, iż takich koalicji nie będzie w sejmikach.

Prezes PiS-u zawsze analizował wyniki wyborów samorządowych - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 były rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. - Pewnie dostrzega, że udało się utrzymać ścianę wschodnią, że udało się w pewien sposób osłabić PSL, ale pewnie też dostrzega, że w wielkich miastach PiS poniosło dużą porażkę. A jeśli chce się wygrywać wybory parlamentarne, to trzeba mieć też w miarę przyzwoity wynik w dużych miastach - dodał.

Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki podkreślał w środę w "Rozmowie Piaseckiego", że rezultat Prawa i Sprawiedliwości w wyborach samorządowych to "jeden z najlepszych wyników od 1989 roku". - W każdej kampanii nawet zwycięzcy popełniają błędy - zaznaczył, odnosząc się do przegranej PiS w dużych miastach. Przyznał też, że "wstydził się" opublikowanego w kampanii Zjednoczonej Prawicy spotu o uchodźcach.

Wizerunkowo takie rozwiązanie się sprawdziło - stwierdziła w "Rozmowie Piaseckiego" szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, odnosząc się do stworzonej przed wyborami samorządowymi Koalicji Obywatelskiej i jej wyniku w głosowaniu. - Daliśmy im łomot w dużych miastach - dodała, wskazując na Prawo i Sprawiedliwość.

Wygraliśmy i zdobyliśmy znacznie lepszy wynik niż cztery lata temu - przekonywał w poniedziałek "Rozmowie Piaseckiego" wicemarszałek Senatu Adam Bielan, komentując sondażowe wyniki wyborów samorządowych. Odnosząc się do porażki Patryka Jakiego w wyborach na prezydenta stolicy, przyznał, że "przestrzegał kolegów, żeby zbytnio nie inwestować w Warszawę medialnie i politycznie, bo to będzie na końcu miało gorzki smak".

W koalicji jesteśmy po to, żeby bronić przed atakiem Prawa i Sprawiedliwości na ostatnią redutę wolności - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego" Barbara Nowacka z Inicjatywy Polska. - Nie chodzi tylko o to, jaka będzie cyferka, ale o symboliczny gest, czyli pokazanie, że w polityce liczy się coś więcej niż partykularyzmy, walka o logo - wspólne wartości - wskazywała, odnosząc się do nadchodzących wyborów samorządowych.

W tym traktacie nie jest napisane o tym, jakoby Polska wyrzekła się swojej suwerenności w obszarach nieuregulowanych tym traktatem, jak chociażby organizacja sądownictwa - tak Jacek Sasin, sekretarz stanu w kancelarii premiera, komentował wniosek prokuratora generalnego w sprawie zgodności Traktatu o UE z polską konstytucją. - Tego dotyczył wyrok trybunału niemieckiego, na który Zbigniew Ziobro się powołuje - podkreślał Sasin w "Rozmowie Piaseckiego".

Nie uważam za rzecz niestosowną, że akurat Przemek przez trzy miesiące był na stażu w banku PKO BP - komentował w "Rozmowie Piaseckiego" w środę europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Odniósł się w ten sposób do nagrania z afery taśmowej, z którego wynika, że Mateusz Morawiecki, ówczesny prezes banku BZ WBK, miał interweniować w sprawie pracy dla jego syna Przemysława Czarneckiego, obecnie posła Prawa i Sprawiedliwości.

Według naszego statutu jest tak, że jeżeli ktoś jest skazany prawomocnym wyrokiem to powinien przestać być członkiem Platformy. Natomiast jest cała procedura, która wymaga uprawomocnienia takiej decyzji - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" Tomasz Siemoniak z PO. Odniósł się do sprawy Hanny Zdanowskiej, która kandyduje na prezydenta Łodzi. Na uwagę, że wciąż figuruje ona na stronie partii jako członek stwierdził, że dopiero po wyborach, w ostatnim tygodniu października, "zajmą się wyjaśnieniem spraw formalnych".

Nie narzucałem się w ostatnich latach. Dzięki temu te relacje są zdrowe, fajne i przywitano mnie niezwykle gorąco - zaznaczył w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 były prezydent Aleksander Kwaśniewski, mówiąc o konwencji SLD, w której wziął udział. Pytany, czy chciałby stanąć na czele Sojuszu, odparł, że "już nie chce być Mojżeszem", ale dodał, że powrót lewicy do głównego nurtu politycznego "bardzo by się przydał naszej demokracji".

Z taśm wynika, że Morawiecki dobrze się czuł w kręgu biznesowo-towarzyskim Platformy Obywatelskiej - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 były premier Leszek Miller, komentując ujawnione w zeszłym tygodniu nagrania z udziałem Mateusza Morawieckiego. - Widok rycerza na białym koniu, który walczy ze smokiem, staje się mało wiarygodny, bo okazuje się, że ten rycerz z tym smokiem był zblatowany - ocenił.

To przejaw bezradności opozycji i tego, że nie ma nic merytorycznego do zaproponowania wyborcom - ocenił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera, komentując ujawnione w zeszłym tygodniu nagrania z udziałem Mateusza Morawieckiego. Przekonywał też, że "nie ma przesłanek" przemawiających za dymisją premiera.

Trzeba poważnie rozważyć wniosek o wotum nieufności dla premiera Mateusza Morawieckiego - stwierdziła w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej. - Jedni trochę kłamią, drudzy trochę bardziej, a Morawiecki najbardziej. On ma 40 procent zbadanych wypowiedzi, które są albo kłamstwami, albo manipulacjami - przekonywała.

Dzisiaj bardziej mnie interesuje to, czy istnieje ta druga taśma. Nie ta pierwsza, którą poznaliśmy. Ta druga, o której mówią kelnerzy, gdzie napisane jest w stenogramach przesłuchań, że na tej taśmie być może Mateusz Morawiecki mówił o działania niezgodnych z prawem - podkreślał Sławomir Neumann, szef klubu PO, w czwartkowej "Rozmowie Piaseckiego". Odniósł się w ten sposób do ujawnionej części nagrań z udziałem Mateusza Morawieckiego. Dodał, że "być może tę taśmę ma osoba, która może mieć teraz wpływ na premiera".

Znam go jako uczciwego człowieka, bardzo przyzwoitego, on ma taką idée fixe - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński, odnosząc się do działań Jarosława Kaczyńskiego i jego partii. Dodał, że do prezesa Prawa i Sprawiedliwości ma "sentyment" i nie uważa, by miał on złe intencje.

Nigdy nie mieliśmy premiera, który tak kłamał - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego odnosząc się do Mateusza Morawieckiego. Przypomniał też, że Młodzi Ludowcy prowadzą akcję, w ramach której liczą kłamstwa "kłamczuszka Mateuszka". Według Kosiniaka-Kamysza ma ich już być "ponad sto".