Rozmowa Piaseckiego

Rozmowa Piaseckiego

Pierwsza myśl o zakażeniu koronawirusem pojawiła się u mnie w sobotę, 14 marca - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" minister środowiska Michał Woś, u którego potwierdzono zakażenie. - Zacząłem kaszleć w piątek, cały weekend przekaszlałem dość intensywnie - dodał. - Mój stan był dobry, porównywałem to do mocnego przeziębienia, dopiero potem się dość mocno pogorszyło - wyjaśniał.

Nie chodzi o to, żeby nakładać sankcje, tylko żeby niwelować zagrożenie epidemiczne. Wierzymy też w odpowiedzialność obywateli - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 rzecznik rządu Piotr Mueller, odnosząc się do nowych ograniczeń w przemieszczaniu się. - Liczymy, że policja nie będzie musiała podejmować interwencji, a jeżeli będzie podejmowała, to gównie wobec przypadków zbiorowego gromadzenia się, a nie pojedynczo spacerujących osób, bo to nie stanowi zagrożenia - dodał.

Uważam, że w obecnej sytuacji przeprowadzenie wyborów prezydenckich jest niemożliwe. Nie wiem, jak można próbować organizować wybory w takiej sytuacji, narażając naszych seniorów, uczestników komisji wyborczych - argumentował w "Rozmowie Piaseckiego" prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Dodał, że "Warszawa nie wyobraża sobie organizacji wyborów prezydenckich".

- To nie jest żadna tajemnica, że mamy bardzo poważne problemy, jeśli chodzi o medyczny sprzęt ochronny, zresztą jak cała Europa i świat. W tej chwili wszyscy robią zakupy, bo niestety w tej przestrzeni nie doceniono zagrożenia - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Pytany o liczbę przeprowadzanych testów, stwierdził, że jest ona "adekwatna do etapu epidemii, na którym Polska się znajduje".

Musimy być przygotowani na scenariusz zarówno taki, że 25 marca życie zaczyna wracać do normalności, jak i na scenariusz, że kolejne tygodnie będziemy musieli spędzić w trybie określonym przez wskazówki sanepidu, przez wskazówki lekarzy, a także wskazówki rządowe - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (Porozumienie).

Nie możemy powiedzieć, że to polski wirus. To jest wirus zapożyczony, przywleczony z innego kraju - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" doktor Paweł Grzesiowski, immunolog, ekspert do spraw zakażeń. Wskazywał też, że podając statystyki dotyczące koronawirusa, mówimy tylko o przypadkach potwierdzonych badaniami, a "mnóstwo osób zachoruje na tyle łagodnie, umiarkowanie, że nawet się o tym nie dowiemy".

Jestem przekonany, że każdy nowo powołany sędzia będzie się kierował wyłącznie wymogami konstytucji - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Trybunał Konstytucyjny rozpozna we wtorek wniosek marszałek Sejmu w sprawie rzekomego "sporu kompetencyjnego" między Sejmem a Sądem Najwyższym. W składzie będzie między innymi Krystyna Pawłowicz, która przyjmowała ustawę dotyczącą nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Prezydent podjął decyzję, że najlepszym miejscem, w którym będzie wszystko widać, w którym będzie można debatować, będą kluby mogły przedstawić stanowisko, jest właśnie posiedzenie Sejmu - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" rzecznik Andrzeja Dudy Błażej Spychalski. Tłumaczył w ten sposób prośbę prezydenta, który o zwołanie posiedzenia Sejmu poprosił marszałek Izby.

- Chcę zmienić to, na co do tej pory patrzyłem jako obserwator, żeby to, co do tej pory kojarzyło się z kłamstwem, bagnem, pustymi obietnicami, zaczęło się znowu kojarzyć ze służbą, prawdą - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 kandydat na prezydenta Szymon Hołownia. Przekonywał, że aby wystartować w wyborach musiał "postawić na szali wszystko", w przeciwieństwie do konkurentów. Dodał, że "chociaż nie ma kompetencji politycznych, to wykazał, że ma kompetencje w działaniu".

Jolanta Turczynowicz-Kieryłło stoi za naszymi poprawkami do ustawy o ustroju sądów powszechnych - poinformował w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 wiceminister funduszy i polityki regionalnej Kamil Bortniczuk (Porozumienie). Dodał, że "projekty, które mogłyby jakkolwiek zachwiać jednością Zjednoczonej Prawicy czy otworzyć dyskusje wewnątrz obozu nie będą przedstawiane w czasie kampanii Andrzeja Dudy".

Agenci CBA weszli do NIK-u, następnie po długich rozmowach zrezygnowali z podjęcia czynności. Byli przekonani, że mamy do czynienia z immunitetem prezesa. Następnie zostali przywróceni do siedziby NIK-u przez prokuratora - tak szczegóły przeszukania służb w siedzibie Izby przedstawił w "Rozmowie Piaseckiego" Marek Małecki, pełnomocnik Mariana Banasia. Dodał, że "najbardziej szokujące" było zabezpieczenie osobistego notatnika prezesa.

Beata Kempa sama sobie wystawia świadectwo. Mamy 2020 rok i obecność takich osób jak ja w polityce jest czymś normalnym - powiedział Krzysztof Śmiszek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24. Komentował wypowiedź europarlamentarzystki Prawa i Sprawiedliwości, która określiła go mianem "kandydata na pierwszą damę". - Beata Kempa nie jest w stanie mnie obrazić swoimi poglądami - dodał Śmiszek.

Podarcie projektu uchwały sędziów przez prezesa tego sądu Macieja Nawackiego "to zbyteczny gest" - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 sędzia Barbara Piwnik, odnosząc się do piątkowego zebrania sędziów w Sądzie Rejonowym w Olsztynie. - W takich sytuacjach sięgam do zbioru zasad etyki wykonywania tego zawodu i tam jest zapis, że sędzia żadnym swoim zachowaniem nie powinien stwarzać nawet pozorów nierespektowania prawa - dodała.

Nie ma ludzi idealnych, polityków idealnych, ale Andrzej Duda był, jest i ma szanse być bardzo dobrym prezydentem - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. Dodał, że prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu "na pewno nie kiełkowała myśl" o wystawieniu innego kandydata.