Dworczyk: mamy bardzo poważne problemy, jeśli chodzi o medyczny sprzęt ochronny

Źródło:
TVN24
Dworczyk: mamy bardzo poważne problemy, jeśli chodzi o medyczny sprzęt ochronny
Dworczyk: mamy bardzo poważne problemy, jeśli chodzi o medyczny sprzęt ochronnyTVN24
wideo 2/22
Dworczyk: mamy bardzo poważne problemy, jeśli chodzi o medyczny sprzęt ochronnyTVN24

W tej przestrzeni nie doceniono zagrożenia - ocenił szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, pytany w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 o stan wyposażenia placówek medycznych w środki ochrony. - To nie jest żadna tajemnica, że mamy bardzo poważne problemy, jeśli chodzi o medyczny sprzęt ochronny, zresztą jak cała Europa i świat - przyznał. Pytany o liczbę przeprowadzanych testów na obecność koronawirusa w Polsce, stwierdził, że jest ona "adekwatna" do "etapu rozwoju epidemii".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Od piątku 20 marca na terenie Polski obowiązuje ogłoszony przez władze stan epidemii. Zdecydowano o przedłużeniu zamknięcia wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych do Wielkanocy (12 kwietnia). Wcześniej wszystkie placówki oświatowe w kraju miały być zamknięte do 25 marca.

Szef KPRM: liczba wykonywanych testów jest adekwatna do etapu epidemii, na którym Polska się znajduje

O sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce mówił w poniedziałek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Pytany był między innymi o to, czy liczba testów na obecność koronawirusa, jaka jest przeprowadzana w Polsce, jest odpowiednia względem stanu epidemii.

- Jeżelibyśmy porównali określone etapy walki z epidemią, jeżelibyśmy porównali, ile testów wykonywano w różnych krajach - mówię przede wszystkim o krajach Europy Zachodniej - przy tej liczbie zachorowań, która ma miejsce u nas, to okazałoby się, że ta liczba jest bardzo zbliżona. To jest kwestia etapu rozwoju epidemii, a nie tego - jak niektórzy sugerują - że brakuje testów czy tych testów z jakichś powodów rząd czy służba zdrowia nie chce przeprowadzać - przekonywał.

Mówił także, że liczba przeprowadzanych testów jest "adekwatna" do "etapu rozwoju epidemii" w Polsce. - Jeżeli chodzi o nasze moce przerobowe, są one na poziomie około 3,5-4 tysięcy [wykonywanych testów - przyp. red.] i one się wciąż powiększają, ponieważ liczba laboratoriów, które wykonują testy, też się zwiększa - mówił. Zaznaczył jednak przy tym, że podaje te dane z pamięci, a dokładne informacje dostępne są w Ministerstwie Zdrowia.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE. RAPORT TVN24.PL >>>

Dworczyk: liczba przeprowadzanych testów jest adekwatna do etapu rozwoju epidemii w Polsce
Dworczyk: liczba przeprowadzanych testów jest adekwatna do etapu rozwoju epidemii w PolsceTVN24

"Nie ma w tej chwili przesłanek, żeby wykonywać testy masowo"

Dworczyk mówił także o możliwości wykonywania testów przesiewowych. - Można sobie wyobrazić masowe wykonywanie testów przesiewowych, tyle że kłopot polega na tym, że te testy przesiewowe są bardzo niedokładne. My zakupiliśmy jakąś partię testów przesiewowych, która jest w tej chwili weryfikowana - wskazywał.

Jak tłumaczył, w takiej sytuacji sprawdza się, czy potwierdzają się wyniki u pacjentów, którzy mieli wcześniej zdiagnozowanego koronawirusa testami genetycznymi. - Nie wszystkie wyniki te testy przesiewowe potwierdzają. To oznacza, że testy przesiewowe są o wiele mniej dokładne - stwierdził szef kancelarii premiera.

Jak mówił dalej, "w tej chwili nie ma takiej decyzji, żeby zastąpić testy genetyczne, czyli te dające największą pewność co do ich wyników, testami przesiewowymi, które można wykonywać masowo". - Nie ma w tej chwili przesłanek, żeby wykonywać testy masowo - na przykład podczas kontroli samochodowej czy każdemu przypadkowo napotkanemu przechodniowi - podkreślił.

"Nie doceniono skali zagrożenia"

Szef KPRM mówił także o stanie dostępności medycznego sprzętu ochronnego, między innymi maseczek.

- To nie jest żadna tajemnica, że mamy bardzo poważne problemy, jeśli chodzi o medyczny sprzęt ochronny, zresztą jak cała Europa i świat. W tej chwili wszyscy robią zakupy, bo niestety w tej przestrzeni nie doceniono zagrożenia, trzeba to sobie jasno powiedzieć - przyznał. - Jeśli chodzi o testy, o płyny ochronne, nie mamy z tym większych problemów. Jeśli chodzi o sprzęt ochronny, to nie doceniono skali zagrożenia - dodał. - Mieliśmy zdecydowanie za mało maseczek - mówił.

Jak mówił, szycie dodatkowych strojów ochronnych "nie jest takie proste". - Większość naszej produkcji zlikwidowaliśmy, została - zresztą z całej Europy - przeniesiona przede wszystkim do Chin. Dziś - w zderzeniu z pandemią, która dotknęła cały świat - Europa ma z tym poważny problem - mówił gość "Rozmowy Piaseckiego".

"Dzisiaj nie ma przesłanek, żeby wprowadzić stan nadzwyczajny"

Michał Dworczyk pytany był także o to, czy w obecnej sytuacji powinny odbyć się wybory prezydenckie, które są zaplanowane na 10 maja.

- To nie jest dzisiaj kwestia tego, co ja i pan redaktor czujemy, tylko to jest kwestia pewnego porządku prawnego - zwrócił się do prowadzącego. Jak tłumaczył, do zmiany terminu wyborów może dojść tylko po wprowadzeniu jednego z trzech stanów nadzwyczajnych - stanu klęski żywiołowej, stanu wyjątkowego lub stanu wojennego. Zaznaczył, że "nie jest to decyzja uznaniowa".

- Dzisiaj nie ma przesłanek, żeby wprowadzić stan nadzwyczajny. Dzisiaj w walce z chorobą państwo działa w oparciu o dwie ustawy: specustawę [która obowiązuje od 8 marca - przyp. red.] oraz o ustawę z 2008 roku o zwalczaniu chorób zakaźnych i epidemii [chodzi o ustawę o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi - przyp. red.]. Te ustawy dają władzom pewne narzędzia do tego, żeby walczyć z tym problemem, z którym się mierzymy w tej chwili. Dopóki państwo może działać w oparciu o te ustawy, które nie ograniczają praw obywatelskich, które nie są żadnym ze stanów nadzwyczajnych, to po prostu nie ma podstaw prawnych do tego, żeby te wybory przesunąć - wskazywał. 

Sutryk: nieodpowiedzialne jest pozostawać przy tym terminie wyborów
Sutryk: nieodpowiedzialne jest pozostawać przy tym terminie wyborówTVN24

Gość "Rozmowy Piaseckiego" pytany był także, czy zasadne było przeprowadzenie w niedzielę samorządowych wyborów uzupełniających w kilku województwach. Odbyły się wybory do rad: gminy Pątnów (województwo łódzkie), gminy Strzelce Wielkie (woj. łódzkie), gminy Smyków (woj. świętokrzyskie) oraz rady miejskiej w Białej Piskiej (woj. warmińsko-mazurskie), a także wybory przedterminowe wójtów gminy Wierzchlas (woj. łódzkie) i gminy Jarosław (woj. podkarpackie).

- Jest kwestia odpowiedniej oceny. Gdyby na przykład w gminie, w której mają się odbyć wybory, byłaby wprowadzona kwarantanna terytorialna - czyli gdyby gmina była odcięta i izolowana, to oczywiście przeprowadzenie takich wyborów byłoby niemożliwe. Natomiast jeżeli na terenie takiej gminy jest na przykład jedna zarażona osoba czy jest 20 osób w kwarantannie, to takich przesłanek po prostu nie ma - przekonywał.

Całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Autorka/Autor:mjz//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24