Kawa na ławę

Kawa na ławę

Jeżeli ktoś chce za wszelką cenę doprowadzić do wyborów 10 maja, to robi rzecz wbrew swojemu narodowi. Ewidentnie siejecie śmierć - powiedział w "Kawie na ławę" w TVN24 Włodzimierz Czarzasy (Lewica), zwracając się do rządzących. Prezydencki minister Andrzej Dera przekonywał, że wprowadzona przez PiS zmiana w Kodeksie wyborczym "rozszerza dotychczasowe możliwości i w żaden sposób nie narusza konstytucji ani zasad dotyczących wyborów".

Albo uważamy, że sytuacja związana z koronawirusem jest opanowana, albo prezydent wnioskuje o zwołanie posiedzenia Sejmu - powiedziała w "Kawie na ławę" Katarzyna Lubnauer (KO). Prezydencki minister Paweł Mucha apelował, by w sprawie koronawirusa "działać w sposób racjonalny". Zdaniem Jakuba Kuleszy (Konfederacja) "zgiełk niekompetentnych polityków w tym temacie przykrywa rzeczywistych fachowców".

Wynik marzeń pewnie będzie w październiku, kiedy będą wybory do Sejmu. Będziemy chcieli te wybory wygrać i je wygramy. Idziemy w dobrym kierunku - powiedział w specjalnym wydaniu "Kawy na ławę" w TVN24 Sławomir Neumann (PO), komentując sondażowe wyniki niedzielnych wyborów do europarlamentu. - Dobre rządzenie, realizacja dobrego programu i jest sukces wyborczy - ocenił Jacek Sasin (PiS).

- Powołamy apolityczną komisję prawdy, która wyjaśni każdy przypadek pedofilii w Kościele - zapowiedział w "Kawie na ławę" w TVN24 Bartosz Arłukowicz z Platformy Obywatelskiej, mówiąc o sposobach rozwiązywania tego problemu wśród duchownych. Tadeusz Cymański z klubu Prawa i Sprawiedliwości mówił, że "kluczem do tych strasznych wydarzeń jest milczenie i ukrywanie". - Kościół powinien dokonać samooczyszczenia, nie tylko w kwestii pedofilii, ale w kwestii przepychu, w kwestii pychy, w kwestii bufonady - ocenił z kolei Paweł Kukiz.

- Niektórzy ważni hierarchowie w Polsce mają problem, żeby w sposób stanowczy o tym mówić i działać - stwierdził w "Kawie na ławę" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, odnosząc się do problemu pedofilii w Kościele. - Nie może być tak, że jakiś zawód będzie zasłoną do ukarania - zwracał uwagę Borys Budka z Platformy Obywatelskiej, odnosząc się do przypadków pedofilii wśród duchownych. Szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer stwierdziła, że "jeżeli ktokolwiek robi w tej chwili krzywdę Kościołowi katolickiemu, to sam Kościół katolicki, nie potrafiąc się oczyścić".

Jak przychodzi rodzina na złote gody małżeństwa, to wtedy wspomina te dobre chwile i mówi o tym co dobre, a nie o tych chwilach, kiedy się małżonkowie kłócili. Tak samo jest przy tego typu rocznicach - mówił w "Kawie na Ławę" w TVN24 przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, komentując rozbieżne poglądy głoszone przez prezydenta Andrzeja Dudę na temat Unii Europejskiej. - To nie jest odnoszenie się bezrefleksyjne na zasadzie "wszystko cacy, ładnie", bo są też problemy - dodał prezydencki minister Andrzej Dera. Andrzej Halicki (PO) odparł, że nie chodzi, o to "że w czasie uroczystości i święta jest sympatycznie, tylko na co dzień".

- Ten strajk zaczął się o pieniądze. W międzyczasie przekształcał się w strajk o godność zawodu nauczyciela - mówił w "Kawie na ławę" przewodniczący klubu PO-KO Sławomir Neumann, podsumowując zawieszony strajk nauczycieli. - Doszliśmy w tej wojnie polsko-polskiej do takiego etapu, że w tej chwili już nie liczą się ideały, cele. Liczy się zniszczenie drugiej strony - ocenił Grzegorz Długi z Kukiz'15.

- Na jesieni wróci normalność, będzie taki rząd, który będzie was traktował poważnie - zwrócił się do protestujących nauczycieli w "Kawie na ławę" w TVN24 Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej. - Dzisiaj widzimy ewidentne nakręcanie strony społecznej, strony związkowej, strony nauczycielskiej do tego, aby ten strajk kontynuować - ocenił prezydencki rzecznik Błażej Spychalski.

Ten protest tak naprawdę już przegraliście - mówił w "Kawie na ławę" w TVN24 Bartosz Arłukowicz (PO), zwracając się do przedstawicieli strony rządowej. Politycy dyskutowali o trwającym sporze rządu z nauczycielami. - Skandalem jest to, że przez pierwszy tydzień strajku nikt z rządu nie rozmawiał z nauczycielami (...) Nauczyciele wyraźnie mówią, że nie chodzi już tylko i wyłącznie o pensje - dowodził Krzysztof Hetman (PSL). - Żeby rozmawiać o zmianie systemu, potrzeba merytorycznych rozmów, bo w tym systemie nie da się dalej funkcjonować - odpowiadał prezydencki minister Andrzej Dera.

Zapowiadany strajk nauczycieli podniósł temperaturę rozmowy polityków w "Kawie na ławę" w TVN24. - To, co zaproponowaliście, dokładnie pokazuje, jaką prowadzicie politykę: cyniczną, partyjną, a nie państwową - wskazywał Adam Szłapka (Nowoczesna), oceniając zapowiedzi z sobotniej konwencji PiS i zwracając się do europosła tej partii Ryszarda Czarneckiego. - To był po prostu policzek dla nauczycieli - argumentował. - To słowa niedopuszczalne w debacie publicznej - odpowiedział Szłapce Czarnecki.

Będę popierała ten strajk i będę popierała nauczycieli walczących o godność i normalne płace. Potraktuję ten strajk jako inwestycję w wykształcenie moich dzieci - stwierdziła w "Kawie na ławę" w TVN24 Kamila Gasiuk-Pihowicz z klubu PO-KO,odnosząc się do planowanego strajku nauczycieli. - Politycy opozycji wykorzystują cynicznie ten protest - przekonywał prezydencki rzecznik Błażej Spychalski.

Rząd proponuje pewne rozwiązania, strona społeczna przedstawia swoje oczekiwania. Natomiast trzeba rozmawiać - podkreślał w "Kawie na ławę" w TVN24 Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy w trakcie dyskusji polityków o zapowiadanym strajku nauczycieli. W poniedziałek odbędzie się spotkanie strony rządowej z nauczycielami dotyczące kryzysu w oświacie. - Pojawią się propozycje - zapowiedział rzecznik głowy państwa.

- Mam nadzieję, że to jest ten moment, w którym nauczyciele, którzy uważają, że za mało zarabiają (...) uznają, że forma protestu, który w sposób oczywisty szkodzi dzieciom (...) to jest coś na co nie pójdą - mówił w "Kawie na ławę" w TVN24 Marcin Horała z PiS. - Nauczyciele dzisiaj doszli do ściany - tłumaczył Bartosz Arłukowicz z PO.

Mówienie o tym, że będzie jakaś seksualizacja dzieci w wieku czterech lat jest absurdem. Nie ma żadnego takiego dokumentu - mówił w "Kawie na ławę" w TVN24 Sławomir Neumann, komentując deklarację LGBT podpisaną przez Rafała Trzaskowskiego. - Wstydem i hańbą dla Warszawy jest to, że nagle przeznacza się duże środki na to, żeby lepiej się żyło organizacjom LGBT - komentował Patryk Jaki. Zdaniem Krzysztofa Hetmana z PSL, prezydent Warszawy, podpisując dokument, "dał całą amunicję obozowi rządzącemu".

- To jest przyjmowanie w Polsce wzorców europejskich - przekonywał w "Kawie na ławę" w TVN24 Jacek Sasin (PiS), mówiąc o proponowanych przez PiS programach społecznych. Szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnuaer stwierdziła, że "cała Polska budowana przez PiS jest jak dekoracje teatralne". - Jeżeli patrzymy z daleka (...) to wygląda przyzwoicie, ale jeżeli spojrzymy blisko, to widać, że to jest jakaś płyta paździerzowa pokryta tandetnym materiałem - stwierdziła.