Rzecznik rządu Piotr Mueller: dymisji ministra Mariusza Błaszczaka nie będzie

Źródło:
TVN24
Mueller: w przekonaniu ministra zawiodła komunikacja
Mueller: w przekonaniu ministra zawiodła komunikacjaTVN24
wideo 2/12
Mueller: w przekonaniu ministra zawiodła komunikacjaTVN24

Przez ponad cztery miesiące Polacy nie wiedzieli, że na terenie naszego kraju, ponad 400 kilometrów od granicy z Ukrainą i Białorusią, spadła nieuzbrojona rosyjska rakieta. Rząd potwierdził to w kwietniu. Od tego czasu w sprawie incydentu trwa chaos informacyjny. O tym dyskutowali w "Kawie na ławie" w TVN24 zaproszeni goście.

Goście "Kawy na ławę" w TVN24 - rzecznik rządu Piotr Mueller, szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski, posłanka Polski 2050 Joanna Mucha, wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Koalicja Polska), poseł Koalicji Obywatelskiej Bartosz Arłukowicz oraz szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot - rozmawiali o chaosie informacyjnym wokół nieuzbrojonej rosyjskiej rakiety, która spadła w grudniu na teren naszego kraju, a odnaleziona została dopiero w kwietniu.

Doniesienia o rakiecie pod Bydgoszczą. Kalendarium wydarzeń

W sprawie szczątków rakiety pojawia się wiele pytań o działania władz i służb w tym zakresie, w tym o to, kiedy je podjęto. Szef MON Mariusz Błaszczak oświadczył w czwartek, że procedury reagowania w sprawie znalezionego obiektu zadziałały prawidłowo do poziomu Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, który nie poinformował go, "ani odpowiednich służb o obiekcie, który pojawił się w polskiej przestrzeni powietrznej". Błaszczak zaprzeczył, by odmówił zlecenia poszukiwań obiektu.

Mueller: dymisji nie będzie

Piotr Mueller odwołał się do treści raportu, według którego - jak mówił - w przekonaniu ministra obrony narodowej "zawiodła komunikacja pomiędzy wojskiem a przekazaniem informacji co do najważniejszych osób w państwie". - To jest wyzwanie, które należy poprawić w najbliższym czasie - powiedział.

- Chcę podkreślić, że w dniu, w którym doszło do tej sytuacji, w grudniu, wojsko podjęło odpowiednie procedury, związane z pojawieniem się takiego obiektu na terenie Polski: poderwano dyżurne pary myśliwców i podjęto wszelkie procedury, które są na te sytuacje przewidziane - wymieniał. Utrzymywał, że procedura zadziałała tak, jak powinna, jednak "obiekt nie został znaleziony".

Rzecznik rządu potwierdził, że premier "ufa raportowi" przekazanemu przez szefa MON, wicepremiera Mariusza Błaszczaka.

Muellera w dalszej części programu zapytano, czy jest możliwa dalsza współpraca generałów Tomasza Piotrowskiego (Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych) oraz Rajmunda Andrzejczaka (Szefa Sztabu Generalnego WP) z szefem MON.

- Myślę, że po wyjaśnieniu raportu w ramach Biura Bezpieczeństwa Narodowego będziemy decydować o tym, jak będzie wyglądała ta sytuacja dalej. Myślę, że i dowództwo Wojska Polskiego, i członkowie polskiego rządu to są osoby, które myślą przede wszystkim o dobru państwa. Jeżeli będzie coś niezbędne dla dobra państwa, to taka współpraca będzie konieczna i tyle mogę powiedzieć - odpowiedział.

Dopytywany, czy dla dobra państwa nie jest niezbędna dymisja ministra, rzecznik oparł: - Nie, takiej dymisji nie będzie. Pewnie Rosjanie by przyklasnęli temu pomysłowi niektórych osób.

Mueller: w przekonaniu ministra zawiodła komunikacja
Mueller: w przekonaniu ministra zawiodła komunikacjaTVN24

Arłukowicz: to pokazuje kompletny chaos

Bartosz Arłukowicz komentował, że sprawa ta ma "kilka aspektów". - To, że ktoś próbuje wmówić opinii publicznej, że minister Błaszczak nie wiedział, jest absurdalne - zaznaczył. - To pokazuje kompletny chaos, degrengoladę między Błaszczakiem a generałami - ocenił, komentując oświadczenia szefa MON i generała Tomasza Piotrkowskiego.

Zwracając się do rzecznika rządu, poseł KO pytał: - Jeżeli premier uważa, że Błaszczak ma rację w swoim raporcie, w którym oskarża wprost swoich generałów, to co ci generałowie jeszcze robią na stanowiskach? Gdzie są wnioski o odsunięcie ich od obowiązków?

Arłukowicz: to, że ktoś próbuje wmówić opinii publicznej, że minister Błaszczak nie wiedział, jest absurdalne
Arłukowicz: to, że ktoś próbuje wmówić opinii publicznej, że minister Błaszczak nie wiedział, jest absurdalneTVN24

Szrot: jeśli można tę sytuację naprawić, trzeba zrobić wszystko, żeby to naprawić

Zdaniem Pawła Szrota "ważnym aspektem jest to, że nikomu nic się nie stało i nie spowodowano żadnych zniszczeń". 

Odnosząc się do przekazanego przez Błaszczaka raportu, Szrot przekazał, że jest on klauzulowany. - Analiza tego raportu i weryfikacja zawartych w nim tez będzie musiała być przeprowadzona w odpowiednim trybie dla tych klauzul, więc musi chwilę potrwać - tłumaczył. - Nie wpłynęły natomiast żadne wnioski personalne - potwierdził.

Szrot stwierdził, że prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, minister Błaszczak oraz generałowie Andrzejczak i Piotrowski "przez ostatni czas bardzo intensywnie pracowali i dobrze współpracowali, by zapewnić Polsce i Polakom bezpieczeństwo".

- Jeśli na tej współpracy powstała rysa, to bardzo niedobrze. Ja się z tą tezą zgadzam. Jeśli można tę sytuację naprawić, trzeba zrobić wszystko, żeby to naprawić - powiedział szef prezydenckiego gabinetu.

Szrot: raport przedstawiony przez ministra Błaszczaka jest klauzulowany
Szrot: raport przedstawiony przez ministra Błaszczaka jest klauzulowanyTVN24

Gawkowski: niesłychana kompromitacja zarządzania polską armią

Krzysztof Gawkowski ocenił, że "mamy do czynienia z niesłychaną kompromitacją zarządzania polską armią". - I za taką kompromitację, za system, który został obalony, że nie działa, dymisja ministra Błaszczaka - nie generałów - jest jedynym rozwiązaniem - uznał.

- Ja w środę byłem na miejscu, gdzie spadł ten pocisk. Rozmawiałem z funkcjonariuszami, którzy byli na miejscu, którzy byli przy tej rakiecie, którzy zrobili zdjęcia. Te zdjęcia jasno poświadczają, że mamy do czynienia z rakietą rosyjską. Ci ludzie na miejscu mówili, że poszukiwania tej rakiety trwały w grudniu - mówił polityk Lewicy.

Gawkowski: dymisja ministra Błaszczaka jest jedynym rozwiązaniem
Gawkowski: dymisja ministra Błaszczaka jest jedynym rozwiązaniemTVN24

Mucha: minister obrony stracił możliwość, by sprawować swoją funkcję

Joanna Mucha stwierdziła, że sytuacja ta "jest bardzo poważna". - Kiedy stanie się coś dramatycznego i drastycznego, to PiS nas nie obroni - oceniła posłanka Polski 2050.

- Minister Błaszczak albo powinien się podać do dymisji, albo zostać postawiony przed wotum nieufności, bo on stracił możliwość, żeby sprawować swoją funkcję. Między innymi dlatego, że jest obecnie, jak wszystko wskazuje, w konflikcie ze swoimi bezpośrednimi podwładnymi - mówiła.

Posłanka pytała następnie: - Czy to była pomyłka? Czy to była awaria? Czy to był atak? Czy w momencie, kiedy to się wydarzyło, czy nawiązano dyplomatyczną lub militarną łączność NATO-Rosja? Czy uzyskano od Rosji jakieś informacje dotyczące tej rakiety?

- To nie jest normalne, że rakiety lecą w drugą stronę, to musi być wyjaśnione - postulowała.

Mucha: kiedy stanie się coś dramatycznego i drastycznego, to PiS nas nie obroni
Mucha: kiedy stanie się coś dramatycznego i drastycznego, to PiS nas nie obroni TVN24

Kamiński: mamy pretensje o to, że rakieta wleciała i nikt nie wiedział, co jest na jej pokładzie

Michał Kamiński proponował, aby skoncentrować się na zakresie rozmowy, w którym nie ma pytań, a są odpowiedzi.

- A odpowiedź jest taka: w ósmym roku rządów Prawa i Sprawiedliwości, w państwie, które ma osiemnasty lub dziewiętnasty budżet obronny świata, które jest po półtora roku wojny w sąsiednim kraju, przy rządzie, który z bezpieczeństwa narodowego czyni swój sztandar, rosyjska rakieta może wlecieć do Polski, a najwyższe władze i obywatele dowiadują się o tym, bo jakaś pani pojechała na spacer z końmi do lasu - skwitował.

Zauważył przy tym, że jaki ładunek ma - lub nie ma - dana rakieta, można dowiedzieć się dopiero po jej odnalezieniu. - Zasadniczym pytaniem dotyczącym bezpieczeństwa państwa polskiego nie jest usiłowanie dyskusji, czy można było tę rakietę zestrzelić, bo oczywiście nie można jej było zestrzelić w tak krótkim okresie, to jest jasne, o to nie mamy pretensji - powiedział.

Jak tłumaczył, "mamy pretensje o to, że ta rakieta wleciała, nikt nie wiedział, co jest na jej pokładzie i przez pięć miesięcy polscy obywatele żyli w potencjalnym niebezpieczeństwie, a państwo polskie nie robiło nic, by wyjaśnić tę sprawę".

Kamiński: w ósmym roku rządów PiS rosyjska rakieta może wlecieć do Polski
Kamiński: w ósmym roku rządów PiS rosyjska rakieta może wlecieć do PolskiTVN24

Autorka/Autor:akw//rzw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 28,9 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium