Po co Kaczyński wrócił do rządu? "Pańskie oko konia tuczy. Niektórzy koalicjanci się rozhasali"

Źródło:
TVN24
Zybertowicz: niektórzy koalicjanci się rozhasali
Zybertowicz: niektórzy koalicjanci się rozhasaliTVN24
wideo 2/11
Zybertowicz: niektórzy koalicjanci się rozhasaliTVN24

Goście "Kawy na ławę" w TVN24 rozmawiali o powrocie Jarosława Kaczyńskiego do rządu. - Jest takim nadpremierem. Wiemy, że Mateusz Morawiecki samodzielnie nie podejmuje decyzj. Kaczyński musi - mówiąc kolokwialnie - trzymać wszystkich za pysk, żeby się nie pożarli ze sobą - powiedziała Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy. Prezydencki doradca Andrzej Zybertowicz wyjaśniał, że "jego bezpośrednia obecność w rządzie, więc także obecność na posiedzeniach rządu i w pracach komitetów stałych, jest skróceniem dystansu". - Pańskie oko konia tuczy. Niektórzy koalicjanci się rozhasali - stwierdził.

W środę zostały zatwierdzone zmiany w rządzie. Jedynym wicepremierem został prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dotychczasowi wicepremierzy - Mariusz Błaszczak, Henryk Kowalczyk, Jacek Sasin i Piotr Gliński - przestali pełnić tę funkcję, ale pozostali ministrami.

Zybertowicz: niektórzy koalicjanci się rozhasali

O zmianach w rządzie rozmawiali w niedzielę goście "Kawy na ławę" w TVN24. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta, powiedział, że "sens jest prosty". - Gdy kota nie ma, myszy harcują, a Zjednoczona Prawica się rozmnożyła koalicyjnie, trzeba koordynować bardzo różne ugrupowania - wyjaśniał.

Dodał, że Kaczyński "jest autorytetem dla całego obozu rządzącego". - Jego bezpośrednia obecność w rządzie, więc także obecność na posiedzeniach rządu i w pracach komitetów stałych jest skróceniem dystansu. Pańskie oko konia tuczy. Niektórzy koalicjanci się rozhasali - dodał.

Scheuring-Wielgus: na pewno coś jest pod spodem, o czym jeszcze nie wiemy

Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy pokazała na tablecie zdjęcie, na którym widać Jarosława Kaczyńskiego w otoczeniu premiera Mateusza Morawieckiego, marszałek Sejmu Elżbiety Witek i szefów partii koalicyjnych - Zbigniewa Ziobry, Adama Bielana, Zbigniewa Girzyńskiego i Marcina Ociepy.

- Jarosław Kaczyński lubi rządzić przez konflikt. Wszystkie grupy, wszystkie te osoby na zdjęciu są skonfliktowane i nienawidzą siebie wzajemnie - wskazywała.

Dodała, że "na pewno coś jest pod spodem, o czym jeszcze nie wiemy". - Jarosław Kaczyński jest takim nadpremierem. Wiemy, że Mateusz Morawiecki samodzielnie nie podejmuje decyzji, wiemy, że Jarosław Kaczyński musi - mówiąc kolokwialnie - trzymać wszystkich za pysk, żeby się nie pożarli ze sobą - powiedziała posłanka.

Scheuring-Wielgus: na pewno coś jest pod spodem, o czym jeszcze nie wiemy
Scheuring-Wielgus: na pewno coś jest pod spodem, o czym jeszcze nie wiemyTVN24

Pasławska: Kaczyński przyjął rolę swatki

Jak mówiła Urszula Pasławska z PSL, "Kaczyński przyjął rolę swatki". - Ma pilnować porządku i niańczyć poszczególnych polityków Zjednoczonej Prawicy - stwierdziła.

- Ale tak naprawdę to mi się bardzo podobało. To była taka próba generalna przed jesienią. Skoro dymisja wicepremierów nastąpiła tak szybko to może warto było powiększyć tę procedurę o ministrów i wiceministrów. Bo to jest najdroższy rząd od 1989 roku, a także najbardziej licznym w demokratycznej Europie - dodała Pasławska.

Pasławska: Kaczyński przyjął rolę swatki
Pasławska: Kaczyński przyjął rolę swatkiTVN24

Tyszka: Kaczyński najwidoczniej jest zaniepokojony rozpasaniem, na które sam od wielu lat pozwala

Jak mówił Stanisław Tyszka z Konfederacji, "trzeba zrozumieć, że PiS po ośmiu latach rządów jest partią całkowicie zdemoralizowaną, pełną korupcji, kumoterstwa, nepotyzmu, partią ludzi uwłaszczających się na majątku publicznym, na pieniądzach Polaków". - I to jak najszybciej, żeby jeszcze zdążyć przed utratą władzy. To jest taka grupa współczesnej magnaterii - dodał.

- Pan prezes Kaczyński najwidoczniej jest zaniepokojony tym rozpasaniem, na które sam od wielu lat pozwala, i próbuje coś naprawiać. Moim zdaniem to jest nie do naprawienia. To jest partia, która gdyby nie media publiczne miałaby już dużo niższe poparcie - powiedział Tyszka.

Tyszka: Kaczyński najwidoczniej jest zaniepokojony rozpasaniem, na które sam od wielu lat pozwala
Tyszka: Kaczyński najwidoczniej jest zaniepokojony rozpasaniem, na które sam od wielu lat pozwalaTVN24

Sellin: kiedy przed rodziną jest zadanie, potrzeba jedności

Jarosław Sellin, wiceminister kultury z PiS, przekonywał, że "każdy, kto zajmuje się polityką i próbuje ją zrozumieć, doskonale wie, dlaczego Jarosław Kaczyński jest w rządzie, ten autorytet numer jeden w obozie Zjednoczonej Prawicy".

- Przed nami najważniejsze wyzwanie od 1989 roku. Konieczność wygrania wyborów z siłami politycznymi, które - jeżeli mi przegramy - spowodują, że Polska suwerenność się mocno zachwieje. A walczyliśmy o tę suwerenność całe pokolenia - podkreślił.

Przyznał, że "kłótnie w rodzinie się zdarzają". - Natomiast kiedy przed rodziną jest wyzwanie (...) potrzeba jedności. Potrzeba jedności w Zjednoczonej Prawicy. I to jest jeden z pierwszych efektów wejścia Kaczyńskiego do rządu. To zdjęcie (które pokazała Scheuring-Wielgus - red), te przemówienia wszystkich składowych Zjednoczonej Prawicy. Idziemy razem do wyborów - mówił.

Sellin: kiedy przed rodziną jest zadanie, potrzeba jedności
Sellin: kiedy przed rodziną jest zadanie, potrzeba jednościTVN24

Leszczyna: wicepremierowi podatnik nie płaci za prowadzenie kampanii wyborczej

Izabela Leszczyna z Koalicji Obywatelskiej oceniła, że powrót Kaczyńskiego do rządu jest "groteskowy". - Wychodził z rządu uzasadniając, że musi się zająć partią. Wraca do rządu, bo mówi, że musi się zająć partią, żeby wygrać wybory - przypominała.

- To, co jest dla mnie skandaliczne to to, że wszyscy mówicie, że Kaczyński wraca do rządu, bo musicie prowadzić kampanię wyborczą. Premierowi, wicepremierowi polski podatnik nie płaci za prowadzenie kampanii wyborczej tylko za bycie premierem. Zadania te są zapisane w ustawie - podkreśliła.

Leszczyna: wicepremierowi podatnik nie płaci za prowadzenie kampanii wyborczej
Leszczyna: wicepremierowi podatnik nie płaci za prowadzenie kampanii wyborczejTVN24

Autorka/Autor:ads / prpb

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W obliczu postępującej wojny w Strefie Gazy rosną obawy, że na Bliskim Wschodzie może wybuchnąć kolejna pełnoskalowa wojna - z niszczycielskimi konsekwencjami dla regionu i nie tylko - pisze BBC. Od dziewięciu miesięcy na granicy izraelsko-libańskiej dochodzi do regularnej wymiany ognia. "Jesteśmy na krawędzi potencjalnie wyniszczającej wojny, której obie strony - jak twierdzą - nie chcą" - podsumowuje BBC.

Dni "beztroskich" wakacji mogą być policzone

Dni "beztroskich" wakacji mogą być policzone

Źródło:
BBC, PAP

Stworzona przez zmarłego w ubiegłym roku Janusza Filipiaka spółka ma zniknąć z polskiej giełdy. Spadkobiercy wraz z Funduszem CVC Capital Partners - który jest właścicielem sieci sklepów Żabka - poinformowali o swoim zamiarze ogłoszenia wezwania na 100 proc. akcji spółki.

Spadkobiorcy dużej polskiej firmy chcą ją sprzedać.  Jest już kupiec

Spadkobiorcy dużej polskiej firmy chcą ją sprzedać. Jest już kupiec

Źródło:
PAP

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura nie zapoznała się jeszcze z uzasadnieniem postanowienia sądu o odmowie tymczasowego aresztowania Marcina Romanowskiego. W zależności od zaprezentowanych w nim argumentów, zapadnie decyzja co do dalszych kroków - powiedział prokurator krajowy Dariusz Korneluk. Ocenił, że nie można mówić o jakiejkolwiek kompromitacji prokuratury.

"Nie możemy mówić o kompromitacji". Prokurator krajowy o dalszych krokach w sprawie Romanowskiego

"Nie możemy mówić o kompromitacji". Prokurator krajowy o dalszych krokach w sprawie Romanowskiego

Źródło:
TVN24

Prokurator zaryzykował, opierając się na opiniach prawnych, które uznał za słuszne. Teraz musi wystąpić do Rady Europy o uchylenie immunitetu i ponowić czynności, które zostały już przeprowadzone - mówiła na antenie TVN24 sędzia Beata Morawiec, prezes Stowarzyszenia Sędziów "Themis", odnosząc się do sprawy Marcina Romanowskiego. Oceniła jednak, że "w pierwszej kolejności prokuratura złoży zażalenie na postanowienie sądu".

Romanowski na wolności i co dalej? Tłumaczy sędzia Morawiec

Romanowski na wolności i co dalej? Tłumaczy sędzia Morawiec

Źródło:
TVN24

Tajwan powinien płacić Stanom Zjednoczonym za obronę przed Chinami - oświadczył Donald Trump, były prezydent USA i kandydat republikanów w tegorocznych wyborach. Skrytykował też sankcje przeciwko Rosji i zasugerował, że przywódcy tych państw, Xi Jinping i Władimir Putin, byli jego przyjaciółmi.

Kolejne państwo "powinno płacić". Trump stawia warunki sojusznikom 

Kolejne państwo "powinno płacić". Trump stawia warunki sojusznikom 

Źródło:
PAP, Reuters

W poniedziałek w Chorwacji zanotowano rekordową temperaturę wody morskiej. Nieopodal Dubrownika wyniosła ona 29,7 stopni Celsjusza. To nie jedyne miejsce na Bałkanach, gdzie upał daje się we znaki mieszkańcom i turystom, a pogoda sprzyja wybuchaniu pożarów.

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Źródło:
PAP, Balkan Insight, Total Croatia News

Hollywoodzki aktor i muzyk Jack Black odwołał koncerty i zawiesił działalność swojego zespołu Tenacious D. Ogłosił to po tym, jak jego kolega z formacji, Kyle Gass, zażartował ze sceny, nawiązując do zamachu na Donalda Trumpa. Jeden z australijskich senatorów wezwał do deportacji amerykańskich artystów.

Oburzenie po słowach ze sceny o Trumpie. Jack Black odwołuje trasę i zawiesza działalność zespołu

Oburzenie po słowach ze sceny o Trumpie. Jack Black odwołuje trasę i zawiesza działalność zespołu

Źródło:
Reuters, BBC, tvn24.pl

Nieco ponad 10 proc. młodych Japończyków, w większości kobiet, doświadczyło obmacywania w miejscach publicznych, głównie w środkach transportu, wynika z sondażu przeprowadzonego przez władze w Tokio. Proceder ten nazywany jest chikan i od lat jest problem w kraju.

Jedna na dziesięć osób była molestowana w miejscach publicznych. Czym jest chikan?

Jedna na dziesięć osób była molestowana w miejscach publicznych. Czym jest chikan?

Źródło:
CNN

Tajlandzka policja podała w środę, że prawdopodobną przyczyną śmierci sześciu obcokrajowców, których ciała znaleziono w pokoju ekskluzywnego hotelu w Bangkoku, było zatrucie cyjankiem - donosi Reuters. Służby podejrzewają, że za zabójstwem stoi jeden ze zmarłych.

Sześć ciał w ekskluzywnym hotelu. Policja o przyczynie zgonów

Sześć ciał w ekskluzywnym hotelu. Policja o przyczynie zgonów

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Amerykańska gwiazda muzyki country przeprasza i zapowiada pójście na odwyk po lawinie krytyki, jaka spadła na nią po wykonaniu hymnu USA przed meczem baseballa. "Zeszłej nocy nie byłam sobą" - stwierdziła Ingrid Andress w oświadczeniu.

Gwiazda zszokowała słuchaczy hymnem przed meczem. Teraz zapowiedziała odwyk

Gwiazda zszokowała słuchaczy hymnem przed meczem. Teraz zapowiedziała odwyk

Źródło:
Reuters, CNN

Zezwolenie na użycie amerykańskiej broni przez Ukrainę wobec celów położonych na terytorium Rosji wydaje się przynosić efekty – informuje CNN. Stacja ocenia, w dużym stopniu przyczyniło się to do zahamowania postępów Rosjan i obronienia Charkowa, drugiego największego miasta Ukrainy. - Rosyjska armia nie może już czuć się bezkarna i bezpieczna - mówi chcący zachować anonimowość ukraiński oficer.

CNN: ukraińskie uderzenia na cele w Rosji wydają się przynosić efekty

CNN: ukraińskie uderzenia na cele w Rosji wydają się przynosić efekty

Źródło:
CNN

22-letni Ignacy zginął podczas górskiej wspinaczki w Islandii. O jego śmierci poinformował bloger, z którym wcześniej młody Polak wspinał się na najwyższy szczyt wyspy. "Wybrał dłuższy i ambitniejszy szlak, z którego już do nas nie wrócił" - napisał.

22-letni Polak zginął w górach Islandii. "Wybrał dłuższy i ambitniejszy szlak"

22-letni Polak zginął w górach Islandii. "Wybrał dłuższy i ambitniejszy szlak"

Źródło:
tvn24.pl, TVP3 Bydgoszcz

Bakterie Enterobacteriaca wykryto w 37 procent zbadanych próbek lodów pobranych w województwie zachodniopomorskim - przekazał w poniedziałek sanepid. Najwyższy wskaźnik zanieczyszczenia lodów występuje w pasie nadmorskim.

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Źródło:
PAP

Auchan najtańszy w czerwcu, wyprzedził Biedronkę i Makro Cash & Carry - podała agencja badawcza ASM SFA. W raporcie dodano, że spadek cen odnotowano w 7 z 13 badanych sieci sklepów. Różnica między najtańszym a najdroższym koszykiem w czerwcu 2024 r. wyniosła 154,16 zł i była o 5,65 zł wyższa niż w maju. 

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Źródło:
PAP

Skurczyła się liczba pracowników, którzy pomagają polskim przedsiębiorcom za granicą, bo PAIH nie stać na utrzymanie biur – czytamy w środowym "Pulsie Biznesu". Przybywa jednak zatrudnionych w centrali i krajowych placówkach.

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

Źródło:
PAP

Donald Trump się zmienił, a kandydat na wiceprezydenta J.D. Vance rozumie jego wizję kraju - powiedzieli korespondentowi "Faktów" TVN w USA Marcinowi Wronie uczestnicy republikańskiej konwencji wyborczej w Milwaukee, były szef sztabu Trumpa Corey Lewandowski i były spiker Izby Reprezentantów Kevin McCarthy. Ten ostatni stwierdził w rozmowie z mediami na marginesie konwencji, że sytuacja na świecie przywołuje na myśl 1938 rok, a działania Władimira Putina przypominają działania Adolfa Hitlera przed II wojną światową. Były prezydent USA pojawił się publicznie w poniedziałek po raz pierwszy od sobotniego zamachu na jego życie.

"To jest inny Trump niż ten, którego widzieliście wcześniej"

"To jest inny Trump niż ten, którego widzieliście wcześniej"

Źródło:
TVN24, PAP

Pod rządami Partii Pracy Wielka Brytania stanie się "pierwszym islamistycznym krajem z bronią jądrową" - powiedział J.D. Vance, kandydat na wiceprezydenta USA u boku Donalda Trumpa. Jego słowa skrytykowali we wtorek brytyjscy politycy, w tym wicepremier Angela Rayner.

Wielka Brytania "pierwszym islamistycznym krajem z bronią jądrową"? Poruszenie po słowach Vance'a

Wielka Brytania "pierwszym islamistycznym krajem z bronią jądrową"? Poruszenie po słowach Vance'a

Źródło:
PAP, Guardian, Middle East Monitor

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Hiszpańskie służby potwierdziły, że zwłoki młodego mężczyzny odnalezione na Teneryfie to 19-letni Jay Slater. Poszukiwania Brytyjczyka trwały prawie miesiąc. Jego ciało znajdowało się w trudno dostępnym terenie.

Znalezione ciało to poszukiwany 19-latek. Służby potwierdzają i wskazują przyczynę śmierci

Znalezione ciało to poszukiwany 19-latek. Służby potwierdzają i wskazują przyczynę śmierci

Źródło:
Reuters, "Guardian", tvn24.pl

Dwóch 54-latków, którym zarzucono uśmiercenie około 300 piskląt kormoranów i zniszczenie ponad 100 gniazd na Jeziorze Tonowskim (woj. kujawsko-pomorskie), zostało skazanych na rok bezwzględnego pozbawienia wolności - poinformowała Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. Wyrok jest nieprawomocny.

Rzeź kormoranów. Jest wyrok

Rzeź kormoranów. Jest wyrok

Źródło:
tvn24.pl

"Nie obchodzi mnie, co się stanie z Ukrainą" - deklarował J.D. Vance. Mówił też, że Ukraina będzie musiała oddać Rosji część swojego terytorium, by wojna się zakończyła. Sytuację w Polsce po zmianie władzy w 2023 roku nazwał natomiast "zamachem na demokrację". Jeśli wybory prezydenckie wygra Donald Trump, senator Vance zostanie wiceprezydentem USA.

Co kandydat Trumpa na wiceprezydenta mówił o wojnie w Ukrainie, Putinie i Polsce

Co kandydat Trumpa na wiceprezydenta mówił o wojnie w Ukrainie, Putinie i Polsce

Źródło:
tvn24.pl, Politico, NBC News, CNN, Kyiv Independent

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dopracowany w najmniejszych szczegółach polski serial kryminalny "Odwilż" zdobył ogromną popularność w całej Europie. Historia o poranionej życiowo policjantce, która nie umie uporządkować swojego życia, a jednocześnie obsesyjnie próbuje rozwikłać zagadkę tajemniczego morderstwa - hipnotyzuje. Produkcja korzysta z hollywoodzkich schematów, jednak robi to w sposób ciekawy i przemyślany. Pierwszy sezon można obejrzeć na platformie Max. Wkrótce premiera drugiego.

Polski serial podbił Europę. Wkrótce drugi sezon na platformie Max

Polski serial podbił Europę. Wkrótce drugi sezon na platformie Max 

Źródło:
tvn24.pl

Nowości filmowe, hitowe seriale oraz kultowe produkcje, tak najkrócej można streścić listę piętnastu najchętniej wybieranych pozycji programowych serwisu Max w ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania w Polsce.

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Źródło:
prasa.wbdpoland.pl