"Sytuacja rozdmuchana jako paliwo polityczne przez Morawieckiego jest ogromną zmarnowaną szansą"

Źródło:
TVN24
Dziemianowicz-Bąk: sytuacja rozdmuchana jako paliwo polityczne przez Morawieckiego jest ogromną zmarnowaną szansą
Dziemianowicz-Bąk: sytuacja rozdmuchana jako paliwo polityczne przez Morawieckiego jest ogromną zmarnowaną szansąTVN24
wideo 2/12
Dziemianowicz-Bąk: sytuacja rozdmuchana jako paliwo polityczne przez Morawieckiego jest ogromną zmarnowaną szansąTVN24

Przez trzy i pół roku przedstawiciele rządu PiS nie zrobili nic, ponieważ wiedzieli, że będą wykorzystywać tę sprawę do polityki wewnętrznej - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, odnosząc się do unijnego paktu migracyjnego i stanowiska polskiego rządu w tej kwestii. Posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreślała, że "państwo przyfrontowe nie powinno myśleć, że z presją migracyjną będzie sobie w stanie poradzić samodzielnie". - Nie możemy się na to zgodzić i to jest sprzeczne z polską racją stanu, żeby przyjmować do Polski niezweryfikowanych ludzi, którzy trafili do Europy w sposób nielegalny - mówił wiceszef MSWiA Błażej Poboży.

Po zakończeniu w piątek dwudniowego szczytu UE w Brukseli przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel poinformował, że państwa Unii Europejskiej nie zdołały osiągnąć porozumienia w sprawie wspólnych konkluzji dotyczących polityki migracyjnej. Jak informował korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski, Polska i Węgry nie chciały ich przyjęcia bez korzystnych dla siebie zapisów, z kolei pozostałe kraje nie zgodziły się na dopisywanie nowych elementów. 

Zamiast tego dokument końcowy szczytu - w części poświęconej migracji - zawiera konkluzje przewodniczącego Rady Europejskiej, z poparciem 25 państw, bez Polski i Węgier. Według Sokołowskiego zablokowanie tych konkluzji nic nie zmieni w sprawie nowego unijnego rozporządzenia dotyczącego migracji, nad którym wciąż trwają prace na innym szczeblu.

Czytaj także: Nie ma porozumienia w sprawie konkluzji migracyjnych na szczycie Unii Europejskiej

Premier Morawiecki mówił w piątek w Brukseli, że nie ma zgody polskiego rządu na przymusowość relokacji. Ylva Johansson, unijna komisarz do spraw wewnętrznych odpowiedzialna także za kwestię unijnej polityki migracyjnej, podkreślała w czwartek w wywiadzie dla "Faktów" TVN24, że "nikt nie jest zmuszany do przyjmowania jakichkolwiek migrantów".

>>> CAŁY WYWIAD Z UNIJNĄ KOMISARZ DS. WEWNĘTRZNYCH YLVĄ JOHANSSON

Ylva Johansson, unijna komisarz: Polska nie będzie zmuszana do przyjmowania jakichkolwiek migrantów
Ylva Johansson, unijna komisarz: Polska nie będzie zmuszana do przyjmowania jakichkolwiek migrantówMichał Tracz/Fakty po Południu TVN24

Hetman: co przez trzy i pół roku robili przedstawiciele rządu PiS w Brukseli?

O kwestiach dotyczących polityki migracyjnej i stanowisku polskiego rządu dyskutowali w niedzielę goście "Kawy na ławę" w TVN24.

- Pan premier Morawiecki powiedział, jak to Polska i on twarde stanowisko przyjmujemy. Ciekawe jest to, że premier Morawiecki takim twardzielem jest tylko i wyłącznie tutaj w Polsce. Jak pojedzie do Brukseli to na wszystko praktycznie się zgadza - mówił europoseł PSL Krzysztof Hetman

Dodał, że projekt tego rozporządzenia i te propozycje zostały przez Komisję Europejską przedstawione w lutym 2020 roku. - Pytanie brzmi: co przez trzy i pół roku robili przedstawiciele rządu PiS w Brukseli w ramach negocjacji nad tym dokumentem - mówił. - Przez trzy i pół roku przedstawiciele rządu PiS (...) nie zrobili nic, ponieważ wiedzieli, że będą wykorzystywać tę sprawę do polityki wewnętrznej - ocenił.

Jego zdaniem "każdą sprawę do polityki międzynarodowej PiS wykorzystuje w polityce wewnętrznej".

Hetman: co przez trzy i pół roku robili przedstawiciele rządu w Brukseli?
Hetman: co przez trzy i pół roku robili przedstawiciele rządu w Brukseli?TVN24

Dziemianowicz-Bąk o zmarnowanej szansie

Posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk oceniła, że "cała ta sytuacja rozdmuchana jako paliwo polityczne przez Mateusza Morawieckiego jest ogromną zmarnowaną szansą".

- Debata, która rozpoczęła się wobec programu relokacji na szczeblu unijnym mogła być i byłaby przez kompetentny rząd polski wykorzystana jako okazja do tego, by mając takie asy w rękawie, takie argumenty jak pomoc uchodźcom z Ukrainy wynegocjować wsparcie na tych uchodźców - mówiła. Dodała, że Lewica oczekuje od rządu, że "będzie domagał się od Unii Europejskiej większego wsparcia finansowego". 

- Druga sprawa. Można było wynegocjować tak jak rząd Czech wyłączenie z tego programu i gwarancje, że Polska ze względu na presję migracyjną z Ukrainy nie będzie podlegała żadnym przymusom, bo to jest oczywiste, że podlegać nie powinna - powiedziała Dziemianowicz-Bąk. Podkreśliła także, że "państwo przyfrontowe nie powinno myśleć, że z presją migracyjną będzie sobie w stanie poradzić samodzielnie". 

Tomczyk do PiS: uznaliście, że warto użyć kolejnej broni, żeby skłócić naród

- My doskonale wiemy, co PiS robi. To jest po prostu metoda polityczna - powiedział poseł Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk. - Nie wyszła wam komisja, która miała uderzyć w Tuska, w związku z tym uznaliście, że warto użyć kolejnej broni, żeby skłócić naród - dodał kierując swoje słowa do rządzących. 

- PiS krzyczy żadnych migrantów, a sam wpuszcza setki tysięcy muzułmańskich imigrantów - mówił Tomczyk. Przedstawił, jak powiedział, dane z ministerstwa pracy. - Według danych Ministerstwa Pracy PiS jest rekordzistą w Europie, jeżeli chodzi o otwartość na muzułmańskich migrantów. Tylko w 2022 roku mamy 135 tysięcy pozwoleń na pracę z państwa muzułmańskich - powiedział. 

Dodał, że "PiS ściągnął 50 razy więcej migrantów do Polski niż jakikolwiek inny rząd w historii". - Jesteście mistrzami hipokryzji - mówił Tomczyk, zwracając się do wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Błażeja Pobożego. 

Tomczyk: PiS krzyczy "żadnych migrantów", sam wpuszcza setki tysięcy. Wiceszef MSWiA odpowiada
Tomczyk: PiS krzyczy "żadnych migrantów", sam wpuszcza setki tysięcy. Wiceszef MSWiA odpowiadaTVN24

Poboży: nie możemy się na to zgodzić, żeby przyjmować do Polski niezweryfikowanych ludzi

- Ta grafika została sprostowana przez nas w zasadzie w kilkanaście minut po tym, jak po raz pierwszy Donald Tusk ją zamieścił kilka dni temu - odpowiedział Poboży. 

- W przypadku Uzbekistanu jest to siedmiokrotnie zawyżona dana z waszej kłamliwej grafiki. Nie odróżniacie pozwolenia na pracę od wizy pracowniczej, która oznacza legalny przyjazd do Polski - mówił. 

Dopytywany przez prowadzącego program Konrada Piaseckiego, ilu tych pracowników przebywa w Polsce w tej chwili, powiedział, że "mówimy o około 30 tysiącach osób z krajów, które wskazał pan Tomczyk". Dodał, że to są "osoby zweryfikowane". 

Poboży został zapytany, "co strasznego by się wydarzyło, gdyby Polska z 2 tysięcy wniosków azylowych" po dokładnym sprawdzeniu "wyłuskała tysiąc, tysiąc pięćset ludzi, którzy będą w Polsce pracować". 

- Czym innym jest nielegalny migrant, który z naruszeniem wszystkich procedur przez Morze Śródziemne dotarł do Europy, nie był absolutnie weryfikowany, wielu z nich posługuje się fałszywymi dokumentami - powiedział. 

- Nie możemy się na to zgodzić i to jest sprzeczne z polską racją stanu, żeby przyjmować do Polski niezweryfikowanych ludzi, którzy trafili do Europy w sposób nielegalny - dodał. - My chcemy przyjmować tylko takie osoby, które przechodzą całą procedurę w placówkach dyplomatycznych występując o pozwolenie na pracę, następnie o wizę pracowniczą i to podlega sprawdzeniu przez konsula i przez służby - mówił wiceszef MSWiA.

Mucha: Polska nie ma żadnej polityki integrowania migrantów

- Problem polega na tym, że każde państwo może prowadzić na tyle otwartą politykę migracyjną, na ile prowadzi politykę integrowania tych migrantów w swoim kraju. Polska nie ma żadnej polityki integrowania. Ona jest zerowa - mówiła posłanka Polski 2050 Joanna Mucha. 

- Natomiast prowadzimy w Unii Europejskiej najbardziej liberalną politykę ściągania migrantów - dodała. - W momencie, kiedy instytucje Unii Europejskiej podejmują działania, żeby ta polityka została zacieśniona, żeby te politykę zmienić, to pan Morawiecki i pan premier Orban jakby próbują blokować te konkluzje. To coś niesłychanego - oceniła. 

Mucha: Polska nie ma żadnej polityki integrowania mirantów
Mucha: Polska nie ma żadnej polityki integrowania mirantówTVN24

Szrot: prezydent jest przeciwko jakimkolwiek przymusowym metodom alokacji

Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot mówił, że prezydent wskazuje, że przez Polskę "przeszło kilka milionów autentycznych uchodźców wojennych z Ukrainy". - Wielka część, ponad milion została, wielka z nich część pracuje z korzyścią dla swojego utrzymania i polskiej gospodarki - powiedział. - Ta decyzja podjęta przez prezydenta i rząd, nie oglądaliśmy się w tej sprawie wcale na Unię Europejską ani na środki wsparcia - powiedział Szrot. 

Szrot: prezydent jest przeciwko jakimkolwiek przymusowym metodom alokacji
Szrot: prezydent jest przeciwko jakimkolwiek przymusowym metodom alokacjiTVN24

- Po drugie, pan prezydent jest przeciwko jakimkolwiek przymusowym metodom alokacji, czy tez karom za niedotrzymanie tych zasad. I niezależnie od tego, czy to jest na twardo wpisane, czy pozostawione arbitralnej decyzji instytucji europejskich - dodał. 

CZYTAJ TAKŻE: Czy unijny pakiet migracyjny zawiera przymus relokacji? Korespondent TVN24 wyjaśnia

Autorka/Autor:js / prpb

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Joe Biden wydał w niedzielę oświadczenie, w którym poinformował, że rezygnuje z kandydowania na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. "Wierzę, że jest to w najlepszym interesie mojej partii i kraju" - napisał.

Joe Biden zrezygnował z wyścigu o Biały Dom

Joe Biden zrezygnował z wyścigu o Biały Dom

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Joe Biden wydał w niedzielę oświadczenie, w którym poinformował, że rezygnuje z kandydowania na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. "Wierzę, że jest to w najlepszym interesie mojej partii i kraju" - napisał.

Joe Biden zrezygnował z wyścigu o Biały Dom

Joe Biden zrezygnował z wyścigu o Biały Dom

Źródło:
tvn24.pl

Donald Trump skomentował rezygnację Joe Bidena z wyścigu prezydenckiego i przekazanie poparcia dla swojej wiceprezydentki Kamali Harris. Zdaniem Trumpa, łatwiej będzie mu wygrać z nią niż z Bidenem.

Biden rezygnuje. Jest pierwszy komentarz Trumpa

Biden rezygnuje. Jest pierwszy komentarz Trumpa

Źródło:
Reuters

Ciało 19-letniego Brytyjczyka Jaya Slatera, który zaginął na Teneryfie, zostało odnalezione po blisko miesiącu intensywnych poszukiwań. Okazuje się, że zwłoki znajdowały się na terenie, który był już wcześniej przeczesywany przez policję i ekipy wolontariuszy. "Czy nieświadomie przegapiono je, kiedy pierwszy raz je mijano?" - zastanawia się BBC. I stawia kluczowe pytanie: dlaczego odnalezienie nastolatka zajęło aż 29 dni?

Tajemnicza śmierć turysty. Odnalezienie jego ciała zajęło aż 29 dni

Tajemnicza śmierć turysty. Odnalezienie jego ciała zajęło aż 29 dni 

Źródło:
BBC

Ciało 21-letniej argentyńskiej influencerki Cataliny Gutierrez zostało znalezione w środę wieczorem na jednym z parkingów w mieście Cordoba. Do zabójstwa przyznał się jej kolega ze studiów, którzy powiedział, że kobieta była "miłością jego życia".

Ciało 21-letniej influencerki znalezione na parkingu

Ciało 21-letniej influencerki znalezione na parkingu

Źródło:
"Daily Mail"

Fragment muru Zamku Książ w Wałbrzychu runął na ścieżkę, po której poruszają się zwiedzający. Na miejsce wezwano specjalistyczną jednostkę ratowniczą, która wykluczyła obecność poszkodowanych pod gruzami.

Zamkowy mur runął na trasę turystyczną, ratownicy z psami przeszukali gruzowisko

Zamkowy mur runął na trasę turystyczną, ratownicy z psami przeszukali gruzowisko

Źródło:
tvn24.pl

Nurkowie w Kijowie szukają w Dnieprze dziewczyny, która wpadła w sobotę do wody po tym, jak pękła lina tyrolki umieszczonej nad rzeką.

W Kijowie pękła lina tyrolki nad Dnieprem. Nurkowie szukają w rzece dziewczyny

W Kijowie pękła lina tyrolki nad Dnieprem. Nurkowie szukają w rzece dziewczyny

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Intensywne opady deszczu spowodowały, że na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro - Płociduga Duża. Zbiornik ten osuszono w XIX wieku, by uzyskać łąki do wypasu koni. Zdaniem naukowców jezioro to jednak wkrótce znowu zniknie.

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Źródło:
PAP

Napisy nawołujące do zabicia Donalda Tuska i Adama Bodnara zostały wykonane na popularnej ścieżce pieszo-rowerowej w Kaliszu - poinformowała w niedzielę policja, która pod nadzorem prokuratury wszczęła czynności wyjaśniające.

"To można potraktować jako groźbę karalną". Policja szuka autorów napisów o Tusku i Bodnarze

"To można potraktować jako groźbę karalną". Policja szuka autorów napisów o Tusku i Bodnarze

Źródło:
PAP

67-letni mieszkaniec powiatu przemyskiego został zatrzymany w związku z postrzeleniem mężczyzny. Do zdarzenia doszło podczas rodzinnej imprezy. Prokuratura podkreśla, że pod uwagę brane są różne wersje zdarzenia.

29-latek postrzelony podczas rodzinnej imprezy

29-latek postrzelony podczas rodzinnej imprezy

Źródło:
PAP

Strażacy prowadzili poszukiwania na Wiśle w okolicy Nowego Dworu Mazowieckiego. Niestety odnalezionego mężczyzny nie udało się uratować.

Na dzikiej plaży nurt Wisły porwał 32-latka

Na dzikiej plaży nurt Wisły porwał 32-latka

Aktualizacja:
Źródło:
tvnnwarszawa.pl, PAP

Jeszcze tego lata mają ruszyć zdjęcia do filmu biograficznego poświęconego ikonie muzyki folk Joni Mitchell. Największą sensacją są doniesienia, że w artystkę może się wcielić inna ikona - Meryl Streep. Reżyserią ma zająć się Cameron Crowe, reżyser "U progu sławy" czy "Vanilla Sky", a przed laty dziennikarz magazynu muzycznego "Rolling Stone".

Powstanie film o ikonie muzyki. Sensacyjne doniesienia o obsadzie

Powstanie film o ikonie muzyki. Sensacyjne doniesienia o obsadzie

Źródło:
NBC, World of Reel, tvn24.pl

Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję środowiskową, która zezwalała na budowę stacji narciarskiej na Nosalu. Inwestorem jest Tatrzański Park Narodowy, który stara się swoje plany zrealizować pomimo sprzeciwu aktywistów i negatywnej opinii Państwowej Rady Ochrony Przyrody. TPN zapowiada odwołanie. - Nie otwieramy szampana, ale jesteśmy na dobrej drodze, by skutecznie zawalczyć o przyrodę Tatr - mówi Radosław Ślusarczyk ze Stowarzyszenia Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot.

Wbrew protestom chcą zbudować w Tatrach nowy wyciąg. Inwestycja została wstrzymana

Wbrew protestom chcą zbudować w Tatrach nowy wyciąg. Inwestycja została wstrzymana

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Do pierwszego tysiąca ultraortodoksyjnych Żydów w Izraelu wysłano zawiadomienie o poborze do wojska - informują w niedzielę media. Do czerwcowej decyzji Sądu Najwyższego byli oni zwolnieni z obowiązkowej służby w armii.

Do tysiąca ultraortodoksyjnych Żydów wysłano powołania do wojska

Do tysiąca ultraortodoksyjnych Żydów wysłano powołania do wojska

Źródło:
PAP

Od 1 sierpnia 2024 roku Polskie Linie Lotnicze LOT tymczasowo zawieszają możliwość transportu psów na pokładzie samolotu oraz w luku bagażowym na rejsach do Stanów Zjednoczonych. Powodem są nowe przepisy wprowadzone w USA.

Pies nie poleci. Ważne zmiany dla podróżujących samolotem

Pies nie poleci. Ważne zmiany dla podróżujących samolotem

Źródło:
tvn24.pl

Chorwacka policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o podłożenie ognia w okolicach Trogiru. W czwartek pożar podszedł bardzo blisko kompleksów hotelowych, zagrażając bezpieczeństwu ponad 4000 ludzi, a w niedzielę wciąż trwało jego dogaszanie.

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Źródło:
PAP, index.hr, tvnmeteo.pl

46-letnia Polka doznała poważnych obrażeń w wyniku przewrócenia się quada, którym jechała na chorwackiej wyspie Veliki Brijun - podała istryjska policja. Do wypadku doszło w piątek. Wypożyczonego quada prowadził 48-letni Polak.

Przewrócił się quad. Polka ranna na chorwackiej wyspie

Przewrócił się quad. Polka ranna na chorwackiej wyspie

Źródło:
index.hr, tvn24.pl

Na krążącym w mediach społecznościowych zdjęciu grupa kilkuletnich dzieci oraz ich nauczycielki stoją roześmiani na tle napisu "Kochamy Tuska". Internauci się oburzają, piszą o indoktrynacji dzieci w szkołach, porównują Polskę do Korei Północnej. Ale zdjęcie nie jest prawdziwe.

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

Źródło:
Konkret24

Po całej serii upalnych dni, temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dziewczynka, która zgubiła się na plaży w Międzyzdrojach, po odnalezieniu przez ratowników, szybko wpadła w objęcia taty. Moment, w którym córka dostrzegła ojca, nagrał operator drona WOPR.

Ojciec na kolanach, zaginiona córeczka pada mu w ramiona

Ojciec na kolanach, zaginiona córeczka pada mu w ramiona

Źródło:
tvn24.pl

Wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez kierowców tak zwanych taksówek na aplikację z jednej strony może pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo, ale z drugiej spowodować powstanie problemów społecznych - przekazał Maciej Mysona z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Jak informuje Uber, po zmianie przepisów odeszło 30 procent kierowców, co wpłynęło na wzrost cen i dłuższy czas oczekiwania.

Odeszło 30 procent kierowców. Ekspert o zagrożeniach

Odeszło 30 procent kierowców. Ekspert o zagrożeniach

Źródło:
PAP

Jacek Jaworek nie zmieniał wyglądu. Wyglądał prawie tak samo jak trzy lata temu - dowiedział się nieoficjalnie reporter TVN24. Dzień wcześniej informował, że na nagraniu z kamery monitoringu, umieszczonej w pobliżu miejsca, gdzie odnaleziono ciało Jaworka, widać, że mężczyzna oddał dwa strzały, jeden z nich okazał się celny. Na ciele zmarłego ma być też widoczne znamię, które Jaworek posiadał.

Jacek Jaworek nie zmieniał wyglądu. Kolejne nowe informacje reportera TVN24

Jacek Jaworek nie zmieniał wyglądu. Kolejne nowe informacje reportera TVN24

Źródło:
tvn24.pl
Głośnik na plecach, "walec" na szyi, dudniąca reklamówka. Już są nerwy, a powstają kolejne bloki 

Głośnik na plecach, "walec" na szyi, dudniąca reklamówka. Już są nerwy, a powstają kolejne bloki 

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pełnia Koźlego Księżyca widoczna była na naszym niebie. Srebrny Glob nie wyglądał wcale na srebrny, ale przyjął charakterystyczną dla lata złotawą barwę. Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Srebrny Glob w odcieniach złota. Koźli Księżyc oczami Reporterów 24

Srebrny Glob w odcieniach złota. Koźli Księżyc oczami Reporterów 24

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl