Pentagon zapowiada większe wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Kilkuset żołnierzy i sprzęt mają trafić na Litwę

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa już ponad miesiąc. Rzecznik Pentagonu John Kirby przekazał, że na Litwę i do innego kraju wschodniej flanki NATO trafi po 200 amerykańskich żołnierzy i sprzęt, by wzmocnić Sojusz w tym regionie. Mówił również, że widoczne są niewielkie ruchy wojsk w okolicach Kijowa, ale nie jest to wycofanie się. Wcześniej rada miejska w Mariupolu poinformowała, że agresorzy pod przymusem wywieźli do Rosji personel i pacjentów jednego ze szpitali położniczych w mieście. Według władz, wbrew woli wywieziono już ponad 20 tysięcy jego mieszkańców. W tvn24.pl relacjonujemy sytuację na Ukrainie.

> Władimir Putin ogłosił 24 lutego nad ranem rozpoczęcie inwazji na Ukrainę. Choć od tego czasu na ukraińskie cele wojskowe i cywilne spadają pociski, rosyjskiemu wojsku nadal nie udało się zająć Kijowa.

> - Federacja Rosyjska nie ma na celu obalenia reżimu w Kijowie - oświadczył sekretarz rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew.

> Mer Mariupola Wadym Bojczenko powiedział, że w mieście zginęło prawie pięć tysięcy ludzi, w tym ponad 200 dzieci. Prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa stwierdziła, że sytuację w oblężonym mieście można zakwalifikować jako ludobójstwo.

> Ukraiński wywiad wojskowy podał, że 1 kwietnia na całym terytorium Rosji ruszy masowa potajemna mobilizacja. Rezerwiści mają zostać skierowani do walk w Ukrainie. Według wywiadu angażowani będą też więźniowie.

> Ukraińscy obrońcy wyparli rosyjskich najeźdźców z Irpinia w obwodzie kijowskim – poinformował w poniedziałek wieczorem Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy przyznał, że Rosjanie utrzymują pod swoją kontrolą północną część obwodu kijowskiego.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:25

  Zapraszamy do relacji:

 • 4:36

  Są pewne oznaki wskazujące, że wojska rosyjskie przegrupowują się w celu skoncentrowania działań w kierunku wschdnim - głosi komunikat Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Według stanu na godz. 00:00 30 marca 2020 r. rosyjscy najeźdźcy nie zdołali osiągnąć administracyjnych granic Regionu Donieckiego i Ługańskiego, okrążyć miasta Kijowa i uzyskać kontroli nad lewobrzeżną częścią Ukrainy - głosi komunikat.

  W obecnym momencie pojedyncze jednostki sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej kontynuują wycofywanie się z rejonu Kijowa i Czernihowa. Są pewne oznaki, że żołnierze rosyjscy przegrupowują się aby skoncentrować działania w kierunku wschodnim - cytuje agencja komunikat ukraińskiego Sztabu Generalnego.

  Ukrinform zauważa, że według Sztabu Generalnego tzw. "wycofywanie żołnierzy" może być również wymianą niektórych jednostek mającą na celu wprowadzenie w błąd dowództwa sił zbrojnych Ukrainy i stworzenie błędnego wrażenia, że Rosja zrezygnowała z okrążenia Kijowa. Według komunikatu pozycje wojsk rosyjskich w innych rejonach pozostają w zasadzie niezmienione.

 • 3:12

  W ciągu ub. miesiąca Ukrainę opuściło łącznie 3,9 mln ludzi a 6,5 mln musiało przemieścić się wewnątrz tego kraju - poinformowała zastępczyni sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych Joyce Msuya.

  Dodała, występując na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconego omówieniu sytuacji humanitarnej na Ukrainie, że według danych z 27 marca, śmierć poniosło 1 119 ukraińskich cywilów, w tym 99 dzieci.

 • 2:16

  Firma Maxar opublikowała najnowsze zdjęcia satelitarne:

  Zdjęcia satelitarne teatru w Mariupolu i okolicznych budynków

  Tłumy przed sklepem spożywczym znajdującym się przy stacji metra w Mariupolu

  Zniszczone budynki mieszkalne i domy we wschodniej części Mariupola

 • 1:12

  Na konferencji latynoamerykańskiej regionalnej organizacji FAO, odbywającej się w stolicy Ekwadoru Quito, głównym tematem stało się spotęgowane przez rosyjski najazd zbrojny na Ukrainę zagrożenie niedożywieniem lub głodem milionów najuboższych mieszkańców Ameryki Południowej i Karaibów.

  Podkreślono, ze przerwanie wskutek wojny i blokady portów dostaw kukurydzy z Ukrainy, z której pochodzi 16 proc. jej światowej produkcji oraz żyta, którego eksporterami na rynki światowe są w 29 procentach Ukraina i Rosja, zapowiada gwałtowny wzrost ich cen na rynku światowym .

 • 0:09

  Burmistrz Berlina Franziska Giffey w wywiadzie dla portalu RBB24 opowiedziała się za koncepcją budowania tzw. domów modułowych, co pozwoliłoby szybciej przyjąć i zakwaterować uchodźców z Ukrainy.

  - W pierwszym momencie zależało nam na zorganizowaniu punktów recepcyjnych i sprawnej rejestracji uchodźców. Teraz idzie to dobrze, działa centrum na lotnisku Tegel. Wiemy, że w Berlinie jest więcej osób, które czekają na możliwość rejestracji i pozostania na miejscu – powiedziała.

 • 23:31

  "Powtarzające się niepowodzenia Rosji i udane kontrataki sił ukraińskich oznaczają, że jest niemal pewne, iż rosyjska ofensywa nie osiągnęła celu, jakim było okrążenie Kijowa" - oceniłobrytyjskie ministerstwo obrony.

  "Rosyjskie oświadczenia o zmniejszeniu aktywności wokół Kijowa oraz doniesienia o wycofaniu niektórych jednostek rosyjskich z tych terenów mogą świadczyć o tym, że Rosja pogodziła się z utratą inicjatywy w regionie. Jest wysoce prawdopodobne, że Rosja będzie dążyć do przekierowania sił bojowych z północy na ofensywę w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

 • 23:22

  Ukraińskie media podają, powołując się na gubernatora obwodu biełgorodzkiego Wiaczesława Gładkowa, że w pobliżu rosyjskiego Biełgorodu, kilkanaście kilometrów od granicy z Ukrainą, doszło do eksplozji.

  Do wybuchu miało dojść we wsi Krasnyj Oktiabr. Portal UNIAN publikuje wideo, na którym widać wybuch. Według informacji mediów rosyjskich w wyniku wybuchu nikt nie zginął, cywile nie ucierpieli, a rannych zostało czterech rosyjskich wojskowych.

 • 23:07

  Kobieta sprząta po zniszczeniach spowodowanych rosyjskim ostrzałem we wsi w obwodzie kijowskim (29.03.2022)

 • 23:05

  Sygnały są pozytywne, ale nie zagłuszą wybuchów rosyjskich pocisków – powiedział Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do negocjacji pokojowych z Rosją. Wezwał również do wzmacniania sankcji, dopóki "nie nastanie realny pokój".

  W wystąpieniu opublikowanym na Telegramie Zełenski zapewnił, że władze Ukrainy widzą wszystkie ryzyka i nie widzą podstaw, by wierzyć słowom wypowiadanym przez przedstawicieli państwa, kontynuującego wojnę przeciwko Ukrainie. Powtórzył, że Kijów jest chętny do rozmów.

  - Rosyjskie wojska mają opuścić okupowane terytoria, suwerenność i integralność terytorialna mają być zagwarantowane - podkreślił i zapewnił, że w kwestii suwerenności i integralności terytorialnej nie będzie żadnych kompromisów.

 • 22:57

  Dyrektor generalny Szachtara Donieck Serhij Pałkin apeluje o wykluczenie Rosyjskiej Federacji Piłkarskiej (RFS) z członkostwa w FIFA i UEFA. Argumentuje, że taka decyzja powinna zostać podjęta "za politykę ludobójstwa Ukraińców i krwawą wojnę".

 • 22:49

  W konsekwencji rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Rumunii dotarło z terenów objętych działaniami zbrojnymi ponad 600 dzieci-uchodźców bez opieki osób dorosłych - podała we wtorek bukareszteńska telewizja Digi24. Zaznaczono, że większość z nich opuściła już terytorium Rumunii.

  Stacja - opierając się na informacjach pozyskanych od rządu oraz władz UNICEF - podała, że we wtorek w rumuńskich ośrodkach opiekuńczych dla nieletnich przebywało łącznie 250 dzieci, które samotnie przybyły z Ukrainy.

  Według szacunków Digi24 w ramach zbiórek na nieletnich ukraińskich uchodźców, których na terenie Rumunii przebywa już łącznie ponad 34 tys., zebrano w tym kraju ponad 2,3 mln euro.

 • 22:33

  Rzecznik Pentagonu John Kirby zapowiedział podczas konferencji prasowej kolejne wzmocnienie wschodniej flanki NATO.

  Przekazał, że na Litwę ma trafić 200-osobowa jednostka dowodzenia i kontroli sił powietrznych Korpusu Piechoty Morskiej USA wraz z dziesięcioma myśliwcami F-18 Hornet. Wcześniej jednostka stacjonowała w bazie Cherry Point w Karolinie Północnej.

  Dodatkowo do innego kraju Europy Wschodniej zostanie wysłany kolejny 200-osobowy oddział marines wraz z samolotami transportowymi C-130 Hercules.

 • 22:19

  W mieście Wasylówka w obwodzie zaporoskim Rosjanie cały dzień blokują kolumny autobusów do ewakuacji i ciężarówki z pomocą humanitarną, które wyjechały rano do Berdiańska, Melitopolu i Enerhodaru - poinformowała ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk.

  We wtorek trzema korytarzami humanitarnymi własnym transportem dojechało do Zaporoża ok. 1,7 tys. ludzi, z nich prawie 940 osób z oblężonego Mariupola.

  Zablokowano też zorganizowane kolumny ludzi jadących prywatnymi środkami transportu do Zaporoża z Tokmaku i Enerhodaru, również w obwodzie zaporoskim.

 • 22:06

  Ciała 12 osób wydobyto spod gruzów siedziby władz obwodu mikołajowskiego, w który we wtorek rano trafiła rosyjska rakieta – poinformowały służby ratunkowe.

  "Spod gruzów wydobyto ciała 12 osób, 33 osoby ucierpiały. Ratownicy uratowali spod gruzów 18 osób, które przekazano brygadom pogotowia ratunkowego" – podano w komunikacie służby ds. sytuacji nadzwyczajnych na Facebooku. Dodano, że operacja służb ratowniczych jest kontynuowana.

 • 21:59

  Kwestia (znoszenia) sankcji nawet nie powinna być podnoszona, dopóki nie skończy się ta wojna – mówił dalej na nagraniu Zełenski.

  - Sankcje trzeba wzmacniać. Trzeba to robić każdego tygodnia i one muszą być jakościowe. Nie po prostu dla nagłówków w mediach, że zostały wprowadzone, ale po to, by realnie nastąpił pokój – dodał.

 • 21:56

  Działania naszych obrońców zmuszają Rosjan do wycofywania się z kierunku kijowskiego - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na opublikowanym we wtorek wieczorem nagraniu.

  - Jestem wdzięczny wszystkim naszym obrońcom, wszystkim obrończyniom. Każdemu, kto zapewnia obronę Kijowa. To właśnie ich odważne i skuteczne działania zmuszają wroga do odejścia na tym kierunku - dodał.

  - Ale nie można tracić czujności. Sytuacja nie stała się łatwiejsza. Skala wyzwań nie zmniejszyła się - powiedział prezydent. Według niego rosyjska armia wciąż ma potencjał do kontynuowania ataków przeciwko Ukrainie.

 • 21:34

  Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak podziękował we wtorek autorowi wykorzystywanych przez Ukrainę dronów Bayraktar za "superbroń".

  "Rosyjskie wozy bojowe nieskazitelnie płoną na naszych pięknych polach. I będą płonąć dalej. Bo Bayraktary idealnie wypełniają wszelkie zadania - niezauważalnie, strasznie, niszczycielsko" - napisał Podolak na Twitterze. "Zawsze będę wdzięczny autorowi i ojcu superbroni Halukowi Bayraktarowi za to, że zwyciężymy" - dodał.

  Bayraktar TB2 to maszyna o długości 6,5 metra i 12-metrowej rozpiętości skrzydeł. Może pokonać maksymalnie 4 tys. km. Dron tureckiej produkcji porusza się z prędkością do 222 km na godzinę, a praktyczny pułap, na którym może operować, wynosi 6750 metrów.

 • 21:24

  Powstała oficjalna strona internetowa służąca dowsparcia ewakuacji ludności cywilnej - poinformowała we wtorek na Telegramie wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

  Na stronie zamieszczony jest m.in. całodobowy numer infolinii, pod który można dzwonić, by uzyskać pomoc, jak i inne informacje dotyczące organizacji humanitarnych oraz numery telefonów do obwodowych ośrodków pomocy.

  Stworzono także profil w serwisie Telegram, z którego można dowiedzieć się o ewakuacji ze stref walk i otrzymać pomoc humanitarną i medyczną.

 • 21:11

  Pentagon: Zagrożenie dla Kijowa nie zakończyło się, widzimy niewielkie ruchy wojsk, ale to nie jest wycofanie się.

  Rzecznik Pentagonu o sytuacji wokół Kijowa: widzimy niewielkie ruchy wojsk, ale to nie wycofanie

 • 20:59

  W Ukrainie zginęło od początku rosyjskiej inwazji 1179 cywilów, a 1860 zostało rannych, o czym poinformowano we wtorek w najnowszym raporcie Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR). Poprzedni, poniedziałkowy bilans podawał 1151 ofiary śmiertelne oraz 1824 rannych.

  Większość zginęła lub doznała obrażeń wyniku ostrzału artyleryjskiego i nalotów.

  OHCHR zastrzega w ostatnich oświadczeniach, że w związku z utrudnionym procesem weryfikacji zgonów rzeczywista liczba ofiar jest prawdopodobnie dużo wyższa niż ta, którą podają jego zestawienia.

 • 20:45

  Rosyjscy wojskowi mają tworzyć nagrania o rzekomo złym traktowaniu jeńców rosyjskich przez ukraińską armię - pisze we wtorek ukraińskie ministerstwo obrony. Według resortu celem tych działań jest dyskredytacja Ukrainy.

  "Pojawił się rozkaz p.o. ministra obrony Rosji w sprawie tworzenia fejków o jeńcach. Rosyjskim wojskowym rozkazano stworzyć i rozpowszechnić zainscenizowane nagrania, na których rzekomo ukraińska strona w nieludzki sposób traktuje rosyjskich jeńców" - napisał we wtorek ukraiński resort obrony.

 • 20:33

  W okolicach miejscowości Izium w obwodzie charkowskim ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rosyjski myśliwiec bombardujący i bezzałogowiec – poinformowało dowództwo sił powietrznych Wschód na Facebooku.

  Wcześniej we wtorek wojsko poinformowało o zestrzeleniu, również w obwodzie charkowskim, rosyjskiego śmigłowca bojowego K-52 "Aligator".

 • 20:16

  Rosjanie wycofują część oddziałów z obwodów kijowskiego i czernihowskiego na północy kraju, a także przegrupowują siły, by skupić się na kierunku charkowskim i w Donbasie – informuje we wtorek w podsumowaniu sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

  Na kierunku poleskim wojska rosyjskie nie prowadziły aktywnych działań ofensywnych, lecz kontynuowały ostrzał oddziałów ukraińskich w miejscowościach na zachód i północny zachód od Kijowa. Część sił jest wycofywana na terytorium Białorusi.

  W obwodzie czernihowskim sytuacja również nie uległa większym zmianom – przeciwnik kontynuuje blokadę Czernihowa, ostrzeliwując obiekty cywilne i wojskowe. Na kierunku Browarów próbuje utrzymać zajęte pozycje.

  Na wschodzie trwa blokada Charkowa, a część sił 1. Armii Pancernej z okolic Sum wycofano z Ukrainy, by przemieścić je na inne odcinki. Siły rosyjskie zwiększyły swoje zdolności ofensywne, przerzucając pododdziały 20. Armii Ogólnowojskowej w kierunku Słowiańska.

 • 20:03

  Prezydent USA Joe Biden był pytany po spotkaniu z premierem Singapuru o komentarz do rosyjskich zapowiedzi "ograniczenia działań wojennych" pod Kijowem i Czernihowem. - Zobaczymy. Nie interpretuję tego w żaden sposób, dopóki nie zobaczę tego, co oni zrobią, czy pójdą za tym, co zapowiedzieli – powiedział.

  Jak dodał, takie samo zdanie wyrazili przywódcy Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Włoch podczas poniedziałkowej telekonferencji. Zapowiedział, że w międzyczasie Zachód będzie kontynuować sankcje przeciwko Rosji oraz wsparcie militarne dla Ukrainy.

 • 19:59

  Kreml poinformował, że prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Francji Emmanuel Macron omówili rozwój sytuacji w Ukrainie oraz ostatnią rundę rosyjsko-ukraińskich rozmów w Stambule – podaje Reuters.

  Jak dodano w komunikacie, Putin i Macron omówili również żądanie Rosji o płatności w rublach za dostawy rosyjskiego gazu do Unii Europejskiej.

 • 19:45

  "Okupanci kontynuują uprowadzanie mieszkańców ukraińskiego Mariupola. Ponad 70 ludzi pod przymusem wywieziono ze szpitala położniczego nr 2 (...) - personel medyczny i pacjentów" - podała we wtorek mariupolska rada miejska w komunikacie.

  Według władz już ponad 20 tys. mieszkańców miasta wbrew ich woli wywieziono do Rosji. "Obywatelom Ukrainy odbierane są dokumenty tożsamości i odsyła się ich do tzw. obozów filtracyjnych" - podają mariupolskie władze. Następnie - według nich - ludzie są kierowani do oddalonych rosyjskich miast. Rada miejska podkreśla, że nie są znane przyczyny wywożenia ludzi przez Rosjan.

  Tworzona jest baza deportowanych mieszkańców miasta i opracowywany jest mechanizm ich powrotów - zapewnia mer Mariupola Wadym Bojczenko.

  Wcześniej wywieziono do Rosji personel i pacjentów szpitala miejskiego nr 1, gdzie było ok. 600 osób.

 • 19:35

  Specjaliści dochodzeniowi kanadyjskiej policji federalnej będą pomagać Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu w Hadze (MTK) w zbieraniu dowodów zbrodni wojennych na Ukrainie – poinformował we wtorek minister bezpieczeństwa publicznego Kanady Marco Mendicino.

 • 19:31

  Specjaliści dochodzeniowi kanadyjskiej policji federalnej będą pomagać Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu w Hadze (MTK) w zbieraniu dowodów zbrodni wojennych na Ukrainie – poinformował we wtorek minister bezpieczeństwa publicznego Kanady Marco Mendicino.

 • 19:22

  Rosjanie pod przymusem wywieźli do Rosji personel i pacjentów jednego ze szpitali położniczych w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy - podała we wtorek mariupolska rada miejska. "Okupanci kontynuują uprowadzanie mieszkańców ukraińskiego Mariupola. Ponad 70 ludzi pod przymusem wywieziono ze szpitala położniczego nr 2 (...) - personel medyczny i pacjentów" - czytamy w komunikacie.

  Według władz już ponad 20 tys. mieszkańców Mariupola wbrew ich woli wywieziono do Rosji. "Obywatelom Ukrainy odbierane są dokumenty tożsamości i odsyła się ich do tzw. obozów filtracyjnych" - podają mariupolskie władze. Następnie - według nich - ludzie są kierowani do oddalonych rosyjskich miast. Rada miejska podkreśla, że nie są znane przyczyny wywożenia przez Rosjan ludzi.

 • 19:21

  Liczba ofiar ataku rakietowego na budynek administracji obwodowej w Mikołajowie wzrosła do dziewięciu – poinformowało biuro prokuratora generalnego Ukrainy. Rannych zostało 28 osób.

  "Wiadomo o dziewięciu zabitych i 28 rannych. Na miejscu pracują ratownicy, śledczy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i policja" – poinformowano w komunikacie. Wcześniej podano informację o siedmiu zabitych.

  We wtorek rano rosyjskie wojska ostrzelały gmach administracji obwodowej w Mikołajowie. Zniszczeniu uległa cała środkowa część obiektu, od parteru po ósme piętro.

  Rosjanie zniszczyli budynek administracji. Akcja strażaków i ratowników w Mikołajowie (29.03.2022)

 • 19:21

  Liczba ofiar ataku rakietowego na budynek administracji obwodowej w Mikołajowie wzrosła – poinformowało biuro prokuratora generalnego Ukrainy.

  "Wiadomo o dziewięciu zabitych i 28 rannych. Na miejscu pracują ratownicy, śledczy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i policja" – poinformowano w komunikacie. Wcześniej podano informację o siedmiu zabitych. W związku z ostrzałem wszczęto postępowanie karne.

  Ostrzelany przez Rosjan budynek administracji obwodowej w Mikołajowie (zdjęcie z 29 marca)

 • 19:16

  Rosjanie wycofują część oddziałów z obwodów kijowskiego i czernihowskiego na północy kraju, a także przegrupowują siły, by skupić się na kierunku charkowskim i w Donbasie – informuje we wtorek w podsumowaniu sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

  Na kierunku poleskim wojska rosyjskie nie prowadziły aktywnych działań ofensywnych, lecz kontynuowały ostrzał oddziałów ukraińskich w miejscowościach na zachód i północny zachód od Kijowa. Część sił jest wycofywana na terytorium Białorusi.

  W obwodzie czernihowskim sytuacja również nie uległa większym zmianom – przeciwnik kontynuuje blokadę Czernihowa, ostrzeliwując obiekty cywilne i wojskowe. Na kierunku Browarów próbuje utrzymać zajęte pozycje.

  Na wschodzie trwa blokada Charkowa, a część sił 1. Armii Pancernej z okolic Sum wycofano z Ukrainy, by przemieścić je na inne odcinki. Siły rosyjskie zwiększyły swoje zdolności ofensywne, przerzucając pododdziały 20. Armii Ogólnowojskowej w kierunku Słowiańska.

  Rosyjscy żołnierze na Ukrainie (26.03.2022)

 • 19:09

  O sytuacji we Lwowie i o tym, jak wygląda codziennie życie mieszkańców mówił w "Tak jest" mer tego miasta Andrij Sadowy. - Ciężko nam, ale to jest nasze życie. To jest wojna i musimy walczyć - powiedział. Dodał, że we wtorek mieście dwukrotnie rozległy się alarmy.

 • 18:35

  Rosja przeprowadziła na Ukrainie kilka ataków z użyciem pocisków hipersonicznych, prawdopodobnie, by przestraszyć wrogów - powiedział we wtorek generał Tod Wolters, dowódca sił USA w Europie.

  Generał dodał też, że na Ukrainę nie dotarły jeszcze amerykańskie drony-kamikaze Switchblade.

 • 18:12

  Rosjanie zaatakowali lotnisko w Starokonstantynowie w obwodzie chmielnickim na zachodzie kraju i zniszczyli zapasy paliwa – poinformował we wtorek mer tego miasta Mykoła Melnyczuk.

  "Zasypywali nas rakietami od pierwszych dni wojny, ale dzisiaj, jak wielu z was widziało i słyszało, atak był bardzo poważny i spowodował duże straty. Na szczęście, ukraińska armia i – najwyraźniej Bóg - chronią nas, bo obeszło się bez ofiar śmiertelnych' – napisał Melnyczuk na Facebooku.

 • 18:11

  Wielka Brytania chce pełnego wycofania sił rosyjskich z Ukrainy i będzie oceniać wstępne kroki w kierunku ewentualnego porozumienia pokojowego na podstawie czynów, a nie słów - powiedział we wtorek rzecznik premiera Borisa Johnsona.

  - Rosyjskie bombardowania wokół Kijowa uległy pewnemu zmniejszeniu, głównie dlatego, że siły ukraińskie skutecznie odpierają rosyjską ofensywę w północno-zachodniej części miasta. Ale walki nadal trwają. Trwają ciężkie bombardowania Mariupola i w innych rejonach. Nie chcemy więc widzieć niczego mniej, jak tylko całkowite wycofanie sił rosyjskich z terytorium Ukrainy - powiedział.

 • 17:45

  Od początku agresji na Ukrainie Rosjanie porwali 11 merów i ośmiu przedstawicieli władz lokalnych – poinformował we wtorek mer Kijowa Witalij Kliczko.

  Również we wtorek biuro prokuratora generalnego Ukrainy poinformowało o porwaniu 28 marca Ołeksandra Babycza, mera miejscowości Hoła Prystań w obwodzie chersońskim.

 • 17:16

  Straty sił zbrojnych Ukrainy nie są małe, ale do zakończenia działań bojowych podawanie konkretnej liczby jest zabronione – powiedział doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Ołeksij Arestowycz w wywiadzie dla BBC-Ukraina. Zapewnił, że straty Ukrainy są "o wiele mniejsze niż rosyjskie".

  "Ponieważ żadna armia na świecie nie podaje swoich strat podczas wojny. To jest po prostu zabronione. Jest to, po pierwsze, tajemnica państwowa. A po drugie – to może pomóc wrogowi ocenić efektywność jego działań" – podkreślił doradca prezydenta Ukrainy.

  "Ponosimy straty i są one niemałe. O wiele mniejsze niż straty Rosjan, ale – niemałe. I każdy zostanie policzony, każdy pozostanie w pamięci, a każdej rodzinie będzie udzielona pomoc i oddany szacunek" – oświadczył Arestowycz.

  Pogrzeb ukraińskiego żołnierza w Odessie [29.03.2022]

 • 17:13

  Ambasador Ukrainy w Delhi wysłał list do nepalskiego rządu, w którym apeluje, by ten himalajski kraj zakazał wstępu rosyjskim wspinaczom - poinformowało BBC we wtorek.

  Według nepalskich danych żaden obywatel Ukrainy nie będzie się wspinał wiosną w Himalajach. W zeszłym roku na nepalskie ośmiotysięczniki weszło 19 ukraińskich wspinaczy, z czego sześciu na najwyższy szczyt świata, Everest. Tymczasem pozwolenie na wspinaczkę w sezonie wiosennym otrzymało już dziewięciu Rosjan.

 • 17:11

  Antony Blinken, komentując rosyjskie deklaracje dotyczące ograniczenia działań militarnych w rejonie Kijowa i Czernihowa, powiedział, że jest różnica między tym, co Rosja mówi, a tym, co robi.

  Amerykański sekretarz stanu dodał, że Rosja powinna zakończyć agresję i wycofać swe siły z Ukrainy.

  Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken

 • 16:59

 • 16:52

  Trzydzieści europejskich krajów postanowiło zaprzestać nadawania rosyjskich kanałów telewizyjnych - poinformował we wtorek ukraiński minister kultury Ołeksandr Tkaczenko na Telegramie.

  Według mapy załączonej przez Tkaczenkę rosyjskie kanały nie są nadawane między innymi przez Polskę, kraje bałtyckie i Grecję. Większość europejskich krajów przestała korzystać z usług części rosyjskich nadawców, takich jak "Russia Today" czy "Sputnik". Wśród krajów, które w żaden sposób nie zareagowały znalazły się m.in. Serbia, Szwajcaria i Norwegia.

 • 16:51

  Roman Hrybow, ukraiński wojskowy, obrońca Wyspy Węży, autor legendarnych słów "rosyjski okręcie wojskowy, p... się", wrócił z rosyjskiej niewoli - poinformowały we wtorek lokalne władze.

  "Miałem zaszczyt przywitania w ojczyźnie naszego - nie przesadzając - legendarnego wojskowego. Roman brał udział w obronie wyspy Węży" - napisał w serwisie Telegram Ihor Taburec, szef władz obwodu czerkaskiego.

  Jak dodał, mieszkańcy tego regionu wraz z pobratymcami "pokazali całemu światu twardość i siłę ukraińskiego ducha, niezłomność". Poinformował, że przyznał mu odznaczenie "Za zasługi dla obwodu czerkaskiego".

 • 16:46

  Republika Czeska wydala jednego pracownika dyplomatycznego ambasady rosyjskiej.

 • 16:46

  Reuters za rosyjską agencją TASS: główny negocjator ze strony Rosji Władimir Miedinski powiedział, że deeskalacja wokół Kijowa i Czernihowa nie oznacza zawieszenia ognia.

  Po wtorkowych rosyjsko-ukraińskich negocjacjach w Stambule wiceminister obrony Rosji Aleksandr Fomin przekazał, że Moskwa postanowiła zdecydowanie ograniczyć swoje działania militarne w rejonie Kijowa i Czernihowa w celu "zwiększenia wzajemnego zaufania oraz stworzenia warunków do dalszych negocjacji".

 • 16:27

  Irlandia wyrzuca czterech wysokich rangą pracowników rosyjskiej ambasady - premier Micheal Martin.

 • 16:14

  Węgry powinny porzucić próby przypodobania się Rosji - oświadczył rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko, cytowany we wtorek przez portal Europejska Prawda.

  - Odmowa premiera (Viktora) Orbana udzielania pełnego wsparcia Ukrainie dziś to nie jest zapobieganie wciągania Węgier w wojnę, a odwrotnie - zaproszenie Rosji do dalszej agresji w głąb Europy - uważa MSZ.

  Rzecznik ocenił jako "amoralne spekulowanie na nieszczęściu Ukraińców" w ramach kampanii wyborczej na Węgrzech. "Liczymy na to, że Budapeszt będzie sprzyjać jedności w UE i NATO w celu zakończenia wojny Rosji przeciwko Ukrainie" - dodał.

 • 16:00

  Holandia wyrzuca 17 agentów rosyjskiego wywiadu.

 • 15:59

  Reuters za agencją Belga: Belgia wydala 21 rosyjskich dyplomatów w związku z podejrzeniami o szpiegostwo.

 • 15:33

  Rosja zaczęła wycofywać część sił spod Kijowa - podała we wtorek telewizja CNN, powołując się na źródła w amerykańskim wywiadzie. Waszyngton ocenia, że jest to oznaka zmiany szerszej strategii Rosji.

  Jak powiedział reporter telewizji Jim Sciutto, powołując się na dwa źródła wywiadowcze, USA zaobserwowały już ruchy rosyjskich jednostek pod Kijowem. Dodał, że w ocenie wywiadu "to nie jest krótkoterminowe dostosowanie sił, by je przegrupować, ale długoterminowy ruch" świadczący o pogodzeniu się przez Rosję z porażką ofensywy na północy.

 • 15:32

  Wojna w tej czy innej fazie będzie trwać do końca lata - uważa mer Lwowa Andrij Sadowy. "Jeśli chodzi o przesiedleńców, to jedni przyjeżdżają, inni wyjeżdżają, ale 200 tys. jest stale. Teraz nie da się znaleźć we Lwowie żadnego pokoju na wynajem lub pokoju w hostelu czy mieszkania" - zaznaczył mer w rozmowie z portalem Ukrainska Prawda.

  W opinii Sadowego Rosjanie atakują Lwów, by po pierwsze zniszczyć obiekty infrastruktury cywilnej, po drugie, by zastraszyć ludzi i po trzecie, by zademonstrować NATO swoją siłę.

  Mieszkańcy Lwowa chronią się w piwnicach przez rosyjskimi atakami [26.03.2022]

 • 14:49

  Turecki resort dyplomacji poinformował, że rozmowy rosyjsko-ukraińskie w Stambule nie będą kontynuowane w środę.

 • 14:48

  Rosjanie wywieźli do Rosji i na Białoruś 40 tys. Ukraińców - poinformowało we wtorek ukraińskie MSZ. Według resortu Rosjanie porwali ok. 30 lokalnych liderów, aktywistów i dziennikarzy.

  "Mierząc się z całkowitym sprzeciwem, Rosja ponownie stosuje represje wykorzystywane w Donbasie i na Krymie" - napisało MSZ na Twitterze.

 • 14:47

  W wyniku rosyjskiej inwazji zniszczeniu uległo około 50 proc. zabudowy Irpienia w obwodzie kijowskim. W mieście wciąż pozostaje od 3,5 do 4 tys. osób - poinformował we wtorek mer Irpienia Ołeksandr Markuszyn, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

  - Zburzono przede wszystkim obiekty infrastruktury krytycznej. Dołożymy starań, by je odbudować. (...) Mieszkańcy, którzy wciąż znajdują się w Irpieniu, kategorycznie nie chcą stamtąd wyjechać. Zachęcamy ich jednak do tego, ponieważ w mieście jest niebezpiecznie i nadal trwają walki - przekazał Markuszyn.

  Mer wezwał do powstrzymania się od powrotów do Irpienia. - Wróg prowadzi ostrzał nawet z wyrzutni rakietowych "Grad", dlatego jest zbyt wcześnie na powrót - zaznaczył.

  Irpień, Ukraina (07.03.2022)

 • 14:36

 • 14:30

  Pierwszy rosyjski superjacht został zatrzymany na wodach Wielkiej Brytanii w ramach sankcji nałożonych przez jej rząd na Rosję - poinformowało we wtorek brytyjskie ministerstwo transportu.

  Jacht o nazwie Phi, który ma długość 58,5 m, a jego wartość to 58 milionów funtów, należy do niewymienionego z nazwiska rosyjskiego oligarchy. Jest zarejestrowany na firmę mającą siedzibę w na wyspach St Kitts i Nevis na Karaibach, ale pływa pod banderą maltańską.

 • 14:10

  Ewakuacja cywilów z miast ukraińskich znajdujących się pod silnym ostrzałem wojsk rosyjskich jest prowadzona mimo braku formalnych uzgodnień w sprawie korytarzy humanitarnych – ogłosił szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj, cytowany we wtorek przez CNN.

  Hajdaj napisał również na Facebooku, że we wtorek z miast obwodu ługańskiego na południowym wschodzie Ukrainy udało się ewakuować ponad 500 osób, w tym 223 z Siewierodoniecka i 230 z Lisiczańska, a także około 60 z Rubiżnego.

 • 13:47

  Rosyjski negocjator w Stambule: rozmowy były konstruktywne.

 • 13:45

  Ukraiński negocjator: musi zapanować pełny pokój na Ukrainie, by mogło dojść do jakiegokolwiek ostatecznego porozumienia z Rosją.

 • 13:43

  Ukraiński negocjator: jeżeli system gwarancji bezpieczeństwa wobec Ukrainy zadziała, Kijów może zgodzić się na neutralność.

 • 13:41

  Ukraiński negocjator po rozmowach w Stambule: Izrael, Polska, Kanada i Turcja mogłyby zostać gwarantami bezpieczeństwa Ukrainy.

 • 13:35

  Co najmniej siedem osób zginęło, a 22 zostały ranne we wtorek w wyniku rosyjskiego ostrzału gmachu administracji obwodowej w Mikołajowie na południu Ukrainy - przekazała na Facebooku Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Wcześniej informowano o trzech ofiarach śmiertelnych ataku.

  Akcja poszukiwawczo-ratownicza trwa - podały ukraińskie władze o godz. 13 czasu polskiego.

  Mikołajów, Ukraina

 • 13:27

  Resort obrony USA chce, aby firmy zbrojeniowe przyspieszyły produkcję pocisków przeciwlotniczych Stinger i przeciwpancernych Javelin. Takie uzbrojenie wciąż przekazywane jest broniącej się przed rosyjską inwazją Ukrainie – podała we wtorek stacja CNN.

 • 13:17

  Ambasada Ukrainy w Turcji: negocjacje ukraińsko-rosyjskie w Stambule się zakończyły.

 • 13:13

  Zełenski: nie da się opisać zła, jakie na naszą ziemię przynieśli Rosjanie.

 • 13:07

  Zełenski w parlamencie Danii: brutalność Rosji osiągnęła wyższy poziom niż podczas II wojny światowej.

 • 12:54

  Francuska sieć sklepów sportowych Decathlon zawiesza działalność w Rosji - podała francuska stacja BFM TV.

 • 12:52

  Łącznie 10 dyplomatów z Estonii, Łotwy i Litwy zostało wydalonych z Rosji - poinformował rosyjski MSZ.

 • 12:36

  Wojsko rosyjskie ma poważny problem z rotacją i uzupełnianiem stanu osobowego swoich oddziałów - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  "Tylko we Flocie Oceanu Spokojnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej komendy uzupełnień, ze względu na odmowy udziału w tzw. 'operacji specjalnej', nie są w stanie skompletować nawet jednej batalionowej grupy taktycznej" - czytamy w komunikacie.

 • 12:10

  Stacje metra w Kijowie są wykorzystywane jako schron

 • 11:49

  Co najmniej trzy osoby zginęły na skutek rosyjskiego ostrzału administracji obwodowej w Mikołajowie. Jest 22 rannych, spośród których 18 wydobyto już spod gruzów budynku - podała Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

 • 11:45

  "To nie są ludzie, nie wiem jak ich nazwać". Ukraińcy o zachowaniu rosyjskich żołnierzy

 • 11:45

  Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Mariano Grossi przybył na Ukrainę, gdzie ma rozmawiać z władzami na temat pomocy w utrzymaniu bezpieczeństwa instalacji nuklearnych w tym kraju, zagrożonych przez wojnę - poinformowała MAEA.

 • 11:17

  Ukraińskie siły powietrzne zestrzeliły dwa rosyjskie pociski lecące w kierunku Lwowa - podało Dowództwo Powietrzne "Zachód".

 • 11:16

  Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba ostrzegł członków delegacji biorącej udział w negocjacjach ukraińsko-rosyjskich, by niczego nie jedli i unikali dotykania jakichkolwiek powierzchni. Ma to związek z doniesieniami o próbie otrucia ukraińskich negocjatorów na początku marca.

 • 10:42

  "Wrogie samoloty wyleciały z Krymu w stronę Mikołajowa. Ich liczba nie jest znana. Będą pracować na bardzo niskiej wysokości. Wszyscy do schronów!" - zaapelował gubernator obwodu mikołajowskiego Witalij Kim.

  Dzisiaj rano wojska rosyjskie ostrzelały gmach obwodowej administracji w Mikołajowie.

 • 10:41

  Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba wezwał wszystkie kraje świata do uznania za niezgodny z prawem symbol "Z", za pomocą którego wyrażane jest wsparcie dla rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie.

  "'Z' oznacza rosyjskie zbrodnie wojenne, nasze zbombardowane miasta, tysiące zamordowanych Ukraińców. Publiczne popieranie tego barbarzyństwa musi być zakazane" - napisał Kułeba

 • 9:46
 • 9:14

  Jak podaje sztab generalny, Rosjanie w ciągu miesiąc zniszczyli ponad 60 świątyń na Ukrainie.

  Większość z nich to cerkwie. Zniszczenia dotknęły także meczety, synagogi, świątynie protestanckie, religijne instytucje edukacyjne i ważne budynki administracyjne organizacji religijnych.

  ​​

  Jasnogródka, obwód kijowski. Zniszczona Cerkiew

  ​​

 • 8:51

  Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował raport o stratach, które poniosły wojska rosyjskie.

  Od początku inwazji na Ukrainę Rosjanie stracili:

  - około 17,2 tys. żołnierzy,
  - 597 czołgów,
  - 303 systemy artyleryjskie,
  - 127 samolotów,
  - 129 śmigłowców,
  - 1710 pojazdów opancerzonych,
  - 96 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych,
  - 54 systemy przeciwlotnicze,
  - 1178 samochodów,
  - 7 okrętów i innych jednostek morskich,
  - 73 cysterny z paliwem,
  - 71 bezzałogowych statków powietrznych,
  - 4 mobilne systemy rakiet balistycznych krótkiego zasięgu.

 • 8:27

  Co najmniej 144 dzieci zginęło, a ponad 220 zostało rannych od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę - podało biuro ukraińskiego prokuratora generalnego.

 • 7:55

  Rosyjscy żołnierze, którzy zajęli teren elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie, przemieszczali się bez żadnych środków ochronnych przez najbardziej skażony obszar, zwany Czerwonym Lasem. Wojskowi mogą ucierpieć w wyniku choroby popromiennej - podała agencja Reutera.

 • 7:50

  Brytyjski wywiad wojskowy podał, że ukraińskie wojska przeprowadziły kilka kontrataków pod Kijowem, w okolicy Irpienia, Buczy i Hostomela. Zdołały odepchnąć Rosjan od stolicy.

  Jak jednak zaznacza wywiad, Rosjanie nadal zagrażają Kijowowi swoimi możliwościami przeprowadzenia ostrzału.

 • 7:34

  W Stambule o godzinie 9 mają się rozpocząć negocjacje przedstawicieli Rosji i Ukrainy.

 • 6:48

  "Rosyjski wróg kontynuuje podstępne ataki rakietowe i bombardowania, próbując całkowicie zniszczyć infrastrukturę osiedli mieszkaniowych ukraińskich miast. Koncentruje się na magazynach paliw, aby skomplikować logistykę i stworzyć warunki do zaistnienia kryzysu humanitarnego" - podało ukraińskie dowództwo w porannym komunikacie.

  "Wbrew wymogom międzynarodowego prawa humanitarnego w niektórych tymczasowo okupowanych miejscowościach obwodu kijowskiego, zaporoskiego, czernihowskiego, chersońskiego i charkowskiego rosyjscy okupanci nadal terroryzują miejscową ludność. Ostrzeliwują budynki mieszkalne, rabują i porywają cywilów na zakładników" - czytamy.

 • 6:41

  Ołena Szeremet - tłumaczka, która jest w Kijowie - jest gościem TVN24. Mówi o sytuacji w ukraińskiej stolicy. - Ta noc minęła dla nas spokojnie. Były dwa alarmy przeciwlotnicze, ale na razie nie mamy informacji o tym, czy to, co leciało do Kijowa, doleciało - przekazuje.

  - Kijów w pewnych sensie się odradza, chociaż nigdy nie był martwy. W pierwszych dniach wojny wydawało mi się, że całe miasto wyjechało, ale to był pierwszy szok wojny i ludzie się ukrywali. Teraz nadeszła wiosna, dużo ludzi jest na ulicach, wychodzą na spacery - dodaje Szeremet.

 • 6:37

  W ciągu doby siły ukraińskie odparły 7 ataków ze strony Rosjan w okręgach donieckim i ługańskim. Zniszczono 12 rosyjskich czołgów, 10 bojowych wozów piechoty i 3 inne pojazdy mechaniczne - podało dówództwo sił zbrojnych Ukrainy.

 • 6:00

 • 5:43

  Ostrzelanie przez armię rosyjską budynku ośrodka badań jądrowych w Charkowie nie stanowiło zagrożenia dla niewielkiej ilość materiałów jądrowych w nim zgromadzonych - poinformował dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi, powołując się na informacje z ukraińskiej agencji atomowej.

 • 5:40

  Siły Powietrzne Ukrainy uderzyły w 17 wrogich celów powietrznych w ciągu ostatnich 24 godzin, zestrzeliwując osiem samolotów i trzy śmigłowce - poinformowało w nocy dowództwo sił zbrojnych Ukrainy.

Tak relacjonowaliśmy wydarzenia w Ukrainie:

PONIEDZIAŁEK 28 marca NIEDZIELA 27 marca SOBOTA 26 marca PIĄTEK 25 marca CZWARTEK 24 marca ŚRODA 23 marca WTOREK 22 marca PONIEDZIAŁEK 21 marca NIEDZIELA 20 marca SOBOTA 19 marca PIĄTEK 18 marca CZWARTEK 17 marca ŚRODA 16 marca WTOREK 15 marca PONIEDZIAŁEK 14 marca NIEDZIELA 13 marca SOBOTA 12 marca PIĄTEK 11 marca CZWARTEK 10 marca ŚRODA 9 marca WTOREK 8 marca PONIEDZIAŁEK 7 marca NIEDZIELA 6 marca SOBOTA 5 marca PIĄTEK 4 marca CZWARTEK 3 marca ŚRODA 2 marca WTOREK 1 marca PONIEDZIAŁEK 28 lutego NIEDZIELA 27 lutego SOBOTA 26 lutego PIĄTEK 25 lutego CZWARTEK 24 lutego

Autorka/Autor:mjz, ads, akr

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Army photo by Staff Sgt. Michael Behlin

Tagi:
Raporty: