Jerzy Buzek o rezultacie wyborów we Włoszech: wyróżnię cztery bardzo korzystne rzeczy

Autor:
pp//now
Źródło:
TVN24
Jerzy Buzek o rezultacie wyborów we Włoszech: wymienię cztery bardzo korzystne rzeczy
Jerzy Buzek o rezultacie wyborów we Włoszech: wymienię cztery bardzo korzystne rzeczy
TVN24
TVN24Jerzy Buzek o rezultacie wyborów we Włoszech: wymienię cztery bardzo korzystne rzeczy

W tym przypadku wyróżnię cztery bardzo korzystne rzeczy - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" były premier i europoseł Europejskiej Partii Ludowej Jerzy Buzek, komentując rezultat niedzielnych wyborów parlamentarnych we Włoszech. Zwrócił uwagę na wsparcie dla Ukrainy i poparcie dla bliskich więzów transatlantyckich.

W poniedziałkowej "Rozmowie Piaseckiego" były premier, były szef Parlamentu Europejskiego, europoseł Europejskiej Partii Ludowej i Koalicji Europejskiej Jerzy Buzek odniósł się do rezultatu niedzielnych wyborów parlamentarnych we Włoszech.

Według sondażu exit poll zdecydowanie prowadzi prawicowy blok, złożony z ugrupowań Bracia Włosi Giorgii Meloni, Ligi Matteo Salviniego i Forza Italia Silvio Berlusconiego. Według badania dla RAI koalicja zdobyła 41-45 procent głosów, czyli wystarczająco dużo, by zapewnić sobie parlamentarną większość.

Buzek pytany, czy taki wynik wyborów może być jakimś groźnym punktem zwrotnym dla Europy, odparł, że "tego jeszcze nie wiemy, bo tam są trzy partie zaangażowane w rząd". - Ale ja wyróżnię cztery rzeczy bardzo korzystne w tym przypadku - podkreślił.

Jerzy Buzek był gościem poniedziałkowej "Rozmowy Piaseckiego"TVN24

- Partia Bracia Włosi, a zwłaszcza jej szefowa Giorgia Meloni, bardzo mocno popierają Ukrainę i jej dążność do swobodnego życia w swoim kraju. To jest bardzo ważne. Również są za bliskimi więzami transatlantyckimi, a to we Włoszech jest rzadkość. Wreszcie są za dobrymi relacjami z Komisją Europejską, bardzo się o to starają. To jest bardzo ważny sygnał, również dla naszego rządu. I dbają o gospodarkę - wyliczał gość TVN24.

Według Buzka nowi rządzący we Włoszech "będą mieli trudności wewnątrzkoalicyjne". - Natomiast Meloni jest mocną osobowością i ma zdecydowaną przewagę - zaznaczył.

Buzek o Berlusconim: prawie nie istnieje w Europejskiej Partii Ludowej

Jerzy Buzek był też pytany, jak Europejska Partia Ludowa toleruje w swoich szeregach Silvio Berlusconiego. - On prawie nie istnieje w Europejskiej Partii Ludowej. Nie widzę go na żadnych zebraniach, posiedzeniach, więc jest trochę z boku, a nawet bardzo z boku - dodał. Jednocześnie podkreślił, że wypowiedzi polityka usprawiedliwiające rosyjską agresję na Ukrainę "oczywiście są fatalne".

Przyznał też, że z partią Berlusconiego w EPL "są problemy". - Jest to dość dziwne, bo de facto są przeciw sporej ilości rozstrzygnięć - dodał.

ZOBACZ TEŻ: Buzek o bezpieczeństwie energetycznym Polski: czy leci z nami pilot?

Buzek o wypowiedzi von der Leyen: w żadnym wypadku nie powinny paść takie słowa

Były szef Parlamentu Europejskiego odniósł się też do wypowiedzi szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która podczas debaty na amerykańskim uniwersytecie Princeton w czwartek została zapytana o wybory parlamentarne we Włoszech, także w kontekście tego, że - jak zauważono - wśród kandydatów są politycy "bliscy" prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi. - Zobaczymy wynik głosowania we Włoszech. Były też wybory w Szwecji. Jeśli sprawy pójdą w trudnym kierunku, mamy narzędzia, jak w przypadku Polski i Węgier - odpowiedziała szefowa KE, cytowana przez agencję Ansa.

- To była bardzo niezręczna wypowiedź. W żadnym wypadku nie powinny były paść takie słowa. To obniża w dużym stopniu niezwykłość działań pani von der Leyen w ostatnim czasie - podkreślił Buzek.

Ursula von der Leyentwitter.com/vonderleyen

- Działania w obronie Ukrainy, wysyłanie broni przez Unię Europejską, ogromna pomoc, która nastąpiła z dnia na dzień i taka jednoznaczna postawa antyrosyjska - to jest wielki plus dla von der Leyen, ale nic nie usprawiedliwia takiej wypowiedzi - kontynuował. - My jednak w Unii Europejskiej utrzymujemy pewien dystans wobec indywidualnych własnych decyzji narodowych. Kraje członkowskie wybierają swoich przedstawicieli i Komisja Europejska nie powinna o tym mówić, w każdym razie nie w taki sposób - dodał gość "Rozmowy Piaseckiego".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości