Silvio Berlusconi


Silvio Berlusconi urodził się 29 września 1936 roku w Mediolanie. Zmarł 12 czerwca 2023 roku, w szpitalu w Mediolanie. Był włoskim politykiem i przedsiębiorcą, trzykrotnym premierem Włoch. Miliarderem i właścicielem m.in. imperium medialnego Mediaset.

Silvio Berlusconi – wykształcenie i kariera

Silvio Berlusconi był synem pracownika banku i gospodyni domowej. Rodzeństwo -siostra Maria Francesca Antonietta i brat Paolo. Berlusconi po zakończeniu nauki w liceum w Mediolanie podjął studia prawnicze na Uniwersytecie w Mediolanie, które ukończył w 1961 roku. Jeszcze w trakcie studiów zawodowo zaczął zajmować się śpiewem na imprezach oraz na rejsach wycieczkowych po Morzu Śródziemnym.

Następnie Silvio Berlusconi pracował w agencji nieruchomości oraz przez lata tworzył podwaliny późniejszego majątku rodzinnego: od nieruchomości, przez branżę budowlaną, po działalność w mediach. W latach 70. założył telewizję kablową, a w latach 80. pierwszą prywatną stację telewizyjną we Włoszech – Canale 5. Holding i koncern założone przez Berlusconiego działały również na innych rynkach europejskich: francuskim, niemieckim i hiszpańskim. Poza działalnością telewizyjną, jego firmy zajmowały się też finansami, kulturą i sprzedażą. Ponadto Berlusconi był wieloletnim właścicielem i prezesem klubu piłkarskiego A.C. Milan (1986–2017).