Silvio Berlusconi


Silvio Berlusconi urodził się 29 września 1936 roku w Mediolanie. To włoski polityk i przedsiębiorca, trzykrotny premier Włoch. Miliarder notowany na liście najbogatszych ludzi świata, właściciel m.in. imperium medialnego Mediaset.

Silvio Berlusconi – wykształcenie i kariera

Silvio Berlusconi jest synem pracownika banku i gospodyni domowej. Posiada młodsze rodzeństwo -siostrę Marię Francescę Antoniettę i brata Paolo. Berlusconi po zakończeniu nauki w liceum w Mediolanie podjął studia prawnicze na Uniwersytecie w Mediolanie, które ukończył w 1961 roku. Jeszcze w trakcie studiów zawodowo zaczął zajmować się śpiewem na imprezach oraz na rejsach wycieczkowych po Morzu Śródziemnym.

Następnie Silvio Berlusconi pracował w agencji nieruchomości oraz przez lata tworzył podwaliny późniejszego majątku rodzinnego: od nieruchomości, przez branżę budowlaną, po działalność w mediach. W latach 70. założył telewizję kablową, a w latach 80. pierwszą prywatną stację telewizyjną we Włoszech – Canale 5. Holding i koncern założone przez Berlusconiego działały również na innych rynkach europejskich: francuskim, niemieckim i hiszpańskim. Poza działalnością telewizyjną, jego firmy zajmowały się też finansami, kulturą i sprzedażą. Ponadto Berlusconi był wieloletnim właścicielem i prezesem klubu piłkarskiego A.C. Milan (1986–2017).

Udało mu się stworzyć medialne imperium i zarobić na nim miliardy. Wykupić klub piłkarski, założyć partię i stać się premierem. Reprezentować kraj mimo relacji z jego imprez bunga-bunga, oskarżeń o łapówki i seks z nieletnią. Udało mu się skonstruować sobie prywatny wulkan, powiesić na ścianie Tycjana i sprawić, że pokochały go miliony Włochów. Co mógł powiedzieć uśmiechnięty Silvio Berlusconi po wyjściu ze szpitala, gdzie trafił po zakażeniu koronawirusem? "Znowu mi się udało".