Sześć rzeczy, które warto wiedzieć 10 września

Źródło:
Reuters, PAP

Ponad dwa tysiące osób zginęło w katastrofalnym trzęsieniu ziemi w Maroku - wynika z ostatnich danych przekazanych przez tamtejsze władze. Trzecia Droga, Nowa Lewica, Koalicja Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość przedstawiły na konwencjach swoje programy wyborcze. Oto sześć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.

1. Dwa tysiące ofiar trzęsienia ziemi w Maroku

Liczba ofiar śmiertelnych katastrofalnego piątkowego trzęsienia ziemi w Maroku rośnie. Według informacji przekazanych przez tamtejsze władze w sobotę wieczorem, zginęło co najmniej 2012 osób. Rannych zostało 2059 osób - 1404 poszkodowanych jest w stanie krytycznym.

Większość osób zginęła w trudno dostępnych obszarach górskich - przekazał przedstawiciel miejscowych władz, cytowany przez agencję Reutera. Z kolei agencja Associated Press pisze, że najwięcej ofiar śmiertelnych odnotowano w Marrakeszu i pięciu prowincjach w pobliżu epicentrum trzęsienia ziemi.

Czytaj też: Tumany kurzu, panika, ludzie wybiegają z restauracji. Moment trzęsienia ziemi na nagraniach

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki zadeklarowali gotowość do udzielenia pomocy pogrążonemu w żałobie Maroku. Jak poinformował na platformie X (dawniej Twitter) szef polskiego rządu, Polska jest gotowa wysłać na miejsce ratowników. Prezydent Duda podkreślił z kolei, że "Polska jest gotowa udzielić każdej potrzebnej pomocy".

2. Konwencje PiS, KO, Nowej Lewicy i Trzeciej Drogi

W sobotę odbyły się konwencje Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej, Nowej Lewicy i Trzeciej Drogi.

W Końskich (woj. świętokrzyskie) prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński obiecywał między innymi wprowadzenie emerytur stażowych, postawienie na podaż w dziedzinie mieszkalnictwa i zwiększenie środków na ochronę zdrowia.

Czytaj też: Obietnice wyborcze PiS. "Mówię do emerytów: nie dajcie się zwieść kłamstwom Kaczyńskiego"

Tusk: brak podatku dochodowego od emerytur do 5 tysięcy złotych, dla pozostałych emerytów - "wyraźnie niższy" podatek
Tusk: brak podatku dochodowego od emerytur do 5 tysięcy złotych, dla pozostałych emerytów - "wyraźnie niższy" podatekTVN24

Hasłem kongresu programowego Koalicji Obywatelskiej w Tarnowie (woj. małopolskie) było "100 konkretów na 100 dni". Wśród 100 postulatów lider KO Donald Tusk wymienił między innymi zmiany w prawie podatkowym, podwyżki dla nauczycieli i pracowników budżetówki, a także "przywrócenie godności polskiej kobiety".

Tusk mówił też o tym, że kwota wolna od podatku powinna zostać podniesiona do 60 tysięcy złotych. Zaznaczał, że jego zdaniem procedura in vitro powinna być finansowana przez państwo, zwracał też uwagę na konieczność "odpolitycznienia mediów publicznych".

Liderzy Nowej Lewicy zaprezentowali na konwencji w Poznaniu pod hasłem "Dobra praca dla dobrego życia" swoje postulaty dotyczące praw pracowniczych. To między innymi: 35-godzinny tydzień pracy, 35 dni urlopu, 100 procent płatnego na L4, zakaz bezpłatnych staży, 20-procentowa podwyżka w budżetówce. - Lewica jest reprezentacją pracowników w polskiej polityce - podkreślał współprzewodniczący partii Razem Adrian Zandberg.

Czytaj też: Wypadek posłanki i kandydatki Lewicy. "Powoli wracam do siebie i do części aktywności"

Zandberg: doprowadzimy do tego żeby ułatwić organizowanie się w związki zawodowe, negocjowanie podwyżek
Zandberg: doprowadzimy do tego żeby ułatwić organizowanie się w związki zawodowe, negocjowanie podwyżekTVN24

Z kolei Liderzy Trzeciej Drogi, Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz, przedstawili główne postulaty wyborcze swojej koalicji w Warszawie. - "Dość kłótni, do przodu!" to nie tylko hasło wyborcze, ale nasz program i filozofia działania - mówił lider PSL. Wśród obietnic Trzeciej Drogi jest obniżanie podatku przy większej liczbie dzieci, akademiki za złotówke i dwie niedziele handlowe w miesiącu.

Hołownia: uwolnimy handel w dwie niedziele w miesiącu
Hołownia: uwolnimy handel w dwie niedziele w miesiącuZdjęcia organizatora

3. Amerykańska nastolatka mistrzynią US Open

Amerykanka Coco Gauff zdobyła pierwszy wielkoszlemowy tytuł w karierze, pokonując w finale US Open Arynę Sabalenkę 2:6, 6:3, 6:2. Za zwycięstwo 19-latka zarobiła trzy miliony dolarów. Białorusinka, mimo przegranej, od poniedziałku będzie nową liderką rankingu WTA.

Zarówno Sabalenka, jak i Gauff, docierając do finału na Flushing Meadows zapewniły sobie po 1300 punktów do rankingu WTA oraz po 1,5 miliona dolarów nagrody pieniężnej.

Sabalenka już przed meczem była pewna, że w poniedziałek zostanie nową liderką rankingu. Po 75 tygodniach zmieni na szczycie Igę Świątek. Gauff natomiast, po sobotnim triumfie, awansuje na najwyższe w karierze, trzecie miejsce.

4. Strzały na szkolnym boisku w Ciechanowie. Cztery osoby zatrzymane

Cztery osoby zostały zatrzymane przez policję po tym, jak w piątek na terenie boiska w Ciechanowie doszło do ostrzelania uczniów z wiatrówki. Uczniowie, którzy przebywali na terenie szkoły usłyszeli odgłosy przypominające strzały. Dwie osoby, 15-letni chłopiec i 16-letnia dziewczynka, zostali niegroźnie zranieni.

Z tej wiatrówki prawdopodobnie oddano strzały KPP w Ciechanowie

W sobotę zarzuty narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu usłyszało czterech mężczyzn. Nie przyznali się do zarzucanego im czynu. Za popełnione przestępstwo grozi im kara do trzech lat więzienia.

5. Beatyfikacja rodziny Ulmów

W niedzielę odbędzie się beatyfikacja rodziny Ulmów, w tym najmłodszego jej członka, który nie zdążył przyjść na świat. Na uroczystość do Markowej (woj. podkarpackie) uda się Harald Hinrichs - burmistrz miasta Esens, z którego pochodził Eilert Dieken - człowiek, który wydał wyrok śmierci na rodzinę Ulmów i ukrywanych przez nich Żydów.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ulmowie z jednej, Jedwabne z drugiej. Obie historie to historia Polski >>>

W 1944 roku żandarm Dieken w okupowanej przez hitlerowskie Niemcy Polsce wydał rozkaz, by rozstrzelać małżeństwo Józefa i Wiktorię Ulmów wraz z siedmiorgiem ich dzieci. Powodem było to, że udzielili schronienia Żydom.

CZYTAJ WIĘCEJ: Z pudła zbrodniarza. Uśmiechnięty ojciec, morderca dzieci >>>

6. Jedno z najsłynniejszych schronisk w Tatrach zamknięte na dwa lata

Rozpoczął się remont najmniejszego schroniska turystycznego w Tatrach, na Hali Kondratowej. Prace zaplanowano do wiosny 2025 roku. Oznacza to, że słynne schronisko położone tuż pod Giewontem będzie nieczynne przez około dwa lata.

Czytaj też: Po trzech latach otworzą Jaskinię Mroźną, ale już bez oświetlenia

Jak mówią władze Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, które zarządza obiektem, schronisko na Hali Kondratowej będzie dostosowane do współczesnych standardów.

Choć bryła i charakter tego schroniska turystycznego nie ulegną zasadniczej zmianie, to według planu konieczne będzie powiększenie i dostosowanie do obowiązujących standardów pomieszczeń zaplecza kuchennego i pomieszczeń gospodarczych. Realizacja zadania nie zwiększy natomiast ilości miejsc noclegowych, czyli nadal będzie to 20 łóżek. Po remoncie mają za to znacznie poprawić się warunki kwaterowania turystów.

Autorka/Autor:bp/adso

Źródło: Reuters, PAP