"Nie może być tak, że odbierają nam wolność". Protesty w największych polskich miastach i małych miasteczkach

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24
Protesty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego na ulicach polskich miast (materiał z 6.02.2021)
Protesty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego na ulicach polskich miast (materiał z 6.02.2021)TVN24
wideo 2/20
Protesty po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji

W piątek w wielu miastach w Polsce odbyły się protesty po publikacji decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Na ulice wyszli mieszkańcy nie tylko Warszawy, ale i innych miast, zarówno dużych, jak i tych mniejszych. - Jestem matką dwóch córek, jestem tu w ich imieniu. Jestem po to, żeby wywalczyć dla nich lepszą Polskę - mówiła jedna z manifestujących w Katowicach. Na tvn24.pl relacjonowaliśmy protesty.

27 stycznia w Dzienniku Ustaw opublikowana została decyzja Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku, która zaostrza przepisy aborcyjne. Wielu konstytucjonalistów twierdzi, że skład TK pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej został obsadzony nieprawidłowo - zasiadali w nim między innymi tak zwani sędziowie dublerzy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

>> Relacja z protestu w Warszawie

Od tego dnia na polskich ulicach ponownie zaczęto protestować. Protesty odbyły się w piątek w wielu dużych polskich miastach, ale także mniejszych miasteczkach. Ludzie wyszli na ulice między innymi w Katowicach, Wrocławiu, Piotrkowie Trybunalskim, Pile, Bolesławcu, Łodzi, Gdańsku, Szczecinie, Drawsku Pomorskim, Gdyni czy Białej Podlaskiej.

Piątkowe protesty wobec zaostrzania prawa aborcyjnego

We Wrocławiu protestowano początkowo w ścisłym centrum miasta. Na ulicy Świdnickiej przy rynku ustawiły się wozy policyjne, a funkcjonariusze chwycili się za ręce, aby zablokować protestującym drogę. Tłum w odpowiedzi skierował się w przeciwną stronę.

Na przygotowanych plakatach i transparentach widać było napisy "Dajcie żyć", a tłum skandował m.in. hasło: "Moje ciało, moja sprawa". Reporter TVN24 Tomasz Mildyn przekazał, że zebrało się kilkaset osób. Utworzyli oni później spójną kolumnę i ruszyli marszem przez ulice miasta. Mieli ze sobą transparenty, skandowali między innymi hasło: "nie dla piekła kobiet". Manifestacja przebiegła spokojnie.

Policja zablokowała przejście tłumu w centrum Wrocławia
Policja zablokowała przejście tłumu w centrum WrocławiaTVN24

Manifestowano również w Katowicach. Tam reporterka TVN24 Małgorzata Marczok rozmawia z jedną z uczestniczek. - Od października jestem cały czas w gotowości - mówiła kobieta. - Byłam na każdym spacerze. Jestem matką dwóch córek, jestem tu w ich imieniu. Jestem po to, żeby wywalczyć dla nich lepszą Polskę. Jestem też nauczycielem, idę dla wszystkich moich uczennic - powiedziała. - Mam nadzieję, że daję sygnał: "Dziewczyny, nie jesteście same". Ja, zwykła mama, nauczycielka, żona ze Śląska. Idę z wami, idę dla was - dodała.

- Chyba wszyscy jesteśmy wzburzeni. Nie może być tak, że odbierają nam wolność. Obie mamy córki, zależy nam bardzo na ich przyszłości i nie chciałybyśmy dla nich takiego losu, jaki chcą nam zaoferować - powiedziała inna z manifestujacych.

Uczestnicy manifestacji w Katowicach rozmawiali a reporterem TVN24
Uczestnicy manifestacji w Katowicach rozmawiali a reporterem TVN24TVN24

W mniejszym mieście na Dolnym Śląsku, w Bolesławcu, około 200 osób przeszło ulicami miasta. Protest rozpoczął się na rynku, później uczestnicy przeszli między innymi przed budynkiem prokuratury rejonowej.

Około dwugodzinna demonstracja odbyła się w Krakowie. Jak relacjonował reporter TVN24, protest przebiegł spokojnie, policja nie ingerowała. Najpierw manifestujący zebrali się przed Muzeum Narodowym w Krakowie, gdzie odbył się blisko godzinny wiec. Następnie przeszli w marszu na Rynek Główny. Na trasie minęli także regionalną siedzibę Prawa i Sprawiedliwości. Po godzinie 22 uczestnicy zaczęli się rozchodzić.

Protestujący w Krakowie rozchodzą się
Protestujący w Krakowie rozchodzą sięTVN24

Protestował także Sieradz. Tam manifestacja przyjęła formę wiecu. Jej uczestnicy mieli ze sobą transparenty z symbolem czerwonej błyskawicy.

Protest w Sieradzu
Protest w SieradzuZbigniew Krasiński

Tłum przeszedł także ulicami Gdańska. "Zajmijcie się pandemią, prawo wyboru zostawcie kobietom", "Rozliczymy was", "Rewolucja jest kobietą" - widniało na banerach. W Gdyni zebrano się na Skwerze Kościuszki. Protestujący podzielili się na grupę pieszą oraz rowerową.

W Drawsku Pomorskim w województwie zachodniopomorskim protestowano pod hasłem "Mamy Was dość!". Protestujący zebrali się na placu Leopolda Kuczerawego.

W Szczecinie natomiast manifestowano na placu Solidarności, gdzie odbyły się liczne przemówienia. Na miejscu był między innymi radny miasta, Przemysław Słowik. - Ten atak jest na nas wszystkich, na nasze rodziny i na nasze domy. Nie jesteście same - powiedział. - Nie poddawajmy się, nawet jeśli jest ciężko i jesteśmy zmęczeni. Bo (Jarosław) Kaczyński ze swoimi bandytami zaatakował nas w najtrudniejszym momencie współczesnej Polski. Jesteśmy zaatakowani przez pandemię, jesteśmy w kryzysie gospodarczym, dookoła nas umierają ludzie: nasi przyjaciele, rodzina, a oni w tym czasie wytaczają najcięższe działa - mówił Słowik. - Skończy się zima Kaczyńskiego i przyjdzie nasza wiosna - dodał.

Protest odbył się też w Łodzi. Na proteście w Zielonej Górze zebrało się około 50 osób. Rozpoczął się pod Palmiarnią, następnie uczestnicy przemaszerowali pod dwa biura poselskie PiS - posła Jerzego Materny i posła Marka Asta.

Protest w ŁodziTVN24

W Iławie w województwie warmińsko-mazurskim mieszkańcy zebrali się przed biurem poselskim PiS przy ulicy Niepodległości.

W Białej Podlaskiej (lubelskie) demonstrowano przy placu Wolności. Około 300 mieszkańców Piły (Wielkopolska) zebrało się w okolicy ronda im. św. Jana Pawła II. Marsz odbył się bez incydentów. Protestujących nie brakowało także w Olsztynie. Grupa osób przeszła ulicami miasta. Miała ze sobą transparenty czy parasolkę – symbol Strajku Kobiet. Strajk odbył się również w Piotrkowie Trybunalskim.

Strajk w Piotrkowie Trybunalskim
Strajk w Piotrkowie TrybunalskimPiotrkowski Strajk Kobiet
Protest w OlsztynieTVN24

Wyrok TK w sprawie aborcji

22 października ubiegłego roku TK orzekł, że przepis tak zwanej ustawy antyaborcyjnej z 1993 roku (określanej jako kompromis aborcyjny) zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z ustawą zasadniczą. Uzasadnienie decyzji Trybunału zostało opublikowane 27 stycznia, po ponad trzech miesiącach.

Na tvn24.pl relacjonowaliśmy piątkowe protesty:

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 22:59

    Dziękujemy za uwagę. Kończymy relację z piątkowych protestów.

  • 22:36

    O protestach odbywających się w wielu polskich miastach mówiły w "Faktach po Faktach" w TVN24 posłanki Joanna Mucha z Polski 2050 oraz Magdalena Sroka z Porozumienia.

  • 22:26

    W Katowicach protest rozpoczął się w formie stacjonarnej, a następnie przybrał formę marszu.

  • 22:24

    W Warszawie po godzinie 22 demonstrujący skręcili w Elektoralną i przeszli dalej do alei Jana Pawła II. Kierują się w stronę ronda "Radosława". Samochody kierowane są na objazdy - przekazał Tomasz Zieliński z tvnwarszawa.pl.

    ŚLEDŹ WYDARZENIA Z WARSZAWY >>>

  • 22:18

    Grupa kilkuset protestujących zgromadziła się także we Wrocławiu. Utworzyli oni później spójną kolumnę i ruszyli marszem przez ulice miasta. Mieli ze sobą transparenty, skandowali między innymi hasło: "nie dla piekła kobiet". Policja podjęła próby zablokowania protestu, jednak bezskutecznie. Było spokojnie.

  • 22:11

    Reporter TVN24, który śledzi wydarzenia w Krakowie, przekazał, że manifestujący rozchodzą się. Jak relacjonował, protest przebiegł spokojnie, policja nie ingerowała.

    Najpierw manifestujący zebrali się przed Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie odbył blisko godzinny wiec. Następnie przeszli w marszu na Rynek Główny. Na trasie minęli także regionalną siedzibę Prawa i Sprawiedliwości. Manifestacja trwała ok. dwóch godzin.

  • 22:06

    Strajk odbył się również w Piotrkowie Trybunalskim.

  • 22:04

    Warszawska radna Dorota Łoboda, prezeska Fundacji Rodzice Mają Głos opublikowała na Twitterze zdjęcia, na którym bierze udział w protestach.

  • 21:57

  • 21:54

    - Chyba wszyscy jesteśmy wzburzeni. Nie może być tak, że odbierają nam wolność. Obie mamy córki, zależy nam bardzo na ich przyszłości i nie chciałybyśmy dla nich takiego losu, jaki chcą nam zaoferować - powiedzia jedna z maniestujących kobiet w Katowicach, z którymi rozmawiał reporter TVN24.

  • 21:49

    Protestuje także Sieradz. Tam manifestacja przyjęła formę wiecu. Jej uczestnicy mają ze sobą transparenty z symbolem czerwonej błyskawicy.

  • 21:42

    Aktualizacja wydarzeń z Warszawy: Na skrzyżowaniu Marszałkowskiej z ulicą Złotą doszło do kolejnych przepychanek. Policja użyła gazu wobec kilku osób. Poszkodowani są po obu stronach. Gaz poleciał też w stronę policjantów - opisuje reporter tvnwarszawa.pl Tomasz Zieliński.

    OGLĄDAJ RELACJĘ Z PROTESTU W WARSZAWIE >>>

  • 21:40

    Prof. Fuszara: Policja była przez jakiś czas w Polsce dobrze oceniania i cieszyła się zaufaniem. To wszystko zostało po prostu zniszczone przez ostatnie wydarzenia. To jest bardzo smutne.

  • 21:37

    Profesor Małgorzata Fuszara: cały czas się zastanawiam, dlaczego obecne władze nas tak bardzo nie lubią, skoro wyprowadzają w środku pandemii na ulice w zimie tysiące osób, które uważają, że nie mają innego wyjścia, że po prostu muszą na te ulice wyjść, muszą protestować, ponieważ inaczej ich życie będzie zagrożone.

  • 21:33

    Profesor Małgorzata Fuszara, socjolożka komentowała bieżącą sytuację w TVN24: kobiety protestujący przeciwko traktowaniu nie jako ludzi, którzy mają prawo wyboru.

  • 21:27

  • 21:20

    Na manifestacji w stolicy pojawili się politycy. Na Twitterze fotografie z protestu opublikowała posłanka Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

  • 21:15

    Protestujących nie brakuje także w Olsztynie. Grupa osób przeszła w marszu ulicami miasta. Miała ze sobą transparenty czy parasolkę – symbol Strajku Kobiet.

  • 20:59

    Aktualizacja z Warszawy: Jedna z liderek Strajku Kobiet, Klementyna Suchanow, została wypuszczona z aresztu. Według relacji reportera TVN24 Jana Piotrowskiego, Suchanow w areszcie w Mińsku Mazowieckim spędziła około 24 godzin. Piotrowski podaje, że została zatrzymana pod zarzutem naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza policji.

    >> Śledź wydarzenia z Warszawy

  • 20:53

    Około 300 mieszkańców Piły (wielkopolskie)zebrało się w okolicy ronda im. św. Jana Pawła II. Marsz odbył się bez incydentów.

  • 20:42

  • 20:40

    Na proteście w Zielonej Górze zebrało się około 50 osób. Protest rozpoczął się pod Palmiarnią, następnie uczestnicy przemaszerowali pod dwa biura poselskie PiS - posła Jerzego Materny i posła Marka Asta.

  • 20:35

    W śląskich Katowicach reporterka TVN24 Małgorzata Marczok rozmawia z jedną z uczestniczek. - Od października jestem cały czas w gotowości - mówi kobieta. - Byłam na każdym spacerze. Jestem matką dwóch córek, jestem tu w ich imieniu. Jestem po to, żeby wywalczyć dla nich lepszą Polskę. Jestem też nauczycielem, idę dla wszystkich moich uczennic - opowiada. - Mam nadzieję, że daję sygnał: "Dziewczyny, nie jesteście same". Ja, zwykła mama, nauczycielka, żona ze Śląska. Idę z wami, idę dla was - dopowiada.

  • 20:29

    W Iławie w województwie warmińsko-mazurskim mieszkańcy zebrali się pod biurem poselskim PiS przy ulicy Niepodległości. Organizatorzy przypominają o zasadach bezpieczeństwa, czyli maseczce lub przyłbicy oraz zachowaniu dystansu.

  • 20:27

    W Gdańsku tłum prowadzony jest przez osoby, które na banerze wypisały hasło: "Od 23 X do skutku!". Nawiązuje to do daty końca października ubiegłego roku, kiedy Trybunał Konstytucyjny wydał decyzję w sprawie aborcji. Przypomnijmy, że decyzja została opublikowana w Dzienniku Ustaw w tym tygodniu.

  • 20:23

    W Białej Podlaskiej (lubelskie) demonstrują przy placu Wolności.

  • 20:21

    W Gdyni zebrano się na Skwerze Kościuszki. Protestujący podzielili się na grupę pieszą oraz rowerową.

  • 20:20

  • 20:16

    Dużą grupę protestujących widać także w Krakowie.

  • 20:07
  • 20:07

    W Szczecinie protestują na placu Solidarności, gdzie trwają przemówienia. Na miejscu jest między innymi radny miasta, Przemysław Słowik. - Ten atak jest na nas wszystkich, na nasze rodziny i na nasze domy. Nie jesteście same - powiedział.

    - Nie poddawajmy się, nawet jeśli jest ciężko i jesteśmy zmęczeni. Bo (Jarosław) Kaczyński ze swoimi bandytami zaatakował nas w najtrudniejszym momencie współczesnej Polski. Jesteśmy zaatakowani przez pandemię, jesteśmy w kryzysie gospodarczym, dookoła nas umierają ludzie: nasi przyjaciele, rodzina, a oni w tym czasie wytaczają najcięższe działa - mówił Słowik. - Skończy się zima Kaczyńskiego i przyjdzie nasza wiosna - dodał.

  • 19:59

    W Drawsku Pomorskim w województwie zachodniopomorskim protestują pod hasłem "Mamy Was dość!". Protestujący zebrali się na placu Leopolda Kuczerawego.

    Uczestnicy rzucają tam śnieżkami w rysunek przedstawiający bałwana.

  • 19:56

    W Łodzi demonstracja posuwa się wzdłuż ulicy Piotrkowskiej. "Proszę przestać" - piszą demonstrujący na plakatach.

  • 19:50

    Tłum osób idzie także ulicami Gdańska. "Zajmijcie się pandemią, prawo wyboru zostawcie kobietom", "Rozliczymy was", "Rewolucja jest kobietą" - widać na banerach.

  • 19:46

    W mniejszym mieście na Dolnym Śląsku, w Bolesławcu, około 200 osób przeszło ulicami miasta. Protest rozpoczął się na rynku, później uczestnicy przeszli między innymi przed budynkiem prokuratury rejonowej.

  • 19:43

    We Wrocławiu protestują w ścisłym centrum miasta. Na ulicy Świdnickiej przy rynku ustawiły się wozy policyjne, a funkcjonariusze chwycili się za ręce, aby zablokować protestującym drogę. Tłum w odpowiedzi skierował się w przeciwną stronę.

    Na przygotowanych plakatach i transparentach widać napisy "Dajcie żyć", a tłum wykrzykuje hasła "Moje ciało, moja sprawa". Reporter TVN24 Tomasz Mildyn opisuje, że na ten moment w centrum miasta zebrało się kilkaset osób.

  • 19:41
  • 19:41

    Dobry wieczór! Rozpoczynamy relację z protestów w polskich miastach po publikacji decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

ZOBACZ RELACJĘ Z CZWARTKOWEGO PROTESTU W WARSZAWIE

Autorka/Autor:akw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Pani Paulina przygotowywała się do otwarcia salonu jubilerskiego, otworzyła sejf i wyciągała biżuterię. Wiedziała, że nie może nikomu otwierać. Kiedy jednak do drzwi zapukała kobieta w kurtce kurierskiej, zrobiła wyjątek. Wtedy do sklepu wtargnęło dwóch zamaskowanych mężczyzn.

"Uchyliła drzwi i wpadło dwóch panów w kominiarkach, skrępowali ją i zaciągnęli na zaplecze"

"Uchyliła drzwi i wpadło dwóch panów w kominiarkach, skrępowali ją i zaciągnęli na zaplecze"

Źródło:
TVN24

Szef MSZ Francji Jean-Noel Barrot potwierdził, że w poniedziałek w Paryżu odbędzie się szczyt z udziałem partnerów europejskich poświęcony bezpieczeństwu europejskiemu. Barrot nazwał to "spotkaniem roboczym". Nie wymienił krajów, które wezmą w nim udział.

Szef MSZ Francji potwierdza. "Główne kraje europejskie" zaproszone do Paryża

Szef MSZ Francji potwierdza. "Główne kraje europejskie" zaproszone do Paryża

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Giulio Comincioli - tak nazywał się włoski żołnierz pojmany we wrześniu 1943 roku przez Niemców na pograniczu włosko-austriackim, który trafił do obozu jenieckiego w Boguszach (Warmińsko-Mazurskie). Członkowie stowarzyszenia, którzy prowadzą na polach poszukiwania z wykrywaczem metali znaleźli nieśmiertelnik Włocha. Udało się im też dotrzeć do jego rodziny. Żołnierz przeżył wojnę, zmarł w wieku 93 lat. Społecznicy chcą przekazać nieśmiertelnik rodzinie.

Znaleźli nieśmiertelnik włoskiego żołnierza i odnaleźli jego wnuków

Znaleźli nieśmiertelnik włoskiego żołnierza i odnaleźli jego wnuków

Źródło:
tvn24.pl

Z tego spotkania będą wyciągnięte wnioski dla polityki europejskiej. Po pierwsze, mam nadzieję, takie, że Europa wreszcie zacznie wydawać więcej na obronność - mówił o konkluzjach Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Radosław Sikorski. - Są powody zarówno do nadziei, jak i do niepokoju - mówił o zapowiedzi rozmów pokojowych w sprawie Ukrainy. Premier Donald Tusk skomentował z kolei, że Wołodymyr Zełenski rozumie, że jak nie będzie Brukseli, to przyjdzie Moskwa. "PiS i Konfederacja nie" - ocenił na portalu X.

"Ukraiński prezydent to rozumie, a PiS i Konfederacja nie"

"Ukraiński prezydent to rozumie, a PiS i Konfederacja nie"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Pralka, dywan, kanapa, kołdry czy drewniana trumna. Na takie nietypowe znaleziska natrafiali kontrolerzy stołecznego Zarządu Oczyszczania Miasta. Porzucone rzeczy znajdowały się na chodnikach, ale także na przystankach autobusowych.

Nietypowe znaleziska ze stołecznych ulic, w tym trumna

Nietypowe znaleziska ze stołecznych ulic, w tym trumna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Specjalny wysłannik USA do spraw Ukrainy i Rosji generał Keith Kellogg odwiedzi w przyszłym tygodniu Polskę - potwierdzili przedstawiciele kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy. Jak powiedziała Małgorzata Paprocka, szefowa kancelarii, są zaplanowane spotkania. Oceniła, że Kellogg "ewidentnie chce się wsłuchać w głos Polski".

Specjalny wysłannik Trumpa ma przylecieć do Polski

Specjalny wysłannik Trumpa ma przylecieć do Polski

Źródło:
TVN24, PAP
Z mapą wyrwaną z atlasu i jabłkami w plecaku. Tak ruszyli na podbój świata

Z mapą wyrwaną z atlasu i jabłkami w plecaku. Tak ruszyli na podbój świata

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W latach 60. w Ozieranach Małych (Podlaskie) mieszkało 200 osób, teraz zostało dwóch rolników i muzyk. Sołtys Leszek Skrodzki marzy o tym, żeby ponownie zaludnić wieś i proponuje, że wydzierżawi swoje działki oraz będzie pośredniczył w znalezieniu spadkobierców pustych domów we wsi.

Są puste domy, rośnie topinambur, spotkać można Wyrdasa i Ąpija. Sołtys chce odrodzić opustoszałą wieś 

Są puste domy, rośnie topinambur, spotkać można Wyrdasa i Ąpija. Sołtys chce odrodzić opustoszałą wieś 

Źródło:
tvn24.pl

Dwie osoby zostały ranne, a jedna zginęła – to tragiczny bilans wypadku, do którego doszło w nocy z soboty na niedzielę pod Kutnem. Poszkodowani to obywatele Kolumbii. 

Uderzyli w drzewo, mężczyzna zmarł w szpitalu

Uderzyli w drzewo, mężczyzna zmarł w szpitalu

Źródło:
tvn24.pl

Sławomir Mentzen podczas spotkań z wyborcami w ramach kampanii prezydenckiej twierdzi, że działania klimatyczne Unii Europejskiej dążą do spadku temperatury o jeden stopień Celsjusza. Poseł wprowadza w błąd - myli spadek temperatury z ograniczeniem wzrostu średniej temperatury na świecie. Wyjaśniamy.

Zielony Ład tylko po to, aby było "jeden stopień chłodniej". Mentzen manipuluje

Zielony Ład tylko po to, aby było "jeden stopień chłodniej". Mentzen manipuluje

Źródło:
Konkret24

Czeska turystka wyszła w Karkonosze ze swoimi psami, ale na trasie uległa wypadkowi. Suczka Lucy, nie chciała opuszczać swojej właścicielki i weszła do śpiwora termicznego, w którym ta została umieszczona na czas transportu.

Lucy nie opuściła swojej rannej w górach właścicielki. "Była bardzo współpracująca"

Lucy nie opuściła swojej rannej w górach właścicielki. "Była bardzo współpracująca"

Źródło:
tvn24.pl / karkonoszego.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym mrozem. Żółte alarmy wydano na terenie 12 województw. Lokalnie temperatura minimalna może spaść nawet do -19 stopni Celsjusza. Sprawdź szczegóły. 

Potężny spadek temperatury. Ostrzeżenia IMGW w 12 województwach

Potężny spadek temperatury. Ostrzeżenia IMGW w 12 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

39-latek usłyszał zarzuty usiłowania zabójstwa dwóch osób w kryzysie bezdomności w Malborku (Pomorskie). Jak ustalili śledczy, oblał kobietę i mężczyznę benzyną, kiedy spali koło schodów jednego ze sklepów.

"Spali przy schodach sklepu, oblał ich benzyną i podpalił"

"Spali przy schodach sklepu, oblał ich benzyną i podpalił"

Aktualizacja:
Źródło:
KPP Malbork, PO Gdańsk

Dzieci rosną szybko w stosunku do dorosłych i tak samo nowotwory dziecięce. Dynamika nowotworów dziecięcych potrafi być zaskakująca nawet dla lekarzy. Są takie nowotwory dziecięce, które w ciągu jednej doby potrafią podwoić swoją objętość. To znaczy, że coś, co trzy dni temu w ogóle nie istniało, dzisiaj może być stanem zagrożenia życia - wskazywał w TVN24 profesor Jan Styczyński, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej. W sobotę obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Onkologii Dziecięcej.

"Jeżeli występuje więcej niż jeden z tych objawów, może być to wczesna oznaka nowotworu"

"Jeżeli występuje więcej niż jeden z tych objawów, może być to wczesna oznaka nowotworu"

Źródło:
TVN24

Banki powinny wypełniać obowiązek informacyjny, czyli dokładnie tłumaczyć, z jakimi kosztami w momencie pozyskiwania kredytu i na przyszłość, muszą liczyć się klienci, a nie zawsze robią to w pełni - zauważyła na antenie TVN24 ekonomistka Joanna Hołub-Iwan. Jej zdaniem ostatni wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w tej sprawie wydaje się jednak zbyt surowy.

Ważny wyrok w sprawie kredytów. "Kara wydaje mi się niewspółmierna"

Ważny wyrok w sprawie kredytów. "Kara wydaje mi się niewspółmierna"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W sobotę zostało uwolnionych trzech kolejnych izraelskich zakładników. Dwóch z nich przebywało w niewoli Hamasu, a jeden - Islamskiego Dżihadu. Lokalne media informują, co spotkało ich, kiedy byli przetrzymywani w Gazie.

Niemal 500 dni w niewoli. Zakładnicy Hamasu opowiedzieli, co ich spotkało

Niemal 500 dni w niewoli. Zakładnicy Hamasu opowiedzieli, co ich spotkało

Źródło:
PAP, Times of Israel

Wspierani przez Rwandę rebelianci M23 zajęli w niedzielę Bukavu, drugie największe miasto na wschodzie Demokratycznej Republiki Konga - podał Reuters, powołując się na relacje świadków i komunikat M23.

Rebelianci zajęli stolicę kolejnej prowincji 

Rebelianci zajęli stolicę kolejnej prowincji 

Źródło:
PAP

Prokuratura trzykrotnie umarzała śledztwo w sprawie bloku komunalnego na Piaskowej. Biegłym nie udało się jednoznacznie ocenić, czy uszkodzenia ścian i konstrukcji mogły doprowadzić do katastrofy budowlanej. Dotychczas nie wskazano odpowiedzialnych za to, że budynek niszczeje. Według urzędników powodem są błędy projektowe.

Blok nie miał nawet kilku lat, gdy zaczęły pękać ściany i uginać się stropy. Winnych brak

Blok nie miał nawet kilku lat, gdy zaczęły pękać ściany i uginać się stropy. Winnych brak

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na większe ocieplenie poczekamy do przełomu lutego i marca. Sprawdź długoterminową, 16-dniową prognozę temperatury, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: mróz jeszcze trochę potrzyma

Pogoda na 16 dni: mróz jeszcze trochę potrzyma

Źródło:
tvnmeteo.pl

Stołeczne pogotowie poinformowało o tragicznych wydarzeniach w Rembertowie. Przed jednym z bloków znaleziono kobietę z ranami postrzałowymi. Poszkodowana 27-latka trafiła do szpitala, gdzie trwa walka o jej życie. W mieszkaniu z kolei znaleziono ciało 30-letniego mężczyzny.

Kobieta z ranami postrzałowymi przed budynkiem, ciało mężczyzny w mieszkaniu

Kobieta z ranami postrzałowymi przed budynkiem, ciało mężczyzny w mieszkaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Technologiczny gigant Google, na prośbę rządów między innymi Rosji i Chin, usuwał treści, które mogą być niewygodne dla tamtejszych władz. Sprawę opisuje brytyjski Guardian, przywołując ustalenia dziennikarskiego śledztwa tygodnika "Observer".

"Zabawa w Boga". Jak gigant usuwa treści

"Zabawa w Boga". Jak gigant usuwa treści

Źródło:
Guardian, Observer

39-latka z powiatu białostockiego dostała na komunikatorze internetowym wiadomość od osoby, która podawała się za znanego polskiego wokalistę. W zamian za wpłaty miała dostać między innymi kartę VIP, uprawniającą do wchodzenia na wszystkie koncerty i eventy. Straciła w sumie 21 tysięcy złotych.

Napisał do niej "znany wokalista" z ofertą karty VIP. Zrobiła 10 przelewów

Napisał do niej "znany wokalista" z ofertą karty VIP. Zrobiła 10 przelewów

Źródło:
tvn24.pl

Mam ciekawe informacje na temat tego, co dzieje się wokół walki o prezesurę NIK dla Mariana Banasia - powiedział dziennikarz TVN24 Konrad Piasecki, zapowiadając program "W kuluarach". - Mam wrażenie, że i to wejście do gry prezydenckiej i kontrole mają być jakimś argumentem, nie tyle w sporze o prezydenturę, ile w zabiegach Mariana Banasia o drugą kadencję - mówił.

"Marian Banaś zaczął wielką grę"

"Marian Banaś zaczął wielką grę"

Źródło:
TVN24

Odebrał paczki, w domu je otworzył i od razu powiadomił policję. Zaniepokoiła go ich zawartość. Dopiero wtedy zauważył też, że nie należały do niego. Właściwy odbiorca został zatrzymany, gdy tylko pojawił się w punkcie kurierskim. Grozi mu nawet 20 lat więzienia. Paczki nadane zostały w Hiszpanii.

Otworzył odebrane paczki i od razu wezwał policję

Otworzył odebrane paczki i od razu wezwał policję

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Reporter TVN24 Artur Molęda został nagrodzony na dziesiątej gali finałowego plebiscytu lotniczego "Cumulusy" na Stadionie Narodowym. Statuetkę w kategorii film otrzymał za reportaż "Strażnicy nieba". Można go zobaczyć w TVN24 GO. Jak mówił nasz dziennikarz, najtrudniejszym zadaniem w pracy nad reportażem było przekonanie wojska, że warto go zrealizować.

Reporter TVN24 Artur Molęda nagrodzony. "Najtrudniej było przekonać wojsko"

Reporter TVN24 Artur Molęda nagrodzony. "Najtrudniej było przekonać wojsko"

Źródło:
TVN24
"Codziennie dźgano kogoś nożem". Polski podróżnik o "piekle" w kongijskim więzieniu

"Codziennie dźgano kogoś nożem". Polski podróżnik o "piekle" w kongijskim więzieniu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zagrożenia są na coraz większą skalę i potrafią być znacznie bardziej groźne i dotkliwe. To już nie jednostki, ale prawdziwa zorganizowana przestępczość - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Derek Manky, Global VP Threat Intelligence w firmie Fortinet zajmującej się cyberbezpieczeństwem.

Działają "jak zorganizowana przestępczość", "zarabiają miliardy". Ekspert ostrzega

Działają "jak zorganizowana przestępczość", "zarabiają miliardy". Ekspert ostrzega

Źródło:
tvn24.pl

- Często start-upy tworzą ludzie, którzy nie mają pojęcia o programowaniu. Wymyślają rewelacyjne, ale tylko teoretycznie pomysły - twierdzi Artur Majtczak, programista, twórca popularnych Super Kulek i ALLPlayera. - Znam takie, które zdobyły i po dwadzieścia milionów złotych od inwestorów, ale wiem, że nie zbudują rozwiązania - dodaje w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl.

"Wiele start-upów się w tym miejscu wykłada"

"Wiele start-upów się w tym miejscu wykłada"

Źródło:
tvn24.pl