Strajk Kobiet

Strajk Kobiet

Walczyły o prawa kobiet, mówiły w ich imieniu - teraz stały się twarzami walki władzy z niewygodnymi obywatelami. Liderki Strajku Kobiet staną przed sądem. Jest akt oskarżenia, a grozi im surowa kara za sprowadzenie zagrożenia epidemicznego. Organizatorom innych wydarzeń w tamtym czasie prokuratura jednak nie grozi. Maciej Warsiński.

Czy rząd chciał użyć wojska wobec kobiet protestujących po zaostrzeniu prawa aborcyjnego? Pytały o to posłanki Koalicji Obywatelskiej. Ma to związek z ujawnieniem domniemanej korespondencji mailowej szefa KPRM Michała Dworczyka, który miał napisać "użycie wojska byłoby porażką wizerunkową". W tym czasie trwały protesty przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Dawid Rydzek.

W listopadzie podczas Strajku Kobiet policjant wobec demonstranta użył pałki teleskopowej. Choć pojawiają się pytania o stosowanie nadmiernej przemocy przez policję, w tym przypadku nie ma mowy o surowej karze wobec funkcjonariusze. Ekspertów i polityków opozycji to dziwi, więc pytają, czy nad działaniami policji rozciągnięto parasol ochronny. Monika Celej.