Aborcja będzie zakazana?

Aborcja będzie zakazana?

Waszyngton znów stał się polem walki o kształt praw reprodukcyjnych Amerykanek. Światło dzienne ujrzał projekt jednego z najbardziej oczekiwanych i wzbudzających największe emocje wyroków Sądu Najwyższego ostatnich lat, który może pozbawić blisko 36 milionów kobiet w USA możliwości przerywania ciąży. O tym, kto może wygrać kolejne bitwy i co leży na szali opowiada w rozmowie z tvn24.pl amerykański profesor David Jones, ekspert prawa międzynarodowego i stosunków międzynarodowych, związany z Uniwersytetem w Nowym Jorku, a obecnie z Uniwersytetem Warszawskim. 

2021 - rok, w którym Polki niezmiennie dzień po dniu dawały radę. Mimo pandemii, mimo regresu w przestrzeganiu i stanowieniu praw kobiet, mimo niepewności jutra. Odnosiły sukcesy małe i duże, pokazywały swoją siłę i umiejętność współdziałania. Rzeczywistość polskich kobiet opisuje dziennikarka Anna Kowalczyk, autorka książki "Brakująca połowa dziejów".

Dla mnie to nie jest wybór pomiędzy byciem "za życiem" lub "za wyborem". Można być i za tym, i za tym. Możesz być katolikiem i nie wyobrażać sobie dokonania aborcji, ale może twoja siostra, ciocia, siostrzenica, kuzynka – owszem. Wtedy nie powinno się im stać na drodze - mówi Josepha Madigan, dziś Minister Stanu ds. Edukacji Specjalnej i Włączenia Społecznego, trzy lata temu koordynatorka kampanii na rzecz liberalizacji prawa aborcyjnego w Irlandii.