W Grecji już w czerwcu może dojść do kolejnych wyborów parlamentarnych. Śledczy rozpoczną przeszukiwanie zbiornika retencyjnego blisko miejsca, gdzie przed laty zaginęła Madeleine McCann. Z kolei w Turcji Sinan Ogan, który zajął trzecie miejsce w pierwszej turze wyborów prezydenckich w tym kraju, wskazał kogo poprze w drugiej turze wyborów. Oto pięć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Europosłanka o "szokującej brutalności" Czarnka
1. Premier Grecji chce ponownych wyborów
Niedzielne wybory w Grecji wygrała partia premiera Grecji Kyriakosa Micotakisa Nowa Demokracja z 41-procentowym poparciem. Prezydent Sakielaropulu zaproponowała Micotakisowi utworzenie rządu koalicyjnego.
Premier dał jednak do zrozumienia już w niedzielę wieczorem, że chce, aby jego partia rządziła samodzielnie. Nowej Demokracji zabrakło kilku procent do zdobycia bezwzględnej większości. Aby zająć ponad 150 miejsc w 300-osobowym parlamencie i rozstrzygnąć niedzielne wybory, zwycięzca musiałby otrzymać około 46 procent głosów. Wynik wyborów premier nazwał wcześniej "politycznym trzęsieniem ziemi".
2. Departament Stanu: Grupa Wagnera obchodzi sankcje
Grupa Wagnera stara się wykorzystać Mali do przewożenia przez ten kraj sprzętu wojskowego przeznaczonego do walk w Ukrainie - powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller. Wagnerowcy chcą w ten sposób ukryć zakupy broni z krajów trzecich.
Nie podał, skąd Rosjanie próbowali pozyskać broń, jednak zasugerował, że jest to osobny przypadek od incydentu z grudnia, kiedy według USA broń i amunicję Rosji potajemnie sprzedać miała Republika Południowej Afryki.
3. Śledczy przeszukają zbiornik blisko miejsca zaginięcia Madeleine McCann
Śledczy badający sprawę zaginięcia Madeleine McCann rozpoczną przeszukiwanie zbiornika retencyjnego na południu Portugalii - informują lokalne media. W pobliżu tego zbiornika widywany był 45-letni Niemiec, podejrzany o uprowadzenie w 2007 roku niespełna czteroletniej wówczas dziewczynki.
Akcja przeszukiwania zbiornika wytyczanego przez tamę na rzece Arade ma rozpocząć się 23 maja i potrwać dwa dni. Oddalony jest on o ok. 50 kilometrów od miasteczka Praia da Luz, w którym po raz ostatni widziano Madeleine. Rezerwuar zostanie przeszukany na wniosek niemieckiej policji, która ustaliła, że podejrzany w sprawie Niemiec, Christian B., odwiedzał w przeszłości okolice zbiornika. Portugalskie media, w tym stacja telewizyjna SIC, informują, że w trakcie poszukiwań na miejscu będą obecni również brytyjscy śledczy.
4. Erdogan z poparciem Ogana
Sinan Ogan, trzeci z ubiegających się o stanowisko prezydenta Turcji kandydatów, poparł przed drugą turą prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. W turze pierwszej Ogan zdobył nieco ponad 5 procent oddanych głosów.
- W systemie prezydenckim ważne jest, by parlament znajdował się w rękach tego samego środowiska, z którego wywodzi się prezydent - powiedział Ogan. Wybory parlamentarne - przeprowadzane równolegle z prezydenckimi 14 maja - wygrała Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) prezydenta Erdogana.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ogan zadeklarował, kogo poprze w drugiej turze wyborów w Turcji
5. USA i Papua-Nowa Gwinea podpisały pakt obronny
Stany Zjednoczone i Papua-Nowa Gwinea podpisały nowe porozumienie o współpracy obronnej, które według doniesień ma zwiększyć dostęp wojsk USA do instalacji wojskowych w tym kraju. - To porozumienie zmodernizuje nasze relacje bezpieczeństwa i ustanowi fundamentalne ramy, na bazie których oba kraje zwiększą współpracę wojskową, wzmocnią nasze relacje dwustronne, ulepszą zdolności sił obronnych PNG i zwiększą stabilność w regionie - powiedział podczas konferencji prasowej w Port Moresby, stolicy Papui-Nowej Gwinei, szef dyplomacji USA Antony Blinken.
Blinken podpisał porozumienie w zastępstwie prezydenta Bidena, który miał zostać pierwszym urzędującym prezydentem Stanów Zjednoczonych, który złożył wizytę w tym kraju. Biden odwołał jednak podróż do PNG i Australii, by móc na czas wynegocjować porozumienie budżetowe z republikanami w Kongresie, mające oddalić widmo niewypłacalności kraju.
Umowa ma znaczenie w kontekście amerykańsko-chińskiej rywalizacji o wpływy zarówno w wyspiarskim kraju, jak i w szerszym regionie Indo-Pacyfiku.
Źródło: PAP