Grecja

Grecja

Na szczycie przywódców państw Unii Europejskiej w Brukseli odrzucono ustalenia turecko-libijskie w sprawie granicy na Morzu Śródziemnym. W uzasadnieniu decyzji można przeczytać, że porozumienie Turcji z Libią "narusza suwerenne prawa państw trzecich", czyli prawa Grecji i Cypru do ich wyłącznych stref ekonomicznych wokół wysp.

Grecja sprzeciwia się porozumieniu zawartemu w listopadzie między Turcją a Libią o wyznaczeniu granicy na Morzu Śródziemnym. Grecki rząd apeluje do Rady Bezpieczeństwa i sekretarza generalnego ONZ, by umowę potępić. Była ona tematem poniedziałkowego spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej w Brukseli.

Ambasador Libii w Atenach został uznany za osobę niepożądaną. Mohamed Junis A.B. Menfi ma opuścić kraj w ciągu 72 godzin - oświadczył szef greckiego MSZ Nikos Dendias. Decyzja ta jest nie do zaakceptowania - odpowiedział szef MSZ Libii Muhammad at-Tahir Siala. Oburzenie z powodu wyrzucenia dyplomaty wyraził także szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu.

- Dzisiaj nie ma dla nich nadziei. Zatrzymuje się ona w Grecji. Żyją w trudnych, dramatycznych warunkach. To problem i wstyd dla Europy - oświadczył papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski, odnosząc się do sytuacji uchodźców, przebywających na greckiej wyspie Lesbos. Zaapelował do hierarchów kościelnych i duchowieństwa o otwarcie dla nich klasztorów i plebanii. Kardynał wrócił z greckiej wyspy z 33 osobami, które ma przyjąć Watykan.

Irański tankowiec Adrian Darya-1, który płynie przez Morze Śródziemne, nie zmierza do Grecji - oświadczył grecki premier Kyriakos Micotakis. Wcześniej pojawiały się informacje, że jednostka płynie do greckiego portu w Kalamacie.

Grecja wyczerpała już możliwości przyjmowania migrantów - ostrzegł w piątek Jorgos Kumucakos, grecki wiceminister do spraw obrony cywilnej. Zwrócił się jednocześnie do Turcji i Unii Europejskiej o znalezienie rozwiązania problemu zwiększonego napływu migrantów na greckie wybrzeża.

Po blisko dwóch tygodniach od zaginięcia amerykańskiej badaczki Suzanne Eaton policja na Krecie aresztowała mężczyznę, który według greckich mediów przyznał się do zabójstwa kobiety. Amerykanka wyszła z domu na początku lipca, by pobiegać. Sześć dni później jej ciało odnaleziono w opuszczonym bunkrze.

Nowy rząd Grecji uznaje Juana Guaido, przewodniczącego parlamentu Wenezueli i przywódcę tamtejszej opozycji, za prawowitego tymczasowego prezydenta tego kraju - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych w Atenach.