Tak jest

Juliusz Braun, Michał Wawrykiewicz, Ryszard Schnepf, Elżbieta Jakubiak, Ryszard Kalisz, Łukasz Lipiński, Magdalena Rigamonti

Ta ustawa narusza w bardzo poważny sposób polską konstytucję, narusza Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, traktat o stosunkach handlowych i gospodarczych ze Stanami Zjednoczonymi. Jest to naruszenie z punktu widzenia prawnego bardzo radykalne, poważne i niosące za sobą konsekwencje - mówił w "Tak jest" adwokat Michał Wawrykiewicz. W podobnym tonie wypowiedział się Juliusz Braun z Rady Mediów Narodowych. - W głowie mi się nie mieści, że można coś takiego zrobić, ale zrobiono. To nie jest uderzenie w jakąś tam stację, tylko to jest uderzenie w Stany Zjednoczone - mówił były szef KRRiT. Juliusz Braun przypomniał także wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy, który mówił: jeśli chcesz być prezydentem, musisz być twardy. - Panie prezydencie, trzeba być twardym i natychmiast ogłosić, że wetuje pan tę ustawę, bo jeśli pan tego nie zrobi, to będzie pan działał przeciw Polsce, przeciw bezpieczeństwu naszego kraju - komentował. Gościem "Tak jest" był także były ambasador RP w Waszyngtonie Ryszard Schnepf, według którego TVN stał się "swego rodzaju zakładnikiem".

 

KOMUNIKAT TVN GRUPA DISCOVERY W SPRAWIE LEX TVN

 

Kolejnymi gośćmi Andrzeja Morozowskiego byli adwokat Ryszard Kalisz i Elżbieta Jakubiak, była szefowa gabinetu politycznego Lecha Kaczyńskiego. Zdaniem Kalisza, "dzisiejsza ustawa została przyjęta w trybie skandalicznym". - Kaczyński nie znosi wolnych mediów. (…) PiS nie chce, żeby niezależne media patrzyły mu na ręce, on chce być wychwalany – stwierdził. Jakubiak stwierdziła, że biznes, który może zarabiać, może być też nasz – polski. - Mnie martwi, że największa inwestycja amerykańska jest w telewizję, a nie na przykład w armię - powiedziała.

 

Niezapowiedziane posiedzenie sejmowej komisji kultury. "Tak, złamano regulamin Sejmu". Czytaj więcej na Konkret 24. 

 

Na koniec goście Andrzeja Mozowskiego dyskutowali o tym, dlaczego PiS zdecydował się w tym momencie uchwalić ustawę lex TVN oraz jakie niesie to za sobą konsekwencje. - To jest naprawdę gruba nić między demokracją, a wolnymi mediami. Jeśli ona zostanie przecięta, jeśli wolne media zostaną przecięte, to z nami koniec, nie mamy demokracji - ocenia Magdalena Rigamonti z "Dziennika Gazety Prawnej". Z kolei Łukasz Lipiński z "Polityki" uważa, że "PiS-owi zależy, żeby była sytuacja jak na Węgrzech, czy w Rosji - są wolne media, ale są one niszowe, dla inteligencji, z ograniczonym zasięgiem".

 

Sejm przegłosował w piątek lex TVN, odrzucając wrześniową uchwałę Senatu, który chciał zawetować nowe prawo. Nowelizacja została przyjęta i trafi teraz do podpisu prezydenta, który ma 21 dni na decyzję. Może on ustawę podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.