Opinie i wydarzenia

Andrusiewicz: obserwujemy szczyt czwartej fali w zakresie zgonów

W środę lub czwartek będzie podpisane rozporządzenie dotyczące szczepienia służb medycznych - poinformował w środę na konferencji prasowej rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Przekazał, że od 1 marca pracownicy służb medycznych będą musieli mieć udokumentowane pełne szczepienie. Odniósł się także do sytuacji epidemiologicznej w Polsce. - Niestety obserwujemy szczyt czwartej fali w zakresie zgonów - oświadczył. Jak poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia, minionej doby badania potwierdziły 18 021 nowych zakażeń koronawirusem. Resort przekazał, że zmarło 775 osób z COVID-19, najwięcej w obecnej fali pandemii. Jak podkreślił rzecznik resortu zdrowia, 566 z zaraportowanych zmarłych to osoby niezaszczepione. Zaznaczył, że to 73 procent zgonów. - Wśród osób zaszczepionych dominują osoby z wielochorobowością. 70 procent osób, które po pełnym zaszczepieniu nie poradziły sobie z COVID-19, są to osoby, które dotykają przynajmniej dwa inne schorzenia - wyjaśnił. Dodał, że większość zgonów - 641 - dotyczy osób od 65. roku życia. - Średnia wieku osób zmarłych to ponad 75 lat, więc dominują zgony wśród osób starszych i niezaszczepionych - mówił Andrusiewicz.

 

Rzecznik przekazał, że "dziś lub najpóźniej jutro minister zdrowia z kontrasygnatą ministra spraw wewnętrznych i administracji wyda nowelizację rozporządzenia, które wprowadzało stan epidemii, w zakresie obowiązkowego szczepienia służb medycznych". Zaznaczył, że obowiązek zaszczepienia będzie dotyczyć "zarówno stricte zawodów medycznych, jak i wszystkich pracowników podmiotów medycznych w kraju, wraz z aptekami". - Czyli każdy pracownik ochrony zdrowia, czy jest medykiem, czy nie jest, od 1 marca będzie musiał udokumentować przejście pełnego szczepienia. Oznacza to, że do 1 marca taka osoba musi być zaszczepiona - wyjaśnił.

 

Poinformował również, że od 1 lutego zarówno certyfikat covidowy po pełnym zaszczepieniu, jak i certyfikat po szczepieniu przypominającym będzie ważny 9 miesięcy.