WYBORY 2025
|

Wybory prezydenckie 2025. Tak głosowaliśmy. Sześć interaktywnych grafik mówiących wszystko o wyborach

Tak głosowaliśmy - zobacz interaktywne wizualizacje i wykresy
Tak głosowaliśmy - zobacz interaktywne wizualizacje i wykresy
Źródło: TVN24+

Komu wyborców odebrał Sławomir Mentzen? Ilu wyborców PiS-u przekonał do siebie Karol Nawrocki? Kogo poparła wieś, a kogo w pałacu prezydenckim widzą przedsiębiorcy? Kto komu skutecznie odebrał wyborców? Komu zaufali wyborcy lewicy, a kogo w pałacu prezydenckim chcą najmłodsi? Zebraliśmy wyniki badania przygotowanego przez Ipsos. Zobacz intuicyjne i interaktywne grafiki, dzięki którym możesz lepiej niż kiedykolwiek poznać wyniki wyborów.

Artykuł dostępny w subskrypcji

Dane, które prezentujemy, oparte są o wyniki sondażowe. Ankieterzy Ipsos w całej Polsce pytali osoby wychodzące z lokali wyborczych nie tylko o to, kogo poparli, ale też zbierali od nich dodatkowe informacje, takie jak wiek, wykształcenie, zawód czy wcześniejsze preferencje polityczne. Dzięki temu wiemy dużo więcej o tym, jakich wyborców przekonali do siebie poszczególni kandydaci. Możemy też pokazać, którzy wyborcy byli najbardziej aktywni, w których miejscach kraju dominują poglądy konserwatywne, a gdzie liberalne. Wiemy wreszcie, kogo w fotelu prezydenta chcieliby widzieć młodzi, a kogo seniorzy. Kto ma sympatyków w metropoliach, a komu kibicują wsie. Za kogo kciuki trzymają bezrobotni, a komu uwierzyli dyrektorzy.

Wybierając poszczególne opcje na przygotowanych przez nas interaktywnych grafikach, można łatwo dotrzeć do interesujących nas informacji. Wyniki prezentujemy w formie czytelnych wykresów. Wszystko po to, żeby można było dokładnie poznać i zrozumieć wyniki zakończonej właśnie pierwszej tury wyborów prezydenckich.

Najważniejszy fakt jest taki, że wspomniane wyniki sondażowe nie pozostawiają wątpliwości - do wyłonienia prezydenta potrzebna będzie dogrywka. W drugiej turze 1 czerwca zmierzy się kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski, który zdobył 31,2 procent głosów, oraz popierany przez Prawo i Sprawiedliwość, ale oficjalnie bezpartyjny Karol Nawrocki, którego poparło 29,7 procent wyborców. 

Trzecie miejsce dla Sławomira Mentzena z Konfederacji, który wyborczy wyścig kończy z wynikiem 14,5 procent głosów. Na czwartym miejscu Grzegorz Braun (6,3 procent). Dalej marszałek Sejmu Szymon Hołownia (4,9 procent), a za nim Adrian Zandberg z partii Razem (4,8 procent). Dalej kandydatka Lewicy Magdalena Biejat z poparciem 4,1 procent głosujących.

Tradycyjnie już wyniki pokazują, że północna i zachodnia część kraju poparła bardziej liberalnego Rafała Trzaskowskiego. Na wschodzie i południu Polski, gdzie od lat lepszymi wynikami cieszy się konserwatywne Prawo i Sprawiedliwość, wygrywa Karol Nawrocki. 

Przygotowana przez nas grafika jest interaktywna - wybierając województwo, możesz łatwo sprawdzić, jak poradzili sobie w nim poszczególni kandydaci i kandydatki. 

Frekwencja - jak wynika z sondażu Ipsos - sięgnęła w niedzielę 66,8 procent. To by oznaczało, że do urn poszło o 4 punkty procentowe więcej uprawnionych, niż podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich w 2020 roku (wtedy frekwencja wyniosła 64,51 procent). Różnica widoczna też jest w porównaniu do wyborów parlamentarnych w 2023 roku, gdy w Polsce padł frekwencyjny rekord - do urn poszło aż 74,38 procent uprawnionych.

Najwyższą frekwencją mogą chwalić się mieszkańcy województwa mazowieckiego, gdzie przy urnach pojawiło się w wyborczą niedzielę 71,3 procent uprawnionych. Na drugim biegunie woj. opolskie - tam chęć wyboru nowego prezydenta pokazało 59,1 procent.

Jeżeli chcesz sprawdzić, jak kształtowała się frekwencja wyborcza w poszczególnych województwach - skorzystaj z paska wyboru z prawej strony.

Najbardziej aktywni w wyborze nowego prezydenta w pierwszej turze okazali się mieszkańcy wielkich miast, które mają ponad pół miliona mieszkańców (frekwencja wyniosła tutaj 76,1 procent). Do urn chętniej szły kobiety (67,1 procent) niż mężczyźni (66,4 procent).

Jeżeli chodzi o wiek, to seniorzy w lokalach wyborczych pojawiali się najrzadziej. Wśród osób powyżej 60. roku życia frekwencja wyniosła 59,3 procent. Najlepsza frekwencja wystąpiła wśród wyborców od 50. do 59. roku życia (74,5 procent). Prezydenta zdecydowało się wybierać też 72,8 procent najmłodszych wyborców (w wieku od 18 do 29 lat). 

Te wybory były pełne pojedynków - ten najważniejszy, który wyłoni nowego prezydenta, będzie miał swoją kontynuację w drugiej turze 1 czerwca. Dzięki przygotowanej przez nas infografice można łatwo porównać, jak na tle rywali radzili sobie kandydaci.

Zatem Rafał Trzaskowski w konfrontacji z Karolem Nawrockim wyraźnie wygrywa wśród bardziej wykształconych wyborców i tych, którzy mieszkają w wielkich miastach. Z kolei pochodzący z Gdańska prezes Instytutu Pamięci Narodowej, cieszący się poparciem PiS, wyraźnie zdystansował wiceszefa Platformy Obywatelskiej na wsiach i wśród rolników.

Żeby przyjrzeć się wynikom wybranych kandydatów w poszczególnych grupach, kliknij interaktywne przyciski znajdujące się pod paskiem z nazwiskami kandydatów.

W czasie pierwszej tury interesująco wypadł też pojedynek polityków Lewicy - Adriana Zandberga z Razem i Magdaleny Biejat. Ostatecznie to kandydat partii Razem wygrywa.

Sławomir Mentzen ostatecznie bardzo wyraźnie pokonał Szymona Hołownię, który w czasie kampanii wielokrotnie szukał z nim pola do dyskusji i wchodził z nim w polemikę (marszałek Sejmu kończy wyborczy wyścig dopiero na piątym miejscu). Polityk Konfederacji kończy wyścig wyborczy z wynikiem 14,5 proc., a obecny marszałek Sejmu i lider Polski 2050 - 4,9 procent głosów. 

Interesujący był też pojedynek wśród kandydatów, którzy dostarczali najwięcej materiałów do internetowych żartów - Krzysztof Stanowski ostatecznie kończy wybory przed Joanną Senyszyn. Youtuber, który zasłynął przyniesieniem kilkunastu flag na prezydencką debatę 12 maja, zdobył 1,3 procent głosów. Obdarzona charakterystycznym głosem weteranka lewej strony sceny politycznej zdobyła 1,4 procent.

Powyższa infografika jest chyba największym i najpełniejszym źródłem wiedzy o tym, kim są wyborcy poszczególnych kandydatów. Dzięki paskowi możemy zobaczyć na przykład, że kobiety dużo chętniej niż mężczyźni głosowali na Rafała Trzaskowskiego (prezydent Warszawy zdobył 34,1 procent głosów kobiet, jednocześnie poparło go 28,6 procent mężczyzn). 

Gdyby patrzeć tylko na głosy mężczyzn, lepszym rezultatem mógłby pochwalić się Sławomir Mentzen. Kandydata Konfederacji poparło 19,7 procent głosujących mężczyzn - dla porównania poparło go 9,8 procent kobiet. 

Fascynujące dla obserwatorów sceny politycznej są też dane wskazujące na to, jakie poparcie uzyskali kandydaci wśród wyborców poszczególnych partii politycznych. Popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki wygrywa w grupie wyborców tej partii, zdobywając 83,3 procent głosów. Część elektoratu PiS zabrał Sławomir Mentzen (6,9 procent) i skrajnie prawicowy Grzegorz Braun (4,4 procent).

Przygotowane przez nas opracowanie pozwala też zanurzyć się w to, kogo w fotelu prezydenta widzą poszczególne grupy zawodowe. Przedsiębiorcy postawili zatem na Rafała Trzaskowskiego (37,5 procent głosów). Wśród rolników i robotników wygrywa Karol Nawrocki, podobnie zresztą jak u emerytów. Wśród uczniów i studentów świetnym wynikiem może chwalić się Sławomir Mentzen (26,3 procent głosów).

Czytaj także: