Najnowsze zdjęcie czarnej dziury w naszej galaktyce. Czy jesteśmy bliżej odkrycia jej tajemnicy?

Kijek w kosmosie

Najnowsze zdjęcie czarnej dziury w naszej galaktyce. Czy jesteśmy bliżej odkrycia jej tajemnicy?

To najdokładniejsze zdjęcie czarnej dziury, jakie kiedykolwiek udało się zrobić naukowcom. Obiekt to Sagittarius A* znajdujący się w centrum Drogi Mlecznej. Nowe zdjęcie pokazuje potężne pola magnetyczne wirujące wokół niej. Uzyskana fotografia jest owocem przełomowej współpracy naukowców w ramach projektu o nazwie Event Horizon Telescope. Do wykonania zdjęcia zaangażowano teleskopy z całej planety, które skupiły się na jednej czarnej dziurze, tworząc w ten sposób obserwatorium wielkości Ziemi. W pracach brało udział między innymi dwójka polskich astronomów - doktor Monika Mościborska i doktor Maciej Wielgus. Gościem najnowszego odcinka programu "Kijek w kosmosie" w TVN24 BiS był doktor Maciej Wielgus, który opowiadał o znaczeniu pracy, jaką wykonali naukowcy z całego świata.

Opis programu

Dlaczego chcemy skolonizować Marsa, ile kosztuje lot na orbitę i czy jesteśmy świadkami nowego wyścigu kosmicznego? Na te i inne pytania odpowiedzą goście programu "Kijek w kosmosie". Na program zaprasza Hubert Kijek, który obiecuje, że - tak jak śpiewał Franka Sinatra w hicie "Fly Me to the Moon" - "pozwoli państwu zobaczyć jak wygląda wiosna na Jowiszu i Marsie".

 

Hubert Kijek - dziennikarz i popularyzator nauki. Od 2015 roku pracuję dla TVN24, TVN24 BIS i TVN24 GO. Zajmuje się opisywaniem wydarzeń na świecie, tłumaczeniem zawiłości polityki międzynarodowej, nagrywaniem ciekawych historii i opowiadaniem o zagadkach wszechświata.

11.04.2024
Kraj produkcji: Polska