Polak w OpenAI: czy będziemy w stanie kontrolować systemy, które potencjalnie mogą być sprytniejsze od nas?

Kijek w kosmosie

Polak w OpenAI: czy będziemy w stanie kontrolować systemy, które potencjalnie mogą być sprytniejsze od nas?

Program "Kijek w Kosmosie" powraca po przerwie w odświeżonej formule. Tym razem nie tylko zaglądamy w przestrzeń kosmiczną, ale rozszerzamy horyzonty na cały świat nauki. Gościem odcinka jest Jarosław Tworek, polski specjalista pracujący w OpenAI, współtwórca jednej z najbardziej zaawansowanych sztucznych inteligencji na świecie, czyli ChatGPT. W rozmowie zastanawiamy się nad rolą sztucznej inteligencji w kształtowaniu przyszłości ludzkości i pytamy, czy kiedykolwiek zastąpi ona człowieka. - Jeśli kiedykolwiek jakieś zwierzę było szybsze od nas, potrafiliśmy je przechytrzyć. Teraz pytanie brzmi, czy będziemy w stanie kontrolować systemy, które potencjalnie mogą być sprytniejsze od nas - mówi Tworek.

 

W dalszej części programu nie zabrakło także emocjonujących wieści z kosmosu. Omówiliśmy pierwszy test rakiety New Glenn, który zapisuje nowy rozdział w historii eksploracji kosmosu, a także kolejny sukces misji Parker Solar Probe, docierającej bliżej Słońca niż kiedykolwiek wcześniej.

Opis programu

Dlaczego chcemy skolonizować Marsa, ile kosztuje lot na orbitę i czy jesteśmy świadkami nowego wyścigu kosmicznego? Na te i inne pytania odpowiedzą goście programu "Kijek w kosmosie". Na program zaprasza Hubert Kijek, który obiecuje, że - tak jak śpiewał Frank Sinatra w hicie "Fly Me to the Moon" - "pozwoli państwu zobaczyć jak wygląda wiosna na Jowiszu i Marsie".

 

Hubert Kijek - dziennikarz i popularyzator nauki. Od 2015 roku pracuję dla TVN24, TVN24 BIS i TVN24 GO. Zajmuje się opisywaniem wydarzeń na świecie, tłumaczeniem zawiłości polityki międzynarodowej, nagrywaniem ciekawych historii i opowiadaniem o zagadkach wszechświata.

16.01.2025
Kraj produkcji: Polska