Ewelina Kwiatkowska

Wychowanie patriotyczne? PSL o wycieczce na Wawel, młodzi o fact-checkingu

Polskie Stronnictwo Ludowe złożyło miesiąc temu projekt ustawy o wychowaniu patriotycznym. Partia jest częścią koalicji rządowej, która od przyszłego roku wprowadza do szkół edukację obywatelską, by sprzątać po szkolnych pomysłach ministra Przemysława Czarnka. Po co więc ten ruch polityków PSL? Czy to walka o ideały, czy o utrzymanie się nad progiem wyborczym?

Spór o ambasadorów. "Ambicja, rozbuchane ego"

Nie widać końca sporu o odwołanie dotychczasowych ambasadorów i powołanie nowych. - Polityką światową rządzą ambicje, tak zawsze było. Nie żadne inne mechanizmy, tylko dobre albo złe i rozbuchane ego - komentuje dyplomata Andrzej Byrt, były szef placówek w Berlinie i Paryżu.

"Myślicie, że was to nie dotyczy? Cóż, szumowiny…"

Kobieta wywleczona z domu, bitewny kurz, szczekanie psów, przerażeni ludzie w apokaliptycznym krajobrazie... - Ta scena ma pokazywać, jak mogłaby dziś wyglądać Europa, gdyby nie było Unii Europejskiej - mówi Jakub Kocjan, członek Akcji Demokracja. Młodzi działacze pokażą spot na dwa tygodnie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, w Dzień Matki. Nie bez powodu - zapowiadając jego premierę - piszą, że to "terror rosyjskiej inwazji z perspektywy matki". Czy podziała mobilizująco na wyborców?

"Brak mobilizacji przeciwko PiS-owi". Kto naprawdę wygrał wybory samorządowe?

Wybory samorządowe, które odbyły się w ostatnią niedzielę, przyniosły więcej pytań niż odpowiedzi. Co oznacza frekwencja znacznie niższa niż w jesiennych wyborach parlamentarnych? Dlaczego młodzi nie poszli do urn tak licznie jak w październiku? Czy i jak bardzo wpłynęła na to kampania wyborcza? Wreszcie: kto te wybory tak naprawdę wygrał?

"Żelazny elektorat i tak w to nie uwierzy, a elektorat cyniczny nie jest zaskoczony, ponieważ on się niczego lepszego po PiS nie spodziewa"

Spór o wspólną listę i brak liderek frustrują i zniechęcają do głosowania zwolenników opozycji – taki obraz wyłania się z raportu "Wyborcy za jedną listą, liderzy przeciw". Z badań przeprowadzonych przez socjologów Sławomira Sierakowskiego i Przemysława Sadurę wynika też, że chęć udziału w jesiennych wyborach parlamentarnych najsilniej określa postawa względem Prawa i Sprawiedliwości. "Nie mamy dziś w Polsce partii, mamy dwa podspołeczeństwa" - piszą autorzy.