Byk i Niedźwiedź

"Kupujemy emocjami już nie tylko luksusowe produkty". Jak wpływają na nas "wojny" dyskontów?

Wrócił 5-procentowy VAT na żywność. Jakie są ceny? - Okazuje się, że nie podskoczyły tak bardzo, jak moglibyśmy się spodziewać - odpowiedziała w programie "Byk i niedźwiedź" Edyta Kochlewska (DlaHandlu.pl). Zwróciła przy tym uwagę, że "część sieci, które zadeklarowały, że zostawią nas w spokoju i biorą część opłat na siebie, podniosło część cen już pod koniec marca". - Głównie owoce i warzywa są droższe o ten VAT - dodała. Pytana, czy wojna między sieciami jest korzystna dla konsumenta, wskazała, że "jako konsumenci nie jesteśmy absolutnie racjonalni" i "kupujemy emocjami już nie tylko luksusowe produkty". Edyta Kochlewska wypowiedziała się również na temat skomplikowanych promocji w sklepach. - Głównie cięgi za to zbierają pracownicy sklepów, ponieważ stwierdzenie "kup sześć, siódmy dostaniesz gratis" oznacza, że trzeba iść z kalkulatorem - uznała. 

 

Następnie w programie Urszula Cieślak (REFLEX) mówiła na temat rosnących cen paliw. - Od kilkunastu dni mamy wspinaczkę cen. Okres świąteczny to było lekkie wyhamowanie, ponieważ brak pracy giełd, notowań trochę uspokoił zmiany cen paliw na rynku, ale niestety już wróciliśmy - tłumaczyła. Jak wyjaśniła, "wzrosty cen, które notujemy na ropie, zaczynają się przekładać na rynek hurtowy, więc niewykluczone, że koniec tego poświątecznego tygodnia to będą dalsze podwyżki cen paliw, także na stacjach". 

 

Oprócz tego w programie Hubert Kijek rozmawiał z Małgorzatą Tchórzewską (mentorka, graficzka) oraz Magdą Witosińską (graficzka, laureatka programu Herstory) o tym, jak być dobrą mentorką. - Czasami potrzebujemy tej osoby z zewnątrz, żeby nam powiedziała, w czym jesteśmy naprawdę dobre - stwierdziła Tchórzewska. 

06.04.2024
Długość: 23 min
Data premiery: 2024