Audio: Fakty po Faktach

Rafał Baniak, dr Bogusław Grabowski, prof. Szymon Malinowski, prof. Bogdan Chojnicki, Dominika Lasota, Maciej Nowicki, Sławomir Droń

Czas trwania 48 min

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w czerwcu wyniosła 15,6 procent. Jest to najwyższy wynik od 25 lat. Przez co albo przez kogo jest taka wysoka? O to między innymi pytała swoich gości Anita Werner w "Faktach po Faktach". - Głównym czynnikiem, że u nas inflacja jest o wiele wyższa niż w zachodniej Europie, jest polityka makroekonomiczna rządu od wielu lat - powiedział dr Bogusław Grabowski, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Przypomniał, że inflacja zbliżyła się do prawie pięciu procent przed epidemią koronawirusa i wtedy również spowalniało tempo wzrostu gospodarczego. Wytłumaczył, że byliśmy na ścieżce nazywaną przez ekonomistów stagflacją, którą zatrzymała pandemia COVID-19, a później wojna. - Te procesy przyśpieszyły. To znaczy, że będziemy mieli teraz coraz większą inflację przy spadającym tempie wzrostu - mówił ekonomista. Zdaniem Rafała Baniaka, prezesa Pracodawców RP "nie może być tak, że RPP poprzez podnoszenie stóp procentowych próbuje hamować inflację, a w tym samym czasie rząd zapowiada kolejne transfery socjalne". - Też nie może być tak, że przedsiębiorcy czujący ryzyko recesji są przed rząd zaskakiwani - podkreślił. Zwrócił uwagę, że "jeżeli działalność przestanie się opłacać, to dalszą konsekwencją są zwolnienia pracowników".

 

Następnie prof. Szymon Malinowski, prof. Bogdan Chojnicki i Dominika Lasota dyskutowali o przyczynach gwałtownych zjawisk pogodowych i kryzysie klimatycznym w Polsce. Blisko 200 gmin apeluje o ograniczenie zużycia wody. W wyniku gwałtownej burzy ewakuowano uczestników Open'er Festival. Na koniec programu o kończącej się budowie stalowej zapory na granicy polsko-białoruskiej Anita Werner rozmawiała ze Sławomirem Droniem, przedsiębiorcą z Białowieży i Maciejem Nowickim, prezesem zarządu HFPC. - Dla nas jest to dramat przyrodniczy dlatego, że Puszcza Białowieska jest światowym dziedzictwem - powiedział Sławomir Droń.