Audio: Fakty po Faktach

Prof. Marek Belka, Przemysław Renn, Jerzy Polaczek, Dariusz Joński

Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Polski. Grzegorz Kajdanowicz pytał swojego pierwszego gościa w programie "Fakty po Faktach", jaki wpływ na sytuację Polski w perspektywie miesięcy i lat będzie miało odcięcie od rosyjskiego gazu. - Mam nadzieję, że plany polegające na odejściu od gazu z Rosji i zastąpieniu go gazem norweskim, własnym, skroplonym,  się powiedzie - powiedział prof. Marek Belka. Według byłego prezesa NBP cena gazu będzie wyższa. - Koszt wspierania Ukrainy w wojnie z Rosją jest realny i musimy go na siebie brać - dodał.

 

W drugiej części programu Przemysław Renn, wójt gminy Mieścisko, która została odcięta od gazu, mówił o sytuacji, w jakiej znalazła się gmina. - Brak gazu w Mieścisku jest efektem objęcia dystrybutora gazu sankcjami przez ministra spraw wewnętrznych i administracji - oznajmił Przemysław Renn. Wójt poinformował, że "zaraz będzie kolejna doba bez gazu". - Nic nie wskazuje na to, że w najbliższych godzinach miałoby się to zmienić - dodał.

 

Następnie w programie wiceszef komisji infrastruktury Jerzy Polaczek oraz poseł Dariusz Joński rozmawiali o porozumieniu między kontrolerami ruchu a Polską Agencją Żeglugi Powietrznej. - Udało się podpisać porozumienie, które daje szansę, że w ciągu dwóch miesięcy uda się wszystko wypracować - stwierdził Dariusz Joński. Poseł Koalicji Obywatelskiej za konflikt obarcza winą byłego prezesa PAŻP, który zwalniał pracowników, stosował mobbing i wyrzucił przewodniczącego związku zawodowego, kiedy ten zwracał uwagę, że na wieży powinno być dwóch kontrolerów. Jerzy Polaczek uważa, że ze strony partnerów społecznych, kierownictwa agencji oraz nadzorującego ministerstwa jest konkretny przekaz, aby porozumienie docelowe zostało osiągnięte wcześniej, niż 10 lipca. - Stabilizacja rozkładów lotów jest priorytetem - powiedział poseł PiS Jerzy Polaczek.