Xięgarnia

Cezary Harasimowicz - "Saga. Filiżanka, której nie ma" i Justyna Sobolewska o polskiej literaturze queer

Cezary Harasimowicz, specjalista od mocnych scenariuszy i błyskotliwej prozy, tym razem opowiada Agacie Passent historię swojej rodziny. W "Sadze. Filiżance, której nie ma" przedstawia portrety matki i dziadka, wspomina rodzinne anegdoty, przytacza wycinki z prasy. Tworzy w ten sposób świat, w którym równolegle toczy się wielka historia i życie zwykłych ludzi. Pisarz wspomina również o swojej najnowszej książce "Tajemnica Iny", poświęconej jednej z najsławniejszych aktorek międzywojnia i II wojny światowej. Te dwa tytuły dzieli wszystko, ale tylko pozornie.

 

Justyna Sobolewska czyta "Dezorientacje. Antologię polskiej literatury queer", która ma ponad 900 stron, jest pionierska i obejmuje polską literaturę od XVIII wieku aż po 2018 rok. Nie chodzi tu o identyfikację pisarzy. Literaturę queer może tworzyć każdy, bez względu na orientację. Patronką tej antologii jest Maria Janion i jej antologia "Transgresje" z lat 80-tych, a szczególnie tomy: "Odmieńcy" i "Galernicy wrażliwości", które wydobyły z przeszłości i trwale wprowadziły do polskiej kultury rozmaitych odmieńców. Felieton ilustrują portrety polskich pisarzy queer autorstwa Karola Radziszewskiego.

 

Wśród nowości wydawniczych Max Cegielski poleca: "Wielki Szlak Himalajski. Indie. Pakistan. Buthan" Bartosza Malinowskiego, "Czułość" Piotra Fiedlera oraz "ZOEpolis. Budując wspólnotę ludzko-nie-ludzką", w której humanistki, architektki, projektantki, prawniczka, kuratorki i artystki zastanawiają się, jak taką wspólnotę stworzyć.