Podsumowanie 2022 roku. Co będziemy dobrze wspominać?

Źródło:
tvn24.pl
Siostra Chmielewska o pomocy, która płynie od Polaków dla uchodźców
Siostra Chmielewska o pomocy, która płynie od Polaków dla uchodźcówTVN24
wideo 2/4
Siostra Chmielewska o pomocy, która płynie od Polaków dla uchodźcówTVN24

Naznaczony tragedią rosyjskiej inwazji na Ukrainę rok 2022 przez większość z nas zostanie zapamiętany jako trudny i pełen wyzwań. W ostatnich dwunastu miesiącach miały też jednak miejsce zdarzenia pozytywne, radosne i niosące nadzieję na przyszłość. Przypominamy fakty i wydarzenia z dobiegającego końca roku, które będziemy dobrze wspominać.

Polska solidarność z Ukrainą

24 lutego rozpoczęła się niesprowokowana rosyjska inwazja na Ukrainę. Pełnoskalowa wojna wybuchła za polską granicą, niosąc narodowi ukraińskiemu śmierć i zniszczenie. W tej chwili próby Polacy zdali jednak egzamin z sąsiedzkiej solidarności. Ofiarnie pomagali Ukraińcom od pierwszych dni wojny - organizowali zbiórki pieniędzy, żywności i sprzętu, odbierali uchodźców z granicy, przyjmowali do szkół i szpitali, zapraszali pod swój dach całe rodziny. Działania Polaków docenili nie tylko nasi wschodni sąsiedzi, ale też zachodnie media, w których nazywano Polskę m.in. "prawdziwym liderem wolnej Europy" i "filarem wysiłków na rzecz pomocy Ukrainie".

Koniec stanu epidemii COVID-19 w Polsce

W połowie maja w Polsce zniesiony został stan epidemii, który obowiązywał przez ponad dwa lata. Decyzją ministra zdrowia Adama Niedzielskiego przekształcono go w stan zagrożenia epidemicznego. Choć większość restrykcji wycofano już wcześniej, data ta była, jak określił ją sam szef resortu zdrowia, "symbolicznym momentem przełączenia światła z czerwonego na pomarańczowe". W 2022 roku odżyła dzięki temu m.in. branża turystyczna, a także kulturalno-rozrywkowa. Łatwiejsze stały się także podróże zagraniczne.

Uruchomienie teleskopu Jamesa Webba

W połowie 2022 roku uruchomiony został kosmiczny teleskop Jamesa Webba, a w lipcu pokazano pierwsze wykonane przez niego zdjęcie. Naukowcy nie mają wątpliwości, że uruchomienie kosztującego 10 mld dolarów teleskopu to wielki przełom dla astronomii, który może nam pomóc m.in. odnaleźć życie we Wszechświecie.

Teleskop Jamesa Webba został uszkodzony. Agencja jednak uspokajaShutterstock

Przełomowy lek na alzheimera

Pod koniec września firmy farmaceutyczne Eisai oraz Biogen opublikowały oświadczenie, w którym przedstawiły wyniki badania klinicznego swojego najnowszego leku Lecanemab. Wśród wolontariuszy, którym podawano środek, zauważono spowolnienie pogarszania się zdolności poznawczych. Eksperci uważają, że może być to przełom w walce z tą chorobą - eksperymentalny lek spowalniał jej postępowanie o niemal 1/3.

Nowa szczepionka przeciwko malarii

W połowie września BBC przekazało, że specjaliści z Uniwersytetu Oksfordzkiego opracowali nową szczepionkę przeciwko malarii, która ma potencjał, by "zmienić świat". Według badaczy to pierwsza szczepionka mogąca znacząco ograniczyć rozprzestrzenianie choroby, na którą co roku zapada ok. 230 mln ludzi, z czego ponad 400 tys. umiera.

Udana zmiana trajektorii ciała niebieskiego

Na początku października szef amerykańskiej agencji kosmicznej ogłosił, że kilkanaście dni wcześniej wystrzelona w ramach misji DART sonda NASA uderzyła w planetoidę Dimorhops i zdołała zmodyfikować jej kurs. W ten sposób ludzkości po raz pierwszy udało się zmienić trajektorię ciała niebieskiego, co w przyszłości pozwoli obronić Ziemię przed potencjalnym zderzeniem z planetoidą - Spodziewano się, że będzie wielkim sukcesem, jeśli spowolnimy orbitę o około 10 minut - zaznaczył szef NASA Bill Nelson. - To jest przełomowy moment dla obrony planetarnej i przełomowy moment dla ludzkości (...) Uważam, że NASA udowodniła, że jesteśmy poważnym obrońcą planety - dodał.

Start misji DARTNASA live TV

Historyczne porozumienie ws. bioróżnorodności

W grudniu podczas zorganizowanego przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) w kanadyjskim Montrealu szczytu COP 15 poświęconego kwestiom bioróżnorodności osiągnięto historyczne porozumienie w sprawie ochrony światowej bioróżnorodności. Zdecydowano w nim m.in. o przeznaczeniu dodatkowych środków na zabezpieczanie obszarów morskich oraz lądowych. Ustalone podczas szczytu cele mają zostać spełnione do 2030 roku.

Tylko przy zachowaniu bioróżnorodności mamy szansę na przetrwanieShutterstock

Przełom w badaniach nad fuzją jądrową

W połowie grudnia amerykańscy naukowcy ogłosili także przełom w badaniach nad fuzją jądrową, opisując ją jako "źródło energii, które zrewolucjonizuje świat". Po raz pierwszy udało się w ramach eksperymentu nad tą technologią uzyskać z niej więcej energii, niż w nią włożono. O tym, dlaczego ich odkrycie jest tak istotne, w rozmowie z tvn24.pl mówił Daniel Czyżewski, analityk ds. energii i klimatu portalu Energetyka24.

Komora, w której testowana jest fuzja jądrowa w National Ignition FacilityLawrence Livermore National Laboratory

Wielki rok Igi Świątek

2022 to był niesamowity rok w wykonaniu Igi Świątek. W kwietniu, po zwycięstwie w turnieju w Miami, 21-latka jako pierwsza polska tenisistka awansowała na pozycję liderki rankingu WTA. Miesiąc później, po dorzuceniu do swojej coraz pokaźniejszej kolekcji triumfów w Stuttgarcie i Rzymie, została drugą, obok Sereny Williams, tenisistką w XXI wieku, która wygrała pięć turniejów WTA z rzędu. Iga Świątek pozostała wyraźną liderką rankingu WTA do końca roku.

Iga Świątek jest liderką rankingu WTA
Iga Świątek jest liderką rankingu WTA Iga Świątek jest liderką rankingu WTA Getty Images

Wicemistrzostwo świata siatkarzy

Na mistrzostwach świata rozgrywanych w Polsce i Słowenii polscy siatkarze celowali w trzeci z kolei złoty medal. Po półfinałowym zwycięstwie z Brazylią wydawało się, że cel ten zrealizują, bo do finałowego meczu z Włochami podchodzili w roli faworytów. Wygrali nawet pierwszego seta, jednak w kolejnych partiach Włosi grali zdecydowanie lepiej i to oni sięgnęli po złoto. Niedosyt pozostał, ale wicemistrzostwo świata to nadal wielki sukces.

Polscy siatkarze zagrają o półfinał mistrzostw świata z USA
Polscy siatkarze Polscy siatkarze Getty Images

Świetny Marciniak w finale mundialu

Występ podopiecznych Czesława Michniewicza na mundialu w Katarze wzbudził mieszane uczucia. Choć Polacy po raz pierwszy od 36 lat wyszli na mistrzostwach świata z grupy, ze względu na słaby styl gry wielu kibiców ma problem z nazywaniem tego wyniku sukcesem. O sukcesie bez dwóch zdań można za to mówić w przypadku Szymona Marciniaka. Urodzony w Płocku sędzia jako pierwszy Polak poprowadził finał mundialu. Zdecydowana większość ekspertów uznała, że był to jeden z najlepiej sędziowanych finałów wielkich turniejów w ostatnich latach. Z tą opinią nie zgodziło się tylko francuskie "L’Equipe", trudno oprzeć się jednak wrażeniu, że francuscy dziennikarze przy ocenianiu pracy Marciniaka nie byli do końca obiektywni.

Marciniak w trakcie finału w Katarze
Marciniak w trakcie finału w KatarzeMarciniak w trakcie finału w KatarzeGetty Images

Kobiety sędziowały na męskim mundialu

Mecz Niemcy-Kostaryka w fazie grupowej katarskiego mundialu przejdzie do historii nie tylko dlatego, że nasi zachodni sąsiedzi mimo zwycięstwa pożegnali się po nim z turniejem już na etapie fazy grupowej. Było to również pierwsze w mundialowej historii męskiego futbolu spotkanie poprowadzone przez kobiety. Funkcję głównego arbitra pełniła Francuzka Stéphanie Frappart, na liniach asystowały jej Brazylijka Neuza Back i Meksykanka Karen Diaz Medina.

W Katarze Stephanie Frappart pełniła dotychczas funkcję arbitra technicznego
Stephanie Frappart w KatarzeStephanie Frappart w KatarzeGetty Images

Wielka forma Kubackiego

Poprzedni sezon Pucharu Świata był dla Dawida Kubackiego kompletnie nieudany, dlatego na igrzyskach w Pekinie nikt nie zaliczał go do grona faworytów do medalu. W konkursie na skoczni normalnej Kubacki zajął jednak niespodziewanie trzecie miejsce i z Azji wrócił z olimpijskim brązem. W tym sezonie Polak jest już w fenomenalnej formie. Wygrał trzy z ośmiu konkursów i prowadzi w klasyfikacji generalnej.

Kubacki jest w świetnej formie
Kubacki jest w świetnej formie Kubacki jest w świetnej formie Getty Images

ZOBACZ TEŻ: Tak zapamiętamy rok 2022. Najlepsze memy mijających dwunastu miesięcy

Autorka/Autor:kgo//mm

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Siłom ukraińskim udało się zatrzymać ofensywę armii rosyjskiej pod Charkowem. W obwodzie donieckim Rosjanie przedarli się przez obronę i ruszyli w stronę granic administracyjnych regionu - ocenia sytuację na froncie ukraińska sekcja BBC. Urzędnik NATO, cytowany przez portal Ukraińska Prawda, ujawnił, że straty Rosji podczas ofensywy w obwodzie charkowskim były "astronomiczne". Podsumowujemy miniony tydzień w Ukrainie.  

"Astronomiczne" straty Rosji. Azow dziękuje Bidenowi

"Astronomiczne" straty Rosji. Azow dziękuje Bidenowi

Źródło:
BBC, Ukraińska Prawda, NV, PAP, tvn24.pl

Prezydent Kolumbii Gustavo Petro odwołał udział w szczycie pokojowym w Szwajcarii, gdzie omawiana jest sprawa Ukrainy. Jak stwierdził, jego "konkluzje są z góry ustalone".

Zbojkotował szczyt dla Ukrainy. "Konkluzje z góry ustalone"

Zbojkotował szczyt dla Ukrainy. "Konkluzje z góry ustalone"

Źródło:
PAP, BBC

Jedno z wiodących szwajcarskich muzeów planuje usunąć z wystawy pięć obrazów, co do których istnieje podejrzenie, że zostały zrabowane przez nazistów. Wśród nich są dzieła Claude'a Moneta i Vincenta van Gogha - donosi BBC.

Nazistowski cień na obrazach. Muzeum wycofuje dzieła

Nazistowski cień na obrazach. Muzeum wycofuje dzieła

Źródło:
BBC

Marszałek Szymon Hołownia chce ukarać posła Dariusza Mateckiego, który nocą przez okno wyszedł na dach Sejmu. Maksymalna możliwa kara to 18 tysięcy złotych. Poseł Matecki, pytany o tę sytuację przez dziennikarzy, odpowiada, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Większość komentatorów jest jednak zdania, że to najmniejszy z kłopotów posła Suwerennej Polski.

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W sobotę około południa ze stawu w parku Szczęśliwickim na Ochocie wyłowiono ciało kobiety. Na miejscu pracuje prokurator.

Zwłoki kobiety wyłowione z parkowego stawu

Zwłoki kobiety wyłowione z parkowego stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Żołnierze jechali do migrantów, którzy próbowali przekroczyć granicę z Białorusią. Gdy na drodze stanął im żubr, gwałtownie zahamowali. Auto przewróciło się. Wojskowi opuścili już szpital. Żubrowi też nic się nie stało.

Trzej żołnierze trafili do szpitala po spotkaniu z żubrem

Trzej żołnierze trafili do szpitala po spotkaniu z żubrem

Źródło:
tvn24.pl

Propozycja rządu zakładająca wzrost pensji minimalnej o 7,6 procent w 2025 roku to zła wiadomość - twierdzi Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. Jak dodaje, szybkie tempo podwyżek przyniesie wiele negatywnych skutków, w tym przerzucenie rosnących kosztów zatrudnienia na ceny produktów. 

"Zła wiadomość" w sprawie pensji minimalnej

"Zła wiadomość" w sprawie pensji minimalnej

Źródło:
PAP

IMGW rozszerzył o część północnych regionów kraju zasięg obowiązywania ostrzeżeń pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami. Z prognoz synoptyków wynika, że lokalnie może spaść do 35 litrów deszczu na metr kwadratowy. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Silny deszcz z burzami zagrożeniem w kolejnych regionach. Ostrzeżenia IMGW

Silny deszcz z burzami zagrożeniem w kolejnych regionach. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Uczestnicy i uczestniczki Parady Równości idą w kolorowym pochodzie przez centrum Warszawy. Wydarzenie rozpoczęło się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od krótkiego przywitania prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, który objął patronat nad imprezą. Według szacunków ratusza, w paradzie idzie około 20 tysięcy osób. Po raz pierwszy, w historii warszawskiej Parady, wziął w niej udział TVN Warner Bros. Discovery ze swoją platformą.

Parada Równości idzie przez Warszawę. Ratusz podał informację o frekwencji

Parada Równości idzie przez Warszawę. Ratusz podał informację o frekwencji

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

"A czy państwo otrzymali już powołanie na ćwiczenia wojskowe..." - tego typu komentarze krążą w mediach społecznościowych w reakcji na publikowane w sieci karty powołań do wojska. Według nagłaśnianego przekazu wojsko ma teraz wysyłać więcej takich kart i to do osób "z łapanki". Uspokajamy i wyjaśniamy.

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

Źródło:
Konkret24

Księżna Kate w sobotę po raz pierwszy pojawiła się publicznie od czasu zdiagnozowania u niej choroby nowotworowej. Okazją jest udział w corocznej paradzie wojskowej odbywającej się w centrum Londynu z okazji urodzin króla Karola III.

Karol III obchodzi urodziny. Kate pojawiła się publicznie

Karol III obchodzi urodziny. Kate pojawiła się publicznie

Źródło:
Reuters, PAP

Przez kilka godzin na Bielsko-Białą spadło niemal tyle deszczu, co normalnie w miesiąc. Woda zalała drogi, prywatne posesje, szkoły, teatry, szpitale. Nie miała ujścia przez beton, zapchane studzienki kanalizacyjne, zanieczyszczone rowy, prymitywny most. Miasto liczy, ile będzie kosztować efekt tych zaniedbań. 15 milionów to wstępna kwota.

Od lat prosili o przebudowę mostu. Przyszła powódź, urząd liczy straty

Od lat prosili o przebudowę mostu. Przyszła powódź, urząd liczy straty

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę nastąpiło oficjalne otwarcie brakującego fragmentu obwodnicy Koszalina oraz Sianowa w ciągu drogi S6. Ruch jednak odbywa się ze zwężeniem do jednej jezdni na 800-metrowym odcinku, gdzie trwają ostatnie prace, a także trwa procedura uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu. Procesowi budowy nowej obwodnicy towarzyszyło też wiele komplikacji.

"Trasa szczególnie ważna dla ruchu turystycznego". Otwarto kolejny odcinek

"Trasa szczególnie ważna dla ruchu turystycznego". Otwarto kolejny odcinek

Źródło:
PAP

Rosyjski bombowiec Su-24 naruszył w piątek przestrzeń powietrzną Szwecji - poinformowało w sobotnim komunikacie szwedzkie wojsko. Jak dodano, pilot maszyny nie reagował na ustne polecenia, po czym został "wyrzucony" ze szwedzkiej przestrzeni.

Rosyjski bombowiec naruszył przestrzeń powietrzną Szwecji. Został "wyrzucony"

Rosyjski bombowiec naruszył przestrzeń powietrzną Szwecji. Został "wyrzucony"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

"Przed nami rasowa letnia pogoda. Jako że Polska leży w klimacie umiarkowanym o nieumiarkowanej zmienności, taki też będzie początek lata w tym roku - wybuchowy, gorący i burzowy. W modelach meteorologicznych pojawiają się chwilami objawy szaleństwa, ale wszystkie trzeba traktować poważnie" - pisze dla nas synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Jeden z modeli ociera się o 40 stopni Celsjusza. Czeka nas "wybuchowy" początek lata

Jeden z modeli ociera się o 40 stopni Celsjusza. Czeka nas "wybuchowy" początek lata

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zakaz sprzedaży nakładek na karabiny półautomatyczne, pozwalających na zmianę ich w broń automatyczną, zniósł w piątek amerykański Sąd Najwyższy. Regulacje były wprowadzone przez administrację Donalda Trumpa między innymi po masakrze w Las Vegas w 2017 roku, w której zginęło 60 osób.

Zniesiono zakaz wprowadzony po masakrach w USA. Sędzia: decyzja będzie miała "zabójcze skutki"

Zniesiono zakaz wprowadzony po masakrach w USA. Sędzia: decyzja będzie miała "zabójcze skutki"

Źródło:
PAP

Strażniczki miejskie z Konstantynowa Łódzkiego znalazły nielegalną hodowlę psów. Warunki, w jakich przebywały zwierzęta, były dramatyczne. Na miejscu pojawili się także policjanci, urzędnicy i Łódzkie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Psy zostały odebrane 63-letnimu mężczyźnie.

Psy przebywały w dramatycznych warunkach. Odebrano 80 zwierząt

Psy przebywały w dramatycznych warunkach. Odebrano 80 zwierząt

Źródło:
tvn24.pl

1344 metry - na taką głębokość zanurkował pewien żółw skórzasty z rejonu Wysp Salomona. Jeśli wynik ten zostanie potwierdzony badaniami naukowymi, zostanie uznany za rekord Guinnessa.

"Spektakularny" wyczyn żółwia może trafić do Księgi rekordów Guinnessa

"Spektakularny" wyczyn żółwia może trafić do Księgi rekordów Guinnessa

Źródło:
livescience.com, tvnmeteo.pl

Za chwilę będzie tak, że dowolny filmik z osobą, która idzie ulicą, będzie mógł być szybko przerobiony tak, że zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Michał Koźbiał, badacz sztucznej inteligencji w NASK. Problem dotyczy głównie kobiet, ale narażony jest każdy. - Celem tego typu fejków mogą być szantaże, okupy, wyłudzenia – komentuje Michał Wendt, szef firmy informatycznej Elsii.

Zagrożony jest każdy. "Zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą"

Zagrożony jest każdy. "Zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą"

Źródło:
tvn24.pl

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska usłyszała zarzuty dyscyplinarne - pisze "Gazeta Wyborcza". "Miała dopuścić się oczywistej i rażącej obrazy przepisów prawa oraz uchybiła godności urzędu sędziego" - czytamy.

"Wyborcza": Małgorzata Manowska usłyszała zarzuty dyscyplinarne

"Wyborcza": Małgorzata Manowska usłyszała zarzuty dyscyplinarne

Źródło:
PAP

Wells Fargo zwolnił grupę pracowników po kontroli związanej z zarzutami udawania służbowej aktywności przy komputerze. Według banku osoby te korzystały ze specjalnych symulatorów klawiatury. Firma w oświadczeniu podkreśliła, że "nie toleruje zachowań nieetycznych".

"Stwarzali wrażenie aktywnej pracy". Zostali zwolnieni

"Stwarzali wrażenie aktywnej pracy". Zostali zwolnieni

Źródło:
Bloomberg

W lipcu i sierpniu w Chorwacji spodziewane jest prawdziwie piekielne lato. Wysoka temperatura powietrza i brak opadów spowodują, że wzrośnie ryzyko suszy - ostrzegł w sobotę dziennik "Jutarnji list", powołując się na prognozy meteorologa Zorana Vakuli.

To lato w Chorwacji ma być "piekielne". Meteorolog alarmuje

To lato w Chorwacji ma być "piekielne". Meteorolog alarmuje

Źródło:
PAP, vecernji.hr

Skoro Putin chce, żeby rosyjscy żołnierze ginęli w Ukrainie masowo, to trzeba czynić wszystko, żeby te oczekiwania pana Putina zostały spełnione, to znaczy, żeby Rosja poniosła klęskę na Ukrainie - mówił w sobotę prezydent Andrzej Duda.

Duda: skoro Putin chce, by rosyjscy żołnierze masowo ginęli w Ukrainie, trzeba spełnić te oczekiwania

Duda: skoro Putin chce, by rosyjscy żołnierze masowo ginęli w Ukrainie, trzeba spełnić te oczekiwania

Źródło:
TVN24, PAP

Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych ostrzega, że nowe unijne cła na chińskie elektryki mogą doprowadzić do wojny handlowej, co uderzy między innymi w polski przemysł. - Ostatnie, czego potrzebujemy, to wojna handlowa, która dotknie także firmy działające w Polsce. Tego typu działania to miecz obosieczny i możemy szybko pożałować tej decyzji - mówi prezes SDCM Tomasz Bęben.

Wojna handlowa wisi w powietrzu. "Możemy szybko pożałować tej decyzji"

Wojna handlowa wisi w powietrzu. "Możemy szybko pożałować tej decyzji"

Źródło:
PAP

25-letnia kobieta jest podejrzana o zabójstwo 45-latka pod Wieliszewem (Mazowieckie). Jak przekazała nam prokuratura, 45-latek zmarł w szpitalu po tym, jak został zaatakowany nożyczkami i śrubokrętem.

Zabójstwo pod Wieliszewem. "Pokrzywdzonemu zadano uderzenia nożyczkami i śrubokrętem"

Zabójstwo pod Wieliszewem. "Pokrzywdzonemu zadano uderzenia nożyczkami i śrubokrętem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Łodzi wszczęła śledztwo w sprawie "willi Kwaśniewskich" - dowiedzieli się dziennikarze "Superwizjera" TVN i tvn24.pl, Maciej Duda i Łukasz Ruciński. Prokuratura podejrzewa, że Tomasz Kaczmarek, znany jako agent Tomek, miał na polecenie ówczesnych szefów CBA, Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, sporządzać fałszywe notatki operacyjne. Te miały później służyć jako rzekome dowody na to, że Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy byli właścicielami willi w Kazimierzu Dolnym.

Wraca sprawa "willi Kwaśniewskich". Śledztwo w sprawie poleceń, jakie agentowi Tomkowi wydawali Kamiński i Wąsik

Wraca sprawa "willi Kwaśniewskich". Śledztwo w sprawie poleceń, jakie agentowi Tomkowi wydawali Kamiński i Wąsik

Źródło:
Superwizjer, tvn24.pl

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej otrzymali w nocy z piątku na sobotę sygnał alarmowy, nakazujący natychmiastowe stawienie się w ich jednostkach - poinformowało dowództwo WOT. To ćwiczenia, mające sprawdzić, ilu żołnierzy stawiło się w określonym czasie.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej dostali rozkaz stawienia się w jednostkach

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej dostali rozkaz stawienia się w jednostkach

Źródło:
PAP

Fentanyl jest najsilniejszym lekiem przeciwbólowym z grupy opioidów, działa sto razy mocniej od morfiny. Ma silne działanie psychoaktywne, więc jest też używany jako narkotyk. Jeżeli dostanie się w niepożądane ręce, może dojść do tragedii. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Dwa ziarenka mogą zabić dorosłą osobę. "Narkotyk zombie" w Polsce

Dwa ziarenka mogą zabić dorosłą osobę. "Narkotyk zombie" w Polsce

Źródło:
TVN24
Cory miał 48 lat, David 18, Nicholas rok. "Fetty" mógłby zabić wszystkich Amerykanów

Cory miał 48 lat, David 18, Nicholas rok. "Fetty" mógłby zabić wszystkich Amerykanów

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jakiekolwiek pogłoski o śmierci Trzeciej Drogi są dalece przesadzone - powiedział w TVN24 wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko. Jednocześnie oświadczył, że jego ugrupowanie jest bardziej rozczarowane wyborami europejskimi. - My jesteśmy pewnie bardziej skłonni do tego, żeby dyskutować, na ile taki sojusz, w takiej konstrukcji, ma ręce i nogi - dodał.

Kobosko: jesteśmy bardziej sfrustrowani

Kobosko: jesteśmy bardziej sfrustrowani

Źródło:
TVN24

W Muzeum Historii Polski otwarto wystawę "Potęga opowieści". To spojrzenie na dzieje naszego kraju oczami artystów: malarzy, pisarzy i reżyserów. Ekspozycja jest dostępna dla zwiedzających od soboty. Można ją oglądać do 15 września.

Historia Polski oczami artystów. Pierwsza taka wystawa

Historia Polski oczami artystów. Pierwsza taka wystawa

Źródło:
PAP

Sięganie po wsparcie i pomoc to nie jest słabość, to jest siła i odwaga. Jesteśmy otruci toksycznymi stereotypami - mówiła w TVN24 Joanna Przetakiewicz-Rooijens z kampanii społecznej "Koalicja Przeciwko Samotności", poruszającej problem zdrowia psychicznego mężczyzn. - Oznaką dojrzałości i mądrości współczesnego mężczyzny jest to, że dba o swoje zdrowie - zauważył profesor Piotr Gałecki.

"Sięganie po wsparcie i pomoc to nie jest słabość, to siła i odwaga"

"Sięganie po wsparcie i pomoc to nie jest słabość, to siła i odwaga"

Źródło:
TVN24
Cierpią po cichu, giną z rąk najbliższych. A przecież nie tak ich wychowali

Cierpią po cichu, giną z rąk najbliższych. A przecież nie tak ich wychowali

Źródło:
tvn24.pl
Premium

El Nino oficjalnie dobiegło końca, a to, co po nim nastąpi, może wstrząsnąć pogodą na całym świecie - donosi CNN. Stany Zjednoczone mogą doświadczyć wyjątkowo gorącego lata, obfitującego w huragany.

El Nino oficjalnie dobiegło końca. Amerykanie drżą

El Nino oficjalnie dobiegło końca. Amerykanie drżą

Źródło:
Reuters, cpc.ncep.noaa.gov

Na sobotę i niedzielę zaplanowano w kilkunastu miastach Francji wielotysięczne protesty przeciwko skrajnej prawicy. Zapowiedziano je w związku z perspektywą zwycięstwa Zjednoczenia Narodowego w wyborach parlamentarnych. W sobotę odbędzie się manifestacja w Paryżu, na której oczekiwanych jest od 50 do 100 tysięcy uczestników.

Wiece przeciw skrajnej prawicy we Francji. W Paryżu ma być nawet 100 tysięcy osób

Wiece przeciw skrajnej prawicy we Francji. W Paryżu ma być nawet 100 tysięcy osób

Źródło:
PAP

Uprzedzałem, że będę pisał o książkach, których nikt nie czyta. I właśnie trafiła mi się taka książka.

Żeby się nie pozabijać…

Żeby się nie pozabijać…

Źródło:
tvn24.pl

Najnowszy dokument Martyny Wojciechowskiej, jest już dostępny na platformie Max. "Hope" przenosi widzów do jednego z najbiedniejszych i najsilniej dotkniętych głodem państw na świecie, gdzie dzieci padają ofiarami przerażającego procederu.  

Dzieci oskarżane o czary. "Hope", nowy dokument Martyny Wojciechowskiej, już dostępny w Max 

Dzieci oskarżane o czary. "Hope", nowy dokument Martyny Wojciechowskiej, już dostępny w Max 

Źródło:
tvn24.pl

- Max pozwala nam wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe. To jest duże szczęście, to jest prezent - stwierdziła Marta Malikowska, aktorka i jurorka 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W jego ramach odbył się panel dyskusyjny "Max is here. More stories to tell".

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Źródło:
tvn24.pl

Warszawska Strefa Kibica (WSK) na błoniach Stadionu Narodowego ruszy już w niedzielę. Będzie tam można obejrzeć wszystkie grupowe mecze Polaków. Jak przekazał Bartosz Kusior, członek zarządu spółki PL2012+, która zarządza stadionem, koszt zorganizowania strefy to milion złotych.

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Źródło:
PAP

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiadała o premierze drugiego sezonu serialu "Ród smoka", który można będzie oglądać na debiutującej platformie Max. Odcinek poświęcono też między innymi 90. urodzinom Kaczora Donalda oraz powracającej z nowym albumem Ewelinie Flincie.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl