Resort zdrowia

Resort zdrowia

Na medycynę dostać się jest bardzo trudno. Teraz może być trochę łatwiej, bo otwierają się nowe lekarskie kierunki. To szansa dla tych, którzy marzą o tym zawodzie, ale są też pytania i obawy - między innymi samorządu lekarskiego, związane z poziomem nauczania przyszłej kadry medycznej. Anna Wilczyńska.

To, czym samorządy zajmują się od kilku lat, rząd obiecuje zrobić teraz – prowadzić szczepienia przeciw wirusowi HPV. Minister zdrowia zapewnia, że będą darmowe za kilka miesięcy. Szczepienia mają być nieobowiązkowe dla dzieci w wieku 12 i 13 lat. Zakażenie wirusem może grozić między innymi rakiem szyjki macicy. Anna Wilczyńska.

Krajowa Sieć Onkologiczna ma - zgodnie z tym co mówi miedzy innymi minister zdrowia - usprawnić opiekę nad chorymi na raka. Infolinia, osobisty koordynator i jednakowe standardy. Brzmi dobrze, ale też kosztuje. Adrianna Otręba.

Nowy rok to zmiany w ochronie zdrowia. Wśród nich między innymi nocna pomoc lekarska przy SOR-ach, Krajowa Sieć Onkologiczna, skoordynowana opieka w POZ i e-rejestracja. To tylko część planów i zmian korzystnych dla pacjentów. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Wciąż baliśmy się koronawirusa, ale pożegnaliśmy się z maseczkami. W Polsce przybyło pacjentów z Ukrainy, a chorzy na SMA doczekali się refundacji najdroższego leku świata. Anna Wilczyńska sprawdziła, jaki był mijający rok w polskiej ochronie zdrowia.