Tech
Partner serwisu

Fuzja jądrowa - dlaczego to taka rewolucja? "Mogłaby raz na zawsze rozwiązać problem głodu i ubóstwa na świecie"

Źródło:
tvn24.pl
Fuzja jądrowa w National Ignition Facility. Wideo w języku angielskim
Fuzja jądrowa w National Ignition Facility. Wideo w języku angielskimLawrence Livermore National Laboratory
wideo 2/5
Fuzja jądrowa w National Ignition Facility. Wideo w języku angielskimLawrence Livermore National Laboratory

Amerykanie ogłosili przełom w badaniach nad fuzją jądrową opisując ją jako "źródło energii, które zrewolucjonizuje świat". Na czym jednak miałaby polegać ta rewolucja? Dlaczego tak istotne są postępy w badaniach nad fuzją jądrową i co zmieniłoby jej praktyczne wykorzystanie? - Produkcja energii z fuzji jądrowej otworzyłaby przed ludzkością możliwości, o których na razie marzymy, lub jeszcze nie śnimy - mówi Daniel Czyżewski, analityk ds. energii i klimatu portalu Energetyka24.

Departament Energii USA 13 grudnia poinformowało o "wielkim przełomie" w badaniach nad pozyskiwaniem energii z fuzji jądrowej. Amerykanom po raz pierwszy udało się osiągnąć zysk energetyczny w zainicjowanej reakcji fuzji jądrowej. Dlaczego właśnie z tą technologią wiązane są tak wielkie nadzieje? Jaką rewolucję oznaczałoby opanowanie fuzji jądrowej i wykorzystanie jej do produkcji energii na wielką skalę?

ZOBACZ TEŻ: "FT": Przełom w badaniach nad fuzją jądrową. Wkrótce oświadczenie Departamentu Energii USA

Fuzja jądrowa - znaczenie

Fuzja jądrowa nie bez powodu nazywana bywa "Świętym Graalem" energetyki, "wyrokiem śmierci" dla państw naftowych i nadchodzącą światową rewolucją. W największym uproszczeniu polega ona na stworzeniu na Ziemi sztucznej gwiazdy - w laboratoriach odtwarza się bowiem proces reakcji termojądrowej, która jest głównym źródłem energii m.in. naszego Słońca. Tylko, że w jeszcze wyższej temperaturze sięgającej setek milionów stopni Celsjusza. W ten sposób na Ziemi ludzie tworzą właśnie najgorętsze miejsca w naszym układzie słonecznym.

Implozja deuteru i trytu w National Ignition FacilityLawrence Livermore National Laboratory

Opanowanie tej niezwykle skomplikowanej technologii niosłoby ze sobą olbrzymie korzyści. Umożliwiłoby produkcję niemal nieograniczonych ilości energii w dowolnym miejscu na świecie produkując przy tym minimalne ilości niebezpiecznych odpadów. Tym samym fuzja jądrowa może być rozwiązaniem jednego z głównych problemów światowej gospodarki: głodu surowców energetycznych i wysokich kosztów energii. Fuzja jest przy tym bezpieczna - reakcja polega bowiem nie na rozszczepianiu atomu jak w bombie atomowej, ale na łączeniu atomów i może być dzięki temu kontrolowana.

- Istnieją obecnie dwie główne ścieżki w rozwoju energetyki, który ma zapewnić w przyszłości stabilny dostęp do olbrzymich ilości taniej energii - mówi Robert Tomaszewski, analityk ds. Energetyki Polityki Insight. - Pierwsza to ścieżka bateryjna która zakłada, że dzięki nowym typom akumulatorów będziemy w stanie magazynować takie ilości energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, że energia ta będzie się bilansować - wskazuje ekspert. Najprościej mówiąc chodzi o to, by na przykład energia słoneczna pozyskana latem mogła zostać zmagazynowana w takich ilościach, by wystarczyła jeszcze na całą zimę. 

- Druga to ścieżka atomowa, polegająca na rozwoju rozwoju technologii, które w przyszłości pozwoliłyby przeprowadzać w warunkach ziemskich kontrolowaną reakcję termojądrową i dzięki temu pozyskiwać nieograniczone ilości energii. Banki i instytucje finansowe wybierają na razie tę pierwszą ścieżkę i to w nią angażują się finansowo. Ogłoszony przez Amerykanów przełom w badaniach nad fuzją może je jednak zachęcić, aby w większym stopniu finansować także tę drugą drogę rozwoju, na czym skorzystać może też klasyczna energetyka jądrowa - zwraca uwagę Robert Tomaszewski. 

Na badaniach nad fuzją jądrową skorzystać może też klasyczna energetyka jądrowaCEZ GROUP

Fuzja jądrowa - rewolucja

Wykorzystanie fuzji jądrowej do produkcji energii zwyczajnie wydaje się odleglejszym i trudniejszym do osiągnięcia celem, od strony naukowej nie ma jednak wątpliwości, że jest możliwe - sercem tej reakcji jest najsłynniejszy wzór Alberta Einsteina: E=mc2. Dążenie zaś do tego celu jest warte wysiłku, ponieważ fuzja jądrowa doprowadziłaby do całkowitego przeobrażenia światowej gospodarki. Według ekspertów byłaby to rewolucja porównywalna, jeśli nie większa od rewolucji przemysłowej.

- Fuzja termojądrową to nieograniczone źródło czystej energii produkowanej bez przerwy. Stworzenie reaktora, który produkowałby w sposób stały energię w ten sposób, wyeliminowałoby wszystkie problemy z produkcją i dostępem do energii na świecie - mówi Daniel Czyżewski, analityk ds. energii i klimatu portalu Energetyka24. - Nie potrzebowalibyśmy już nigdy ropy, gazu, węgla, a panele słoneczne i wiatraki mogłyby stanowić co najwyżej ozdobę krajobrazową lub ciekawostkę historyczną - dodaje. W podobnym tonie wypowiada się Ian Chapman kierujący brytyjskimi badaniami nad fuzją jądrową. "Fuzja działa wszędzie, a paliwo do niej jest łatwo dostępne. Ona zakończy ubóstwo energetyczne, przyniesie energetyczną równość. Przestaniemy toczyć wojny o energię. To będzie tak olbrzymia rewolucja", mówi cytowany przez "National Geographic".

Fuzja jądrowa jest więc czymś znacznie więcej niż "wyrokiem śmierci" dla ropy i gazu. - Wyrok śmierci na paliwa kopalne zostanie wykonany znacznie wcześniej z ręki odnawialnych źródeł energii. To perspektywa najbliższych 20-30 lat - zwraca uwagę Robert Tomaszewski. Fuzja jądrowa jest szansą na całkowite przeobrażenie naszego życia. - Przed ludzkością otworzyłyby się możliwości o których na razie marzymy, lub jeszcze nie śnimy - mówi Daniel Czyżewski. - Takie źródło mogłoby raz na zawsze rozwiązać problem głodu i ubóstwa na świecie. Naprawdę nie sposób przewidzieć tempa i kierunku rozwoju cywilizacji przy dostępie do nieograniczonej ilości stałej energii - ocenia. Jego zdaniem w długiej perspektywie 100-200 lat fuzja jądrowa może stać się źródłem bardzo taniej, jeśli nie wręcz darmowej energii dla ludzi.

Korzyści z takiej energetycznej rewolucji wykraczałyby najprawdopodobniej także poza Ziemię. - Myślę, że przemieszczanie się na inne planety, a może w dalszej przyszłości ich kolonizowanie, byłoby znacznie łatwiejsze. Ostatecznie problem z misją na Marsa związany jest głównie z kosztami energii potrzebnej do dotarcia tam. Pierwsi przybysze na Marsa w obecnych warunkach będą mieli jedną szansę, jeden "strzał" - mówi Daniel Czyżewski. Na kosmiczną przyszłość tej technologii wskazuje również jeden z wiodących brytyjskich fizyków plazmy, Arthur Turrell. Spodziewa się on, że właśnie fuzja jądrowa któregoś dnia będzie zasilać statki kosmiczne, które umożliwią ludziom podróże międzygwiezdne. "Rakiety napędzane fuzją są największą nadzieją na podróżowanie przez bezkresne przestrzenie kosmosu", powiedział cytowany przez "National Geographic".

Komora, w której testowana jest fuzja jądrowa w National Ignition FacilityLawrence Livermore National Laboratory

Przyszłość energetyki

Póki co pozostaje to jednak wizja dalekiej przyszłości. Poziom zaawansowania w badaniach nad fuzją jądrową jest jeszcze bardzo odległy od możliwości wykorzystania tej technologii jako źródła energii. Problemem są również ogromne koszty tak zaawansowanych badań. - Te eksperymenty pochłaniają miliardy, niedawno wydawało się, że ich koszty mogą być zbyt wysokie, aby kontynuować badania. Eksperyment z amerykańskiego Lawrence Livermore National Laboratory może to podejście oczywiście zmienić - zauważa analityk portalu Energetyka24.

National Ignition Facility w kalifornijskim Narodowym Laboratorium Lawrence'aLawrence Livermore National Laboratory

ZOBACZ TEŻ: Transformacja energetyczna "przyniesie nam bogactwo, o jakim nam się nie śniło"

Autorka/Autor:mm

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Lawrence Livermore National Laboratory

Pozostałe wiadomości

Grupa Mulliez, do której należy sieć sklepów wielkopowierzchniowych Auchan, przedstawiła we wtorek przedstawicielom pracowników proponowany plan zwolnień, który obejmuje łącznie 2389 miejsc pracy we Francji. Decyzję spółka uzasadniła problemami finansowymi - poinformowała agencja AFP.

Auchan przedstawił plan likwidacji prawie 2400 miejsc pracy

Auchan przedstawił plan likwidacji prawie 2400 miejsc pracy

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada projekt nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, który we wtorek przyjęła Rady Ministrów. Wypłata świadczeń ma nastąpić z wyrównaniem od 1 października 2024 roku.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Rząd przyjął projekt

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Rząd przyjął projekt

Źródło:
PAP

Recepty na bezpłatne leki dla dzieci i seniorów będą mogli wystawić wszyscy uprawnieni lekarze niezależnie od kontraktu z NFZ - zakłada projekt nowelizacji ustawy, który we wtorek przyjął rząd. Ponadto - zgodnie z regulacją - farmaceuci będą mogli wystawiać refundowane recepty na szczepionki.

Zmiany w wystawianiu recept. Zielone światło z rządu

Zmiany w wystawianiu recept. Zielone światło z rządu

Źródło:
PAP

Grupa Azoty zakończyła pierwszy etap programu naprawczego - podała spółka. Dodała, że zoptymalizowała koszty na poziomie około 350 milionów złotych i pracuje nad aktualizacją strategii i programem dekarbonizacyjnym.

"To jedyna droga". Program naprawczy w chemicznym gigancie

"To jedyna droga". Program naprawczy w chemicznym gigancie

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wycofał z obrotu na terenie całego kraju dwie serie leku o nazwie Hydroxyzinum Hasco. Nie spełnia on wymagań jakościowych. GIF nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.

Dwie serie leku na receptę wycofane z obrotu

Dwie serie leku na receptę wycofane z obrotu

Źródło:
tvn24.pl

Do końca listopada można wnioskować o środki z programu Dobry Start. Do tej pory wypłacono ponad 1,37 miliarda złotych - przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

ZUS wypłacił już prawie 1,4 miliarda złotych. Wnioski do końca listopada

ZUS wypłacił już prawie 1,4 miliarda złotych. Wnioski do końca listopada

Źródło:
PAP

Kontrolerzy NIK na wniosek prokuratora regionalnego w Rzeszowie rozpoczęli kontrolę w siedzibie Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chodzi o przekroczenie uprawnień przez ministra kultury przy zawarciu w 2018 roku umowy z fundacją Lux Veritatis na utworzenie Muzeum Pamięć i Tożsamość. Prezesem Lux Veritatis jest ojciec Tadeusz Rydzyk.

Umowa z Rydzkiem pod lupą. Ruszyła kontrola

Umowa z Rydzkiem pod lupą. Ruszyła kontrola

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Kioski Ruchu do likwidacji. Obecnie ajenci otrzymują wypowiedzenia umów - podał Orlen, który jest właścicielem spółki. Niektórzy decydują się na odkupienie kiosku i prowadzenie działalności "we własnym zakresie". 

Koniec kiosków Ruchu. Komunikat

Koniec kiosków Ruchu. Komunikat

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nawet 50 tysięcy złotych grzywny będzie grozić tym pracodawcom, którzy spóźniają się z wypłatą pracownikom wynagrodzeń przez co najmniej trzy miesiące - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Taką maksymalną wysokość sankcji zakłada najnowsza wersja projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę przygotowana przez resort rodziny i pracy.

Kara może sięgnąć 50 tysięcy złotych. Jest projekt

Kara może sięgnąć 50 tysięcy złotych. Jest projekt

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

Hurtowe ceny energii są w Polsce jednymi z najwyższych w Europie, z kolei ceny dla gospodarstw domowych są jedne z najniższych - zauważa we wtorkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Jednocześnie resort klimatu chce stopniowo odchodzić od mrożenia cen prądu.

Ceny prądu w Polsce. "Taki dzień to tylko wyjątek"

Ceny prądu w Polsce. "Taki dzień to tylko wyjątek"

Źródło:
PAP

Pracownicy koncernu lotniczego Boeing opowiedzieli się za przyjęciem oferty firmy zakładającej podwyżki płac o 38 procent w ciągu czterech lat i zakończenie trwającego od ponad siedmiu tygodni strajku - przekazała agencja AP. Za akceptacją propozycji zagłosowało 59 procent głosujących.

Podwyżki w lotniczym gigancie. "To zwycięstwo"

Podwyżki w lotniczym gigancie. "To zwycięstwo"

Źródło:
PAP

Stopy procentowe nie zostaną obniżone na rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej - twierdzi ekonomista banku ING BSK Adam Antoniak. Ekspert przewiduje, że pierwsza obniżka nastąpi w maju.

RPP zdecyduje w sprawie stóp. "Pojawiły się nowe argumenty"

RPP zdecyduje w sprawie stóp. "Pojawiły się nowe argumenty"

Źródło:
PAP

Chiny złożyły pozew do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciwko cłom wyrównawczym nałożonym przez UE na import pojazdów elektrycznych wyprodukowanych w Państwie Środka.

Europa uderza w chińskie auta. Jest reakcja

Europa uderza w chińskie auta. Jest reakcja

Źródło:
PAP

W poniedziałek doszło do awarii w przedsiębiorstwie chemicznym Anwil we Włocławku. Jak przekazała spółka, część pracowników została ewakuowana. W nocy "ze względu na procedurę bezpieczeństwa w firmie Anwil uruchomiony został alarm chemiczny trzeciego stopnia" - poinformowano w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych włocławskiego urzędu miasta. We wtorek rano przekazano, że alarm został odwołany.

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Magazyny energii oraz montaż mikroinstalacji wiatrowych będą objęte ulgą termomodernizacyjną - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jednocześnie nowe przepisy wykluczą możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu i montażu kotłów olejowych i gazowych.

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nam przepisami umożliwiającymi ponowne przeliczenie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytur i rent rodzinnych przyznanych w czerwcu w latach 2009-2019. Według zapowiedzi wniosek o przeliczenie świadczenia będzie można złożyć od 1 czerwca 2025 roku.

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Źródło:
PAP

- Zmiana daty startu systemu kaucyjnego ze stycznia na październik 2025 roku to kompromisowe, realne rozwiązanie - ocenili uczestnicy poniedziałkowej dyskusji na Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Przedstawiciel jednego z operatorów systemu zwrócił jednak uwagę, że przesunięcie terminu oznacza koszty finansowe.

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Źródło:
PAP

Wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych będzie miał wpływ nie tylko na gospodarkę USA, ale również będzie wiązał się z konsekwencjami dla rynków całego świata - zwracają uwagę analitycy Credit Agricole.

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska wezwała w poniedziałek amerykański koncern Apple, aby dostosował do unijnych przepisów działanie systemu operacyjnego tabletów iPadOS. W przeciwnym wypadku KE grozi firmie nałożeniem grzywny.

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Źródło:
PAP

Licytacja pakietu akcji spółki Manufaktura Piwa Wódki i Wina, której prezesem jest Janusz Palikot, rozpocznie się 2 grudnia, a cenę wywoławczą określono na niemal 1,2 miliona złotych - przekazał komornik sądowy z Lublina.

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Sławomir Staszak został powołany na prezesa Energi - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie. Staszak dotychczas zajmował stanowisko wiceprezesa.

Nowy prezes spółki energetycznej

Nowy prezes spółki energetycznej

Źródło:
PAP

Ładowarka iPower B3+ nie spełnia wymagań dla sprzętu elektrycznego - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Wezwał także "przedsiębiorcę do wycofania wyrobu z obrotu, zaprzestania udostępniania wyrobu".

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 listopada, przez trzy doby, przedsiębiorcy złożyli 48,2 tysiąca wniosków o wakacje składkowe - poinformował w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorcy mogą raz w roku za wybrany miesiąc nie płacić za siebie składek. W tym roku z wakacji od składek będzie można skorzystać jedynie w grudniu.

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Wigilia, w tym tegoroczna, może stać się kolejnym dniem objętym zakazem handlu. Tak zakłada projekt złożony przez Lewicę. Przeciwna "nagłym zmianom legislacyjnym" jest Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD), która przygotowała własną propozycję w tej sprawie.

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Źródło:
tvn24.pl