Fuzja jądrowa - dlaczego to taka rewolucja? "Mogłaby raz na zawsze rozwiązać problem głodu i ubóstwa na świecie"

Źródło:
tvn24.pl
Fuzja jądrowa w National Ignition Facility. Wideo w języku angielskim
Fuzja jądrowa w National Ignition Facility. Wideo w języku angielskimLawrence Livermore National Laboratory
wideo 2/5
Fuzja jądrowa w National Ignition Facility. Wideo w języku angielskimLawrence Livermore National Laboratory

Amerykanie ogłosili przełom w badaniach nad fuzją jądrową opisując ją jako "źródło energii, które zrewolucjonizuje świat". Na czym jednak miałaby polegać ta rewolucja? Dlaczego tak istotne są postępy w badaniach nad fuzją jądrową i co zmieniłoby jej praktyczne wykorzystanie? - Produkcja energii z fuzji jądrowej otworzyłaby przed ludzkością możliwości, o których na razie marzymy, lub jeszcze nie śnimy - mówi Daniel Czyżewski, analityk ds. energii i klimatu portalu Energetyka24.

Departament Energii USA 13 grudnia poinformowało o "wielkim przełomie" w badaniach nad pozyskiwaniem energii z fuzji jądrowej. Amerykanom po raz pierwszy udało się osiągnąć zysk energetyczny w zainicjowanej reakcji fuzji jądrowej. Dlaczego właśnie z tą technologią wiązane są tak wielkie nadzieje? Jaką rewolucję oznaczałoby opanowanie fuzji jądrowej i wykorzystanie jej do produkcji energii na wielką skalę?

ZOBACZ TEŻ: "FT": Przełom w badaniach nad fuzją jądrową. Wkrótce oświadczenie Departamentu Energii USA

Fuzja jądrowa - znaczenie

Fuzja jądrowa nie bez powodu nazywana bywa "Świętym Graalem" energetyki, "wyrokiem śmierci" dla państw naftowych i nadchodzącą światową rewolucją. W największym uproszczeniu polega ona na stworzeniu na Ziemi sztucznej gwiazdy - w laboratoriach odtwarza się bowiem proces reakcji termojądrowej, która jest głównym źródłem energii m.in. naszego Słońca. Tylko, że w jeszcze wyższej temperaturze sięgającej setek milionów stopni Celsjusza. W ten sposób na Ziemi ludzie tworzą właśnie najgorętsze miejsca w naszym układzie słonecznym.

Implozja deuteru i trytu w National Ignition FacilityLawrence Livermore National Laboratory

Opanowanie tej niezwykle skomplikowanej technologii niosłoby ze sobą olbrzymie korzyści. Umożliwiłoby produkcję niemal nieograniczonych ilości energii w dowolnym miejscu na świecie produkując przy tym minimalne ilości niebezpiecznych odpadów. Tym samym fuzja jądrowa może być rozwiązaniem jednego z głównych problemów światowej gospodarki: głodu surowców energetycznych i wysokich kosztów energii. Fuzja jest przy tym bezpieczna - reakcja polega bowiem nie na rozszczepianiu atomu jak w bombie atomowej, ale na łączeniu atomów i może być dzięki temu kontrolowana.

- Istnieją obecnie dwie główne ścieżki w rozwoju energetyki, który ma zapewnić w przyszłości stabilny dostęp do olbrzymich ilości taniej energii - mówi Robert Tomaszewski, analityk ds. Energetyki Polityki Insight. - Pierwsza to ścieżka bateryjna która zakłada, że dzięki nowym typom akumulatorów będziemy w stanie magazynować takie ilości energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, że energia ta będzie się bilansować - wskazuje ekspert. Najprościej mówiąc chodzi o to, by na przykład energia słoneczna pozyskana latem mogła zostać zmagazynowana w takich ilościach, by wystarczyła jeszcze na całą zimę. 

- Druga to ścieżka atomowa, polegająca na rozwoju rozwoju technologii, które w przyszłości pozwoliłyby przeprowadzać w warunkach ziemskich kontrolowaną reakcję termojądrową i dzięki temu pozyskiwać nieograniczone ilości energii. Banki i instytucje finansowe wybierają na razie tę pierwszą ścieżkę i to w nią angażują się finansowo. Ogłoszony przez Amerykanów przełom w badaniach nad fuzją może je jednak zachęcić, aby w większym stopniu finansować także tę drugą drogę rozwoju, na czym skorzystać może też klasyczna energetyka jądrowa - zwraca uwagę Robert Tomaszewski. 

Na badaniach nad fuzją jądrową skorzystać może też klasyczna energetyka jądrowaCEZ GROUP

Fuzja jądrowa - rewolucja

Wykorzystanie fuzji jądrowej do produkcji energii zwyczajnie wydaje się odleglejszym i trudniejszym do osiągnięcia celem, od strony naukowej nie ma jednak wątpliwości, że jest możliwe - sercem tej reakcji jest najsłynniejszy wzór Alberta Einsteina: E=mc2. Dążenie zaś do tego celu jest warte wysiłku, ponieważ fuzja jądrowa doprowadziłaby do całkowitego przeobrażenia światowej gospodarki. Według ekspertów byłaby to rewolucja porównywalna, jeśli nie większa od rewolucji przemysłowej.

- Fuzja termojądrową to nieograniczone źródło czystej energii produkowanej bez przerwy. Stworzenie reaktora, który produkowałby w sposób stały energię w ten sposób, wyeliminowałoby wszystkie problemy z produkcją i dostępem do energii na świecie - mówi Daniel Czyżewski, analityk ds. energii i klimatu portalu Energetyka24. - Nie potrzebowalibyśmy już nigdy ropy, gazu, węgla, a panele słoneczne i wiatraki mogłyby stanowić co najwyżej ozdobę krajobrazową lub ciekawostkę historyczną - dodaje. W podobnym tonie wypowiada się Ian Chapman kierujący brytyjskimi badaniami nad fuzją jądrową. "Fuzja działa wszędzie, a paliwo do niej jest łatwo dostępne. Ona zakończy ubóstwo energetyczne, przyniesie energetyczną równość. Przestaniemy toczyć wojny o energię. To będzie tak olbrzymia rewolucja", mówi cytowany przez "National Geographic".

Fuzja jądrowa jest więc czymś znacznie więcej niż "wyrokiem śmierci" dla ropy i gazu. - Wyrok śmierci na paliwa kopalne zostanie wykonany znacznie wcześniej z ręki odnawialnych źródeł energii. To perspektywa najbliższych 20-30 lat - zwraca uwagę Robert Tomaszewski. Fuzja jądrowa jest szansą na całkowite przeobrażenie naszego życia. - Przed ludzkością otworzyłyby się możliwości o których na razie marzymy, lub jeszcze nie śnimy - mówi Daniel Czyżewski. - Takie źródło mogłoby raz na zawsze rozwiązać problem głodu i ubóstwa na świecie. Naprawdę nie sposób przewidzieć tempa i kierunku rozwoju cywilizacji przy dostępie do nieograniczonej ilości stałej energii - ocenia. Jego zdaniem w długiej perspektywie 100-200 lat fuzja jądrowa może stać się źródłem bardzo taniej, jeśli nie wręcz darmowej energii dla ludzi.

Korzyści z takiej energetycznej rewolucji wykraczałyby najprawdopodobniej także poza Ziemię. - Myślę, że przemieszczanie się na inne planety, a może w dalszej przyszłości ich kolonizowanie, byłoby znacznie łatwiejsze. Ostatecznie problem z misją na Marsa związany jest głównie z kosztami energii potrzebnej do dotarcia tam. Pierwsi przybysze na Marsa w obecnych warunkach będą mieli jedną szansę, jeden "strzał" - mówi Daniel Czyżewski. Na kosmiczną przyszłość tej technologii wskazuje również jeden z wiodących brytyjskich fizyków plazmy, Arthur Turrell. Spodziewa się on, że właśnie fuzja jądrowa któregoś dnia będzie zasilać statki kosmiczne, które umożliwią ludziom podróże międzygwiezdne. "Rakiety napędzane fuzją są największą nadzieją na podróżowanie przez bezkresne przestrzenie kosmosu", powiedział cytowany przez "National Geographic".

Komora, w której testowana jest fuzja jądrowa w National Ignition FacilityLawrence Livermore National Laboratory

Przyszłość energetyki

Póki co pozostaje to jednak wizja dalekiej przyszłości. Poziom zaawansowania w badaniach nad fuzją jądrową jest jeszcze bardzo odległy od możliwości wykorzystania tej technologii jako źródła energii. Problemem są również ogromne koszty tak zaawansowanych badań. - Te eksperymenty pochłaniają miliardy, niedawno wydawało się, że ich koszty mogą być zbyt wysokie, aby kontynuować badania. Eksperyment z amerykańskiego Lawrence Livermore National Laboratory może to podejście oczywiście zmienić - zauważa analityk portalu Energetyka24.

National Ignition Facility w kalifornijskim Narodowym Laboratorium Lawrence'aLawrence Livermore National Laboratory

ZOBACZ TEŻ: Transformacja energetyczna "przyniesie nam bogactwo, o jakim nam się nie śniło"

Autorka/Autor:mm

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Lawrence Livermore National Laboratory

Pozostałe wiadomości

Rynki pozytywnie zareagowały na osiągniecie porozumienia handlowego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Amerykański dolar umocnił się wobec euro oraz japońskiego jena, z kolei bitcoin jest wyceniany po około 119 tysięcy dolarów za jeden token.

Rynki reagują na porozumienie handlowe

Rynki reagują na porozumienie handlowe

Źródło:
PAP

Ceny ciepła uwolniono 1 lipca. Jak poinformował minister energii Miłosz Motyka, obecnie jego resort pracuje nad rozwiązaniem, które ograniczyłoby podwyżki na rachunkach. Wskazał przy tym, że ewentualne przedłużenie zamrożenia cen kosztowałoby budżet państwa do 1,5 miliarda złotych.

Uwolnione ceny ciepła. Minister: to byłaby jedna z odpowiedzi

Uwolnione ceny ciepła. Minister: to byłaby jedna z odpowiedzi

Źródło:
PAP

Umowa handlowa, którą Stany Zjednoczone i Unia Europejska zawarły w niedzielę, jest gorsza od porozumienia osiągniętego wcześniej przez USA z Wielką Brytanią - ocenił w poniedziałek premier Węgier Viktor Orban.

"Reprezentuje wagę piórkową". Orban nie gryzie się w język

"Reprezentuje wagę piórkową". Orban nie gryzie się w język

Źródło:
PAP

Serek wiejski wraca do łask - jego popularność w USA rośnie tak szybko, że w niektórych sklepach zaczyna go brakować. Produkt, który przez lata kojarzony był głównie z dietą i kuchnią sprzed dekad, zyskał drugie życie dzięki młodym konsumentom i przepisom publikowanym na TikToku. Sprzedaż w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 20 procent w ciągu ostatniego roku, a producenci nie nadążają za popytem.

Produkt tak popularny, że nie nadążają z dostawami. "Pracujemy bez przerwy"

Produkt tak popularny, że nie nadążają z dostawami. "Pracujemy bez przerwy"

Źródło:
CNN

Donald Trump ogłosił w niedzielę, że Stany Zjednoczone i Unia Europejska osiągnęły porozumienie w sprawie umowy handlowej. Stało się to po rozmowach prezydenta USA z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w Turnberry w Szkocji. W ramach porozumienia ustanowiono stawkę celną w wysokości 15 procent na przeważającą część eksportu unijnego do Stanów Zjednoczonych.

Jest porozumienie handlowe między UE a USA

Jest porozumienie handlowe między UE a USA

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych przy wsparciu OPZZ będzie od poniedziałku do środy blokować drogi w kilku lokalizacjach w Polsce. Zdaniem związkowców, rząd prowadzi antykolejową politykę, faworyzowany jest natomiast transport drogowy.

Kolejarze zablokują drogi. Lista utrudnień

Kolejarze zablokują drogi. Lista utrudnień

Źródło:
PAP

Wyspa Poveglia - uznawana za jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w lagunie weneckiej - zostanie przekształcona w park miejski dostępny wyłącznie dla mieszkańców Wenecji. Od 1 sierpnia lokalna społeczność przejmie ją w 99-letnią dzierżawę od państwa i rozpocznie rewitalizację terenu, który przez stulecia służył jako miejsce kwarantanny oraz szpital psychiatryczny. Wokół wyspy narosła legenda.

Zakaz wstępu dla turystów. Mieszkańcy przejmują nawiedzoną wyspę

Zakaz wstępu dla turystów. Mieszkańcy przejmują nawiedzoną wyspę

Źródło:
CNN

Dane osobowe większości z 1,4 miliona klientów Allianz Life w Ameryce Północnej zostały wykradzione przez hakerów - poinformowała spółka-matka ubezpieczyciela.

Wyciek danych klientów giganta. Trwa dochodzenie

Wyciek danych klientów giganta. Trwa dochodzenie

Źródło:
BBC

- Kiedy słucham o tym, co w Polsce może wejść, to mam wrażenie, że cofam się (w czasie o) dwie dekady - mówiła w programie "Wstajesz i weekend" Marta Balukiewicz, autorka reportażu o czeskich parach jednopłciowych, odnosząc się do polskich projektów ustawy o związkach partnerskich. - Wygląda u nas to bardzo źle - ocenił na antenie TVN24 mecenas Artur Kula.

Polska "dwie dekady" za Czechami. "Wygląda to u nas bardzo źle"

Polska "dwie dekady" za Czechami. "Wygląda to u nas bardzo źle"

Źródło:
TVN24

Amerykańska agencja kosmiczna NASA zapowiedziała, że w najbliższym czasie z pracy odejdzie około 20 procent zatrudnionych - poinformowała agencja Reuters. Według przedstawicieli NASA, decyzja ma na celu usprawnienie funkcjonowania instytucji.

Potężne cięcia w NASA. "Katastrofalne skutki"

Potężne cięcia w NASA. "Katastrofalne skutki"

Źródło:
PAP

Dom gotowy w kilka godzin - tak reklamują się firmy sprzedające budynki modułowe. Ale rozwiązania alternatywne mają też swoje wady: gorszą akustykę, mniejszą trwałość. To jednak nie zniechęca tych, którzy nie chcą poświęcać lat na budowę. - To jest najlepszy dom na świecie. Nic się nie sypie, nie cieknie - mówi nam Małgorzata z Dolnego Śląska. - Dom na pokolenia? Kto dzisiaj takiego potrzebuje? - pyta.

Polacy nie chcą męczyć się z budową domu. Oto rozwiązanie

Polacy nie chcą męczyć się z budową domu. Oto rozwiązanie

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żadnemu z graczy nie udało się wytypować prawidłowo wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że kumulacja rośnie do dziesięciu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 26 lipca 2025 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Koszty budowy domu jednorodzinnego w Polsce poszybowały. W ciągu pięciu lat wzrosły aż o 50 procent. Eksperci przewidują dalsze podwyżki, choć ich tempo ma być bardziej umiarkowane. Za co zapłacimy najwięcej?

Koszty wzrosły aż o połowę. To jeszcze nie koniec

Koszty wzrosły aż o połowę. To jeszcze nie koniec

Źródło:
PAP

Rosnące globalne zainteresowanie japońską herbatą matcha przekłada się na gwałtowny wzrost cen. Eksperci wskazują, że boom na ten produkt, połączony z ograniczoną podażą i barierami handlowymi, powoduje trudności w zaopatrzeniu.

Globalny szał. "Proszą nawet o kilogram dziennie"

Globalny szał. "Proszą nawet o kilogram dziennie"

Źródło:
BBC

Na obecnym etapie nie da się jednoznacznie ocenić jakości gazu ziemnego w złożu odkrytym w pobliżu Świnoujścia - ocenił profesor Christian Holden z Norweskiego Uniwersytetu Naukowo-Technicznego (NTNU) w Trondheim. Jego zdaniem nie są również znane potencjalne koszty inwestycji ani wydobycia.

Złoża na Bałtyku. Ekspert studzi entuzjazm

Złoża na Bałtyku. Ekspert studzi entuzjazm

Źródło:
PAP

Sektor lotniczy mierzy się obecnie z wyjątkowo trudną sytuacją - oceniają ekonomiści Allianz Research w najnowszym raporcie. Z jednej strony rośnie globalny popyt na podróże lotnicze, z drugiej - zakłócenia w łańcuchach dostaw ograniczają dostępność nowych maszyn.

Branża w krytycznym momencie. "Poważne wąskie gardło"

Branża w krytycznym momencie. "Poważne wąskie gardło"

Źródło:
PAP

Średnia kwota podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), płaconego przez Polaków, wyniosła w 2025 roku pięć tysięcy złotych - wynika z raportu firmy PITax. To wzrost o czterdzieści dwa procent w porównaniu z rokiem 2023.

Rekordzista otrzymał 193 tysiące złotych

Rekordzista otrzymał 193 tysiące złotych

Źródło:
PAP

Już wkrótce podróżowanie po krajach Bliskiego Wschodu stanie się łatwiejsze pod względem formalnym. Wszystko za sprawą nowej wizy turystycznej - The GCC Grand Tours Visa - która umożliwi swobodne odwiedzanie Arabii Saudyjskiej, Bahrajnu, Kataru, Kuwejtu, Omanu oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Jedna wiza do sześciu krajów

Jedna wiza do sześciu krajów

Źródło:
PAP

Elektryki, hybrydy, auta o napędzie wodorowym i alternatywnym - o takie pojazdy ma się wydłużyć lista samochodów, którym przysługiwałby zwrot kosztów użytkowania - wynika z odpowiedzi Ministerstwa Infrastruktury dla tvn24.pl. Stawki za tak zwane kilometrówki mają być obliczane na podstawie mocy silnika, a nie pojemności, jak było do tej pory.

Zmiany w kilometrówkach. Kto może na tym zyskać?

Zmiany w kilometrówkach. Kto może na tym zyskać?

Źródło:
tvn24.pl

- Jesteśmy w tej chwili dwudziestą największą gospodarką na świecie, ale oczywiście chcemy więcej. Musimy wzmocnić kluczowe branże polskiego przemysłu, chociażby przemysł kosmiczny, który ma potencjał do tego, aby w polskiej gospodarce mieć rosnące znaczenie - powiedział w "Faktach po Faktach" minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Pytany o plany podniesienia kwoty wolnej od podatku minister nie podał konkretnej daty.

"Jesteśmy 20. gospodarką świata, ale chcemy więcej"

"Jesteśmy 20. gospodarką świata, ale chcemy więcej"

Źródło:
TVN24

W piątek w Eurojackpot została rozbita olbrzymia kumulacja. W Polsce padła duża wygrana drugiego stopnia w wysokości prawie 3,5 miliona złotych. Oto wyniki losowania z 25 lipca 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysoka wygrana w Polsce

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysoka wygrana w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Bezpieczna podróż to nie tylko przestrzeganie przepisów, ale także świadome decyzje, które pozwolą uratować życie - przekazała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w drogowym dekalogu bezpiecznego kierowcy. Jak podkreślono, kluczowe znaczenie mają między innymi odpowiednie przygotowanie pojazdu, zabezpieczenie bagażu i pełna koncentracja za kierownicą.

Jak bezpiecznie dotrzeć do celu? Wakacyjny kodeks dla kierowców

Jak bezpiecznie dotrzeć do celu? Wakacyjny kodeks dla kierowców

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ceny na stacjach paliw pozostaną względnie stabilne - przewidują analitycy e-petrol. Z kolei według Biura Maklerskiego Reflex, możliwe są delikatne spadki. Za litr benzyny Pb95 kierowcy płacą obecnie o 52 gr mniej niż przed rokiem. Diesel w skali roku staniał o 37 gr na litrze - wskazali analitycy Refleksu.

Sytuacja na stacjach benzynowych jest "korzystna dla kierowców"

Sytuacja na stacjach benzynowych jest "korzystna dla kierowców"

Źródło:
PAP

Meta, właściciel Facebooka i Instagrama, poinformowała, że z początkiem października przestanie wyświetlać reklamy związane z polityką, wyborami i kwestiami społecznymi dla użytkowników w Unii Europejskiej. Decyzja amerykańskiego koncernu wynika "z powodu niepewności prawnej wynikającej z przepisów Unii Europejskiej dotyczących reklam politycznych".

Bez politycznych reklam na Facebooku i Instagramie

Bez politycznych reklam na Facebooku i Instagramie

Źródło:
Reuters

Właściciel koncernu LVMH Bernard Arnault powiedział w czwartek "Wall Street Journal", że naciska na europejskich przywódców, by zawarli porozumienie handlowe z USA. Według gazety najbogatszy Europejczyk zachęca do przyjęcia warunków podobnych do tych, które USA zawarły z Japonią.

Najbogatszy Europejczyk "naciska ze wszystkich sił" na liderów UE

Najbogatszy Europejczyk "naciska ze wszystkich sił" na liderów UE

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) ostrzegł w piątek przed talerzami z Chin, dystrybuowanymi przez Woolworth Polska. Powodem jest stwierdzona wysoka migracja ołowiu, która może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - poinformowano w komunikacie.

Talerze z Chin wycofane ze sklepów. "Istotne zagrożenie dla zdrowia"

Talerze z Chin wycofane ze sklepów. "Istotne zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
PAP

Komornicy będą mogli pracować do 70. roku życia. Tak wynika z nowelizacji ustawy, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Wcześniejsze regulacje pozwalały na pracę do 65. roku życia. Ta sama nowela znosi także maksymalny okres asesury komorniczej, wynoszący obecnie 6 lat.

Koniec z dyskryminacją komorników. Prezydent podpisał nowelizację

Koniec z dyskryminacją komorników. Prezydent podpisał nowelizację

Źródło:
PAP

Spółka Pepco Germany planuje przeorganizować swoją sieć sklepów w Niemczech w ramach postępowania restrukturyzacyjnego i w związku z tym złożyła wniosek o upadłość - poinformowano w komunikacie prasowym.

Niemiecki oddział popularnej sieci składa wniosek o upadłość

Niemiecki oddział popularnej sieci składa wniosek o upadłość

Źródło:
PAP

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa wydała koncernowi Chevron nową licencję na wydobycie ropy w Wenezueli – podał w czwartek dziennik "Washington Post", powołując się na anonimowe źródła. Oznacza to zwrot w polityce Waszyngtonu wobec reżimu w Caracas.

Zwrot Trumpa. Licencja na wydobycie ropy w kraju o największych na świecie złożach

Zwrot Trumpa. Licencja na wydobycie ropy w kraju o największych na świecie złożach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Amerykańska firma technologiczna Intel poinformowała w czwartek, że rezygnuje z realizacji zapowiadanych inwestycji w Polsce i w Niemczech. Intel planował otworzyć fabrykę półprzewodników pod Wrocławiem.

Gigant rezygnuje z wielkiej inwestycji w Polsce

Gigant rezygnuje z wielkiej inwestycji w Polsce

Źródło:
PAP

Nie chciałbym, by nie tylko takie decyzje jak mrożenie cen energii, ale też decyzje strategiczne dla polskiej energetyki były wetowane - powiedział w programie "Jeden na jeden" na antenie TVN24 minister energii Miłosz Motyka. Zapowiedział, że złożenie ustawy mrożącej ceny energii, bez elementów dotyczących farm wiatrowych, "jest absolutnie na stole". Szef ME zabrał także głos w sprawie zmian w rozliczaniu fotowoltaiki.

Minister o cenach prądu: to jest absolutnie na stole

Minister o cenach prądu: to jest absolutnie na stole

Źródło:
TVN24