Potrzebna jest zmiana definicji otyłości. Obecna może powodować, że choroba ta diagnozowana jest zbyt ogólnie, co z kolei prowadzi do przypadków "niepotrzebnego" leczenia - twierdzą autorzy nowego raportu. Sugerują, że przy diagnozowaniu otyłości należy odejść od opierania się wyłącznie na wskaźniku masy ciała (BMI).
Artykuł, pod którym podpisało się ponad 50 ekspertów w dziedzinie medycyny z całego świata, został opublikowany na łamach czasopisma "The Lancet Diabetes & Endocrinology" we wtorek. Jego autorzy sugerują, że powszechne obecnie rozpoznanie otyłości na podstawie wskaźnika masy ciała (BMI) może "zarówno niedoszacowywać, jak i przeszacowywać otyłość oraz dostarczać niewystarczających informacji na temat zdrowia na poziomie indywidualnym".
ZOBACZ TEŻ: Diabetolożka: cukrzyca typu I może pojawić się w każdym momencie życia i nie mamy na to wpływu
Miliard osób z otyłością
Na świecie żyje już ponad miliard osób z otyłością. Autorzy artykułu stwierdzają jednak, że istnieje całe "spektrum otyłości". "Jej obecna, ogólna definicja oznacza, że zbyt wiele osób jest diagnozowane jako otyli, ale nie otrzymuje najbardziej właściwej opieki", wskazuje BBC.
Jak wyjaśnia BBC, niektóre osoby, których BMI wskazuje na otyłość, prowadzą aktywny tryb życia i nie mają żadnych problemów zdrowotnych. "Niektóre osoby z otyłością mogą utrzymywać normalne funkcjonowanie organów wewnętrznych i ogólne zdrowie, nawet w długiej perspektywie, podczas gdy inni już teraz przejawiają sygnały i symptomy ciężkich chorób", wyjaśnia kierujący grupą autorów raportu prof. Francesco Rubino z King's College London. Z tego powodu, jego zdaniem, "rozsądne" byłoby ponowne zdefiniowanie otyłości, tak by "zrozumieć poziom ryzyka w dużej populacji", ponieważ obecna definicja daje "niewyraźny obraz otyłości".
Otyłość a wskaźnik BMI
Eksperci zalecają, by wskaźnik BMI był stosowany "wyłącznie jako zastępcza miara" na poziomie populacji, a nie jako "indywidualna miara stanu zdrowia". Jak wskazują, otyłość powinna zostać potwierdzona po wykonaniu bezpośredniego pomiaru tkanki tłuszczowej lub po zmierzeniu talii, stosunku obwodu talii do obwodu bioder lub stosunku obwodu talii do wzrostu. Podkreślają także, że przedstawione przez nich wnioski zostały poparte przez 76 organizacji na całym świecie, w tym towarzystwa naukowe i grupy rzeczników praw pacjentów.
Zdaniem autorów artykułu, obecna definicja otyłości powinna zostać zmieniona i podzielona na dwa rodzaje otyłości. Osoby z przewlekłymi chorobami spowodowanymi wagą powinny być diagnozowane jako osoby chorujące na "otyłość kliniczną", natomiast osoby bez takich chorób jako mające "otyłość przedkliniczną".
Otyłość kliniczna, jak czytamy, może prowadzić do poważnych uszkodzeń narządów, powodując powikłania "potencjalnie zagrażające życiu", np. zawał serca, udar, czy niewydolność nerek. Z kolei otyłość przedkliniczna ma się wiązać z ryzykiem rozwoju takich schorzeń jak cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia, niektóre rodzaje nowotworów oraz zaburzeń psychicznych, nie musi jednak oznaczać jakichkolwiek problemów ze zdrowiem już teraz.
Zmiana definicji otyłości
Zmiana definicji otyłości ma pomóc we właściwszym traktowaniu poszczególnych pacjentów. Osoby z tzw. otyłością przedkliniczną zamiast leków i operacji powinny otrzymać porady dotyczące sposobów utraty wagi oraz specjalistyczne doradztwo, a także mieć zapewnione monitorowanie stanu zdrowia w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia poważniejszych problemów zdrowotnych.
Nowe podejście pozwoli dorosłym i dzieciom z otyłością "otrzymać odpowiedniejszą opiekę", jednocześnie ograniczając liczbę zbyt pochopnych diagnoz otyłości, które owocują "niepotrzebnym" (możliwym do uniknięcia) leczeniem, oceniła w rozmowie z BBC prof. Louise Baur z University of Sydney, zaangażowana w powstanie artykułu ekspertka w dziedzinie otyłości u dzieci.
Otyłość - czym jest?
Zgodnie z definicją ustaloną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), otyłość jest przewlekłą chorobą, która przebiega jako nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej w organizmie. W efekcie prowadzi do rozwoju innych chorób. "Rozpoznanie otyłości zwykle jest stawiane na podstawie wskaźnika masy ciała (BMI), gdy wynosi on ≥ 30 kg/m2. Na nadwagę wskazują natomiast wartości BMI, które mieszczą się w zakresie 25-29,9 kg/m2" - podaje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szamotułach na portalu gov.pl.
Najczęstsze powikłania otyłości to choroba wieńcowa i zawał serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i udar mózgu. Otyłość zwiększa ryzyko chorób nowotworowych, nasila bóle plecowe i chorobę zwyrodnieniową stawów, powoduje zatorowość płucną oraz astmę, a nawet zaburzenia lękowe i depresję. Szacuje się, że na całym świecie żyje już ponad miliard ludzi z otyłością.
ZOBACZ TEŻ: "Właśnie przekroczyliśmy w Polsce próg zdrowotnej katastrofy". Choruje już 9 milionów dorosłych
Źródło: tvn24.pl, BBC, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock