Na świecie już ponad 800 milionów dorosłych ma cukrzycę - szacują naukowcy na łamach "The Lancet". Według nich liczba ta podwoiła się w ciągu ostatnich trzydziestu lat. W dodatku ponad połowa z chorych powyżej 30. roku życia nie otrzymuje odpowiedniego leczenia - wskazują badacze.
Nowe badanie ukazało się w środę w czasopiśmie naukowym "The Lancet". Badacze z sieci naukowców NCD Risk Factor Collaboration (NCD-RisC) we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia przeanalizowali ponad tysiąc różnych badań przeprowadzonych na łącznej reprezentatywnej grupie ponad 140 mln ludzi i na tej podstawie dokonali swoich szacunków. Według nich w 2022 roku na cukrzycę typu 1 lub 2 chorowało na świecie 828 mln osób powyżej 18. roku życia. Wcześniejsze statystyki WHO mówiły o tym, że z cukrzycą zmaga się ok. 422 mln ludzi, czyli prawie dwa razy mniej.
Cukrzyca na świecie - gdzie jest najwięcej przypadków?
Według badaczy liczba przypadków cukrzycy podwoiła się względem 1990 roku ze wskaźnika na poziomie 7 proc. do 14 proc. Wynika to w dużej mierze z rosnącej liczby zachorowań w krajach słabo i średnio rozwiniętych.
W dodatku według naukowców, spośród dorosłych powyżej 30. roku życia ponad połowa (59 proc. lub 445 milionów) nie otrzymuje odpowiedniego leczenia. Na przykład w krajach Afryki Subsaharyjskiej tylko około 5-10 proc. chorych leczy się na cukrzycę. - Nasze badanie wskazuje na pogłębiające się globalne nierówności w zakresie cukrzycy (...). To szczególnie niepokojące, bo w krajach słabo rozwiniętych osoby chore zwykle są młodsze, a w przypadku braku skutecznego leczenia narażone są na powikłania na całe życie, w tym amputacje, choroby serca, nerek czy utratę wzroku, a nawet przedwczesną śmierć - podkreślił współautor badania prof. Majid Ezzati z Imperial College London.
Ponad połowa globalnej liczby przypadków cukrzycy skoncentrowana jest w zaledwie czterech krajach. To Indie (212 mln), Chiny (148 mln), Stany Zjednoczone (42 mln) i Pakistan (36 mln). Na kolejnych miejscach są Indonezja (25 mln) i Brazylia (22 mln).
W niektórych krajach, m.in. Bliskiego Wschodu czy północnej Afryki, odsetek osób z cukrzycą wobec całej populacji przekraczał 25 proc. Z drugiej strony najniższe wskaźniki tej choroby odnotowano głównie w krajach Europy. W przypadku kobiet to między 2-4 proc. we Francji, Danii, Hiszpanii, Szwajcarii i Szwecji, a w przypadku mężczyzn 3-5 proc. w Danii, Francji, Hiszpanii, ale także w afrykańskich krajach - Ugandzie, Kenii, Malawi i Rwandzie.
Za rosnącą liczbę zachorowań na cukrzycę odpowiadają m.in. rosnące wskaźniki otyłości oraz starzenie się społeczeństw. - Biorąc pod uwagę powodujące niepełnosprawność i potencjalnie śmiertelne skutki cukrzycy, zapobieganie jej poprzez zdrową dietę i aktywność fizyczną jest niezbędne dla poprawy zdrowia na całym świecie - podkreśla współautorka badania dr Ranjit Mohan Anjana z Fundacji Badań nad Cukrzycą w Madrasie w Indiach.
Cukrzyca w Polsce
Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych. W Polsce choruje na nią ok. 3 milionów osób. Przewiduje się, że do 2030 roku będzie się z nią zmagać nawet co dziesiąty Polak. Choroba rozwija się powoli i wiele osób nie wie, że na nią choruje. Jest to choroba metaboliczna, która polega na tym, że z powodu nieprawidłowego działania trzustki i wydzielania insuliny następuje hiperglikemia, czyli podwyższone stężenie glukozy we krwi. Najczęstszy typ cukrzycy to typ 2, który wynika m.in. z niezdrowego stylu życia i diety, czemu w dużym stopniu można zapobiec.
ZOBACZ TEŻ: "Właśnie przekroczyliśmy w Polsce próg zdrowotnej katastrofy". Choruje już 9 milionów dorosłych
Źródło: Reuters, Guardian, gov.pl, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock