Ochrona zdrowia

Ochrona zdrowia

Ostatni sztandarowy pomysł Prawa i Sprawiedliwości to między innymi podniesienie wydatków na ochronę zdrowia. Wstępnie wygląda to dobrze, ale jak się dokładnie prześwietli przewidziane manewry podatkowe, to widać spore ubytki w pensjach lekarzy kontraktowych. Anna Wilczyńska.

Przed nami czwarta fala pandemii, tymczasem załogi stacji pogotowia ratunkowego tracą pracowników. Ratownicy medyczni odchodzą z pracy. Kontraktowi składają wypowiedzenia, etatowi biorą L4. Jak mówią, są przemęczeni i niedoceniani, także finansowo. Monika Celej.

Ten rok jest wręcz dramatyczny - mówią lekarze szpitala z Kielc. Brakuje krwi i to w całym kraju. Są placówki, które z tego powodu odwołują zabiegi. Szczęśliwie wzrasta liczba dawców, ale przez pandemię wzrasta też zapotrzebowanie. Centra krwiodawstwa mówią, żeby nie zniechęcać się kolejkami, bo one nie bez powodu tworzą się głównie w jeden konkretny dzień. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Pierwsze myśli sparaliżowanego człowieka odczytane przez komputer. Dokonali tego lekarze z Kalifornii. "Czuję się dobrze", "Nie chce mi się pić" - takie były te pierwsze zdania. Impulsy mózgu zostały przełożone na słowa. Nauka w służbie ludzkości w najpiękniejszym wydaniu. Patryk Rabiega.

W czasach pandemii wprowadzono w szpitalach całkowity zakaz odwiedzin. Strach przed COVID-19 i zagrożenie epidemiologiczne nie pozwoliły rodzinom odwiedzać swoich bliskich. Dzisiaj, gdy zakażeń jest mniej - wiele szpitali zdecydowało się poluzować te zakazy, ale nie ma jednej reguły. Anna Wilczyńska.

Mukowiscydoza przestała być chorobą śmiertelną, a jest chorobą przewlekłą - ogłasza prezes Polskiego Towarzystwa Mukowiscydozy. Niestety, nie dla niemal dwóch tysięcy polskich pacjentów, ponieważ w naszym kraju lek nie jest refundowany. Agencja Oceny Technologii Medycznych wydała negatywną rekomendację, powołując się przede wszystkim na zbyt wysoką cenę preparatu. Ostateczna decyzja będzie należała do ministra zdrowia. Negocjacje z producentem trwają, a cena życia jest bardzo wysoka. Materiał Karoliny Bałuc.