Od 2014 roku nieodłączną częścią Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest Bieg "Policz się z cukrzycą", a za zebrane w ten sposób środki kupowane są pompy insulinowe dla kobiet w ciąży z cukrzycą. - Cukrzyca typu I to choroba autoimmunologiczna, a więc przeciwciała człowieka niszczą trzustkę, która przestaje produkować insulinę. Jedynym więc sposobem jej leczenia jest suplementacja tego hormonu - tłumaczyła w "Wstajesz i weekend" TVN24 doktora nauk medycznych Olga Turowska, diabetolożka z Centrum Diabetologicznego Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA.
TVN WARNER BROS. DISCOVERY PO RAZ 9. JEST GŁÓWNYM PARTNEREM MEDIALNYM FINAŁU WOŚP
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz 33. w Polsce i za granicą. W tegoroczny Finał zaangażuje się 120 tysięcy wolontariuszy, zarejestrowanych w blisko 1700 sztabach. Od 2014 roku w Warszawie organizowany jest Bieg "Policz się z cukrzycą", a tysiące jego uczestników w charakterystycznych, pomarańczowych koszulkach wypełniały stołeczne ulice. 19. edycja biegu odbędzie się nie w dniu Finału, ale w sobotę 25 stycznia. Start i meta pięciokilometrowej trasy wyznaczone zostały w "miasteczku WOŚP" na błoniach Stadionu Narodowego.
- Cukrzyca to cały worek chorób, które charakteryzują się podwyższonym cukrem we krwi, ale przyczyny tych chorób są różne - zwróciła uwagę gościni "Wstajesz i weekend" TVN24 doktora nauk medycznych Olga Turowska, diabetolożka z Centrum Diabetologicznego Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie.
Ekspertka powiedziała, że Bieg "Policz się z cukrzycą" głównie "kojarzony" jest z cukrzycą typu I. - To jest cukrzyca, choroba autoimmunologiczna, niezależna od postępowania człowieka. Nie mamy na to wpływu i rutynowo jest kojarzona z dziećmi. Gdy myślimy o cukrzycy typu I, to myślimy o dzieciach. Proszę sobie jednak wyobrazić, że w ostatnich latach na tę odmianę cukrzycy zachorowuje więcej osób młodych i dorosłych niż dzieci - mówiła.
Gościni "Wstajesz i wiesz" tłumaczyła, że tak jak zmienia się struktura społeczna, tak zmieniają się choroby i coraz cześciej dominują choroby autoimmunologiczne. Do tej grupy chorób, które stają się coraz powszechniejsze obok cukrzycy typu I, Turowska zaliczyła: zapalenie tarczycy znane jako chorobą Hashimioto, celiakię, łuszczycę oraz bielactwo. Jak zaznaczyła, są to choroby, które mogą pojawić się w każdym momencie życia. - Nie dość, że taka cukrzyca może się w każdym momencie pojawić, to jeszcze musi być właściwie rozpoznana. Jeśli ktoś w wieku dorosłym ma podwyższony cukier, to rutynowo myślimy, że jest to cukrzyca typu II - tłumaczyła.
Cukrzyca typu II związana jest - jak wyjaśniała Turowska - ze stylem życia, z insulinoopornością, z otyłością. - Proszę spojrzeć, na coraz powszechniejszą otyłość u dzieci i zaczęła się u nich pojawiać cukrzyca typu II, która kiedyś określana była jako "choroba starcza". To powoduję pewną trudność diagnostyczną dla lekarzy - kontynuowała. W przypadku przyczyn cukrzycy typu drugiego, istotną, negatywną rolę odgrywa siedzący styl życia z ograniczoną aktywnością fizyczną.
WOŚP 2025. "Jedynym sposobem leczenia cukrzycy jest suplementacja insuliny"
Bieg "Policz się z cukrzycą" jest wydarzeniem charytatywnym, a środki ze sprzedaży pakietów startowych w całości przeznaczane są na zakup pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą typu I. Dotychczas - w latach 2014-2023 - Fundacja WOŚP kupiła 348 takich urządzeń.
Doktora Turowska zwróciła uwagę, że osoby z cukrzycą typu I cały czas wymagają najlepszych form leczenia, w szczególności kobiety w trakcie ciąży. - Jeśli kobieta choruje na cukrzycę typu I, to bardzo ważne jest przygotowanie jej do ciąży. W tym aspekcie chodzi o wyrównanie poziomów glikemii i zapewnienie jej najlepszego sposobu leczenia. Cukrzyca typu I to choroba autoimmunologiczna, a więc przeciwciała człowieka niszczą trzustkę, która przestaje produkować insulinę. Jedynym więc sposobem jej leczenia jest suplementacja tego hormonu - insuliny. Przy ciąży jest to tym bardziej ważne, żeby w idealny sposób wyrównywać poziomy glikemii do takiego, jakie mają zdrowe kobiety, bo chcemy zdrowe potomstwo - tłumaczyła Turowska.
Gościni "Wstajesz i wiesz" jako sposób na profilaktykę przeciw cukrzycy zarekomendowała Bieg "Policz się z cukrzycą". - Można pobiegać i w dodatku w szczytnym celu - dodała.
Diabetolożka wyjaśniła, że również dla osób z cukrzycą "wysiłek fizyczny jest bardzo dobry". - Poprawia nam wrażliwość na insulinę, a zatem człowiek musi brać mniej insuliny. Natomiast wysiłek fizyczny wiąże się również z ryzykiem pojawienia się hipoglikemii - nagłego spadku poziomu cukru. W tym zaś pomagają nowoczesne metody leczenia tej choroby - uspokoiła.
WOŚP 2025. Letnia zadyma w środku zimy
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra od 1993 roku. Od 32 lat Fundacja WOŚP dzięki jednodniowym zbiórkom publicznym, które nazywane są Finałami - wspiera polski system opieki zdrowotnej: kupuje najnowocześniejszy sprzęt medyczny dla szpitali, prowadzi osiem ogólnopolskich programów medycznych, realizuje program edukacyjny oraz promuje zdrowy tryb życia i działania profilaktyczne.
W ciągu dotychczasowych 32 Finałów WOŚP zebrała blisko 2,3 miliarda złotych, które przeznaczono na zakup 74,5 tysiąca najróżniejszych urządzeń medycznych. Podczas większości Finałów Orkiestra grała, aby poprawić jakość opieki medycznej dla dzieci. Ale nie tylko. Fundacja między innymi w ubiegłych dwóch latach prowadziła zbiórki również na rzecz osób dorosłych: w 2023 roku na walkę z sepsą, a w 2024 roku - na leczenie chorób płuc. Motywem przewodnim 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest bezpieczeństwo i zdrowie dzieci, a towarzyszy mu hasło: "Gramy na zdrowie!". Zebrane środki przeznaczone zostaną na potrzeby hematologii i onkologii dziecięcej. 33. Finał WOŚP odbędzie się w niedzielę 26 stycznia, ale część tradycyjnych inicjatyw - jak na przykład Bieg "Policz się z cukrzycą" - zorganizowana zostanie w sobotę 25 stycznia. Wszystkie najważniejsze wydarzenia będzie można śledzić na antenach TVN24, TVN, TTV, w serwisach MAX, Player.pl, TVN24 GO oraz w portalu tvn24.pl.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl