Zdrowie

Zdrowie

Wciskali listy w szparę gabinetu psychologa. "Ten sekret zjadał mnie od środka"

- Problemy psychiczne młodych ludzi wydawały mi się czymś odległym, czymś, co nie dotyczy mnie przecież bezpośrednio. A tu nagle ten temat stał się realny i miał twarz mojej ukochanej przyjaciółki. Nastolatków najpierw porywa samotność, a potem więzi ich depresja. Nie chcemy, by wśród nas był ktoś, kto z tego powodu może umrzeć - mówi Marcelina Maciąg, uczennica, która wymyśliła "Niebieską Skrzyneczkę Zdrowia Psychicznego". 

Żałoba, która jest "tabu w tabu". "Ci, którzy cierpią, nie są chorzy, nie potrzebują leczenia"

Żałoba nie jest chorobą, z którą można sobie poradzić za pomocą jakiejś gotowej recepty. To bardzo indywidualny proces - mówi dr Halszka Witkowska, suicydolożka, współautorka książki "Niewysłuchani". Rozmawiamy o szczególnie trudnej żałobie po śmierci samobójczej kogoś bliskiego. Witkowska podkreśla: - Nic nam nie daje prawa do oceniania tego, jak inni przeżywają żałobę.

Czy da się umierać z uśmiechem na ustach?

Niektórzy przed śmiercią chcą zapalić jointa, bo nigdy wcześniej tego nie robili. Inni jadą karetką nad morze, by jeszcze raz, już ostatni, poczuć piasek pod stopami i zapach morskiej bryzy. Albo idą do fryzjera, by zrobić próbną fryzurę do trumny. Nie na studniówkę. Nie na ślub. Do trumny.

Absolwent medycyny powinien umieć zbadać piersi, ale czy potrafi?

Obowiązkowe są zajęcia z Biblii, duchowości w medycynie czy socjologii. Senologii nie ma co szukać w planach zajęć studentów medycyny, nie tylko na KUL. Wiedza o chorobach piersi przekazywana jest na różnych przedmiotach, a czy przyszły lekarz nauczy się ich badania nie tylko teoretycznie albo tylko na fantomie zależy od – jak mówią nam studenci – zaangażowania wykładowcy.