Zdrowie

Zdrowie

Czy apteki znów się będą reklamować? "Nie chcemy do tego wracać"

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w czerwcu, że Polska, zakazując reklamy aptek, naruszyła przepisy dotyczące swobody przedsiębiorczości oraz handlu elektronicznego. Aptekarze się niepokoją. - Nie chcemy wracać do sytuacji, w której będziemy wydawali patelnię za punkty - przekonywał podczas spotkania z mediami Marek Tomków, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Co ewentualne zmiany oznaczają dla pacjentów?

Powstała Barbie, jakiej jeszcze nie było. Chore dziewczynki zobaczą w niej siebie

Nowa lalka Barbie ma na ramieniu system ciągłego monitorowania glikemii, a na brzuchu pompę insulinową. W zestawie jest też torebka, w której Barbie z cukrzycą typu 1 może nosić coś słodkiego na wypadek spadku cukru. - Jako dziecko, kiedy dostałam diagnozę, nawet nie pomyślałabym o tym, że postrzeganie cukrzycy w społeczeństwie tak bardzo się zmieni - mówi Maja Makowska, polska ambasadorka wyjątkowej lalki.

Całowanie jest niezdrowe? "W pakiecie chorobotwórcze drobnoustroje"

Z jednej strony odpręża, obniża stres i jest zdrowe dla serca. Z drugiej - to droga do przekazywania sobie chorobotwórczych wirusów i bakterii. Jak policzyli holenderscy naukowcy, podczas całowania możemy "podarować" drugiej osobie średnio nawet 80 milionów bakterii. Czy to oznacza, że powinniśmy zrezygnować z okazywania sobie czułości?

Bezpłatne badania dla tysięcy osób. Najpierw przyjdzie list

Do ponad 9 tysięcy osób trafią imienne zaproszenia do udziału w bezpłatnym badaniu, dotyczącym układu krążenia. Wszystko w ramach Wieloośrodkowego Ogólnopolskiego Badania Stanu Zdrowia Ludności (WOBASZ). Dane uzyskane w projekcie posłużą między innymi do opracowania strategii profilaktycznych. Choroby układu krążenia wciąż są jednym z największych wyzwań zdrowotnych w Polsce.

Ratownicy medyczni na Ibizie alarmują. "To nie do pomyślenia"

Ratownicy medyczni na Ibizie alarmują, że zapotrzebowanie na ich interwencje w klubach nocnych na wyspie stało się zbyt duże w stosunku do możliwości. Twierdzą, że nawet jedna trzecia wszystkich zgłoszeń dotyczy klubowiczów, często znajdujących się pod wpływem narkotyków.

Łatwiejszy dostęp do badań genetycznych

Pacjenci onkologiczni mogą już wykonywać refundowane badania genetyczne związane z mutacją BRCA1 i BRCA2 w trybie ambulatoryjnym. Dzięki temu zyskują szansę na szybszą kwalifikację do właściwych programów lekowych i unikają niepotrzebnej hospitalizacji.

Aktywistki ostrzegają przed chemią w podpaskach. Co na to eksperci?

Do Ministerstwa Zdrowia wpłynęła petycja o wprowadzenie obowiązku podawania składu produktów higieny menstruacyjnej na opakowaniach. Jej autorki są zdania, że to ważne, bo w podpaskach i tamponach znaleziono substancje potencjalnie szkodliwe dla zdrowia. Eksperci popierają postulat petycji, ale jednocześnie uspokajają.

Kac to nie najgorszy skutek wakacyjnych imprez. Kardiolog ostrzega

Kołatania serca, duszności, zawroty głowy i ból w klatce to objawy, których lepiej nie ignorować. Mogą one zwiastować zjawisko przez lekarzy określane jako "zespół serca wakacyjnego". Za tym pojęciem kryją się napady migotania przedsionków u osób, które spożyły dużą ilość alkoholu.

Bez pół litra można żyć, ale dla nich te pół litra to życie

Latamy w kosmos, tworzymy protezy kończyn na drukarkach 3D, modyfikujemy geny, ale krwi wciąż nie potrafimy wyprodukować. A ofiary wypadków, osoby chore i potrzebujące żyją tylko dzięki dawcom. Tak jak Natalia, Sabina i Bartek. Jedno oddanie krwi trwa zaledwie kilkanaście minut, a może uratować nawet trzy życia.

Problem z adherencją, czyli pacjent wie lepiej, a państwo płaci

Nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich ma negatywne skutki dla pacjentów i generuje ogromne wydatki dla systemu ochrony zdrowia. Aby zwiększyć efektywność leczenia chorób przewlekłych, powołano w Senacie specjalny zespół. Zajmie się on opracowaniem zasad prawnych i zmianami organizacyjnymi. Czy uda się zaoszczędzić 6 miliardów złotych?