Tak jest

Tak jest

Mamy nie tylko próbę zalegalizowania bezprawnych czynów funkcjonariuszy PiS-u na przyszłość, ale to jest też próba uzasadnienia nielegalnych działań, które PiS podejmuje przez ostatnie kilka miesięcy - powiedział w "Tak jest" w TVN24 Krzysztof Śmiszek (Lewica). Kamil Bortniczuk z Porozumienia ocenił, że "jest coś takiego w prawie jak konwalidacja". - Jest taka procedura, że można czasem dostosować prawo do stanu faktycznego, występującego przed samym przyjęciem aktu prawnego - stwierdził. Politycy odnieśli się do kolejnego projektu PiS, który znosi odpowiedzialność urzędników za działania w czasie epidemii.

Trzy osoby, zatrzymane w sprawie wywieszania tęczowych flag na warszawskich pomnikach, usłyszały w środę zarzuty. - Jedni - tak, jak Prawo i Sprawiedliwość - z tęczową flagą wojują i zamykają w aresztach, inni - tęczową flagę chcą w Polsce przedstawiać jako normalność - ocenił w "Tak jest" w TVN24 przewodniczący klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. Zdaniem warszawskiego radnego Jana Strzeżka z Porozumienia akcja była "wyjątkowo paskudnym manifestem".

Przede wszystkim mieliśmy do czynienia z aktem chuligańskim - powiedział w "Tak jest" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, który złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w sprawie tęczowych flag na pomnikach. - Działania organów muszą być twarde, zdecydowane. Mówimy o naruszeniu co najmniej dwóch przepisów Kodeksu karnego - dodał. Poseł KO Marek Sowa przyznał, że dziwi go fakt, iż to jest "na wniosek wiceministra służby działają (...) z dnia na dzień, a jednocześnie mamy szereg przypadków typowego złodziejstwa", w których reakcji nie ma.

Ja do samej flagi tęczowej nic nie mam, ale stała się ona pewnego rodzaju elementem wojny ideologicznej - powiedział w programie "Tak jest" w TVN24 rzecznik prasowy Konfederacji Tomasz Grabarczyk, odnosząc się do incydentów podczas Marszu Powstania Warszawskiego. - Ludzie o odmiennej orientacji seksualnej są odczłowieczani, są pozbawiani czci, są traktowani jak ideologia - mówiła posłanka Lewicy Joanna Senyszyn.

Nie jest tak dobrze, skoro dalej nie można wprowadzić definicji innych rodzajów przemocy, na przykład przemocy ekonomicznej. O tym mówi konwencja antyprzemocowa - podkreślała wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka w programie "Tak jest" w TVN24.

Pandemia odcisnęła bardzo duże piętno na finansach Kościoła. Dochody z "tacy" spadły dziesięciokrotnie. Część wiernych po przerwie przestała w ogóle przychodzić do kościoła - mówił w programie "Tak jest" w TVN24 Marcin Dzierżanowski z fundacji Wiara i Tęcza. Ojciec Rafał Szymko, dominikanin, wskazywał, że epidemia "to też element oczyszczenia Kościoła, bo wracają ci, dla których faktycznie istotna jest relacja z Bogiem".