"Widzimy zagrożenie" vs "widzimy ogromną szansę". Co różni koalicjantów Prawa i Sprawiedliwości

Źródło:
TVN24
Kanthak: widzimy zagrożenie związane z mechanizmem praworządności
Kanthak: widzimy zagrożenie związane z mechanizmem praworządnościTVN24
wideo 2/6
Kanthak: widzimy zagrożenie związane z mechanizmem praworządnościTVN24

Widzimy zagrożenie związane z mechanizmem łączenia praworządności z funduszami unijnymi, które nam się należą jako państwu członkowskiemu – powiedział w "Tak jest" poseł Solidarnej Polski Jan Kanthak, odnosząc się do braku poparcia jego ugrupowania dla ratyfikacji Funduszu Odbudowy. - Tutaj się absolutnie nie zgadzamy. Widzimy ogromną szansę i pewną konieczność dziejową – odpowiadał mu poseł Michał Wypij z Porozumienia. Oba ugrupowania reprezentowane przez gości TVN24 to koalicjanci PiS w ramach Zjednoczonej Prawicy.

Posłowie Michał Wypij z Porozumienia i Jan Kanthak z Solidarnej Polski odnieśli się w "Tak jest" to tarć w Zjednoczonej Prawicy, w skład której - obok Prawa i Sprawiedliwości - wchodzą ich ugrupowania.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Jak ocenił Kanthak, "są oczywiście różnice zdań, na tym polegają rządy koalicyjne". - Te różnice zdań zawsze się pojawiają w polskiej polityce – powiedział. Ocenił, że mimo to współpraca pomiędzy ugrupowaniami się układa. Wypij przyznał, iż "prawdą jest oczywiście to, że Prawo i Sprawiedliwość jest dzisiaj największą partią" w Zjednoczonej Prawicy. - Ale od dobrych relacji z Solidarną Polską, z naszymi partnerami i z nami zależy, czy jest największą partią w ramach koalicji rządzącej, czy największą partią na opozycji – dodał. Jego zdaniem "musimy się wzajemnie szanować". - Musimy się skupić na tym, co najważniejsze – dodał.

Kanthak: widzimy zagrożenie związane z mechanizmem praworządności. Wypij: absolutnie się nie zgadzamy, widzimy tu ogromną szansę

Politycy odnieśli się do kwestii Funduszu Odbudowy, która między innymi podzieliła koalicjantów. Decyzja o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej, by możliwe było uruchomienie tego unijnego funduszu, oczekuje na ratyfikację przez polski parlament. Fundusz przewiduje rozdysponowanie kilkuset miliardów euro dla wszystkich krajów UE. Pieniądze mają wspomóc gospodarki dotknięte pandemią. Jednak by tak się stało, fundusz musi być ratyfikowany przez wszystkie krajowe parlamenty. Kierowana przez Zbigniewa Ziobrę Solidarna Polska konsekwentnie sprzeciwia się takiemu posunięciu.

- Widzimy zagrożenie związane z mechanizmem łączenia praworządności z funduszami unijnymi, które tak naprawdę nam się należą jako państwu członkowskiemu – powiedział Kanthak. Dodał, że jego partia ma "daleko idące sceptyczne podejście do tego mechanizmu".

Kanthak: widzimy zagrożenie związane z mechanizmem praworządności
Kanthak: widzimy zagrożenie związane z mechanizmem praworządnościTVN24

Co na to Porozumienie? - W tej kwestii się zasadniczo różnimy – podkreślił Wypij. Jego zdaniem "Polska potrzebuje tego dopalania finansowego, tego wsparcia". - Polscy przedsiębiorcy potrzebują takich szans jak ich koledzy z zachodniej Europy, żeby po okresie wychodzenia z efektów pandemicznych móc konkurować na rynku jak równy z równym – ocenił.

- Tutaj się absolutnie nie zgadzamy, nie widzimy tu zagrożenia, o którym mówią nasi partnerzy. Widzimy tu ogromną szansę i pewną konieczność dziejową, za którą także będziemy odpowiedzialni przed Polakami, kiedy będą w jakiś sposób oceniać nasze rządy z perspektywy lat – dodał poseł Porozumienia.

Wypij: absolutnie się nie zgadzamy z Solidarną Polską, widzimy tu ogromną szansę
Wypij: absolutnie się nie zgadzamy z Solidarną Polską, widzimy tu ogromną szansęTVN24

"Jeżeli trzeba będzie, to spróbujemy namówić naszych partnerów z Solidarnej Polski"

Jan Kanthak mówił, że "my nie kwestionujemy tego, że potrzebne są pieniądze podczas kryzysu". Jak powiedział, Solidarna Polska ma jednak "pewne podstawy", żeby wyrażać brak zaufania "w stosunku do komisarzy unijnych". - Bo widzieliśmy, jak przebiegały kwestie związane choćby z reformą wymiaru sprawiedliwości – dodał. Według niego, "oczywiście pieniądze są potrzebne, tylko może nie w ten sposób". Przekazał, że Solidarna Polska ma "dalej niezmienne stanowisko" i nie poprze ratyfikacji.

- Porozumienie zagłosuje za tą ratyfikacją. Będziemy dążyć do tego, żeby wykorzystać te pieniądze jak najbardziej optymalnie i najlepiej dla kraju – oświadczył w odpowiedzi Michał Wypij. - Jeżeli trzeba będzie, to także spróbujemy namówić naszych partnerów z Solidarnej Polski, żeby zaufali Polsce, że jesteśmy w stanie dobrze wykorzystać te pieniądze. Jestem spokojny o to, że dojdzie do tej ratyfikacji – dodał.

Tarcia w Zjednoczonej Prawicy

W koalicji rządzącej od pewnego czasu widoczne są spory pomiędzy koalicjantami. Pytania o ewentualne wyjście bądź wykluczenie Solidarnej Polski ze Zjednoczonej Prawicy nasiliły się w związku z niedawnym sejmowym głosowaniem 17 posłów Solidarnej Polski razem z opozycją. Poparli uzupełnienie porządku obrad o informację wicepremiera Piotra Glińskiego dotyczącą Funduszu Wsparcia Kultury przez resort kultury. Kolejnym punktem zapalnym jest zapowiadany przez posłów związanych z partią Zbigniewa Ziobry sprzeciw wobec ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy.

"Swoje stanowisko przedstawialiśmy konsekwentnie". Wójcik o ewentualnym ultimatum Kaczyńskiego >>>

Wcześniej o kryzysie w Zjednoczonej Prawicy mówiło się w kontekście negatywnej oceny Porozumienia Jarosława Gowina wobec rządowego projektu ustawy dotyczącej daniny medialnej. Na to nałożył się spór o przywództwo w tym ugrupowaniu, przez część komentatorów oceniany jako przebiegający z inspiracji prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

CZYTAJ WIĘCEJ: Gdzie Łysica, a gdzie Rysy, czyli jak wiele dzieli koalicjantów >>>

Budżet UE 2021-2027 i Fundusz OdbudowyPAP

Autorka/Autor:akr

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Koalicja 18 stanów rządzonych przez demokratów, Dystrykt Kolumbii i miasto San Francisco złożyły pozwy przeciwko rozporządzeniu podpisanemu przez prezydenta Donalda Trumpa po objęciu urzędu i znoszące prawo niektórych osób urodzonych w kraju do nabywania amerykańskiego obywatelstwa.

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

Źródło:
PAP

Donald Trump odnalazł w poniedziałek na oczach dziennikarzy list w swoim prezydenckim biurku. Nadawcą był były prezydent Joe Biden. We wtorek nowy prezydent USA ujawnił nieco szczegółów dotyczących tej korespondencji.

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Źródło:
Reuters
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Estońscy i fińscy eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa i zagrożeń hybrydowych twierdzą, że doniesienia "Washington Post", że przerwanie podmorskich kabli w Zatoce Fińskiej było "wypadkiem, a nie aktem sabotażu", są wątpliwe. Oceniają, że wówczas kraje NATO nie zarządziłyby operacji patrolowania i ochrony morskiej infrastruktury.

"Bałtyk stał się linią frontu"

"Bałtyk stał się linią frontu"

Źródło:
PAP

Amerykańscy agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". W hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji doszło do pożaru, w którym zginęło 76 osób. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Henna Virkkunen ostrzega przed działaniami sabotażowymi rosyjskiej floty cieni. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 22 stycznia.

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

Źródło:
PAP, TVN24

Nawet 500 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na budowę centrów danych i architekturę potrzebną do rozwoju sztucznej inteligencji - ogłosili prezydent Donald Trump i szefowie japońskiego Softbanku, koncernu Oracle i firmy OpenAI. Projekt Stargate ma doprowadzić do powstania superinteligencji.

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Źródło:
PAP

Tom Homan - "car od granicy" Białego Domu - przekazał w wywiadzie ze stacją CNN, że agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) od wtorku "są w terenie" i zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". Równocześnie zaznaczył, że aresztowań będzie z pewnością więcej, bo agenci nie poszukują tylko osób z wyrokami. Nowa administracja Białego Domu ogłosiła, że aresztowania będą mogły się odbywać w szkołach i kościołach. Reuters pisze, że pierwsze samoloty z deportowanymi są planowane już na ten tydzień.

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Długa lista zaniedbań w straży miejskiej w podwarszawskim Legionowie. W święta strażnicy mieli wyłączony telefon alarmowy, choć w pracy byli. W Nowy Rok służbę zaczął tylko jeden strażnik, bo pozostali mieli wolny poranek. Gdy kamera monitoringu miejskiego nagrała zakrapianą dużą ilością alkoholu imprezę w parku, na dyżurze nie było żadnego operatora, który mógłby zareagować.

W słuchawce komunikat: "straż miejska nie pracuje". Ale strażnicy na służbie byli, tylko nie odbierali telefonu

W słuchawce komunikat: "straż miejska nie pracuje". Ale strażnicy na służbie byli, tylko nie odbierali telefonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pożarze hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji zginęło 76 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Ogień wybuchł we wtorek rano w hotelowej restauracji. Niektórzy turyści uciekali przed pożarem, spuszczając się z okien na prześcieradłach.

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ABC News

Wiceszefowa Komisji Europejskiej (KE) Henna Virkkunen ostrzegła, że w związku z niszczeniem infrastruktury przez rosyjską flotę cieni, Unia Europejska (UE) powinna przygotować się na najgorszy scenariusz.

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed trudnymi warunkami na drogach w Polsce. Największe zagrożenie sprawiają gęsta mgła oraz opady marznące. W 13 województwach obowiązują żółte alarmy.

Niebezpiecznie na drogach. Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Niebezpiecznie na drogach. Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Źródło:
IMGW

Jesteśmy Grenlandczykami, nie chcemy być Amerykanami - oświadczył premier wyspy Mute Egede. Dzień wcześniej nowo zaprzysiężony prezydent USA Donald Trump stwierdził, że Stany Zjednoczone potrzebują kontroli nad Grenlandią ze względu "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

Źródło:
PAP

Na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa pojawili się m.in. najbogatsi ludzie świata. Szczególną uwagę mediów i internautów przykuła partnerka jednego z nich, Jeffa Bezosa. Powodem - odważna stylizacja dziennikarki.

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Źródło:
Fox News, People, Newsweek

Ericsson i Spotify to szwedzkie firmy, które wpłaciły pieniądze na fundusz inauguracyjny prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Według szwedzkich mediów w przypadku Ericcsona decyzja ta spotkała się z wewnątrzną krytyką, gdyż firma z zasady stara się nie angażować w sprawy polityczne.

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

Źródło:
PAP

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut kradzieży usłyszał 52-latek, który w trakcie wykonywania remontu mieszkania miał ukraść pierścionek z brylantem o wartości pięciu tysięcy złotych. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Źródło:
tvn24.pl

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

Chwilę grozy przeżył nastolatek w autobusie miejskim jadącym przez Siedlce (Mazowieckie). Jeden z pasażerów przystawił mu nóż do gardła i zażądał pieniędzy. Zareagowała kierująca autobusem, która powiadomiła dyspozytora i dowiozła napastnika na pętlę. Tam czekała na niego policja.

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W momencie wypowiadania słów przysięgi przez Donalda Trumpa jego dłoń nie leżała na Biblii, którą obok trzymała jego żona, Melania. Wielu internautów zastanawiało się, czy miało to jakikolwiek wpływ na samą przysięgę. Wyjaśniamy.

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Źródło:
ABC, Reuters
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

Źródło:
tvn24.pl
Premium