Rozmowa Piaseckiego

Rozmowa Piaseckiego

Akurat kiedy rozkręca się afera KNF-u dotycząca PiS-u, zatrzymywani są urzędnicy z poprzednich czasów - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 wiceprzewodniczący PO Tomasz Siemoniak, komentując zatrzymania byłego kierownictwa. - Jest to kompromitacja ministra Ziobry i prokuratury - dodał. Jego zdaniem, "gdyby nie sprawa Chrzanowskiego, to pies z kulawą nogą by nie przyszedł do Wojciecha Kwaśniaka czy Andrzeja Jakubiaka".

Pierwsze godziny, pierwsze dni zawsze są trudne. Przy budowie czegoś nowego zawsze są kłopoty i dystans - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej. Odniósł się do stworzonego w środę klubu parlamentarnego Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska, do którego przystąpiło siedmioro posłów Nowoczesnej.

Niestety, jestem przekonany, że osoby, które wymyśliły tak zwane reformy nie zrezygnują z tego i wszystko przed nami - stwierdził w środę w "Rozmowie Piaseckiego" sędzia Igor Tuleya. Komentował najnowszą nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Jego zdaniem pomimo zaprowadzonej przez rządzących korekty prawa "walka się jeszcze nie skończyła".

Ludzie, w których zainwestowano ogromne pieniądze, którzy mają ogromne doświadczenie w kraju i za granicą, powinni wypowiadać się tak, aby można było skorzystać z ich doświadczenia - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" generał Mirosław Różański, były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych. Odniósł się w ten sposób do apelu emerytowanych generałów, by "nie zmarnować zdobytej niepodległości".

Akurat Mateusza Morawieckiego bym nie posądzał o to, że chciałby Polaków dzielić na lepszych i gorszych pod kątem stopnia patriotyzmu - podkreślał w "Rozmowie Piaseckiego" wicepremier Jarosław Gowin. Odniósł się do słów szefa rządu, który w sobotę na 27. urodzinach Radia Maryja mówił o tych, "którzy nie kochają Polski aż tak mocno", jak "cała Rodzina Radia Maryja". Gowin przyznał, że "nie czuje się członkiem Rodziny Radia Maryja".

Marek Ch. nie powinien objąć stanowiska szefa KNF, ale wiemy to po fakcie - przyznał w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 szef Rządowego Centrum Analiz Strategicznych Waldemar Paruch. Odnosząc się do afery KNF, stwierdził, że ta sytuacja jest "niebezpieczna dla obozu rządzącego" i "bardzo wiele zależy od (...) bardzo szybkiego, dogłębnego wyjaśnienia sprawy i podjęcia decyzji na poziomie prokuratury, a później sądu".

Nie widzę sensu tak spektakularnego zatrzymania. Jeżeli możemy wezwać kogoś do prokuratury, to wystarczy człowieka normalnie zawiadomić - ocenił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Odniósł się w ten sposób do zatrzymania byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego Marka Ch. przez Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Szef SLD i każdej partii jest od tego, żeby pilnować w niej zasad - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" szef Sojuszu Włodzimierz Czarzasty. Odniósł się do zarzutów partyjnych działaczy z Warszawy i Poznania, którzy domagają się jego dymisji.

Nie uważam, żeby to była biała flaga - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 europoseł PiS Ryszard Czarnecki, komentując wycofanie się przez PiS z niemal wszystkich kontrowersyjnych zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym. Jak dodał, Polska pokazała "zdolność do kompromisu". - Zostało to zauważone w Brukseli - mówił. - Na tym boisku, na którym graliśmy, można było ugrać tyle, ile ugraliśmy. Nie było to zwycięstwo, może taki remis - stwierdził europoseł PiS.

Trwa wielka bitwa o wymiar sprawiedliwości w Polsce i nadal będziemy go reformowali. To nie jest żadna biała flaga - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, odnosząc się do siódmej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Zaznaczył, że nowela nie oznacza, iż rząd zgadza się z postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości UE. - Może być jeszcze piętnaście nowelizacji, jeżeli będzie taka potrzeba - dodał.

Jeśli nie wyjaśni się pewnych rzeczy, Polacy nie odzyskają zaufania do instytucji państwowych - zaznaczyła w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Pytana o kwestię powołania sejmowej komisji śledczej w sprawie afery w Komisji Nadzoru Finansowego, podkreśliła, że "życie zmusi PiS do powołania komisji".

Trudno mówić, że "uczciwy, szlachetny i honorowy" po tym, co wysłuchaliśmy. To są nadmiarowe zdania i byłabym ostrożna. Myślę, że profesor Glapiński powinien rozważniej dobierać słowa - w ten sposób minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz skomentowała w "Rozmowie Piaseckiego" wypowiedzi prezesa NBP na temat byłego już przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego.

Jeśli padła propozycja korupcyjna, to jest to rzecz absolutnie naganna, ale wcale jej nie uważam za najgorszą rzecz, która się stała - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 profesor Witold Orłowski, komentując aferę KNF. - Okazuje, że wewnątrz instytucji jest grupa piromanów, która zastanawia się, jak tu wywołać pożar w banku po to, żeby łatwiej go było przejąć. To jest dopiero skandaliczna sprawa - zaznaczył ekonomista. Jak dodał, trudno nie zauważyć podobieństwa do afery Rywina.

Jasne jest, że powinna powstać komisja śledcza, która zbadałaby aferę w Komisji Nadzoru Finansowego. Trzeba tę sprawę wyjaśnić - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" prezydent elekt Warszawy Rafał Trzaskowski. Jego zdaniem jeżeli rząd nie powoła komisji śledczej, to "olbrzymią cenę polityczną za to zapłaci". - PiS cały jest utopiony w tym wszystkim, z czym miał walczyć - podkreślił gość TVN24.

Jest taka konstrukcja Komisji Nadzoru Finansowego od lat, która powoduje, że nadzór premiera nie jest w pełni realizowany - przyznał w "Rozmowie Piaseckiego" szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Gość TVN24 komentował wtorkowy artykuł "Gazety Wyborczej", która doniosła, że były już szef Komisji Nadzoru Finansowego miał złożyć propozycję korupcyjną bankierowi Leszkowi Czarneckiemu.

- Doświadczenie uczy, żeby poczekać na rozwój sytuacji. To, co na początku bywa głośne, później okazuje się, że nic z tego nie wychodzi - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 prezydencki minister Andrzej Dera. Skomentował w ten sposób wtorkowy artykuł dziennikarzy "Gazety Wyborczej", którzy donoszą, że szef Komisji Nadzoru Finansowego miał złożyć propozycję korupcyjną bankierowi Leszkowi Czarneckiemu.

Jedna flaga Unii Europejskiej została spalona. To się absolutnie nie powinno wydarzyć - podkreślił w "Rozmowie Piaseckiego" Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera, odnosząc się do incydentów na warszawskim marszu z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Zaznaczył, że kilkanaście incydentów "nie może zniszczyć świętowania przez setki tysięcy Polaków wielkiego narodowego święta", a sam marsz określił jako "sukces".

Jestem przekonany, że pani prezydent Warszawy miała rację - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Paweł Rabiej, wiceprezydent elekt stolicy. Skomentował w ten sposób decyzję Hanny Gronkiewicz-Waltz o wprowadzeniu zakazu dla marszu, który 11 listopada mieli zorganizować narodowcy. Rabiej wskazywał na "bardzo poważne" zagrożenia z nim związane.

W wyborach na prezydentów, burmistrzów i wójtów pojawił się mechanizm "PiS kontra reszta świata". I reszta świata z nami wygrywała - stwierdził w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Zaznaczył przy tym, że jego obóz "bezsprzecznie wygrał" w sejmikach.