Rozmowa Piaseckiego

Rozmowa Piaseckiego

Trudno mówić, że "uczciwy, szlachetny i honorowy" po tym, co wysłuchaliśmy. To są nadmiarowe zdania i byłabym ostrożna. Myślę, że profesor Glapiński powinien rozważniej dobierać słowa - w ten sposób minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz skomentowała w "Rozmowie Piaseckiego" wypowiedzi prezesa NBP na temat byłego już przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego.

Jeśli padła propozycja korupcyjna, to jest to rzecz absolutnie naganna, ale wcale jej nie uważam za najgorszą rzecz, która się stała - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 profesor Witold Orłowski, komentując aferę KNF. - Okazuje, że wewnątrz instytucji jest grupa piromanów, która zastanawia się, jak tu wywołać pożar w banku po to, żeby łatwiej go było przejąć. To jest dopiero skandaliczna sprawa - zaznaczył ekonomista. Jak dodał, trudno nie zauważyć podobieństwa do afery Rywina.

Jasne jest, że powinna powstać komisja śledcza, która zbadałaby aferę w Komisji Nadzoru Finansowego. Trzeba tę sprawę wyjaśnić - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" prezydent elekt Warszawy Rafał Trzaskowski. Jego zdaniem jeżeli rząd nie powoła komisji śledczej, to "olbrzymią cenę polityczną za to zapłaci". - PiS cały jest utopiony w tym wszystkim, z czym miał walczyć - podkreślił gość TVN24.

Jest taka konstrukcja Komisji Nadzoru Finansowego od lat, która powoduje, że nadzór premiera nie jest w pełni realizowany - przyznał w "Rozmowie Piaseckiego" szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Gość TVN24 komentował wtorkowy artykuł "Gazety Wyborczej", która doniosła, że były już szef Komisji Nadzoru Finansowego miał złożyć propozycję korupcyjną bankierowi Leszkowi Czarneckiemu.

- Doświadczenie uczy, żeby poczekać na rozwój sytuacji. To, co na początku bywa głośne, później okazuje się, że nic z tego nie wychodzi - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 prezydencki minister Andrzej Dera. Skomentował w ten sposób wtorkowy artykuł dziennikarzy "Gazety Wyborczej", którzy donoszą, że szef Komisji Nadzoru Finansowego miał złożyć propozycję korupcyjną bankierowi Leszkowi Czarneckiemu.

Jedna flaga Unii Europejskiej została spalona. To się absolutnie nie powinno wydarzyć - podkreślił w "Rozmowie Piaseckiego" Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera, odnosząc się do incydentów na warszawskim marszu z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Zaznaczył, że kilkanaście incydentów "nie może zniszczyć świętowania przez setki tysięcy Polaków wielkiego narodowego święta", a sam marsz określił jako "sukces".

Jestem przekonany, że pani prezydent Warszawy miała rację - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Paweł Rabiej, wiceprezydent elekt stolicy. Skomentował w ten sposób decyzję Hanny Gronkiewicz-Waltz o wprowadzeniu zakazu dla marszu, który 11 listopada mieli zorganizować narodowcy. Rabiej wskazywał na "bardzo poważne" zagrożenia z nim związane.

W wyborach na prezydentów, burmistrzów i wójtów pojawił się mechanizm "PiS kontra reszta świata". I reszta świata z nami wygrywała - stwierdził w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Zaznaczył przy tym, że jego obóz "bezsprzecznie wygrał" w sejmikach.

Liczyliśmy na dobre wyniki też w wielkich miastach, przegraliśmy w zdecydowanej większości z nich - przyznał w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 wiceminister kultury Jarosław Sellin. - W wielkich miastach, gdzie mieszka 15 procent Polaków, mamy problem. Będziemy ten problem analizować, będziemy starali się również mieszkańcom wielkich miast pokazać, że dobra polityka obecnego rządu, dobra zmiana jest także dla nich - mówił.

Wewnątrz obozu rządzącego uznano, że trzeba strategicznie podejść do wyborów europejskich, bo mogą okazać się dużym problemem wizerunkowym dla PiS-u - podkreślał w "Rozmowie Piaseckiego" w środę Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk. Odniósł się w ten sposób do krytycznego stanowiska MSZ dotyczącego wniosku ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, jaki szef resortu złożył do Trybunału Konstytucyjnego na początku października.

Nie będziemy wprowadzać polityki do poziomu powiatowego i gminnego - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz odnosząc się do zawiązanych koalicji z PiS. Zapewnił, że podtrzymuje deklarację, iż takich koalicji nie będzie w sejmikach.

Prezes PiS-u zawsze analizował wyniki wyborów samorządowych - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 były rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. - Pewnie dostrzega, że udało się utrzymać ścianę wschodnią, że udało się w pewien sposób osłabić PSL, ale pewnie też dostrzega, że w wielkich miastach PiS poniosło dużą porażkę. A jeśli chce się wygrywać wybory parlamentarne, to trzeba mieć też w miarę przyzwoity wynik w dużych miastach - dodał.

Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki podkreślał w środę w "Rozmowie Piaseckiego", że rezultat Prawa i Sprawiedliwości w wyborach samorządowych to "jeden z najlepszych wyników od 1989 roku". - W każdej kampanii nawet zwycięzcy popełniają błędy - zaznaczył, odnosząc się do przegranej PiS w dużych miastach. Przyznał też, że "wstydził się" opublikowanego w kampanii Zjednoczonej Prawicy spotu o uchodźcach.

Wizerunkowo takie rozwiązanie się sprawdziło - stwierdziła w "Rozmowie Piaseckiego" szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, odnosząc się do stworzonej przed wyborami samorządowymi Koalicji Obywatelskiej i jej wyniku w głosowaniu. - Daliśmy im łomot w dużych miastach - dodała, wskazując na Prawo i Sprawiedliwość.

Wygraliśmy i zdobyliśmy znacznie lepszy wynik niż cztery lata temu - przekonywał w poniedziałek "Rozmowie Piaseckiego" wicemarszałek Senatu Adam Bielan, komentując sondażowe wyniki wyborów samorządowych. Odnosząc się do porażki Patryka Jakiego w wyborach na prezydenta stolicy, przyznał, że "przestrzegał kolegów, żeby zbytnio nie inwestować w Warszawę medialnie i politycznie, bo to będzie na końcu miało gorzki smak".

W koalicji jesteśmy po to, żeby bronić przed atakiem Prawa i Sprawiedliwości na ostatnią redutę wolności - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego" Barbara Nowacka z Inicjatywy Polska. - Nie chodzi tylko o to, jaka będzie cyferka, ale o symboliczny gest, czyli pokazanie, że w polityce liczy się coś więcej niż partykularyzmy, walka o logo - wspólne wartości - wskazywała, odnosząc się do nadchodzących wyborów samorządowych.

W tym traktacie nie jest napisane o tym, jakoby Polska wyrzekła się swojej suwerenności w obszarach nieuregulowanych tym traktatem, jak chociażby organizacja sądownictwa - tak Jacek Sasin, sekretarz stanu w kancelarii premiera, komentował wniosek prokuratora generalnego w sprawie zgodności Traktatu o UE z polską konstytucją. - Tego dotyczył wyrok trybunału niemieckiego, na który Zbigniew Ziobro się powołuje - podkreślał Sasin w "Rozmowie Piaseckiego".

Nie uważam za rzecz niestosowną, że akurat Przemek przez trzy miesiące był na stażu w banku PKO BP - komentował w "Rozmowie Piaseckiego" w środę europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Odniósł się w ten sposób do nagrania z afery taśmowej, z którego wynika, że Mateusz Morawiecki, ówczesny prezes banku BZ WBK, miał interweniować w sprawie pracy dla jego syna Przemysława Czarneckiego, obecnie posła Prawa i Sprawiedliwości.