Grodzki: dopuszczam sytuację, w której nie będzie prezydenta po 6 sierpnia

Źródło:
TVN24
Grodzki: Powaga Rzeczypospolitej nie ucierpiałaby na tym, jeśli 6 sierpnia  prezydent opuściłby swój urząd
Grodzki: Powaga Rzeczypospolitej nie ucierpiałaby na tym, jeśli 6 sierpnia prezydent opuściłby swój urządTVN24
wideo 2/22
Grodzki: Powaga Rzeczypospolitej nie ucierpiałaby na tym, jeśli 6 sierpnia prezydent opuściłby swój urządTVN24

Powaga Rzeczypospolitej nie ucierpiałaby na tym, jeśli 6 sierpnia pan prezydent Duda, do którego jest mnóstwo zastrzeżeń, opuściłby swój urząd - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Odniósł się w ten sposób do pomysłu, aby ustawa dotycząca wyborów weszła w życie po zakończeniu kadencji obecnego prezydenta. Mówił, że zagłosuje za takim rozwiązaniem, jeśli "to będzie jedyna forma konstytucyjnego przeprowadzenia wyborów".

12 maja Sejm uchwalił nową ustawę dotyczącą wyborów prezydenckich w 2020 r. Zakłada ona, że głosowanie będzie odbywać się w lokalach wyborczych, ale będzie też możliwość głosowania korespondencyjnego. W zeszły czwartek ustawą zajęły się połączone senackie komisje, które we wtorek kontynuowały pracę.

"Tu nie chodzi o daty, tu chodzi o pewne zasady"

O sytuacji związanej z wyborami prezydenckimi mówił w środę w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 marszałek Senatu Tomasz Grodzki (Koalicja Obywatelska). Był pytany, na jaki termin przeprowadzenia wyborów zdecydowałby się, gdyby to do niego, a nie do marszałek Sejmu, należała decyzja w tej sprawie. - Tu nie chodzi o daty, tu chodzi o pewne zasady, których trzymamy się w Senacie od początku, żeby zapewnić wszystkim kandydatom równe szanse, żeby te wybory były uczciwe, żeby oddawały realnie wolę narodu i żeby wybrany w nich prezydent miał pełen mandat, żeby nikt nie podważył ważności tych wyborów - odpowiedział Grodzki.

"Przypuszczalnie ta ustawa wyjdzie z Senatu do Sejmu z bardzo licznymi poprawkami"

Dopytywany, czy jego zdaniem wybory, które zostałyby przeprowadzone po 23 maja, a przed 6 sierpnia, czyli przed dniem upływu kadencji Andrzeja Dudy, byłyby złamaniem konstytucji, odparł, że "ta sytuacja z punktu widzenia konstytucji jest zawikłana bardziej niż węzeł gordyjski". - Wsłuchujemy się w Senacie również w głosy pocztowców, samorządowców. Wielu z nich mówi, że 28 czerwca to jest bardzo napięta data w sensie przygotowań i może lepsza byłaby data 5 lipca czy 12 lipca - wyjaśniał marszałek.

- Przypuszczalnie ta ustawa wyjdzie z Senatu do Sejmu z bardzo licznymi poprawkami - dodał.

- W tej chwili uważam, że te wybory powinny się odbyć, powinniśmy wziąć w nich udział, żeby wyrazić swoją wolę na temat tego, kto powinien być prezydentem Rzeczypospolitej. Natomiast kwestia daty jest moim zdaniem wtórna w stosunku do zasad, którymi powinniśmy się kierować i którymi Senat kieruje się od samego początku - mówił marszałek.

Grodzki: jeżeli to będzie jedyna konstytucyjna forma, to zagłosuję za poprawką, aby ustawa weszła w życie 6 sierpnia

Grodzki został również zapytany, czy zagłosuje za poprawką zakładającą, że ustawa wejdzie w życie 6 sierpnia 2020 roku, a więc po zakończeniu kadencji prezydenta Andrzeja Dudy. Taki pomysł przedstawiła we wtorek wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica). - Jeżeli ta poprawka zostanie zgłoszona, bo ona na razie nie została zgłoszona na komisji, to zagłosuję za - odpowiedział gość TVN24.

Zaznaczył jednak, że w dalszym ciągu nad konstytucyjnością tego rozwiązania debatują eksperci. - Konstytucjonaliści, których prosiliśmy o ponowne opinie, prosili podczas (obrad - red.) komisji o dodatkowe trzy dni na przygotowanie solidnej opinii. Zobaczymy, co będzie w tej opinii. Wtedy będę podejmował ostateczną decyzję. Jeżeli te opinie będą nadal podtrzymywały, że to jest jedyna forma konstytucyjnego przeprowadzenia wyborów, to zagłosuję za tą poprawką - tłumaczył marszałek Senatu.

Grodzki: zagłosuję za poprawką, jeżeli to będzie jedyna forma konstytucyjnego przeprowadzenia wyborów
Grodzki: zagłosuję za poprawką, jeżeli to będzie jedyna forma konstytucyjnego przeprowadzenia wyborówTVN24

Grodzki: powaga Rzeczypospolitej nie ucierpiałaby na tym, jeśli 6 sierpnia pan prezydent Duda opuściłby swój urząd

Mówił, że "może być tak", że po 6 sierpnia nie będzie prezydenta. - Konstytucja w swojej mądrości przewiduje taką sytuację. Pani marszałek (Sejmu, Elżbieta - red.) Witek dobrze wie, że będzie odgrywała w tym momencie bardzo istotną rolę. Będzie miała 15 dni na rozpisanie nowych wyborów, które muszą się odbyć w ciągu następnych 60 dni - mówił marszałek Senatu.

Grodzki: Powaga Rzeczypospolitej nie ucierpiałaby na tym, jeśli 6 sierpnia  prezydent opuściłby swój urząd
Grodzki: Powaga Rzeczypospolitej nie ucierpiałaby na tym, jeśli 6 sierpnia prezydent opuściłby swój urządTVN24

- Nie obawiałbym się tej sytuacji. Jestem przekonany, że powaga Rzeczypospolitej nie ucierpiałaby na tym, jeśli 6 sierpnia pan prezydent (Andrzej) Duda, do którego jest mnóstwo zastrzeżeń, opuściłby swój urząd. Majestat Rzeczypospolitej byłby z pewności zachowany w doskonałym stanie do rozpisania następnych wyborów. Tutaj bym się nie obawiał. Czy to byłaby pani marszałek Witek, czy to byłbym ja, to nie ma aż tak istotnego znaczenia - ocenił, mówiąc o tym, kto ewentualnie w takiej sytuacji pełniłby po 6 sierpnia obowiązki głowy państwa.

Marszałek Senatu podkreślił, że jego zdaniem "wybory powinny odbyć się wcześniej", ale poprze takie rozwiązane, jeżeli okaże się, że to będzie "jedyne konstytucyjne rozwiązanie, które spowoduje, że nikt nie będzie kwestionował wyboru prezydenta". - Dobro ojczyzny najwyższym prawem. Niech się pan nie martwi o to, co będzie po 6 sierpnia - zwrócił się do prowadzącego.

Autorka/Autor:mjz

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości
Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W Niemczech odbyły się przedterminowe wybory do Bundestagu. W poniedziałek mijają trzy lata od rosyjskiego ataku na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski deklaruje, że "jest gotowy odejść" dla pokoju w Ukrainie lub przyjęcia jej do NATO. Stan papieża Franciszka nadal jest krytyczny. Donald Trump chwali Andrzeja Dudę po ich spotkaniu. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 24 lutego.

Trzy lata wojny, deklaracja Zełenskiego, Niemcy wybrali, stan papieża

Trzy lata wojny, deklaracja Zełenskiego, Niemcy wybrali, stan papieża

Źródło:
tvn24.pl
"Porażka". Były minister wycofuje się z polityki

"Porażka". Były minister wycofuje się z polityki

Źródło:
PAP

To było okropne. Był w najgorszym stanie, w jakim go kiedykolwiek widziałem - mówił były asystent księcia Williama Jason Knauf. W zeszłym roku podano do wiadomości publicznej, że z chorobą nowotworową zmagają się żona księcia Walii, księżna Kate i jego ojciec, król Karol III.

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Źródło:
BBC

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Samolot z Nowego Jorku do Nowego Delhi wylądował na lotnisku w Rzymie z powodu alarmu bombowego. Po kilku godzinach sprawdzania maszyny stwierdzono, że alarm był fałszywy. Na pokładzie samolotu było 199 osób.

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Źródło:
PAP

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 28,6 procent poparcia - podała agencja DPA, powołując się na wstępne oficjalne dane opublikowane w nocy z niedzieli na poniedziałek przez Federalną Komisję Wyborczą. Partia Alternatywa dla Niemiec (AfD), określana jako populistyczna i skrajnie prawicowa, zajęła drugie miejsce z poparciem 20,8 procent. W porównaniu z wyborami 2021 roku jest to dwukrotny wzrost.

Niemcy zagłosowali. Są wstępne wyniki

Niemcy zagłosowali. Są wstępne wyniki

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium