21. rocznica zamachów na World Trade Center. Przebieg wydarzeń z 11 września

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Były burmistrz Nowego Jorku Rudy Giuliani o zamachach na WTC
Były burmistrz Nowego Jorku Rudy Giuliani o zamachach na WTCTVN24
wideo 2/5
Były burmistrz Nowego Jorku Rudy Giuliani o zamachach na WTC (nagranie z września 2021 roku)TVN24

W niedzielę mija 21. rocznica zamachów dokonanych przez terrorystów z Al-Kaidy w Stanach Zjednoczonych. Zginęło w nich niemal trzy tysiące osób. Po uprowadzeniu czterech samolotów pasażerskich porywacze uderzyli w bliźniacze wieże World Trade Center oraz w gmach Pentagonu. Planowany czwarty atak udaremnili walczący z terrorystami pasażerowie. Maszyna rozbiła się w pobliżu Shanksville w Pensylwanii.

W atakach na World Trade Center zginęło 2753 osób. Kiedy runęły nowojorskie wieżowce, zabitych zostało ponad 340 uczestniczących w akcji ratunkowej strażaków oraz 60 policjantów. W ataku na Pentagon zginęły 184 osoby. W rozbitym samolocie w Pensylwanii - 40. Podczas ataków zginęło też 19 terrorystów.

Wśród ofiar śmiertelnych zamachów znaleźli się także Polacy: Anna De Bin (z domu Pietkiewicz), Maria Jakubiak, Dorota Kopiczko, Jan Maciejewski, Łukasz Milewski oraz syn znanego kolarza Norbert Szurkowski.

Zamach na World Trade CenterGetty Images / Masatomo Kuriya

Przebieg ataków z 11 września 2001 roku

5.45 (wszystkie godziny podano według czasu lokalnego) – Porywacze przechodzą przez kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku w Portland w stanie Maine. Wsiadają do samolotu American Airlines lecącego do Bostonu (lot 11).

7.59 – Samolot American Airlines startuje z Bostonu do Los Angeles. Na pokładzie znajduje się 11 członków załogi, 76 pasażerów i pięciu porywaczy.

8.15 – Samolot United Airlines (lot 175) startuje z Bostonu do Los Angeles. Na pokładzie jest dziewięciu członków załogi, 51 pasażerów i pięciu porywaczy.

Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski: nigdy nie zapomnimy ofiar terroru, który dotknął nasz kraj

8.20 – Samolot American Airlines (lot 77) startuje z Waszyngtonu do Los Angeles. Na pokładzie jest sześciu członków załogi, 53 pasażerów i pięciu porywaczy.

8.42 – Samolot United Airlines (lot 93) startuje z Newark do San Francisco. Na pokładzie jest siedmiu członków załogi, 33 pasażerów i czterech porywaczy.

8.46 - Samolot American Airlines - lot 11 - uderza w północną wieżę World Trade Center.

8.50 - Prezydent George W. Bush zostaje zaalarmowany o wydarzeniu. Jego doradcy zakładają, że to tragiczny wypadek.

9.03 - Samolot United Airlines – lot 175 - wbija się w południową wieżę World Trade Center.

Moment ataku na World Trade Center, 11.09.2001Spencer Platt/Getty Images

9.05 - Prezydent Bush dowiaduje się, że drugi samolot uderzył w World Trade Center. 25 minut później zwraca się w przemówieniu do Amerykanów.

9.36 - Agenci Secret Service ewakuują wiceprezydenta Dicka Cheneya do prezydenckiego centrum operacji kryzysowych pod Białym Domem.

9.37 - Samolot American Airlines – lot 77 – uderza w gmach Pentagonu. Ginie 59 osób w samolocie i 125 na ziemi.

Rozmowa Marcina Wrony z Leokadią Głogowską - ocalałą z ataków na WTCTVN24

9.42 - Federalna Administracja Lotnictwa USA (FAA) wstrzymuje wszystkie loty nad terytorium USA.

9.45 - Biały Dom i Kapitol zostają ewakuowane.

ZOBACZ W TVN24 GO: Była w jednej z wież World Trade Center, gdy uderzył pierwszy samolot. Cud na 82. piętrze

9.59 - Południowa wieża World Trade Center wali się w ciągu 10 sekund, 56 minut od uderzenia. W budynku i wokół niego ginie ponad 800 osób.

10.03 – Samolot United Airlines – lot 93 - rozbija się w pobliżu Shanksville. 40 osób na pokładzie, nie licząc porywaczy, ginie.

Zamachy na World Trade CenterGetty Images

10.15 - Zapada się część gmachu Pentagonu.

10.28 - Północna wieża World Trade Center zawala się w 102 minuty po uderzeniu. Ginie ponad 1600 osób w budynku i wokół niego.

11.02 - Burmistrz Nowego Jorku Rudy Giuliani nakazuje ewakuację południowej części Manhattanu.

ZOBACZ TEŻ: Nieznane zdjęcia strefy zero za dolara. "Mało brakowało i trafiłyby na śmietnik"

17.20 - Po wielogodzinnym pożarze zawala się gmach nr 7 kompleksu World Trade Center, nie ma ofiar.

20.30 - Prezydent Bush przemawia do narodu z Białego Domu, zapewniając, że trwają poszukiwania tych, którzy stoją za zamachami.

Filmy dokumentalne i reportaże o zamachach na WTC

W TVN24 GO dostępny jest film dokumentalny "Ratownicy z WTC" z biblioteki discovery+. Jego głównymi bohaterami są nowojorski strażak Ray Pfeifer, ratownik John Feal i aktywista Jon Stewart, znany przede wszystkim jako komik i wieloletni gospodarz popularnego programu telewizyjnego "The Daily Show". W realizowanym przez pięć lat filmie śledzimy ich walkę z amerykańskim rządem o odpowiednią opiekę medyczną i inne formy wsparcia dla tysięcy strażaków, wolontariuszy i przedstawicieli innych służb, którzy brali udział w akcji ratowniczej i w odgruzowywaniu Ground Zero. Wielu z nich cierpi na zagrażające życiu i wykańczające ich finansowo choroby, będące efektem kontaktu z toksynami czy wypadków przy pracy. 

reż. Rob Lindsay
"Ratownicy z World Trade Center"reż. Rob Lindsaydiscovery+

W TVN24 GO można zobaczyć również fabularyzowany film dokumentalny "CIA kontra Bin Laden". To opowieść, która zaczyna się 11 września 2001 r. i kończy 2 maja 2011 r. - w dniu, w którym komandosi z Navy SEALs dopadli jednego z najgroźniejszych terrorystów w historii, mózg ataków na USA. Autorom filmu udało się przekonać do rozmowy najważniejsze postaci polowania na Bin Ladena - oficerów i dyrektorów CIA, amerykańskich i europejskich wojskowych i kongresmenów; tych którzy organizowali operację i tych, którzy ją przeprowadzili. Część z nich mówi o akcji po raz pierwszy. 

O wydarzeniach sprzed ponad dwudziestu lat opowiada też reportaż Pauliny Tomanek "Rozbite życie". Dziennikarka "Czarno na białym" dotarła do Polaków, których życie naznaczyły zamachy z 11 września. Wciąż pamiętają każdą sekundę tego dnia - z detalami i wciąż silnymi emocjami. Uciekali z płonących wież WTC albo czekali na telefon od najbliższych, którzy w wieżach pracowali. Niektórzy miesiącami sprzątali gruzowisko po zawalonych wieżowcach, inni urodzili się kilka miesięcy po ataku, w którym zginęli ich ojcowie. W TVN24 GO reportaż dostępny jest wraz z materiałem dodatkowym.

Fragment reportażu "Rozbite życie"
Fragment reportażu "Rozbite życie"Autorka: Paulina Tomanek"Czarno na białym"/TVN24 GO

Na platformie można także zobaczyć przejmującą rozmowę z Sylwestrem Łukasiewiczem, polskim operatorem mieszkającym w Nowym Jorku, który moment ataku zarejestrował na swojej kamerze. Taśmę z 11 września 2001 po raz pierwszy w całości obejrzał dopiero niedawno, w towarzystwie amerykańskiego korespondenta "Faktów" TVN Marcina Wrony. 

Autorka/Autor:pp/dap

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images