Szef gabinetu Zełenskiego rozmawiał z dziennikarzami. Zapowiedział drugi szczyt pokojowy

Źródło:
TVN24, tvn24.pl
Tomasz Kanik wziął udział w wirtualnym spotkaniu z szefem gabinetu prezydenta Ukrainy
Tomasz Kanik wziął udział w wirtualnym spotkaniu z szefem gabinetu prezydenta UkrainyTVN24
wideo 2/4
Tomasz Kanik wziął udział w wirtualnym spotkaniu z szefem gabinetu prezydenta UkrainyTVN24

Andrij Jermak, szef gabinetu prezydenta Ukrainy, spotkał się z dziennikarzami. W rozmowach brał udział reporter TVN24 Tomasz Kanik. - Zorganizujemy drugi szczyt, na którym będzie można zaprezentować plan pokojowy przedstawicielowi Rosji - mówił Jermak. Reporter TVN24 przypomniał, że strona ukraińska zaprezentowała już dziesięciopunktowy plan pokojowy, ale Rosja będąca agresorem w wojnie, nie chce o nim słyszeć, bo Ukraina widzi swoją niepodległość tylko z należącymi do niej Krymem i Donbasem. To terytoria od ponad 10 lat przez Moskwę okupowane.

Reporter TVN24 Tomek Kanik wziął udział w zdalnym spotkaniu dziennikarzy z szefem gabinetu prezydenta Ukrainy. Głównym tematem był szczyt pokojowy w Szwajcarii, który odbędzie się 15 i 16 czerwca.

Zobacz też: Wołodymyr Zełenski zaprasza na konferencję pokojową w Szwajcarii. Tylko Rosji ma tam nie być

Według Tomasza Kanika dla Ukrainy udział w tym szczycie to "część wielkiej ofensywy dyplomatycznej i informacyjnej". - To jest oczywiste dla Ukrainy, że bez wsparcia świata Zachodu nie można doprowadzić do (...) bycia niezależnym państwem w swoich uznawanych przez wszystkie międzynarodowe organizacje granicach - mówił reporter.

- Często mówimy o eskalacji ze strony Rosji, tego się świat obawia. Tymczasem Ukraińcy mówią, że najlepszym sposobem na to, żeby eskalować agresję Rosjan, jest pokazanie słabości. Dlatego Ukraina, siadając do stołu i chcąc rozmawiać o pokoju, musi mieć silną pozycję. Silna pozycja to jak największa liczba państw, która jest w stanie przyjąć ukraińskie zrozumienie niepodległości, a nie rosyjskie zrozumienie świata - powiedział reporter.

Szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermakpresident.gov.ua

Szef gabinetu Zełenskiego zapowiada przedstawienie planu na drugim szczycie pokojowym

Andrij Jermak, szef gabinetu prezydenta Ukrainy, podczas zdalnego spotkania z dziennikarzami powiedział, że "w ciągu kilku miesięcy" Ukraina przedstawi plan pokojowy. - Zorganizujemy drugi szczyt, na którym będzie można go zaprezentować przedstawicielowi Rosji - mówił Jermak.

- Dla nas bardzo ważne jest, aby był to wspólny plan. Po drugie chcielibyśmy, aby stało się to na drugim szczycie pokojowym, z udziałem wszystkich krajów, które są z nami, pracują z nami i cały czas idą tą drogą. To będzie prawdziwy plan, bo będzie potwierdzony przez inne, odpowiedzialne państwa świata - dodał.

Dziesięciopunktowy plan Ukrainy

Tomasz Kanik przypomniał, że Ukraińcy zaprezentowali już swój dziesięciopunktowy plan na to, by doprowadzić do pokoju. - Ale to jest plan, który w ogóle nie jest do zaakceptowania (dla Rosji - red.), przynajmniej na tym etapie. Ukraińcy w tym planie mówią wprost, że proszą o uszanowanie granic - mówił reporter TVN24.

Zobacz też: Antony Blinken: plan Wołodymyra Zełenskiego zapewni trwały pokój

- Świat uznał niepodległą Ukrainę w granicach, gdzie jest Krym i Donbas, ale Rosjanie wbrew wszelkim normom międzynarodowym zaatakowali Ukrainę, uznali, że część kraju jest właściwie rosyjska - przypomniał Kanik.

Autorka/Autor:ek, adso

Źródło: TVN24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@ZelenskyyUa