W niedzielnych wyborach europejski mandat uzyskało kilkunastu obecnych posłów. Zgodnie z polskim prawem wyborczym ich miejsce w sejmowych ławach zajmą ci, którzy w wyborach parlamentarnych w 2011 roku startowali z tej samej listy i znaleźli się tuż "pod kreską". Jednym z nowych posłów PiS będzie Przemysław Czarnecki, syn europosła Ryszarda Czarneckiego. Kto jeszcze zyska na wygranych nowych europosłów?
Przed pięcioma laty po wyborach do PE miejsce w Sejmie zwolniła większa grupa posłów, niż będzie to miało miejsce teraz. Ale w tym roku grono nowych parlamentarzystów i tak będzie liczne, bo kilkunastoosobowe.
Platforma Obywatelska
Wśród posłów Platformy Obywatelskiej Dariusz Rosati, który w niedzielę uzyskał europejski mandat, zwolni miejsce kojarzonemu z prawym skrzydłem PO Andrzejowi Smirnowowi. W 2011 r. w wyborach parlamentarnych Smirnow był tuż pod kreską (z wynikiem 1,57 proc. głosów) w okręgu wyborczym nr 20.
Za płocką posłankę PO Julię Piterę w Sejmie znajdzie się Beata Rusinowska. Barbara Kudrycka zwolni miejsce Aleksandrowi Sośnie, który kandydował z okręgu nr 24, a Marek Plura (duże szanse na mandat) Janowi Rzymełce, z którym przed trzema laty był na jednej liście w Katowicach.
Prawo i Sprawiedliwość
Miejsce po Dawidzie Jackiewiczu, który w 2011 r. kandydował z Wrocławia, przejmie z kolei Przemysław Czarnecki, syn obecnego (i przyszłego) europosła tej partii Ryszarda Czarneckiego.
Za Andrzeja Dudę w Sejmie zobaczymy Piotra Ćwika, który w wyborach w 2011 r. startował z listy PiS w Krakowie. Kazimierz Michał Ujazdowski (duże szanse na mandat) zwolni miejsce Piotrowi Babiarzowi (okręg wyborczy nr 17 - Wrocław), a Zbigniew Kuźmiuk Krzysztofowi Sońcie z okręgu radomskiego.
Trzej ostatni posłowie PiS, których już nie zobaczymy już w Sejmie, to Kosma Złotowski, Stanisław Ożóg i Jadwiga Wiśniewska (dwoje ostatnich ma duże szanse na mandat, ale nie jest to jeszcze pewne). W ich miejsce w sejmowych ławach pojawią się odpowiednio: Piotr Król, Zdzisław Pupa i Jerzy Sądel.
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Na liście posłów, którzy będą musieli zrzec się swojego mandatu, jest jeszcze obecna wiceszefowa klubu SLD Krystyna Łybacka. Na jej miejscu w Sejmie usiądzie Marek Niedbała, który w 2011 r. przegrał minimalnie walkę o mandat w Poznaniu.
Autor: ŁOs//kdj/zp / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24