Wybory do europarlamentu

Wybory do europarlamentu

- Żeby zbudować dobry zespół sportowy trzeba wykazać mnóstwo polityki, trzeba mnóstwo dyplomacji, umiejętności menadżerskich - mówił na antenie TVN24 trener Bogdan Wenta, który dostał się do europarlamentu. Pływaczka Otylia Jędrzejczak, która poniosła porażkę w wyborach stwierdziła zaś: - To jest przystanek w drodze do sukcesu.

Przepisy dotyczące przestrzegania ciszy wyborczej nie nadążają za rzeczywistością - przyznają polscy politycy. Dotyczy to zwłaszcza internetu i portali społecznościowych. Dlatego Sojusz Lewicy Demokratycznej chce to zmienić. - Przygotowałem projekt ustawy dotyczącej likwidacji ciszy wyborczej - poinformował Dariusz Joński z SLD.

- To bunt przeciwko poprawności politycznej - dyrektor liceum "KĄT" Łukasz Ługowski tłumaczył , dlaczego Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego zdobyła największe poparcie wśród młodych w wyborach do Parlamentu Europejskiego. - To jest dziecięca choroba. Ja powiedziałbym tak: wybaczcie im, bo nie wiedzą, co czynią - komentował z kolei prof. Jacek Wasilewski, socjolog polityki SWPS.

Platforma Obywatelska zwyciężyła w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego - podała w poniedziałek wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza. Frekwencja wyniosła 23,82 proc.

Prawo i Sprawiedliwość straciło najmniej wyborców w porównaniu z wyborami do Sejmu z 2011 roku. Największą stratę odnotowała partia Janusza Palikota - tylko 40 proc. wyborców Ruchu Palikota sprzed trzech lat zagłosowało na Europę Plus Twój Ruch.

Sondażowe wyniki late poll IPSOS dla TVN24 przynoszą ciekawe informacje na temat tego, jak zmieniały się upodobania wyborców od ostatnich wyborów parlamentarnych w 2011 r. Okazuje się, że żadna partia nie może liczyć na tak "żelazny" elektorat jak PiS oraz, że części polskich wyborców zadziwiająco łatwo przyszło przeniesienie poparcia z jednej skrajności na drugą - Janusz Korwin-Mikke odebrał wiele głosów Januszowi Palikotowi.

W niedzielnych wyborach europejski mandat uzyskało kilkunastu obecnych posłów. Zgodnie z polskim prawem wyborczym ich miejsce w sejmowych ławach zajmą ci, którzy w wyborach parlamentarnych w 2011 roku startowali z tej samej listy i znaleźli się tuż "pod kreską". Jednym z nowych posłów PiS będzie Przemysław Czarnecki, syn europosła Ryszarda Czarneckiego. Kto jeszcze zyska na wygranych nowych europosłów?

Pyrrusowe zwycięstwo - tak w największym skrócie można określić wynik Platformy Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Bo choć według sondażu exit poll IPSOS dla TVN24 PO uzyskała najlepszy wynik, to jednak do Brukseli wprowadzi tylko 19 europosłów. Do dzisiaj miała ich tam 25. Już wiadomo, że z niedzielnych wyników najbardziej cieszyć może się PiS i oczywiście Kongres Nowej Prawicy.