Opozycja po spotkaniu z Pawłem Kukizem: dzisiaj złożymy wniosek o powołanie komisji śledczej w sprawie Pegasusa

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP
Kosiniak-Kamysz: dzisiaj złożymy wniosek o powołanie komisji śledczej w sprawie Pegasusa
Kosiniak-Kamysz: dzisiaj złożymy wniosek o powołanie komisji śledczej w sprawie Pegasusa TVN24
wideo 2/26
Kosiniak-Kamysz: dzisiaj złożymy wniosek o powołanie komisji śledczej w sprawie Pegasusa TVN24

W Sejmie odbyło się spotkanie Pawła Kukiza z opozycją w sprawie powołania komisji śledczej dotyczącej inwigilacji Pegasusem. Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że wszystkie kluby i koła, które brały udział w rozmowach deklarują chęć powołania komisji. Zapowiedział, że dzisiaj zostanie złożony wniosek w tej sprawie.

Spotkanie Kukiza z przedstawicielami klubów i kół opozycyjnych rozpoczęło się około godziny 12.30. Przed godziną 14 prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał na konferencji prasowej, że wszystkie koła i kluby, które wzięły udział w spotkaniu, czyli PPS, koło Polskie Sprawy, Porozumienie, Polska 2050, Konfederacja, Koalicja Polska-PSL, Lewica, Koalicja Obywatelska deklarują chęć powołania komisji łącznie z kołem Pawła Kukiza.

- Będzie proponowany podział następujący miejsc w tej komisji: pięć miejsc dla partii rządzącej, pięć miejsc dla opozycji, jedno miejsce dla koła Kukiz’15 - mówił. Dodał, że "wszystkie kluby i koła deklarują, że bedą głosować za powołaniem komisji i za przewodnictwem tej komisji Pawła Kukiza".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

- Wszystkie kluby i koła, które się spotkały, będą brały udział i partycypowały w pracach komisji w uzgodnionym scenariuszu, który pewnie będzie realizowany jak najszybciej, jeżeli ten wniosek tylko zostanie poddany pod głosowanie i będziemy o to zabiegać już na najbliższym posiedzeniu - powiedział Kosiniak-Kamysz.

- Dzisiaj wniosek o powołanie komisji śledczej, we wspólnym naszym imieniu przez przewodniczącego Pawła Kukiza, zostanie złożony - przekazał. 

Budka apeluje do PiS o poparcie wniosku o powołanie komisji śledczej

- Apelujemy z tego miejsca do wszystkich ludzi przyzwoitych, a za takich podobno uważa się prezes Jarosław Kaczyński, do poparcia tego wniosku. Jeżeli nie ma nic na sumieniu, Jarosław Kaczyński i jego ekipa, to nie wyobrażamy sobie, żeby przy tak zaproponowanym wniosku, tak zaproponowanym parytecie, blokował powstanie tej komisji - mówił szef klubu KO Borys Budka.

Dodał, że "trzeba wyjaśnić ostatnie wydarzenia, trzeba wyjaśnić inwigilację nielegalnymi systemami Pegasus polityków, dziennikarzy, prawników, przedstawicieli organizacji pozarządowych". - Zrobi to tylko komisja śledcza. Zrobić to można tylko w tym Sejmie. Można to zrobić tylko przy udziale dziennikarzy i można to zrobić tylko w formule komisji śledczej - ocenił.

Czarzasty: uznaliśmy, że konsensus w tej sprawie jest rzeczą najważniejszą

- Doszliśmy do jednego wniosku, jeżeli nie bylibyśmy w stanie się dogadać i porozumieć w sprawie powołania tej komisji, to bardzo by źle świadczyło o opozycji - mówił wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty z Lewicy.

Dodał, że "uznaliśmy, że konsensus w tej sprawie jest rzeczą najważniejszą, bo wiemy, że powołanie takiej komisji może być miejscem i sposobem na to, żeby prawda, która wyjdzie na jaw w trakcie tej komisji, zmieniła wiele w naszym kraju". 

Kukiz: najpilniejsza rzecz do wyjaśnienia to jest to, kto słucha i od kiedy

- Ostatnie sprawy, te różne doniesienia o możliwościach podsłuchiwania polityków, czy generalnie obywateli, to są sprawy bulwersujące. Natomiast komisja, jeśli powstanie, mam nadzieję, zajmie się również okresem rządów Platformy Obywatelskiej - powiedział na konferencji Kukiz. 

W rozmowie z dziennikarzami mówił, że "najpilniejsza rzecz do wyjaśnienia to jest to, kto słucha, od kiedy słucha i czy nie słucha również przeciętnych Polaków".

Paweł Kukiz w SejmieTVN24

Było to drugie spotkanie w tej sprawie. Przed jego rozpoczęciem lider Kukiz'15 powiedział, że "od samego początku z jego strony są naciski, żeby ta komisja powstała". - Te informacje, które idą ze strony opozycji, że jestem jakimś blokującym, są absurdalne, wyssane z palca - dodał.

Mówił też, że chciałby poświęcić "może 20 procent czasu na czynne przewodniczenie komisji". - Resztę czasu chcę udostępniać wiceprzewodniczącym wskazanym przez opozycję i przez PiS do prowadzenia spraw naprzemiennie - powiedział. Wyjaśniał, że kiedy byłyby sprawy dotyczące Pegasusa - prowadziłaby opozycja, a kiedy rozpatrywane byłyby czasy Platformy Obywatelskiej - prowadziłby PiS.

Zgorzelski o rozmowach w sprawie komisji śledczej: to spotkanie ostatniej szansy
Zgorzelski o rozmowach w sprawie komisji śledczej: to spotkanie ostatniej szansyTVN24

Zgorzelski: nie ma sensu kręcić piruetów

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL) mówił wcześniej, że "to jest spotkanie ostatniej szansy". - Nie ma sensu kręcić piruetów wokół sprawy, która jest kierowana z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Musimy także być poważni wobec obywateli - powiedział.

- Widać, albo małe doświadczenie polityczne, albo totalną głupotę i że my się na to nabierzemy. Złożyliśmy podpisy, bo chciał Paweł Kukiz, jest projekt uchwały, bo się na nią zgodziliśmy. Wystarczy do pani marszałek Elżbiety Witek złożyć ten projekt i wtedy zacząć poważnie rozmawiać, jeżeli chce się robić poważną politykę. Jeżeli chce się robić piaskownicę, z której chce się później wycofać i zabrać swoje łopatki, szpadelek i wiadereczko, to Paweł Kukiz jest na najlepszej drodze, żeby pokazać, jak piaskownicę robi z polityki - mówił Tomasz Trela z Lewicy.

Sachajko o powołaniu komisji śledczej: ma naprawić państwo, ewentualnie wyjaśnić nieprawidłowości

Poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko pytany rano, kiedy zostanie złożona uchwała o powołanie komisji śledczej, powiedział, że "kiedy w końcu opozycja dogada się sama ze sobą i spełni warunki, jakie już bardzo dawno Paweł Kukiz postawił przed tą komisją śledczą". - Ona ma naprawić państwo, ewentualnie wyjaśnić nieprawidłowości a nie bić pianę i mówić nieprawdę tak jak jest to w Senacie - dodał.

Sachajko o powołaniu komisji śledczej: warunki się nie zmieniły
Sachajko o powołaniu komisji śledczej: warunki się nie zmieniłyTVN24

Tomczyk: chcemy powołać komisję śledczą, to jest cel numer jeden

- Chcemy powołać tę komisję, to jest cel numer jeden. Z naszej strony będzie pełna determinacja w tej sprawie - zapowiadał wcześniej w Sejmie poseł KO Cezary Tomczyk. Dodał, że "po komisji senackiej widać, jak ta komisja jest potrzebna". - Jeżeli dochodziło do tego, że byli podsłuchiwani obywatele, politycy, prawdopodobnie dziennikarze, kontrolerzy NIK-u, to mamy do czynienia z gigantyczną aferą na gigantyczną skalę, która rzeczywiście może doprowadzić do przewrócenia tego rządu - mówił. 

Tomczyk: chcemy powołać komisję śledczą, to jest cel numer jeden
Tomczyk: chcemy powołać komisję śledczą, to jest cel numer jedenTVN24

- Dla nas ta komisja ma sens, ale ma sens tylko wtedy, jeżeli będzie rzeczywiście komisją śledczą parlamentu z szeroką reprezentacją, z umową, która będzie nas wiązała od początku do końca i nie zamieni się w polityczny teatr, bo tego już mieliśmy w nadmiarze. Jeżeli będzie szło w taką stronę, że nagle się okazuje, że PiS chce przejąć ten pomysł i to ma być jakaś fasadowa historia, która gdzieś tam się utopi, nie będziemy mogli tego pomysłu dalej wspierać - mówił lider Polski 2050 Szymon Hołownia.

Morawiecki nie odpowiada na pytanie w sprawie komisji śledczej

Jak relacjonowała w czwartek rano reporterka TVN24 Agata Adamek, na korytarzu sejmowym kilka razy zadawała premierowi Mateuszowi Morawieckiemu pytanie, czy komisja do spraw Pegasusa jest potrzebna, czy należy ją powołać. Szef rządu nie odpowiedział. Mówił jedynie: "dzień dobry", "witam serdecznie", "kłaniam się", "bardzo serdecznie witam panią".

Pytanie o komisję śledczą w sprawie Pegasusa. Premier nie odpowiada
Pytanie o komisję śledczą w sprawie Pegasusa. Premier nie odpowiadaTVN24

Wszystko, co wiemy o Pegasusie

Podpisy pod uchwałą o powołanie komisji śledczej w sprawie inwigilacji

Projekt uchwały w sprawie powołania komisji śledczej może być wniesiony przez Prezydium Sejmu lub co najmniej 46 posłów. Komisję powołuje oraz wybiera i odwołuje jej skład osobowy Sejm bezwzględną większością głosów. Ustawa o sejmowej komisji śledczej mówi, że w skład komisji może wchodzić do 11 członków; skład komisji powinien odzwierciedlać reprezentację w Sejmie klubów i kół poselskich mających swoich przedstawicieli w Konwencie Seniorów, odpowiednio do jej liczebności.

Pod wnioskiem Kukiza o powołanie sejmowej komisji śledczej do zbadania działań operacyjnych służb wobec obywateli Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2005-2021 podpisała się wystarczająca liczba posłów m.in.: Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Koalicji Polskiej-PSL.

Ponadto na zlecenie KO powstała ekspertyza, która wykazała, że Kukiz jako członek koła może wejść w skład komisji śledczej. "Poza obowiązkiem posiadania statusu posła, brak jest w obowiązujących przepisach innych ograniczeń limitujących możność bycia członkiem sejmowej komisji śledczej" - napisał w ekspertyzie prof. Marek Chmaj.

Sprawa inwigilacji Pegasusem

Pomysł powołania komisji śledczej ws. inwigilacji, to pokłosie ustaleń działającej przy Uniwersytecie w Toronto grupy Citizen Lab. Podała ona, że za pomocą opracowanego przez izraelską spółkę NSO Group oprogramowania Pegasus byli inwigilowani mecenas Roman Giertych, prokurator Ewa Wrzosek i senator KO Krzysztof Brejza. Do telefonu polityka miano się włamać 33 razy w okresie od 26 kwietnia 2019 r. do 23 października 2019 roku, gdy był on szefem sztabu KO przed wyborami parlamentarnymi.

Później Agencja Associated Press poinformowała, że według Citizen Lab mieli być szpiegowani przy użyciu programu Pegasus także lider AgroUnii Michał Kołodziejczak i Tomasz Szwejgiert - współautor książki o szefie resortu spraw wewnętrznych i administracji, byłym szefie CBA Mariuszu Kamińskim.

W Senacie od połowy stycznia działa komisja nadzwyczajna (bez uprawnień śledczych), która wyjaśnia przypadki nielegalnej inwigilacji z użyciem oprogramowania Pegasus.

Autorka/Autor:js, pp/kab,mtom

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W naszą stronę zmierza Kirk, który obecnie jest huraganem. Na jego trasie znajdzie się Portugalia, Hiszpania, Francja, a w czwartek przemieści w stronę północnych Niemiec i Polski. Cyklon Kirk nie pozostanie bez wpływu na pogodę w naszym kraju.

Huragan Kirk zmierza w naszą stronę. Spowoduje duże zamieszanie w pogodzie

Huragan Kirk zmierza w naszą stronę. Spowoduje duże zamieszanie w pogodzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Według szacunków izraelskiego wojska w operacji lądowej na południu Libanu zabito ponad 400 bojowników Hezbollahu - podał dziennik "Haarec". Media podają, że w izraelskim ataku zginął też Haszem Safiedine, prawdopodobny następca zabitego wcześniej lidera proirańskiego ruchu Hasana Nasrallaha. Natomiast ministerstwo zdrowia w Bejrucie przekazało, że w piątek w izraelskich zamachach zginęło co najmniej 25 osób, a 127 zostało rannych.

Media: w potężnym nalocie zginął prawdopodobny nowy lider Hezbollahu

Media: w potężnym nalocie zginął prawdopodobny nowy lider Hezbollahu

Źródło:
PAP

Donald Trump ponownie wystąpił na wiecu w Butler w Pensylwanii, gdzie 14 lipca doszło do zamachu na jego życie. Zarządził minutę ciszy ku czci zabitego wówczas strażaka. - Przez ostatnie osiem lat ci, którzy chcieli mnie powstrzymać, oczerniali mnie, oskarżali, a może i nawet próbowali mnie zabić - powiedział. Na wiecu wystąpił też między innymi miliarder Elon Musk, było to pierwsze jego tego rodzaju wystąpienie. Straszył w nim Amerykanów, że jak nie wybiorą Trumpa, to mogą to być "ostatnie wybory" w historii USA.

Donald Trump ponownie w miejscu zamachu na swoje życie. Razem z Muskiem, który straszył Amerykanów

Donald Trump ponownie w miejscu zamachu na swoje życie. Razem z Muskiem, który straszył Amerykanów

Źródło:
PAP
Do dna. "Byłam przedszkolanką. Codziennie wciągałam kreskę"

Do dna. "Byłam przedszkolanką. Codziennie wciągałam kreskę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Niedaleko Bogoty doszło w sobotę rano do tragicznego wypadku autobusu, którym podróżowali studenci weterynarii. Pojazd przewrócił się na zakręcie. Zginęło co najmniej pięć osób, a 23 zostały ranne - podały kolumbijskie władze.

Autobus ze studentami wypadł z drogi, co najmniej pięć ofiar śmiertelnych

Autobus ze studentami wypadł z drogi, co najmniej pięć ofiar śmiertelnych

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ryszard Kalisz, adwokat i członek PKW, przekazał w TVN24, że Komisja nie będzie na razie zwoływała posiedzeń, ponieważ pojawił się w niej pat dotyczący oceny statusu nieuznawanej izby Sądu Najwyższego. Przekazał, że w głosowaniu na ten temat brało udział "ośmioro członków" komisji, z czego czterech było za nieuznawaniem, a czterech za uznaniem. Tymczasem udostępniony przez dziennikarza protokół z tamtego posiedzenia wskazuje, że w głosowaniach brało udział siedmioro członków Komisji.

"Pat", czy "nieporozumienie"? Rozbieżności po głosowaniu w PKW

"Pat", czy "nieporozumienie"? Rozbieżności po głosowaniu w PKW

Źródło:
tvn24.pl

"Szanujemy tajemnicę obrończą. Sprawa zostanie wyjaśniona" - napisała na X Prokuratura Krajowa w odpowiedzi na zarzuty mecenasa Jacka Dubois, jednego z obrońców Janusza Palikota. Mecenas Dubois twierdzi, że prokuratura w sprawie Palikota narusza tajemnicę adwokacką.

Obrońcy Palikota oskarżają prokuraturę. W odpowiedzi krótki komunikat

Obrońcy Palikota oskarżają prokuraturę. W odpowiedzi krótki komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Grzyby są znacznie bliżej spokrewnione ze zwierzętami niż z roślinami. Grzyby i zwierzęta mają wspólnego przodka, który wyglądał zapewne jak ameba, był pełzakiem, a rośliny są bardzo, bardzo daleko od niego - powiedziała doktor habilitowana Marta Wrzosek, wykładowczyni na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Dlatego, podobnie jak zwierzęta, grzyby się poruszają, porozumiewają i uprawiają seks.

Grzyby rozmawiają ze sobą i uprawiają seks

Grzyby rozmawiają ze sobą i uprawiają seks

Źródło:
PAP

Dziesięć lat temu na pokrytej wieloletnią zmarzliną Syberii pojawiły się tajemnicze kratery. Powstały w wyniku gigantycznych eksplozji. Naukowcy od dawna zastanawiali się, dlaczego takie kratery występują tylko w tym regionie. Wreszcie brytyjskim i hiszpańskim badaczom udało się rozwikłać zagadkę.

Eksplodujące kratery na Syberii. Rozwikłano ich zagadkę

Eksplodujące kratery na Syberii. Rozwikłano ich zagadkę

Źródło:
livescience.com

Premier Słowacji Robert Fico zapowiedział, że w przyszłym roku pojedzie do Moskwy, aby uczcić 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. Weźmie też udział w uroczystościach poświęconych operacji wojsk sowieckich z 1944 roku, aby "pokazać, że nie zapomina, iż wolność przyszła ze Wschodu".

Pojedzie do Moskwy na uroczystości. "Kto mnie powstrzyma?"

Pojedzie do Moskwy na uroczystości. "Kto mnie powstrzyma?"

Źródło:
PAP

Jak powiedział generał Wiesław Kukuła, "wszystko wskazuje na to, że jesteśmy tym pokoleniem, które stanie z bronią w ręku w obronie naszego państwa". Wypowiedź szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego wzbudziła kontrowersje.

Generał Kukuła: Jesteśmy pokoleniem, które stanie z bronią w ręku w obronie kraju. Wszystko na to wskazuje

Generał Kukuła: Jesteśmy pokoleniem, które stanie z bronią w ręku w obronie kraju. Wszystko na to wskazuje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

957 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że odwiedził graniczący z Rosją obwód sumski i spotkał się z żołnierzami, uczestniczącymi po drugiej stronie granicy w prowadzonej od sierpnia ofensywie ukraińskiej w rosyjskim obwodzie kurskim. Tymczasem ukraińska armia spodziewa się nowej, rosyjskiej ofensywy na południu. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraina: wojska rosyjskie przygotowują nową ofensywę

Ukraina: wojska rosyjskie przygotowują nową ofensywę

Źródło:
Reuters, PAP

Trwa proces 13-latki z Walii, która w kwietniu, na przerwie w szkole, raniła nożem dwie nauczycielki i uczennicę. Jak wyznał jeden z policjantów, który był na miejscu ataku, dziewczyna miała mówić, że "zostanie celebrytką". Przyznała się do napaści na trzy osoby, ale nie do usiłowania zabójstwa.

13-latka zaatakowała nożem trzy osoby. Mówiła o "byciu celebrytką"

13-latka zaatakowała nożem trzy osoby. Mówiła o "byciu celebrytką"

Źródło:
BBC, Guardian

Janusz Palikot w mojej ocenie zrobił sporo dobrego w polskiej polityce. (...) Ale jako przedsiębiorca w ostatnich latach prawdopodobnie okazał się czarnym charakterem - mówił w "Faktach po Faktach" współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń.

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Źródło:
TVN24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych notuje nagranie, na którym widać dziwne zwierzę przemykające chodnikiem. Szakal? Wilk? Arabski pies? - zastanawiają się internauci. A może chupacabra, czyli legendarne stworzenie atakujące zwierzęta domowe w krajach obu Ameryk. Ustaliliśmy, co to jest i skąd pochodzi nagranie. Trzeba uważać, gdy się takie zwierzę spotka.

"Co to za stworzenie"? "Polska chupacabra"? Odpowiadamy

"Co to za stworzenie"? "Polska chupacabra"? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24
Nie ma co się zarzekać, że "moje dziecko to nigdy"

Nie ma co się zarzekać, że "moje dziecko to nigdy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Remont komunalnego mieszkania w jednej z historycznych kamienic w Szczecinie wzbudził wątpliwości jednego z lokalnych społeczników. Zamontowano w niej takie drzwi, które "nie pasują ani kolorem, ani charakterystyką". Miasto uspokaja, że jest to tylko rozwiązanie tymczasowe.

Nowe drzwi w zabytkowej kamienicy. "Odstają charakterystyką i kolorem". Miasto tłumaczy

Nowe drzwi w zabytkowej kamienicy. "Odstają charakterystyką i kolorem". Miasto tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

"Ocalałe" można od dziś obejrzeć w TVN24 GO. Bohaterki cyklu, cztery kobiety z Ukrainy, dają świadectwo bestialstwu, jakiego doświadczyły w rosyjskiej niewoli. Dlaczego zdecydowały się opowiedzieć o piekle, przez które przeszły? - Udzielam wielu wywiadów i uczestniczę w wielu wydarzeniach pod jednym warunkiem: że o kobietach, które tam (w niewoli - red.) pozostały, usłyszy cały świat - podkreśla Ludmiła Husejnowa.

"Nasza historia jest gwoździem wbitym w trumnę wroga".  Cykl "Ocalałe" już w TVN24 GO

"Nasza historia jest gwoździem wbitym w trumnę wroga". Cykl "Ocalałe" już w TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie o premierze drugiej części "Jokera", głośnym filmie "Substancja" z Demi Moore i finałowym sezonie serialu "Szadź".

Co w świecie filmu i muzyki? "Kadr na kino" w TVN24

Co w świecie filmu i muzyki? "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Cztery lata temu pani Justyna usłyszała diagnozę - czerniak. Leczenie w Polsce nie przyniosło oczekiwanych efektów, szansę daje jednak klinika w Izraelu. Kobieta samotnie wychowuje troje dzieci. To właśnie one postanowiły założyć zbiórkę i ratować swoją mamę. "Jej największym marzeniem jest dożyć 18. urodzin mojej siostry, która dziś ma 15 lat. Niestety kwota jest porażająca. Bardzo się boimy, że nie damy rady" - piszą dzieci Justyny. Potrzeba jeszcze 590 tysięcy złotych.

Marzy, by dożyć 18. urodzin córki. Dzieci postanowiły ją ratować i założyły zbiórkę

Marzy, by dożyć 18. urodzin córki. Dzieci postanowiły ją ratować i założyły zbiórkę

Źródło:
tvn24.pl, zwrotnikraka.pl