Sroka o projekcie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym: PiS skapitulował

Źródło:
TVN24
Sroka o projekcie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym: PiS skapitulował
Sroka o projekcie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym: PiS skapitulowałTVN24
wideo 2/10
Sroka o projekcie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym: PiS skapitulowałTVN24

Liczą się szczegóły i na pewno w trakcie procesu legislacyjnego będą się zmieniały. Natomiast jeżeli te ustawy mają przywrócić praworządność, to nie będzie możliwości, żeby na nie nie zagłosować - mówiła w "Rozmowie Piaseckiego" szefowa Porozumienia Magdalena Sroka. Odniosła się do złożonego przez PiS projektu zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym.

Projekt zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym został opublikowany w nocy z wtorku na środę na stronie Sejmu. Zakładana nowelizacja ma wypełnić tak zwany kamień milowy w zakresie niezawisłości sądownictwa, który wskazała Komisja Europejska jako kluczowy dla polskich władz w sprawie wypłaty środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Sroka o projekcie nowelizacji: PiS skapitulował

Szefowa Porozumienia Magdalena Sroka, odnosząc się do wniesionego projektu nowelizacji, oceniła w środowej "Rozmowie Piaseckiego", że "PiS skapitulował". - W obszarze tych ustępstw i zapowiedzi, które słyszymy, to jest absolutnie kapitulacja PiS-u. Oczywiście z perspektywy opozycji dzisiaj trzeba powiedzieć sobie jasno - tak naprawdę liczą się szczegóły. I te szczegóły w trakcie procesu legislacyjnego na pewno będą się zmieniały, a one są bardzo ważne - dodała. 

- Natomiast jeżeli te ustawy mają przywrócić praworządność, to nie będzie możliwości, żeby na nie nie zagłosować - powiedziała Sroka. 

Magdalena Sroka w "Rozmowie Piaseckiego"TVN24

Zaznaczyła jednocześnie, że "nie wierzy" PiS-owi w żadnym zakresie. - Wiem, że jeżeli dzisiaj ma bardzo duże ciśnienie, żeby szukać tego poparcia po stronie opozycji, to znaczy, że nie ma tego poparcia i Zbigniew Ziobro [szef Solidarnej Polski, koalicjanta PiS - przyp. red.] za tymi ustawami nie zagłosuje - powiedziała posłanka. 

Dopytywana, czy PiS szuka poparcia wśród opozycji, Sroka odpowiedziała twierdząco. 

Szefowa Porozumienia: była dość napięta sytuacja i atmosfera

Szefowa Porozumienia odniosła się także do głosowania w Sejmie nad wnioskiem opozycji o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. We wtorek wieczorem większość rządząca odrzuciła wniosek.

Jak powiedziała, we wtorek była "dość napięta sytuacja i atmosfera", ale dodała, że wiadomo było, że Ziobro zostanie obroniony przez Zjednoczoną Prawicę. 

- Zaraz mamy głosować budżet. To jest bardzo ważne z perspektywy PiS-u, dlatego do czasu uchwalenia budżetu tak naprawdę nic się tam nie wydarzy. Jak ta sytuacja będzie się rozwijała dalej, zobaczymy. Czy dojdzie do rządu mniejszościowego? To też jest niewykluczone dzisiaj w obliczu tych wszystkich ustaw, które mają zacząć spełniać kamienie milowe - mówiła. 

Sroka o głosowaniu w sprawie Ziobry: docierały do Porozumienia sygnały, żeby posłowie wyszli z sali

Magdalena Sroka pytana, czy miała wrażenie albo czy były jakieś głosy ze Zjednoczonej Prawicy, że koalicja obawia się o los głosowania w sprawie ministra sprawiedliwości, odpowiedziała twierdząco. - Zresztą samo wystąpienie Zbigniewa Ziobry też świadczyło o tym, że to już nie jest ta pewność i siła, z którą mieliśmy do czynienia jeszcze wcześniej. Oczywiście te głosy ze strony Zjednoczonej Prawicy były również z prośbą o nieobecność na przykład podczas głosowania - dodała. 

Dopytywana, czy zwracano się o to do Porozumienia, żeby posłowie wyszli z sali podczas głosowania, odparła, że "takie sygnały do Porozumienia docierały". 

Sroka o projekcie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym: PiS skapitulował
Sroka o projekcie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym: PiS skapitulowałTVN24

Sroka: kompromisy, na które godził się Gowin, były błędem

Szefowa Porozumienia oceniła, że "w tej chwili postawa Solidarnej Polski i wszystko to, co [jej posłowie - przyp. red.] robią w stosunku do Unii Europejskiej, tak naprawdę stawiając sobie za tarczę Unię Europejską i strzelając w nią każdego dnia, wyklucza takiego ministra sprawiedliwości". - Oprócz tego wszystko to, co działo się w wymiarze sprawiedliwości, podsumował premier Morawiecki podczas ostatniego wywiadu - dodała. Szef rządu w rozmowie z tygodnikiem "Sieci" powiedział, że "sądownictwo zostało doprowadzone do stanu półzapaści".

CZYTAJ WIĘCEJ: Premier o sądownictwie "w półzapaści". Bielan: takie słowa nie powinny mieć miejsca w mediach >>>

- Wszystkie statystyki mówią dzisiaj o tym, że w wymiarze sądownictwa jest gorzej aniżeli było - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego" szefowa Porozumienia. 

Na uwagę, że w lipcu 2020 roku broniła Ziobry, Sroka odpowiedziała, że "dzisiaj mamy zupełnie inną sytuację". 

Pytana, czy wtedy uważała, że Ziobro nie jest tak złym ministrem, odpowiedziała, że na ostatnim kongresie były prezes Porozumienia Jarosław Gowin mówił, że "koalicja wymaga kompromisów". 

- Z dzisiejszej perspektywy to był błąd. Te kompromisy, na które przyzwalał Jarosław Gowin i godził się, były błędem - oceniła. 

Sroka powiedziała, że podjęłaby inną decyzję. - Ja już tak naprawdę przy wyborach kopertowych mówiłam dość jasno, że trzeba wyjść ze Zjednoczonej Prawicy, bo tam już nic dobrego nas nie czeka, a kierunek obrany przez PiS nie jest dobry dla Polski - dodała. 

Autorka/Autor:js//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Prezydent Joe Biden w piątek ponownie dał odpór głosom wzywającym go do wycofania swojej kandydatury z wyborów. "Amerykanie zobaczyli w czwartek tego samego Donalda Trumpa, którego odrzucili cztery lata temu. Pokonam go przy urnie wyborczej"- oświadczył. Zapowiedział jednocześnie, że w przyszłym tygodniu wznowi kampanię wyborczą po tym, jak w środę musiał ją przerwać z powodu zakażenia COVID-19.

Wątpliwości wokół kandydatury Joe Bidena. Prezydent zabrał głos

Wątpliwości wokół kandydatury Joe Bidena. Prezydent zabrał głos

Źródło:
Reuters, PAP

Sąd obwodowy w Mińsku na Białorusi wydał wyrok śmierci w sprawie obywatela Niemiec – przekazał na Telegramie opozycyjny kanał MotolkoPomogi. Skazany to - według mediów - 30-letni Rico Krieger. Niemieckie MSZ przekazało, że Berlin pozostaje w intensywnym kontakcie z władzami w Mińsku w sprawie jego losu.

Obywatel Niemiec skazany na rozstrzelanie. Decyzja sądu w Mińsku

Obywatel Niemiec skazany na rozstrzelanie. Decyzja sądu w Mińsku

Źródło:
PAP, Reuters

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Fala upałów nawiedziła Hiszpanię. W andaluzyjskim mieście Écija temperatura przekroczyła w piątek 40 stopni Celsjusza. Ministerstwo Zdrowia w Madrycie apeluje do ludzi, aby pili wodę i chronili się przed słońcem.

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

Źródło:
Reuters

Na terenie budowy przy Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach w piątek po południu zginął 44-letni operator dźwigu. Okoliczności wypadku wyjaśnia prokuratura w Świnoujściu oraz inspekcja pracy.

Śmierć na budowie. Operator dźwigu spadł z wysokości 15 metrów

Śmierć na budowie. Operator dźwigu spadł z wysokości 15 metrów

Źródło:
PAP

W miejscowości Dąbrowa Zielona (woj. śląskie) przypadkowy świadek natknął się na ciało mężczyzny z raną postrzałową głowy. Miejsce znalezienia ciała znajduje się kilka kilometrów od domu, w którym trzy lata temu doszło do potrójnego zabójstwa. O tę zbrodnię podejrzany jest poszukiwany do dzisiaj Jacek Jaworek. - Nie możemy potwierdzić ani zaprzeczyć, że to zwłoki poszukiwanego Jacka Jaworka - poinformował rzecznik częstochowskiej prokuratury. Jak ustaliła nieoficjalnie TVN24 w miejscu, gdzie znaleziono zwłoki mężczyzny, miała pojawić się siostra poszukiwanego Jacka Jaworka. Natomiast według nieoficjalnych ustaleń tvn24.pl kaliber broni, z której mężczyzna miał odebrać siebie życie, pasuje do tego, z której dokonano morderstw trzy lata temu.

Nowe nieoficjalne informacje w sprawie znalezionych zwłok. Na miejscu pojawiła się rodzina Jacka Jaworka

Nowe nieoficjalne informacje w sprawie znalezionych zwłok. Na miejscu pojawiła się rodzina Jacka Jaworka

Źródło:
tvn24.pl
Wadliwa łatka i zakłócenia w chmurze zatrzymały świat. "To największa awaria w historii"?

Wadliwa łatka i zakłócenia w chmurze zatrzymały świat. "To największa awaria w historii"?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wspólne białorusko-chińskie ćwiczenia wojskowe z zakresu "działań antyterrorystycznych", prowadzone od 9 lipca do piątku w okolicach Brześcia na Białorusi, obejmowały między innymi scenariusz odbijania portu lotniczego - przekazała chińska armia.

Odbicie lotniska, okrążanie i ściganie celów. Co Chińczycy robili przy granicy z Polską

Odbicie lotniska, okrążanie i ściganie celów. Co Chińczycy robili przy granicy z Polską

Źródło:
PAP

Nieudzielenie pracownikowi czternastodniowego urlopu jest naruszeniem przepisów o urlopach wypoczynkowych - mówi redakcji biznesowej tvn24.pl Tomasz Zalewski z Państwowej Inspekcji Pracy. Dodaje, że inspektor pracy może skierować do pracodawcy wystąpienie o usunięcie stwierdzonych naruszeń.

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu, 19 lipca, w Eurojackpot padło pięć wygranych II stopnia oraz siedem III stopnia. Nie odnotowano głównej wygranej, co oznacza, że kumulacja rośnie.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Związana z poprzednim rządem pracownica przedstawicielstwa Polski przy Radzie Europy miała zaalarmować Strasburg, by interweniował w Warszawie w obronie posła Marcina Romanowskiego po tym, jak Sejm uchylił mu immunitet. Urzędniczka Magdalena Marcinkowska i szef polskiego przedstawicielstwa mają wkrótce zakończyć swoją misję.

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Źródło:
Fakty TVN

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

- Marcin Romanowski najpierw szukał kruczków prawnych, żeby wyprowadzać publiczne pieniądze w ramach Funduszu Sprawiedliwości, a dzisiaj szuka kruczków prawnych, żeby uniknąć odpowiedzialności - mówił w programie "#BezKitu" w TVN24 poseł Patryk Jaskulski (Koalicja Obywatelska), odnosząc się do sprawy byłego wiceministra sprawiedliwości. Poseł Michał Wawer z klubu Konfederacji stwierdził, że Romanowski powinien wytłumaczyć się przed sądem, ale powinien odpowiadać z wolnej stopy.

"Polityczny teatr" i "szukanie kruczków prawnych"

"Polityczny teatr" i "szukanie kruczków prawnych"

Źródło:
TVN24

Poseł PiS Krzysztof Sobolewski, były sekretarz generalny tej partii, zrzekł się immunitetu. Jako pełnomocnik wyborczy PiS ma odpowiadać za nieusunięcie plakatów kandydatów tej partii po wyborach parlamentarnych.

Krzysztof Sobolewski zrzekł się immunitetu. Chodzi o plakaty wyborcze PiS

Krzysztof Sobolewski zrzekł się immunitetu. Chodzi o plakaty wyborcze PiS

Źródło:
PAP

W Wielkiej Brytanii zapadł wyrok po nieumyślnym spowodowaniu śmierci 11-letniej dziewczynki. 34-letnia Jesmin Akter została skazana za to, że nielegalnie sprowadziła truciznę z Włoch i rozrzuciła ją w swoim mieszkaniu, chcąc pozbyć się z niego pluskiew. Powstały gaz rozprzestrzenił się do okolicznych mieszkań i spowodował śmierć dziecka.

Chciała zwalczyć pluskwy w mieszkaniu. Trujący gaz zabił 11-latkę

Chciała zwalczyć pluskwy w mieszkaniu. Trujący gaz zabił 11-latkę

Źródło:
"Guardian", "Telegraph"

W piątek doszło do dwóch awarii jednocześnie - jednej związanej z oprogramowaniem MS i drugiej z aktualizacją oprogramowania zewnętrznej firmy CrowdStrike - poinformowała rzeczniczka Microsoft Polska Anna Klimczuk. Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem usług – podała firma. Firma Crowdstrike poinformowała, że globalna awaria wynikła z błędu firmy i to nie był cyberatak.     

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Źródło:
PAP

- My, jako zwykli użytkownicy, możemy tylko trzymać kciuki. Natomiast branża cyberbezpieczeństwa, koledzy, koleżanki, wyciągają wnioski, zastanawiają się, co można zrobić - powiedział Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.pl, pytany w "Faktach po Faktach" o to, czy możemy uniknąć powtórki z dzisiejszej światowej awarii oprogramowania.

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Źródło:
tvn24.pl

Na Bali doszło do wypadku śmigłowca turystycznego. Służby przekazały, że choć maszyna się rozbiła, to wszystkie osoby obecne na pokładzie przeżyły zdarzenie.

Wypadek turystycznego śmigłowca na Bali. Zaplątał się w sznurek latawca

Wypadek turystycznego śmigłowca na Bali. Zaplątał się w sznurek latawca

Źródło:
ABC News, Jakarta Post

Nowa edycja dopłat do fotowoltaiki ruszy 2 września - przekazała na konferencji prasowej Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska. Warunkiem otrzymania dofinansowania z programu w przypadku nowych instalacji będzie dodatkowy zakup magazynu energii. W ramach programu będzie można dostać do 28 tysięcy złotych.

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

Jeśli pilnie nie zostaną wdrożone odpowiednie działania, w wyniku rozprzestrzeniania się opornych na leki pasożytów wywołujących malarię zagrożone będą miliony istnień ludzkich - przestrzegają naukowcy w opublikowanym w czwartek w "Science" artykule.

Malaria oporna na leki. Naukowcy o śmiertelnym zagrożeniu dla milionów osób

Malaria oporna na leki. Naukowcy o śmiertelnym zagrożeniu dla milionów osób

Źródło:
BBC, tvn24.pl
"Tragedia naszych czasów" i kryminalne zagadki na lata

"Tragedia naszych czasów" i kryminalne zagadki na lata

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Oznaczony pojazd organizacji humanitarnej World Central Kitchen został trafiony rosyjskim ładunkiem wybuchowym wystrzelonym z drona w pobliżu Ołeksandriwki w Ukrainie. W środku był tylko kierowca, któremu, jak przekazała WCK, nic się nie stało. Według Pawła Szota to Polak.

Atak na samochód World Central Kitchen. W środku był pracujący dla organizacji Polak

Atak na samochód World Central Kitchen. W środku był pracujący dla organizacji Polak

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

W weekend w Polsce znów zrobi się upalnie, wrócą też burze. W związku z wysoką temperaturą Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia.

Upały szybko wrócą. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Upały szybko wrócą. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Źródło:
IMGW
"Zastanawiam się nad zmianą nazwiska na Wnuk Ingmara Bergmana"

"Zastanawiam się nad zmianą nazwiska na Wnuk Ingmara Bergmana"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl