Trwa śledztwo dotyczące przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych w związku z wydatkowaniem środków z Funduszu Sprawiedliwości. Doszło do przeszukań i pierwszych zatrzymań. Afery wokół FS wielokrotnie były tematem materiałów na portalu tvn24.pl i w magazynie reporterskim "Czarno na białym" w TVN24. Na bieżąco piszemy też o postępach w śledztwie.
We wtorek 26 marca rano Prokuratura Krajowa poinformowała, że "na polecenie prokuratorów z zespołu śledczego ds. Funduszu Sprawiedliwości przeprowadzane są dziś przeszukania w różnych miejscach na terenie kraju". Jak dodano, "ich celem jest zabezpieczanie dowodów, w tym między innymi dokumentacji dotyczącej FS (Funduszu Sprawiedliwości)". Posłowie Suwerennej Polski przekazali w ciągu dnia, że służby pojawiły się między innymi w domach Zbigniewa Ziobry, Michała Wosia, Marcina Romanowskiego i Dariusza Mateckiego. W środę przeszukania zostały zakończone. Rzecznik Prokuratury Krajowej prokurator Przemysław Nowak przekazał, że zebrany materiał będzie analizowany pod kątem uchylenia immunitetu politykom. Doszło też do pierwszych zatrzymań. We wtorek zatrzymano czterech obecnych lub byłych urzędników z Ministerstwa Sprawiedliwości zajmujących się Funduszem Sprawiedliwości oraz jedną osobę, która jest jego beneficjentem - szefa Fundacji Profeto księdza Michała O., bohatera materiałów na portalu tvn24.pl i w magazynie reporterów "Czarno na białym" w TVN24. Rzecznik Prokuratury Krajowej poinformował, że łącznie zarzuty usłyszało już siedem osób. We wtorek i środę postawiono zarzuty pięciu, a dwie kolejne usłyszały je już wcześniej.
ZOBACZ TEKST PREMIUM: Znikające miliony. Ani ksiądz, ani zakon się nie przyznają. To dla kogo te przelewy?
O nieprawidłowościach związanych z wydatkowaniem środków z Funduszu Sprawiedliwości w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy informowała już we wrześniu 2021 roku Najwyższa Izba Kontroli. Wówczas przedstawione zostały wyniki kontroli wskazujące, że środki z FS wydatkowane były w sposób niegospodarny i niecelowy, co miało sprzyjać powstawaniu mechanizmów korupcjogennych. Nieprawidłowości miały dotyczyć ponad 280 mln zł. Pod koniec stycznia 2024 roku Prokurator Generalny Adam Bodnar powołał zespół śledczy w Prokuraturze Krajowej do zbadania prawidłowości zarządzania i wydatkowania środków z FS.
Afery wokół Funduszu Sprawiedliwości, a także ich główni bohaterowie wielokrotnie byli tematem materiałów na portalu tvn24.pl i w magazynie reporterskim "Czarno na białym" w TVN24.
Pierwszy raz o sprawie napisał we wrześniu 2018 roku Robert Zieliński w artykule Pieniądze z funduszu na wsparcie ofiar przestępców poszły na system do inwigilacji.
Afera wokół Funduszu Sprawiedliwości w "Czarno na białym" i TVN24 GO
"Czarno na białym" to nagradzany magazyn reporterski, pokazujący najważniejsze wydarzenia społeczno-polityczne z kraju i ze świata, ich kulisy i konsekwencje. W programie kilkakrotnie poruszany był temat związany z Funduszem Sprawiedliwości. Oto najważniejsze reportaże:
Więcej reportaży "Czarno na białym" na stronie TVN24 GO.
Konkret24 o Funduszu Sprawiedliwości
Dziennikarze Konkret24 również kilkakrotnie pisali o finansach Funduszu Sprawiedliwości. Polecamy teksty:
- Pięć głównych zarzutów dotyczących Funduszu Sprawiedliwości
- Wielkie przychody, rosnące wydatki i niewykorzystane pieniądze. Finanse Funduszu Sprawiedliwości
- Miliony na kościelne inicjatywy, promocję Suwerennej Polski, walkę z LGBT
- Raporty NIK o działalności Funduszu Sprawiedliwości: czym jest ocena negatywna, a czym ocena legalności
- Kolejne 140 milionów złotych z Funduszu Sprawiedliwości. Znowu te same nazwiska
Zbigniew Ziobro, Michał Woś i inne osoby związane z aferą
Oto sylwetki osób związanych z aferą wokół Funduszu Sprawiedliwości:
Źródło: tvn24