W tych miastach odbędzie się druga tura wyborów

Źródło:
tvn24.pl

Kraków, Poznań, Rzeszów i Wrocław. A także Gdynia, Zakopane, Zielona Góra i wiele miast na Śląsku. Tam odbędą się za dwa tygodnie drugie tury wyborów samorządowych. Największa sensacja to dopiero trzecie miejsce Wojciecha Szczurka, który rządził Gdynią od 1998 r. Najwięcej emocji będzie w Krakowie, gdzie staną naprzeciwko siebie Aleksander Miszalski z KO i Łukasz Gibała.

Obecni i byli prezydenci miast walczący o reelekcję i nowicjusze starający się przekonać do siebie wyborców. W tych miastach w Polsce 21 kwietnia wyborcy znów pójdą do urn. Tym razem tylko po to, by wybrać prezydentów, wójtów i burmistrzów.

Bełchatów

Trudny wybór czeka 21 kwietnia mieszkańców Bełchatowa. Tam do walki staną obecna prezydentka Mariola Czechowska (popierana przez PiS) oraz Patryk Marjan z Nowej Nadziej, czyli części Konfederacji.

Według oficjalnych wyników, najlepiej w wyborach na prezydenta Bełchatowa wypadł Patryk Marjan. Dostał 8108 głosów, co dało mu 38,36 proc. Czechowska uzyskała 6757 głosów, czyli 31,97 proc. poparcia.

Wyborcy, którzy w pierwszej turze oddali głos na Pawła Rożniatowskiego z KO (29,66 proc. głosów), a będą chcieli pójść do urn również 21 kwietnia, będą więc mieli spory dylemat, bo zarówno PiS, jak i Konfederacja stoją dla KO na przeciwnych politycznych biegunach.

Zabrze

Tutaj sytuacja jest nietypowa w skali kraju: w drugiej turze o prezydenturę zawalczą dwie kandydatki. To urzędująca od 2006 roku Małgorzata Mańka-Szulik, która w niedzielę zdobyła 21,73 proc. głosów, oraz Agnieszka Rupniewska, która już w pierwszej turze prześcignęła rywalkę, zdobywając 27,44 proc. głosów.

Swoje pierwsze wybory obecna prezydentka Zabrza wygrała o włos (50,32 proc. głosów w drugiej turze), ale w 2010 i 2014 zwyciężyła już w pierwszej turze, uzyskując odpowiednio 75,68  i 63 proc. głosów.

W 2018 Mańka-Szulik i Rupniewska spotkały się w drugiej turze wyborów. Wygrana weteranki nie była łatwa – prezydentka zdobyła 51 proc. głosów mimo przewagi w pierwszej turze.

Koszalin

Po pierwszej turze przewagi nie zdobył obecny prezydent Koszalina. Urzędujący od 2010 roku Piotr Jedliński uzyskał 28,22 proc. głosów, co dało mu drugie miejsce i szansę na poprawienie swojego wyniku w drugiej turze.

Obecnego prezydenta zdeklasował wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj, popierany przez Koalicję Obywatelską, Bezpartyjnych Samorządowców i Nową Lewicę, któremu zaufało 46,04 proc. wyborców.

Jedlińskiego popiera PSL i Polska 2050 Szymona Hołowni.

W wyborach do Rady Miasta w Koszalinie zwyciężyła Koalicja Obywatelska, zdobywając 15 mandatów (49,71 proc.). Po cztery mandaty zdobyły zarówno Prawo i Sprawiedliwość (21,25 proc. głosów) jak i Dumni z Koszalina (19,92 proc. głosów).

Kraków

Do ogromnej niespodzianki doszło w stolicy Małopolski. Lider sondaży Łukasz Gibała uplasował się na drugim miejscu ze sporą stratą do zwycięzcy - Aleksandra Miszalskiego. Na kandydata KO zagłosowało 37,21 procent wyborców, a na Gibałę 26,79 procent. Ci dwaj kandydaci zmierzą się w drugiej turze i będą zabiegać między innymi o głosy oddane na Łukasza Kmitę z PiS, który zajął trzecie miejsce z wynikiem 19,79 procent głosów.

Dotkliwej porażki doznał wieloletni wiceprezydent miasta, popierany przez odchodzącego Jacka Majchrowskiego, Andrzej Kulig. Dostał tylko 7,18 procent głosów.

Gdyby wybory w drugiej turze wygrał Miszalski, to KO będzie mogła się chwalić zdobyciem całego Krakowa. W wyborach do rady miasta zdobyła bowiem zdecydowaną większość 24 z 43 mandatów. Do rady weszli jeszcze przedstawiciele PiS (12 mandatów) i Łukasza Gibały (7 mandatów).

Wrocław

Jacek Sutryk wygrał pierwszą turę wyborów w stolicy Dolnego Śląska. Zdobył 34,33 proc. głosów. W drugiej turze zmierzy się z Izabelą Bodnar (Trzecia Droga), na którą zagłosowało 29,80 proc. wyborców. W Radzie Miejskiej wygrała Koalicja Obywatelska.

Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki. Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka od kandydatki Trzeciej Drogi Izabeli Bodnar dzieli zaledwie 4,5 punktu procentowego. Jacek Sutryk zdobył 34,33 proc. głosów. Izabela Bodnar - 29,80 proc. Ta dwójka zmierzy się ze sobą w drugiej turze wyborów już 21 kwietnia.

Dalej znaleźli się: Łukasz Kasztelowicz (Prawo i Sprawiedliowość) - 19,17 proc. głosów, Jerzy Michalak (Bezpartyjni Samorządowcy) - 7,9 proc. głosów, Robert Grzechnik (Konfederacja) - 5,3 proc. głosów i Grzegorz Prigan (Wrocławianie dla Wrocławian) - 3,3 proc. głosów.

Jacek Sutryk ma przewagę

Jacek Sutryk ma oficjalne poparcie Nowej Lewicy i Platformy Obywatelskiej. Długo trwały dyskusje, kogo poprze PO. Gdyby partia nie zdecydowała się ostatecznie na poparcie Sutryka, jej najbardziej prawdopodobnym kandydatem był Michał Jaros, czyli szef dolnośląskich struktur Platformy Obywatelskiej. Nie został jednak zgłoszony. Decyzja o poparciu Sutryka de facto zapadła w ostatni dzień, gdy można było rejestrować kandydatów, a Koalicja Obywatelska nie zdecydowała się zgłosić własnego kandydata. Oficjalne poparcie KO Sutryk dostał 19 marca.

Izabela Bodnar w drugiej turze

Izabela Bodnar jest posłanką na Sejm RP z Trzeciej Drogi. W swoim programie wyborczym zapowiada wsparcie przedsiębiorców, troskę o zieleń i stan wód oraz skuteczne programy społeczne, "aby każdy obywatel miał równe szanse na rozwój i sukces".

Poznań

W stolicy Wielkopolski urzędujący prezydent Jacek Jaśkowiak popierany przez Koalicję Obywatelską zmierzy się ze Zbigniewem Czerwińskim ze Zjednoczonej Prawicy. Jaśkowiak zdobył 43,74 proc. głosów. Na Czerwińskiego zagłosowało 20,3 proc. wyborców.

Przemysław Plewiński, który miał być najpoważniejszym rywalem Jaśkowiaka, uzyskał 19,1 proc. głosów. Miał o 2261 głosów mniej niż drugi Czerwiński.

Jacek Jaśkowiak został prezydentem Poznania w 2014 roku, kiedy w drugiej turze wygrał z urzędującym w Poznaniu od 1998 roku Ryszardem Grobelnym. Cztery lata później poznaniacy postawili na niego w pierwszej turze. Jaśkowiak wygrał, zdobywając 56,6 procent głosów.

Zbigniew Czerwiński jest absolwentem historii na UAM oraz rachunkowości na UEP w Poznaniu. Od roku 1989 jest przedsiębiorcą. W okresie PRL działał w opozycji. Najpierw w latach 1978–1980 organizował w V Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu Rewolucyjny Związek Młodzieży Ruch 10 Listopada, potem był członkiem Komitetu Założycielskiego Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz przewodniczącym Koła NZS na Wydziale Historycznym UAM w Poznaniu. 

W Poznaniu PiS nigdy dotąd nie wprowadził swojego kandydata do drugiej tury wyborów. W 2018 roku Tadeusz Zysk zajął drugie miejsce, zdobył 21,31 proc. głosów, ale Jaśkowiak wygrał w pierwszej turze. W 2014 roku blisko tego celu był Tadeusz Dziuba, ale przegrał o włos walkę o drugą turę z Jaśkowiakiem.

Gdynia

Wojciech Szczurek pełnił funkcję prezydenta Gdyni od 26 lat – i właśnie zakończyły się jego rządy.

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki ze wszystkich obwodowych komisji wyborczych. W drugiej turze gdyńskich wyborów, która odbędzie się 21 kwietnia, znajdą się Aleksandra Kosiorek - reprezentująca Gdyński Dialog, oraz miejski radny Koalicji Obywatelskiej Tadeusz Szemiot, który jest popierany również przez Lewicę, Zielonych i część ruchów miejskich.

Aleksandra Kosiorek, która uzyskała w pierwszej turze najwięcej głosów, jest prawniczką specjalizującą się w prawie medycznym. W pierwszej turze wyborów zagłosowało na nią 34,43 proc. gdynian.

Jej kontrkandydat, Tadeusz Szemiot, jest gdyńskim radnym, przewodniczącym klubu KO. Z wykształcenia jest ekonomistą. Do drugiej tury wchodzi z poparciem 25,85 proc. mieszkańców Gdyni.

Szczurek, który ubiegał się o siódmą kadencję, zdobył 23,53 proc. głosów.

Do drugiej tury zabrakło Szczurkowi 2216 głosów. Szczurek jeszcze przed oficjalnym komunikatem PKW, znając cząstkowe wyniki z większości komisji, pożegnał się z urzędem we wpisie na Facebooku.

"Przyjmuję to z pokorą, jestem wdzięczny za każdy oddany głos i gratuluję kontrkandydatom" - napisał prezydent.  

Zielona Góra

Dogrywka czeka też Zieloną Górę. Tam obecny prezydent miasta do drugiej tury się dostał, ale na drugim miejscu. Pierwsze miejsce (42,74 proc.) wywalczył Marcin Pabierowski z KO. Rządzący miastem od 18 lat prezydent Janusz Kubicki zdobył 35,95 proc. głosów.

Janusz Kubicki walczy o piątą kadencję. Jest prezydentem Zielonej Góry od 2006 r. Po raz trzeci kandyduje z własnego komitetu. W wyborach samorządowych z 2018 roku - startując z własnego komitetu i z poparciem PSL - wygrał w pierwszej turze z wynikiem 58,20 proc.

Czytaj też: Przylep, "Hurghada", dwa komitety. Wszystkie grzechy prezydenta

Marcin Pabierowski jest natomiast przewodniczącym klubu KO. Zawodowo zajmuje się m.in. pożarnictwem jako inspektor ochrony przeciwpożarowej, projektowaniem oraz nadzorem budowlanym inwestorskim. Posiada uprawnienia budowlane do projektowania i do kierowania robotami budowlanymi. Aktywnie działa w organizacji samorządu zawodowego inżynierów budownictwa. Jest członkiem Okręgowej Rady w Lubuskiej Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa.

Rzeszów

Pewnym zaskoczeniem są wyniki głosowania na prezydenta Rzeszowa. Urzędujący prezydent Konrad Fijołek dostał się do drugiej tury, jednak jego kontrkandydatem nie będzie, jak przewidywał niedzielny exit poll, Jacek Strojny z ugrupowania Razem dla Rzeszowa. Fijołek zmierzy się z Waldemarem Szumnym z PiS.

Według oficjalnych wyników PKW starający się o reelekcję Konrad Fijołek zdobył 37,91 proc. głosów wyborców a Szumny - 24,23 proc. głosów.

Sondażowe wyniki exit poll do drugiej tury, podawane w niedzielę, typowały na głównego kontrkandydata Fijołka Jacka Strojnego. Kandydat Razem dla Rzeszowa ostatecznie zdobył 20,61 proc. głosów i w wyborach uplasował się na trzeciej pozycji.

Konrad Fijołek rządzi stolicą Podkarpacia od czerwca 2021 roku. Wygrał wówczas przedterminowe wybory, które zostały zorganizowane po rezygnacji ze stanowiska wieloletniego prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca. W szeregach ówczesnej opozycji nastąpiła mobilizacja i Fijołek szedł do wyborów z poparciem PO, Lewicy, PSL i Ruchu Polska 2050. Wybory wygrał w pierwszej turze, uzyskując ponad 56 procent głosów poparcia.

Waldemar Szumny jest związany od lat z samorządem. Od 1998 roku jest miejskim radnym, a od 2019 - wiceprzewodniczącym Rady Miasta Rzeszowa. Od 2001 roku w strukturach PiS. Ogłaszając swoją kandydaturę na stanowisko prezydenta stolicy Podkarpacia, podkreślił, że kandyduje, aby wykorzystać zdobyte wiedzę i doświadczenie "dla dobra rzeszowian".

Zakopane

Zwycięzcą pierwszej tury pod Tatrami okazał się bezpartyjny Łukasz Filipowicz, który uzyskał 37,2 proc. głosów. Niewiele mniej (34,52 proc.) zdobyła popierana przez Prawo i Sprawiedliwość Agnieszka Nowak-Gąsienica.

Łukasz Filipowicz to były zakopiański radny. Podkreśla, że jest bezpartyjny, a związana z nim - jak mówi - oddolna inicjatywa nosi nazwę Przyjazne Zakopane. Filipowicz jest przedsiębiorcą z branży turystycznej. W 2014 roku przegrał walkę o fotel burmistrza Zakopanego, zdobywając niemal 20 procent poparcia. Przegrał wówczas z Leszkiem Dorulą. Postuluje między innymi dbałość o ład przestrzenny i ograniczenie betonowej zabudowy.

Działaczka Prawa i Sprawiedliwości przez ostatnie dziewięć lat pełniła funkcję wiceburmistrza. Była odpowiedzialna za pomoc społeczną, oświatę, kulturę, promocję miasta i sport.

Toruń

W drugiej turze wyborów na prezydenta Torunia zmierzą się Paweł Gulewski z KO, który wygrał pierwszą turę wyborów i zdobył 38,28 proc. poparcia, oraz urzędujący prezydent Michał Zaleski, który przekonał do siebie 26,41 proc. wyborców.

Gulewski od czerwca 2020 roku do 18 stycznia 2024 roku był wiceprezydentem Torunia. Wcześniej przez dziesięć lat (2010-2020) był miejskim radnym.

Michał Zalewski walczy obecnie o szóstą kadencję w fotelu prezydenta miasta. Wcześniej cztery razy pokonał konkurentów już w pierwszej turze – tym razem znalazł się na drugim miejscu wyborczego wyścigu.

Olsztyn

W wyborach na prezydenta Olsztyna najlepszy wynik (32,81 proc.) uzyskał Robert Szewczyk z KO. Za nim znalazł się były prezydent miasta Czesław Jerzy Małkowski (z poparciem 21,16 proc.).

Kandydat KO Robert Szewczyk ma poparcie obecnego prezydenta Piotra Grzymowicza (sprawuje urząd od 2009 roku), który zdecydował, że nie będzie ubiegał się o reelekcję.

Czesław Małkowiski został zatrzymany przez policję 28 lutego 2008 roku i po postawieniu zarzutów - m.in. gwałtu na ciężarnej urzędniczce – został aresztowany. Wskutek referendum przeprowadzonego w listopadzie tamtego roku stracił stanowisko. Potem jeszcze trzykrotnie kandydował - w 2010 r, 2014 r i 2018 roku - za każdym razem przegrywając w drugiej turze z Grzymowiczem. Wybory samorządowe w 2024 roku są pierwszymi, w których Małkowski wystartował po prawomocnym uniewinnieniu go przez sąd.

Gorzów Wielkopolski

Do drugiej tury wyborów prezydenckich w Gorzowie Wielkopolskim przeszli obecny prezydent  miasta Jacek Wójcicki (49,24 proc. głosów) i popierany przez KO Piotr Wilczewski, mający 22,18 proc.

Jacek Wójcicki ubiega się o trzecią kadencję. Jest prezydentem Gorzowa Wielkopolskiego od 2014 roku. W 2018 ubiegał się o reelekcję, zwyciężając w pierwszej turze. Wójcicki chce postawić na kontynuację tego, co w ostatnich latach zrealizował. Będą to sprawy gospodarcze, zbrojenie terenów inwestycyjnych, pozyskiwanie inwestorów, czyli wzmocnienie gospodarcze miasta i jego budżetu. Polityk chce, żeby młodzi ludzie, którzy wyjadą z Gorzowa na studia chcieli do niego wrócić, pracować i zakładać rodziny.

Piotr Wilczewski, obecny radny miasta, startuje jako kandydat Koalicji Obywatelskiej. Polityk streszcza swój program w trzech najważniejszych punktach: "powiększyć Gorzów, zapewnić dobrą przyszłość dzieciom oraz zachęcić mieszkańców, żeby nie wyjeżdżali z miasta". Kandydat na prezydenta chce stworzyć kartę mieszkańca, wieloletni plan inwestycyjny zakładający remont gorzowskich szkół, przedszkoli i żłobków. Częścią jego programu wyborczego jest także bezpłatna komunikacja miejska dla uczniów. Kolejnym punktem jest "Gorzów - nie wyjeżdżajcie stąd". - Mieszkańcy muszą zostać w naszym mieście, muszą czuć się tutaj dobrze - wyjaśniał Wilczewski.

Druga tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 kwietnia.

Autorka/Autor:tvn24.pl

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Przedterminowe wybory parlamentarne we Francji "mogą pogrążyć całą Unię Europejską w śmiercionośnym kryzysie" - pisze w poniedziałek "Financial Times". Faworytami wyścigu jest skrajna prawica, tuż za nią znajduje się radykalna lewica, co może zdestabilizować kraj oraz całą Unię Europejską - oceniono.

Wybory, które "mogą pogrążyć całą Unię Europejską w śmiercionośnym kryzysie"

Wybory, które "mogą pogrążyć całą Unię Europejską w śmiercionośnym kryzysie"

Źródło:
PAP

W wyniku pożaru doszczętnie spłonęły cztery piętra budynku instytutu badań technicznych Płatan w miejscowości Friazino pod Moskwą - podała rosyjska propagandowa agencja RIA Nowosti, powołując się na źródła w służbach ratunkowych. Pożar wybuch po godzinie 14 czasu moskiewskiego. Na nagraniach, publikowanych przez kanały na Telegramie, było widać uwięzionych w budynku ludzi, czekających na pomoc. Agencji TASS podała, że w wyniku pożaru zginęły dwie osoby. Według innych źródeł, nie żyje co najmniej siedem osób.

Pożar w instytucie badawczym pod Moskwą. "Doszczętnie spłonęły cztery piętra"

Pożar w instytucie badawczym pod Moskwą. "Doszczętnie spłonęły cztery piętra"

Źródło:
Msk1, tvn24.pl, TASS, RIA Nowosti, PAP

Policjanci z Pabianic (woj. łódzkie) zatrzymali kobietę, która brutalnie pobiła 33-latkę na przystanku autobusowym. Pokrzywdzona z obrażeniami trafiła na szpitalny oddział ratunkowy, po wyjściu z placówki o zdarzeniu zawiadomiła policję. Nagranie ze zdarzenia opublikowała straż miejska.

Pobiła kobietę na przystanku. "Brutalna pomyłka". Nagranie

Pobiła kobietę na przystanku. "Brutalna pomyłka". Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Słupscy policjanci zatrzymali kierowcę samochodu, który 23 czerwca wjechał na skrzyżowanie i zderzył się z motocyklistą. Wstępne ustalenia funkcjonariuszy wskazują, że kierowca wjechał na ulicę na czerwonym świetle, a motocyklista poruszał się prawidłowo. Tuż po wypadku kierowca samochodu nagrał film, w którym nawoływał do nienawiści - tym także zajmuje się policja.

Auto z impetem wjechało na skrzyżowanie i uderzyło w motocykl

Auto z impetem wjechało na skrzyżowanie i uderzyło w motocykl

Źródło:
tvn24.pl, KMP Słupsk

- Mamy "kłopot natury politycznej" z kolejną, czwartą edycją Funduszy Norweskich. Związany jest z postawą Węgier - powiedziała w poniedziałek Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej.

Zagrożone duże pieniądze dla Polski. "Nie będziemy się dawać Węgrom szantażować"

Zagrożone duże pieniądze dla Polski. "Nie będziemy się dawać Węgrom szantażować"

Źródło:
PAP

W jednym z domów w powiecie sochaczewskim kot wybrał się na niebezpieczny spacer. Przez dach dostał się do kanału wentylacyjnego. Właściciel nie mógł go wydostać. Kiedy strażacy ruszyli z pomocą, zwierzak poszedł na dalsze zwiedzanie.

Z okna na dach i do kanału wentylacyjnego. Tam utknął kot

Z okna na dach i do kanału wentylacyjnego. Tam utknął kot

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Senator Koalicji Obywatelskiej Jerzy Wcisła przeprowadził kontrolę w siedzibie Fundacji "Dumni z Elbląga". Fundacja za ponad dwa miliony złotych od byłego ministra edukacji Przemysława Czarnka kupiła dom z ogrodem. Czy jest tam prowadzona działalność związana z edukacją? To właśnie postanowił sprawdzić senator Wcisła.

"Ślady po jakiejś libacji". Senator z kontrolą w siedzibie Fundacji "Dumni z Elbląga"

"Ślady po jakiejś libacji". Senator z kontrolą w siedzibie Fundacji "Dumni z Elbląga"

Źródło:
TVN24

W weekend w stanach Dakota Południowa, Iowa i Minnesota po ulewach wylały rzeki. Doszło do powodzi, w wyniku której zginęła co najmniej jedna osoba. Zalanych zostało wiele domów.

"Katastrofalna" powódź. Na nagraniach z dronów widać tylko dachy i korony drzew

"Katastrofalna" powódź. Na nagraniach z dronów widać tylko dachy i korony drzew

Źródło:
AP, BBC, tvnmeteo.pl

Japonka i jej dziecko zostali ranieni przez napastnika, prawdopodobnie nożem, w chińskiej miejscowości Suzhou - podał publiczny nadawca NHK. Przekazał też, że doszło do tego podczas ataku na autokar japońskiej szkoły. Matka i dziecko odnieśli niegroźne obrażenia i trafili do szpitala.

Atak w Chinach na autokar japońskiej wycieczki. Ranieni matka i jej dziecko

Atak w Chinach na autokar japońskiej wycieczki. Ranieni matka i jej dziecko

Źródło:
Reuters, Nippon

Chiński rząd zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla polskich obywateli. Poinformowano o tym w poniedziałek po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z przywódcą kraju Xi Jinpingiem w Pekinie. - Te procedury już zostały w tej chwili uruchomione, więc sądzę, że możemy się spodziewać tego, że już w najbliższych dniach ten ruch bezwizowy stanie się faktem - oświadczył Duda na konferencji.

Chiny znoszą wizy krótkoterminowe dla Polaków

Chiny znoszą wizy krótkoterminowe dla Polaków

Źródło:
PAP, TVN24

Łukasz Kmita, poseł Prawa i Sprawiedliwości i były kandydat na prezydenta Krakowa, po raz drugi przegrał wybory w sejmiku wojewódzkim. Chociaż PiS ma tam większość, to nie jest w stanie wybrać nowego marszałka ze swoich szeregów – nie wszyscy radni popierają kandydata wystawionego przez Jarosława Kaczyńskiego. Łukasz Kmita w rozmowie z naszym reporterem mówi o "pomyłce" i "zdradzie ideałów". Do sytuacji PiS-u w Małopolsce, nie szczędząc ostrych słów pod adresem kolegów z partii, odniósł się także poseł Ryszard Terlecki.

Był jedynym kandydatem na marszałka, miał większość i przegrał. "Ktoś celowo doprowadza do kryzysu"

Był jedynym kandydatem na marszałka, miał większość i przegrał. "Ktoś celowo doprowadza do kryzysu"

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Rejonowa w Gorzowie Wielkopolskim przekazała, że przeprowadzona dzisiaj sekcja zwłok 19-dniowego chłopca wykazała, że bezpośrednią przyczyną śmierci były obrażenia czaszkowo-mózgowe, powikłane obrzękiem i śmiercią mózgu. Rodzice usłyszeli już zarzuty znęcania się nad osobą nieporadną i spowodowania ciężkich obrażeń, które doprowadziły do śmierci dziecka. Nie przyznali się do winy, zostali aresztowani na trzy miesiące.

Znamy wyniki sekcji zwłok 19-dniowego chłopca z Gorzowa Wielkopolskiego

Znamy wyniki sekcji zwłok 19-dniowego chłopca z Gorzowa Wielkopolskiego

Źródło:
tvn24.pl

Co czeka nas w najbliższym czasie w pogodzie? Z każdym dniem będzie coraz cieplej, a w drugiej połowie tygodnia temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza. Spodziewamy się również gwałtownych zjawisk pogodowych. Podczas burz w niektórych regionach będzie ulewnie padać.

Upał wleje się do Polski. Wraz z nim przyjdą gwałtowne burze

Upał wleje się do Polski. Wraz z nim przyjdą gwałtowne burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

73-letnia brytyjska księżniczka Anna doznała lekkich obrażeń i wstrząśnienia mózgu w wyniku niedzielnego wypadku. Przebywa w szpitalu - poinformował Pałac Buckingham.

Wypadek księżniczki Anny. Jest oświadczenie pałacu

Wypadek księżniczki Anny. Jest oświadczenie pałacu

Źródło:
Reuters, PAP

Sąd Apelacyjny w Katowicach utrzymał w mocy wyrok 16 lat więzienia dla Łukasza T., kierowcy miejskiego autobusu, który w lipcu 2021 r. w centrum Katowic przejechał 19-letnią dziewczynę. Odpowiadał za jej zabójstwo i próbę zabicia kilku innych osób, które również znalazły się na jezdni. Obrońca kierowcy wnosił o uniewinnienie. Prokurator domagał się 25 lat więzienia, a rodzina zmarłej - w tym jej ojciec - żądała dożywocia. Wyrok jest prawomocny.

Autobus wjechał w grupę osób, zginęła 19-latka. Kierowca usłyszał wyrok

Autobus wjechał w grupę osób, zginęła 19-latka. Kierowca usłyszał wyrok

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nowy prezes Orlenu w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "Financial Times" opowiedział, jakie ma plany wobec koncernu i co go zaskoczyło po objęciu sterów w spółce. - Nie spodziewałem się, że tak wiele osób związanych z polityką będzie pracować w Orlenie - przyznał Ireneusz Fąfara. O dziedzictwie Daniela Obajtka powiedział, że to "coś w rodzaju czebola" - czyli modelu wielobranżowych konglomeratów, które przez długi czas dominowały w gospodarce Korei Południowej.

Prezes Orlenu o dziedzictwie Daniela Obajtka: coś w rodzaju czebola

Prezes Orlenu o dziedzictwie Daniela Obajtka: coś w rodzaju czebola

Źródło:
PAP

Dotychczasowy system finansowania nie gwarantuje stabilności mediów. Proponujemy likwidację abonamentu na rzecz finansowania mediów publicznych z budżetu państwa - ogłosiło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort proponuje, by przekazywać na ten cel co najmniej 0,09 procent PKB rocznie.

Abonament RTV do likwidacji. Rząd ma nowy pomysł

Abonament RTV do likwidacji. Rząd ma nowy pomysł

Źródło:
PAP

Tamayo Perry, aktor który wystąpił między innymi w "Piratach z Karaibów", został zaatakowany podczas surfowania przez rekina. Służby ratunkowe szybko zjawiły się na miejscu, ale mężczyzny nie udało się już uratować. Zmarł w wieku 49 lat.

Aktor "Piratów z Karaibów" zmarł po ataku rekina

Aktor "Piratów z Karaibów" zmarł po ataku rekina

Źródło:
NBC Chicago, Sky News, Time

Naukowcy odkryli nieznany im dotąd sposób, w jaki bakterie emitują gazy cieplarniane. Niektóre grupy mikroorganizmów, gdy nie mają wystarczającego dostępu do tlenu, potrafią zasilać swój metabolizm za pomocą azotanów. W procesie tym wytwarzane są znaczące ilości gazu o silnym działaniu cieplarnianym. Naukowcy uspokajają, że emisjom tym możemy przeciwdziałać w jeden prosty sposób.

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Źródło:
Caltech

Od kilku dni furorę w sieci robi zwiastun serialu "Pingwin", nakręconego dla platformy Max. Jest to spin-off "Batmana" Matta Reevesa oparty na tytułowej postaci. W głównej roli wystąpi Colin Farrell. Aktor odtwarza swoją rolę z "Batmana" i obiecuje, że będzie jeszcze mroczniej i brutalniej niż w fabule. Serial trafi do sieci we wrześniu.

Będzie jeszcze mroczniej. Wiemy, kiedy "Pingwin" trafi na platformę Max

Będzie jeszcze mroczniej. Wiemy, kiedy "Pingwin" trafi na platformę Max

Źródło:
"Variety", tvn24.pl

34-letni Lukas McClish zgubił się w lesie podczas wędrówki. Mężczyznę udało się odnaleźć po dziesięciu dniach dzięki wykorzystaniu policyjnych dronów. Przeżył, ponieważ - jak sam przyznał - pił bardzo duże ilości wody z pobliskich potoków i wodospadów.

Zaginiony turysta odnaleziony po 10 dniach w górach. Przeżył, bo pił dużo wody

Zaginiony turysta odnaleziony po 10 dniach w górach. Przeżył, bo pił dużo wody

Źródło:
CNN, ABC 7 News, NBC News

- Zacząłem się bać schodzić po kawę. Unikałem rozmów z ludźmi, bo nie chciałem, żeby to pytanie padło. Uświadomiłem sobie, że muszę powiedzieć na głos, jak jest - mówi Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24, ojciec transpłciowej córki. Właśnie ukazała się jego druga książka "Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko". Z Piotrem Jaconiem rozmawia Natalia Szostak.

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Źródło:
tvn24.pl
Dzieło pielgrzymkowe i apartament za milion od Czarnka. Kontrola: brak dowodów na działalność

Dzieło pielgrzymkowe i apartament za milion od Czarnka. Kontrola: brak dowodów na działalność

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nietypowa interwencja strażaków ze Zduńskiej Woli (woj. łódzkie). Uratowali krowę, która ocieliła się w korycie rzeki. Zwierzę nie mogło wydostać się na brzeg i konieczne było użycie ciężkiego sprzętu. Niestety cielę nie przeżyło.

Krowa ocieliła się w rzece i nie mogła wyjść na brzeg

Krowa ocieliła się w rzece i nie mogła wyjść na brzeg

Źródło:
tvn24.pl

Łoś spacerujący po torach i rozpędzony pociąg, jadący prosto na zwierzę. Do mrożącej krew w żyłach sytuacji doszło na kolejowym moście średnicowym w Warszawie. W ostatniej chwili maszynista zdążył wyhamować, a zwierzę, które od kilku dni wymykało się leśnikom, w wróciło w końcu tam, gdzie jego miejsce - do lasu. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Łoś na torach i pędzący pociąg. Chwile grozy na moście kolejowym w Warszawie

Łoś na torach i pędzący pociąg. Chwile grozy na moście kolejowym w Warszawie

Źródło:
TVN24
Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Premier Albanii Edi Rama rzekomo stwierdził w obecności amerykańskiego sekretarza stanu Antony'ego Blinkena, że Stany Zjednoczone to jeden z "trzech głównych diabłów" świata, obok Rosji i Izraela. Dowodem na to miało być krótkie nagranie. Słowa szefa rządu Albanii zostały wyjęte z kontekstu.

Premier Albanii: Stany Zjednoczone to jeden z "trzech głównych diabłów" świata. Słowa wyrwane z kontekstu

Premier Albanii: Stany Zjednoczone to jeden z "trzech głównych diabłów" świata. Słowa wyrwane z kontekstu

Źródło:
Konkret24