W tych miastach odbędzie się druga tura wyborów

Źródło:
tvn24.pl

Kraków, Poznań, Rzeszów i Wrocław. A także Gdynia, Zakopane, Zielona Góra i wiele miast na Śląsku. Tam odbędą się za dwa tygodnie drugie tury wyborów samorządowych. Największa sensacja to dopiero trzecie miejsce Wojciecha Szczurka, który rządził Gdynią od 1998 r. Najwięcej emocji będzie w Krakowie, gdzie staną naprzeciwko siebie Aleksander Miszalski z KO i Łukasz Gibała.

Obecni i byli prezydenci miast walczący o reelekcję i nowicjusze starający się przekonać do siebie wyborców. W tych miastach w Polsce 21 kwietnia wyborcy znów pójdą do urn. Tym razem tylko po to, by wybrać prezydentów, wójtów i burmistrzów.

Bełchatów

Trudny wybór czeka 21 kwietnia mieszkańców Bełchatowa. Tam do walki staną obecna prezydentka Mariola Czechowska (popierana przez PiS) oraz Patryk Marjan z Nowej Nadziej, czyli części Konfederacji.

Według oficjalnych wyników, najlepiej w wyborach na prezydenta Bełchatowa wypadł Patryk Marjan. Dostał 8108 głosów, co dało mu 38,36 proc. Czechowska uzyskała 6757 głosów, czyli 31,97 proc. poparcia.

Wyborcy, którzy w pierwszej turze oddali głos na Pawła Rożniatowskiego z KO (29,66 proc. głosów), a będą chcieli pójść do urn również 21 kwietnia, będą więc mieli spory dylemat, bo zarówno PiS, jak i Konfederacja stoją dla KO na przeciwnych politycznych biegunach.

Zabrze

Tutaj sytuacja jest nietypowa w skali kraju: w drugiej turze o prezydenturę zawalczą dwie kandydatki. To urzędująca od 2006 roku Małgorzata Mańka-Szulik, która w niedzielę zdobyła 21,73 proc. głosów, oraz Agnieszka Rupniewska, która już w pierwszej turze prześcignęła rywalkę, zdobywając 27,44 proc. głosów.

Swoje pierwsze wybory obecna prezydentka Zabrza wygrała o włos (50,32 proc. głosów w drugiej turze), ale w 2010 i 2014 zwyciężyła już w pierwszej turze, uzyskując odpowiednio 75,68  i 63 proc. głosów.

W 2018 Mańka-Szulik i Rupniewska spotkały się w drugiej turze wyborów. Wygrana weteranki nie była łatwa – prezydentka zdobyła 51 proc. głosów mimo przewagi w pierwszej turze.

Koszalin

Po pierwszej turze przewagi nie zdobył obecny prezydent Koszalina. Urzędujący od 2010 roku Piotr Jedliński uzyskał 28,22 proc. głosów, co dało mu drugie miejsce i szansę na poprawienie swojego wyniku w drugiej turze.

Obecnego prezydenta zdeklasował wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj, popierany przez Koalicję Obywatelską, Bezpartyjnych Samorządowców i Nową Lewicę, któremu zaufało 46,04 proc. wyborców.

Jedlińskiego popiera PSL i Polska 2050 Szymona Hołowni.

W wyborach do Rady Miasta w Koszalinie zwyciężyła Koalicja Obywatelska, zdobywając 15 mandatów (49,71 proc.). Po cztery mandaty zdobyły zarówno Prawo i Sprawiedliwość (21,25 proc. głosów) jak i Dumni z Koszalina (19,92 proc. głosów).

Kraków

Do ogromnej niespodzianki doszło w stolicy Małopolski. Lider sondaży Łukasz Gibała uplasował się na drugim miejscu ze sporą stratą do zwycięzcy - Aleksandra Miszalskiego. Na kandydata KO zagłosowało 37,21 procent wyborców, a na Gibałę 26,79 procent. Ci dwaj kandydaci zmierzą się w drugiej turze i będą zabiegać między innymi o głosy oddane na Łukasza Kmitę z PiS, który zajął trzecie miejsce z wynikiem 19,79 procent głosów.

Dotkliwej porażki doznał wieloletni wiceprezydent miasta, popierany przez odchodzącego Jacka Majchrowskiego, Andrzej Kulig. Dostał tylko 7,18 procent głosów.

Gdyby wybory w drugiej turze wygrał Miszalski, to KO będzie mogła się chwalić zdobyciem całego Krakowa. W wyborach do rady miasta zdobyła bowiem zdecydowaną większość 24 z 43 mandatów. Do rady weszli jeszcze przedstawiciele PiS (12 mandatów) i Łukasza Gibały (7 mandatów).

Wrocław

Jacek Sutryk wygrał pierwszą turę wyborów w stolicy Dolnego Śląska. Zdobył 34,33 proc. głosów. W drugiej turze zmierzy się z Izabelą Bodnar (Trzecia Droga), na którą zagłosowało 29,80 proc. wyborców. W Radzie Miejskiej wygrała Koalicja Obywatelska.

Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki. Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka od kandydatki Trzeciej Drogi Izabeli Bodnar dzieli zaledwie 4,5 punktu procentowego. Jacek Sutryk zdobył 34,33 proc. głosów. Izabela Bodnar - 29,80 proc. Ta dwójka zmierzy się ze sobą w drugiej turze wyborów już 21 kwietnia.

Dalej znaleźli się: Łukasz Kasztelowicz (Prawo i Sprawiedliowość) - 19,17 proc. głosów, Jerzy Michalak (Bezpartyjni Samorządowcy) - 7,9 proc. głosów, Robert Grzechnik (Konfederacja) - 5,3 proc. głosów i Grzegorz Prigan (Wrocławianie dla Wrocławian) - 3,3 proc. głosów.

Jacek Sutryk ma przewagę

Jacek Sutryk ma oficjalne poparcie Nowej Lewicy i Platformy Obywatelskiej. Długo trwały dyskusje, kogo poprze PO. Gdyby partia nie zdecydowała się ostatecznie na poparcie Sutryka, jej najbardziej prawdopodobnym kandydatem był Michał Jaros, czyli szef dolnośląskich struktur Platformy Obywatelskiej. Nie został jednak zgłoszony. Decyzja o poparciu Sutryka de facto zapadła w ostatni dzień, gdy można było rejestrować kandydatów, a Koalicja Obywatelska nie zdecydowała się zgłosić własnego kandydata. Oficjalne poparcie KO Sutryk dostał 19 marca.

Izabela Bodnar w drugiej turze

Izabela Bodnar jest posłanką na Sejm RP z Trzeciej Drogi. W swoim programie wyborczym zapowiada wsparcie przedsiębiorców, troskę o zieleń i stan wód oraz skuteczne programy społeczne, "aby każdy obywatel miał równe szanse na rozwój i sukces".

Poznań

W stolicy Wielkopolski urzędujący prezydent Jacek Jaśkowiak popierany przez Koalicję Obywatelską zmierzy się ze Zbigniewem Czerwińskim ze Zjednoczonej Prawicy. Jaśkowiak zdobył 43,74 proc. głosów. Na Czerwińskiego zagłosowało 20,3 proc. wyborców.

Przemysław Plewiński, który miał być najpoważniejszym rywalem Jaśkowiaka, uzyskał 19,1 proc. głosów. Miał o 2261 głosów mniej niż drugi Czerwiński.

Jacek Jaśkowiak został prezydentem Poznania w 2014 roku, kiedy w drugiej turze wygrał z urzędującym w Poznaniu od 1998 roku Ryszardem Grobelnym. Cztery lata później poznaniacy postawili na niego w pierwszej turze. Jaśkowiak wygrał, zdobywając 56,6 procent głosów.

Zbigniew Czerwiński jest absolwentem historii na UAM oraz rachunkowości na UEP w Poznaniu. Od roku 1989 jest przedsiębiorcą. W okresie PRL działał w opozycji. Najpierw w latach 1978–1980 organizował w V Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu Rewolucyjny Związek Młodzieży Ruch 10 Listopada, potem był członkiem Komitetu Założycielskiego Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz przewodniczącym Koła NZS na Wydziale Historycznym UAM w Poznaniu. 

W Poznaniu PiS nigdy dotąd nie wprowadził swojego kandydata do drugiej tury wyborów. W 2018 roku Tadeusz Zysk zajął drugie miejsce, zdobył 21,31 proc. głosów, ale Jaśkowiak wygrał w pierwszej turze. W 2014 roku blisko tego celu był Tadeusz Dziuba, ale przegrał o włos walkę o drugą turę z Jaśkowiakiem.

Gdynia

Wojciech Szczurek pełnił funkcję prezydenta Gdyni od 26 lat – i właśnie zakończyły się jego rządy.

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki ze wszystkich obwodowych komisji wyborczych. W drugiej turze gdyńskich wyborów, która odbędzie się 21 kwietnia, znajdą się Aleksandra Kosiorek - reprezentująca Gdyński Dialog, oraz miejski radny Koalicji Obywatelskiej Tadeusz Szemiot, który jest popierany również przez Lewicę, Zielonych i część ruchów miejskich.

Aleksandra Kosiorek, która uzyskała w pierwszej turze najwięcej głosów, jest prawniczką specjalizującą się w prawie medycznym. W pierwszej turze wyborów zagłosowało na nią 34,43 proc. gdynian.

Jej kontrkandydat, Tadeusz Szemiot, jest gdyńskim radnym, przewodniczącym klubu KO. Z wykształcenia jest ekonomistą. Do drugiej tury wchodzi z poparciem 25,85 proc. mieszkańców Gdyni.

Szczurek, który ubiegał się o siódmą kadencję, zdobył 23,53 proc. głosów.

Do drugiej tury zabrakło Szczurkowi 2216 głosów. Szczurek jeszcze przed oficjalnym komunikatem PKW, znając cząstkowe wyniki z większości komisji, pożegnał się z urzędem we wpisie na Facebooku.

"Przyjmuję to z pokorą, jestem wdzięczny za każdy oddany głos i gratuluję kontrkandydatom" - napisał prezydent.  

Zielona Góra

Dogrywka czeka też Zieloną Górę. Tam obecny prezydent miasta do drugiej tury się dostał, ale na drugim miejscu. Pierwsze miejsce (42,74 proc.) wywalczył Marcin Pabierowski z KO. Rządzący miastem od 18 lat prezydent Janusz Kubicki zdobył 35,95 proc. głosów.

Janusz Kubicki walczy o piątą kadencję. Jest prezydentem Zielonej Góry od 2006 r. Po raz trzeci kandyduje z własnego komitetu. W wyborach samorządowych z 2018 roku - startując z własnego komitetu i z poparciem PSL - wygrał w pierwszej turze z wynikiem 58,20 proc.

Czytaj też: Przylep, "Hurghada", dwa komitety. Wszystkie grzechy prezydenta

Marcin Pabierowski jest natomiast przewodniczącym klubu KO. Zawodowo zajmuje się m.in. pożarnictwem jako inspektor ochrony przeciwpożarowej, projektowaniem oraz nadzorem budowlanym inwestorskim. Posiada uprawnienia budowlane do projektowania i do kierowania robotami budowlanymi. Aktywnie działa w organizacji samorządu zawodowego inżynierów budownictwa. Jest członkiem Okręgowej Rady w Lubuskiej Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa.

Rzeszów

Pewnym zaskoczeniem są wyniki głosowania na prezydenta Rzeszowa. Urzędujący prezydent Konrad Fijołek dostał się do drugiej tury, jednak jego kontrkandydatem nie będzie, jak przewidywał niedzielny exit poll, Jacek Strojny z ugrupowania Razem dla Rzeszowa. Fijołek zmierzy się z Waldemarem Szumnym z PiS.

Według oficjalnych wyników PKW starający się o reelekcję Konrad Fijołek zdobył 37,91 proc. głosów wyborców a Szumny - 24,23 proc. głosów.

Sondażowe wyniki exit poll do drugiej tury, podawane w niedzielę, typowały na głównego kontrkandydata Fijołka Jacka Strojnego. Kandydat Razem dla Rzeszowa ostatecznie zdobył 20,61 proc. głosów i w wyborach uplasował się na trzeciej pozycji.

Konrad Fijołek rządzi stolicą Podkarpacia od czerwca 2021 roku. Wygrał wówczas przedterminowe wybory, które zostały zorganizowane po rezygnacji ze stanowiska wieloletniego prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca. W szeregach ówczesnej opozycji nastąpiła mobilizacja i Fijołek szedł do wyborów z poparciem PO, Lewicy, PSL i Ruchu Polska 2050. Wybory wygrał w pierwszej turze, uzyskując ponad 56 procent głosów poparcia.

Waldemar Szumny jest związany od lat z samorządem. Od 1998 roku jest miejskim radnym, a od 2019 - wiceprzewodniczącym Rady Miasta Rzeszowa. Od 2001 roku w strukturach PiS. Ogłaszając swoją kandydaturę na stanowisko prezydenta stolicy Podkarpacia, podkreślił, że kandyduje, aby wykorzystać zdobyte wiedzę i doświadczenie "dla dobra rzeszowian".

Zakopane

Zwycięzcą pierwszej tury pod Tatrami okazał się bezpartyjny Łukasz Filipowicz, który uzyskał 37,2 proc. głosów. Niewiele mniej (34,52 proc.) zdobyła popierana przez Prawo i Sprawiedliwość Agnieszka Nowak-Gąsienica.

Łukasz Filipowicz to były zakopiański radny. Podkreśla, że jest bezpartyjny, a związana z nim - jak mówi - oddolna inicjatywa nosi nazwę Przyjazne Zakopane. Filipowicz jest przedsiębiorcą z branży turystycznej. W 2014 roku przegrał walkę o fotel burmistrza Zakopanego, zdobywając niemal 20 procent poparcia. Przegrał wówczas z Leszkiem Dorulą. Postuluje między innymi dbałość o ład przestrzenny i ograniczenie betonowej zabudowy.

Działaczka Prawa i Sprawiedliwości przez ostatnie dziewięć lat pełniła funkcję wiceburmistrza. Była odpowiedzialna za pomoc społeczną, oświatę, kulturę, promocję miasta i sport.

Toruń

W drugiej turze wyborów na prezydenta Torunia zmierzą się Paweł Gulewski z KO, który wygrał pierwszą turę wyborów i zdobył 38,28 proc. poparcia, oraz urzędujący prezydent Michał Zaleski, który przekonał do siebie 26,41 proc. wyborców.

Gulewski od czerwca 2020 roku do 18 stycznia 2024 roku był wiceprezydentem Torunia. Wcześniej przez dziesięć lat (2010-2020) był miejskim radnym.

Michał Zalewski walczy obecnie o szóstą kadencję w fotelu prezydenta miasta. Wcześniej cztery razy pokonał konkurentów już w pierwszej turze – tym razem znalazł się na drugim miejscu wyborczego wyścigu.

Olsztyn

W wyborach na prezydenta Olsztyna najlepszy wynik (32,81 proc.) uzyskał Robert Szewczyk z KO. Za nim znalazł się były prezydent miasta Czesław Jerzy Małkowski (z poparciem 21,16 proc.).

Kandydat KO Robert Szewczyk ma poparcie obecnego prezydenta Piotra Grzymowicza (sprawuje urząd od 2009 roku), który zdecydował, że nie będzie ubiegał się o reelekcję.

Czesław Małkowiski został zatrzymany przez policję 28 lutego 2008 roku i po postawieniu zarzutów - m.in. gwałtu na ciężarnej urzędniczce – został aresztowany. Wskutek referendum przeprowadzonego w listopadzie tamtego roku stracił stanowisko. Potem jeszcze trzykrotnie kandydował - w 2010 r, 2014 r i 2018 roku - za każdym razem przegrywając w drugiej turze z Grzymowiczem. Wybory samorządowe w 2024 roku są pierwszymi, w których Małkowski wystartował po prawomocnym uniewinnieniu go przez sąd.

Gorzów Wielkopolski

Do drugiej tury wyborów prezydenckich w Gorzowie Wielkopolskim przeszli obecny prezydent  miasta Jacek Wójcicki (49,24 proc. głosów) i popierany przez KO Piotr Wilczewski, mający 22,18 proc.

Jacek Wójcicki ubiega się o trzecią kadencję. Jest prezydentem Gorzowa Wielkopolskiego od 2014 roku. W 2018 ubiegał się o reelekcję, zwyciężając w pierwszej turze. Wójcicki chce postawić na kontynuację tego, co w ostatnich latach zrealizował. Będą to sprawy gospodarcze, zbrojenie terenów inwestycyjnych, pozyskiwanie inwestorów, czyli wzmocnienie gospodarcze miasta i jego budżetu. Polityk chce, żeby młodzi ludzie, którzy wyjadą z Gorzowa na studia chcieli do niego wrócić, pracować i zakładać rodziny.

Piotr Wilczewski, obecny radny miasta, startuje jako kandydat Koalicji Obywatelskiej. Polityk streszcza swój program w trzech najważniejszych punktach: "powiększyć Gorzów, zapewnić dobrą przyszłość dzieciom oraz zachęcić mieszkańców, żeby nie wyjeżdżali z miasta". Kandydat na prezydenta chce stworzyć kartę mieszkańca, wieloletni plan inwestycyjny zakładający remont gorzowskich szkół, przedszkoli i żłobków. Częścią jego programu wyborczego jest także bezpłatna komunikacja miejska dla uczniów. Kolejnym punktem jest "Gorzów - nie wyjeżdżajcie stąd". - Mieszkańcy muszą zostać w naszym mieście, muszą czuć się tutaj dobrze - wyjaśniał Wilczewski.

Druga tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 kwietnia.

Autorka/Autor:tvn24.pl

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Sztab Generalny Ukrainy przekazał, że Rosjanie umyślnie przeprowadzili atak rakietowy na internat w mieście Sudża w obwodzie kurskim, które kontrolowane jest przez wojska ukraińskie. Napisano, że "rosyjska armia teraz zaczęła celowo zabijać własnych cywilów". Rzecznik ukraińskiej armii w tym regionie poinformował, że pod gruzami budynku znalazło się 95 ludzi.

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Źródło:
PAP

W wieku 75 lat zmarł Wojciech Trzciński - kompozytor, pianista, aranżer i producent muzyczny, założyciel niezależnego ośrodka sztuki Fabryka Trzciny. Informację przekazał TVN24 jego syn, Stanisław Trzciński. 

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Źródło:
TVN24, PAP

Na autostradzie A2 zderzyły się dwa samochody osobowe. Jak przekazała policja w Żyrardowie, jedna osoba zginęła, a dwie są ranne. Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl ustalił nieoficjalnie, że jeden z kierowców jechał pod prąd.

Wypadek na A2. Jedna osoba nie żyje, dwie są ranne

Wypadek na A2. Jedna osoba nie żyje, dwie są ranne

Źródło:
tvn24.pl

Buta i arogancja - tak piątkowe zachowanie Zbigniewa Ziobry skomentowała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Anita Kucharska-Dziedzic, wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy. Dodała, że wisi nad nim "miecz sprawiedliwości". Krzysztof Kwiatkowski, senator Koalicji Obywatelskiej, stwierdził, że stawką w tej sprawie jest "zaufanie obywateli do instytucji państwa".

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

Źródło:
TVN24

11-letni Paweł zginął, a Kuba do dzisiaj leczy się z traumy po tym, jak w Humniskach na Podkarpaciu w chłopców samochodem wjechała 78-letnia kobieta. Dzieci szły poboczem, bo przy drodze nie ma chodnika. Miejscowi włodarze po tragedii obiecali jego budowę, ale na pytanie o to, kiedy powstanie, odpowiedzieć nie potrafią. Mieszkańcy są rozczarowani: - Mimo tragedii ta sprawa dla nikogo nie jest priorytetem - mówią.

Ponad rok temu na poboczu zginął 11-letni Paweł. Chodnik wciąż nie jest priorytetem

Ponad rok temu na poboczu zginął 11-letni Paweł. Chodnik wciąż nie jest priorytetem

Źródło:
tvn24.pl

Stacja CNN opublikowała nowe nagrania z momentu zderzenia samolotu pasażerskiego linii American Airlines z wojskowym śmigłowcem Black Hawk. Obie maszyny spadły do rzeki Potomak w Waszyngtonie. Do katastrofy doszło w czwartek.

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Źródło:
CNN

Serbscy studenci zorganizowali kolejny masowy protest i zablokowali mosty na Dunaju w Nowym Sadzie, gdzie trzy miesiące temu doszło do katastrofy budowlanej. Jeden z mostów został zablokowany na 24 godziny, do niedzielnego popołudnia. W demonstracji wzięły udział dziesiątki tysięcy osób.

Trzy miesiące od katastrofy w Nowym Sadzie. Protestujący zablokowali trzy mosty

Trzy miesiące od katastrofy w Nowym Sadzie. Protestujący zablokowali trzy mosty

Źródło:
Reuters, Associated Press

Zbigniew Ziobro opowiada o okolicznościach swojego powrotu do Polski na krótko zanim został zatrzymany w piątek przez policję. - Zauważyłem, że jest za mną ogon w Brukseli. Mam podejrzenia, że to mogły być polskie służby - powiedział. Przyznał, że chodziło o to, "by wszyscy myśleli, że leci do Polski samolotem". Na pytanie, czy jego celem było zmylenie służb, odparł, że w przeszłości był krótko funkcjonariuszem operacyjnym. - Pewne doświadczenia się przydają - dodał.

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

Wysłannik prezydenta USA Donalda Trumpa Richard Grenell spotkał się w Carasas z przywódcą Wenezueli Nicolasem Maduro i przekazał, że doprowadził do uwolnienia przez wenezuelski reżim sześciu Amerykanów. Grenell "sprowadza z Wenezueli do domu sześciu zakładników" - napisał Trump.

Wysłannik Trumpa "sprowadził z Wenezueli do domu sześciu zakładników"

Wysłannik Trumpa "sprowadził z Wenezueli do domu sześciu zakładników"

Źródło:
PAP

Jest się czym przejmować, ale nie ma się czego bać - mówił na nagraniu premier Donald Tusk, odnosząc się do aktualnej sytuacji międzynarodowej. Według Tuska Polska ma "dobrą odpowiedź na te kryzysy". - Uzyskaliśmy naprawdę autentyczne przywództwo w Europie, a za chwilę możemy mieć niezależnego, mądrego, silnego, ale przyjaznego prezydenta. Wszystko jest w naszych rękach - powiedział szef rządu.

Tusk o sytuacji międzynarodowej: w Polsce mamy dobrą odpowiedź na te kryzysy

Tusk o sytuacji międzynarodowej: w Polsce mamy dobrą odpowiedź na te kryzysy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Raz na cztery lata Jezioro Maltańskie w Poznaniu zmienia w się w "suchy krater". To czas na usunięcie mułu i zalegających śmieci. Za każdym razem, gdy ten popularny zbiornik staje się zupełnie pusty, pojawiają się pytania o "znaleziska". Lista nietypowych rzeczy już jest.

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Źródło:
TVN24

Mołdawia to jedno z najszybciej wyludniających się państw na świecie - powiedział analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Kamil Całus. Liczba mieszkańców tego kraju, nie wliczając separatystycznego Naddniestrza, wynosi obecnie 2,401 miliona. To spadek o 13,9 procent w ciągu dekady.

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

Źródło:
PAP

Policjanci z hrabstwa El Dorado w stanie Kalifornia przeprowadzili nietypową akcję ratunkową. Pomogli psu, który spadł 60 metrów w dół wodospadu. Jak podały lokalne media, zwierzę doznało obrażeń.

Spadł 60 metrów w dół wodospadu. Akcja ratunkowa w Kalifornii

Spadł 60 metrów w dół wodospadu. Akcja ratunkowa w Kalifornii

Źródło:
sacbee.com, CNN
Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dwa ciała znaleziono w rzece Dee w szkockim Aberdeen. Prawdopodobnie są to poszukiwane siostry Huszti - przekazały w sobotę brytyjskie media. Pochodzące z Węgier Eliza i Henrietta zaginęły w ubiegłym miesiącu w okolicach portu leżącego nad rzeką.

Dwa ciała w rzece. To prawdopodobnie siostry Huszti

Dwa ciała w rzece. To prawdopodobnie siostry Huszti

Źródło:
PAP

Wywiad wojskowy Ukrainy odrzucił oskarżenia, jakoby podległe mu struktury były zaangażowane w organizację protestów antyrządowych w Słowacji. To odpowiedź na oświadczenie premiera Słowacji Roberta Ficy, który powiązał protesty z ukraińskim wywiadem.

Ukraiński wywiad "stanowczo odrzuca" oskarżenia premiera Słowacji

Ukraiński wywiad "stanowczo odrzuca" oskarżenia premiera Słowacji

Źródło:
PAP

W listopadzie 2024 roku samolot z Katowic do niemieckiego Dortmundu odleciał bez 42 pasażerów. Nie poczekał na osoby, które utknęły w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Do tej pory żaden z pasażerów nie otrzymał odszkodowania za stracony lot. - Nie ponosimy odpowiedzialności, nie możemy wypłacić odszkodowań - informuje lotnisko. Kto w takim razie odpowiedzialność ponosi?

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Źródło:
tvn24.pl

Ornitolodzy z Florydy są zdruzgotani śmiercią dwóch młodych bielików amerykańskich. Ptaki najprawdopodobniej zjadły zwierzę zakażone ptasią grypą. Młode nie zdążyły nawet otrzymać imion.

Zjadły upolowane zwierzę. Cztery dni później już nie żyły

Zjadły upolowane zwierzę. Cztery dni później już nie żyły

Źródło:
CNN

Radiowóz blokował drogę uciekającemu kierowcy, a ten, zamiast się zatrzymać, uderzył w policyjne auto. Moment zderzenia zarejestrowała kamera przy jednej z posesji. Jak się okazało, 31-latek ma zakaz prowadzenia pojazdów.

Uciekał przed policją, staranował radiowóz i ogrodzenie. Nagranie

Uciekał przed policją, staranował radiowóz i ogrodzenie. Nagranie

Źródło:
TVN24/Kontakt24

Policja miała obowiązek skutecznego doprowadzenia świadka na posiedzenie komisji do spraw Pegasusa. Oczywiście, gdyby się okazało, że tego posiedzenia nie ma, to straciłoby sens wykonywanie tej czynności - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 Włodzimierz Wróbel, sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego pytany o sprawę byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i tłumaczenia policji.

Policja tłumaczy zatrzymanie Ziobry. "Nie róbmy szopki z prawa"

Policja tłumaczy zatrzymanie Ziobry. "Nie róbmy szopki z prawa"

Źródło:
TVN24

Były prezydent Niemiec Horst Koehler nie żyje. 81-letni ekonomista i finansista zmarł w sobotę rano po krótkiej, ciężkiej chorobie - poinformowały niemieckie media.

Nie żyje były prezydent Niemiec

Nie żyje były prezydent Niemiec

Źródło:
PAP

Mały samolot pogotowia lotniczego rozbił się w pobliżu centrum handlowego w Filadelfii. Na jego pokładzie było pięć osób dorosłych i dziecko. Oprócz nich ucierpieli także ludzie w miejscu upadku maszyny. Pojawiło się także nagranie z próby kontaktu kontrolerów lotu z załogą maszyny. Słychać na nim między innymi: "Straciliśmy kontakt z samolotem. Nie wiemy, co się stało. Próbujemy to ustalić".

Prywatny samolot rozbił się w Filadelfii. Na pokładzie było sześć osób, w tym dziecko

Prywatny samolot rozbił się w Filadelfii. Na pokładzie było sześć osób, w tym dziecko

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Początek lutego przyniósł nam odczuwalne ochłodzenie, jednak aura wciąż jest dość łagodna. Czy w tym roku mamy jeszcze szansę na siarczysty mróz? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zajrzała w najnowsze wyliczenia modeli.

Szansa na rozbicie wiru polarnego i umocnienie się wyżu znad Rosji. Do Polski wraca zima

Szansa na rozbicie wiru polarnego i umocnienie się wyżu znad Rosji. Do Polski wraca zima

Źródło:
tvnmeteo.pl, NOAA

Samochód osobowy wypadł z drogi i dachował w powiecie nyskim (woj. opolskie). W środku było dwóch mężczyzn, nie udało się ich uratować. Policja wyjaśnia, jak doszło do wypadku.

Wypadli z drogi i dachowali. Dwie osoby zginęły

Wypadli z drogi i dachowali. Dwie osoby zginęły

Źródło:
TVN24

W piątek w Serocku nasz czytelnik był świadkiem nietypowej sytuacji. W środku miasta, po ulicy, biegały dwa konie bez opieki. W pewnym momencie tuż za nimi pojawił się sznur radiowozów.

Konie na ulicy, za nimi kawalkada radiowozów

Konie na ulicy, za nimi kawalkada radiowozów

Źródło:
Kontakt24

Jak działają kamery na rondzie Wojnara we Włochach? Ze statystyk drogowców wynika, że tylko w pierwszych kilkunastu dniach od uruchomienia zarejestrowały niemal 800 wykroczeń. Ich zadaniem jest wyłapywanie kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle.

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Zarejestrowały setki kierowców przejeżdżających na czerwonym

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Zarejestrowały setki kierowców przejeżdżających na czerwonym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego wzrosła od 1 stycznia 2025 roku do ponad 3,2 tysiąca złotych miesięcznie. Aby je otrzymać trzeba spełnić określone warunki. Komu przysługuje ta forma pomocy finansowej i na jak długo można ją otrzymać?

Świadczenie pielęgnacyjne. Komu przysługuje i ile wynosi?

Świadczenie pielęgnacyjne. Komu przysługuje i ile wynosi?

Źródło:
tvn24.pl

Bezpieczeństwo Morza Bałtyckiego jest absolutnie kluczowe - powiedział w Gdańsku Rafał Trzaskowski. Karol Nawrocki w Bednarach zadeklarował, że chciałby "wypowiedzenia paktu migracyjnego". Magdalena Biejat w Bydgoszczy mówiła o prawach kobiet i apelowała o wsparcie organizacji pozarządowych. Sławomir Mentzen we Wrześni przekonywał, że Polakom potrzebna jest "rewolucja zdrowego rozsądku" jak w Stanach Zjednoczonych.

Gdańsk, Bednary, Bydgoszcz, Września. Kandydaci na prezydenta ruszyli w podróż po Polsce

Gdańsk, Bednary, Bydgoszcz, Września. Kandydaci na prezydenta ruszyli w podróż po Polsce

Źródło:
TVN24, PAP

Rozpoczęła się zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o nadaniu Odrze osobowości prawnej. Ma to pomóc ją chronić. Marszałek Sejmu oficjalnie przyjął postanowienie o utworzeniu komitetu inicjatywy ustawodawczej. Tymczasem wojewódzki sąd administracyjny orzekł, że Wody Polskie prowadziły prace regulacyjne na Odrze nielegalnie.

Ruszyło zbieranie podpisów pod projektem ustawy, który zakłada, że rzeka Odra stanie się osobą prawną

Ruszyło zbieranie podpisów pod projektem ustawy, który zakłada, że rzeka Odra stanie się osobą prawną

Źródło:
Fakty TVN

W sieci pojawiły się doniesienia, jakoby prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski bezpłatnie korzystał z nieruchomości, które należą do urzędu miasta. Dowód ma stanowić rozpowszechniane przez internautów zdjęcie artykułu. Ta zmyślona historia to reakcja na informacje o korzystaniu przez Karola Nawrockiego z apartamentu w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Warszawski ratusz zaprzecza, a my wskazujemy, co może sugerować, że ten artykuł to fałszywka.

Trzaskowski "żyje na koszt miasta"? Dowodem spreparowany artykuł

Trzaskowski "żyje na koszt miasta"? Dowodem spreparowany artykuł

Źródło:
Konkret24

Mówi, że to największe zagłębie sadownicze Europy, że to duży biznes wspierany przez polityków i że sadownicy walczą o pracowników. Potrzebują rąk do pracy, bo owoce nie mogą gnić. - Oferują na przykład raz na tydzień worek ziemniaków, chleb, cebulę, wodę w zgrzewkach. Może nie dają umowy, ale w ten sposób pokazują, że warto u nich pracować - wyjaśnia w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl doktor Kamil Matuszczyk z Uniwersytetu Warszawskiego, badacz sytuacji pracowników sezonowych.

Zamienia salę wykładową na sady owocowe. Tak bada sytuację pracowników

Zamienia salę wykładową na sady owocowe. Tak bada sytuację pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Zapewnień o rozliczeniu willi plus było dużo, ale kiedy zajrzymy do kasy państwa, to okaże się, że z 40 milionów złotych, które Przemysław Czarnek rozdał, wróciło 3,5 miliona - mówiła na antenie TVN24 Justyna Suchecka, dziennikarka tvn24.pl. - Widzimy, że te procedury się dłużą. Docierają też do nas sygnały o tym, że w ministerstwie istnieją pewne braki kadrowe osób, które mogłyby to skutecznie rozliczać - powiedział Piotr Szostak.

"Zaawansowany trolling, robienie sobie jaj z systemu sprawiedliwości". Co dalej z rozliczeniem willi plus

"Zaawansowany trolling, robienie sobie jaj z systemu sprawiedliwości". Co dalej z rozliczeniem willi plus

Źródło:
TVN24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz ludzie związani z Jarosławem Kaczyńskim są obecni nie tylko w studiach i na łamach gazet Tomasza Sakiewicza. Zajmują też posady w organach zarządzających jego mediami. Wszystkie one tworzą system naczyń połączonych: personalnie i kapitałowo.

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Źródło:
Konkret24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Brutalista", serialu "Przesmyk" i fali hejtu po emocjonalnym nagraniu Seleny Gomez.

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

Źródło:
tvn24.pl