Exit poll – jak się przeprowadza ten sondaż i jaki jest margines błędu

Autor:
red.
Źródło:
TVN 24
Pawłowski: sondaż exit poll dopuszcza błąd w granicach dwóch punktów procentowych
Pawłowski: sondaż exit poll dopuszcza błąd w granicach dwóch punktów procentowychTVN24
wideo 2/4
TVN24Pawłowski: sondaż exit poll dopuszcza błąd w granicach dwóch punktów procentowych

Exit poll to sondaż badający preferencje wyborcze. Sondaż exit poll przeprowadza instytucja badawcza w dniu wyborów. Pod losowo wybranymi lokalami wyborczymi ankieterzy pytają określoną liczbę osób m.in. o to, jak głosowali. Wyniki exit poll ogłaszane są po zakończeniu ciszy wyborczej, a margines błędu wynosi około dwóch procent.

Exit poll to sondaż preferencji wyborczych.Badanie exit poll przeprowadzane jest w dniu wyborów pod losowo wybranymi obwodowymi komisjami wyborczymi.W ramach exit poll ankieterzy zadają określonej liczbie wyborców opuszczających lokal wyborczy dwa rodzaje pytań: o to, kim jest przepytywana osoba oraz o oddany głos.Sondaż exit poll przeprowadzany jest przez firmy badawcze na zlecenie mediów, najczęściej ogólnopolskich stacji telewizyjnych.Wyniki exit poll ogłaszane są po zakończeniu ciszy wyborczej, a błąd pomiaru wynosi około dwóch procent.

Exit poll – co to jest?

Exit poll daje możliwość poznania prognozowanych wyników wyborów samorządowych, parlamentarnych, prezydenckich itd. przed ich oficjalnym ogłoszeniem przez Państwową Komisję Wyborczą. Sondaże exit poll zlecane są najczęściej przez media i przeprowadzane przez firmy badawcze. W ramach exit poll określona liczba osób wychodzących z wybranego losowo lokalu wyborczego pytana jest przez ankietera, na kogo głosowała i na tej podstawie opracowywane są wyniki exit poll. 

Exit poll – początki

Za propagatora exit poll uważa się Warrena F. Mitofsky’ego (1934–2006). W 1967 roku Mitofsky, odpowiedzialny w telewizji CBS za analizy wyborcze, wynajął George’a Fine’a, który prowadził badania opinii widzów opuszczających kina. Mitofsky postanowił wykorzystać ten pomysł podczas wyborów gubernatora stanu Kentucky. Już rok później, w 1968 roku, CBS zdecydowała się na zlecenie sondażu exit poll w wyborach ogólnokrajowych i od tego czasu tego typu badania organizowane są podczas każdych wyborów w Stanach Zjednoczonych. To właśnie w 1968 roku po raz pierwszy zapytano także o płeć i rasę wyborcy, co pozwoliło na zbadanie preferencji wyborczych różnych grup etnicznych zamieszkujących USA. 

Sondaż exit poll

Exit poll, czyli badanie sondażowe preferencji wyborczych, przeprowadzany jest w dniu wyborów przez firmę badawczą. Celem sondażu exit poll jest przygotowanie prognozy wyników wyborów. Wychodzący z obwodowej komisji wyborczej wyborca otrzymuje do wypełnienia krótką ankietę, na której zaznacza kandydata lub partię, na którą oddał swój głos. Odpowiada również na pytania dotyczące swojego wykształcenia, miejsca zamieszkania, wieku, płci itp. 

Cząstkowe wyniki exit poll przesyłane są następnie do firmy realizującej badanie i na ich podstawie powstaje prognoza wyników wyborów. Wyniki exit poll przedstawiane są w stacjach telewizyjnych i radiowych podczas wieczorów wyborczych, publikowane w internecie i w prasie, natychmiast po zamknięciu wszystkich lokali wyborczych i zakończeniu ciszy wyborczej.

Wyniki exit poll 

Exit poll uważany jest obecnie za najlepszy sposób uzyskania szybkich i precyzyjnych informacji przed uzyskaniem danych z komisji wyborczych. Wyniki exit poll są bardziej wiarygodne od sondaży przedwyborczych, są jednak obarczone błędem statystycznym sięgającym dwóch punktów procentowych.  

Wyniki exit poll przedstawiane są najczęściej o 21.00 podczas wieczorów wyborczych organizowanych przez największe ogólnopolskie stacje telewizyjne. Warunkiem przedstawienia wyników sondażu exit poll jest zakończenie ciszy wyborczej, czyli zamknięcie wszystkich obwodowych komisji wyborczych w kraju.

Wyniki exit poll a oficjalne wyniki PKW

Różnice między wynikami exit poll a oficjalnym wynikiem wyborów wynikają m.in. z:

błędów przy wypełnianiu kart do głosowania, kiedy osoba biorąca udział w sondażu exit poll oddała w rzeczywistości nieważny głos – udzielenia niezgodnej z prawdą odpowiedzi w ankiecie exit poll – odmowy wzięcia udziału w badaniu.

Przykładem takiej rozbieżności były wyniki exit poll realizowanego przez GFK Polonia z drugiej tury wyborów prezydenckich w 2005 roku, które zaniżyły wynik Lecha Kaczyńskiego. Prawdopodobną przyczyną takiego wyniku była niechęć wyborców Kaczyńskiego do udzielania odpowiedzi i mniej odmów po stronie wyborców Donalda Tuska

Exit poll w Polsce

W Polsce pierwsze badanie exit poll zostało przeprowadzone podczas wyborów prezydenckich w 1990 roku przez OBOP we współpracy z firmą INFAS. Exit poll w Polsce przeprowadzane były do tej pory m.in. przez GFK Polonia, PBS, Ipsos na zlecenie ogólnopolskich stacji telewizyjnych (TVP, TVN24, Polsat). 

Podczas wyborów prezydenckich w 2020 roku badanie exit poll przeprowadziła firma badawcza Ipsos na zlecenie TVN, Polsatu i TVP. Przed pięciuset losowo wybranymi obwodowymi komisjami wyborczymi ok. 1050 ankieterów przeprowadziło ok. 50 tys. ankiet, w których pytali wyborców o kandydata, na którego oddali głos, oraz o dane demograficzne, takie jak wiek, płeć, wykształcenie. Do wypełnienia ankiety zapraszana była średnio co dziesiąta opuszczająca lokal wyborczy osoba. 

Podany zaraz po zakończeniu ciszy wyborczej wynik sondażu exit poll wskazywał na Andrzeja Dudę jako zwycięzcę drugiej tury wyborów prezydenckich. Według wyników exit poll otrzymał on 50,4 proc. głosów, a jego rywal Rafał Trzaskowski – 49,6 proc. Badanie było obarczone dwuprocentowym błędem. 

Wyniki late poll, podane o drugiej w nocy, na podstawie cząstkowych danych z lokalnych komisji obwodowych, zakładały błąd w granicy jednego punktu procentowego, ale potwierdzały zwycięstwo urzędującego prezydenta: 51 proc. głosów kontra 49 proc. dla jego kontrkandydata. Jak wykazały oficjalne dane ogłoszone przez Państwową Komisję Wyborczą, szacunki te były bardzo dokładne: Andrzej Duda otrzymał 51,03 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski 48,9 proc.

Wybory samorządowe – exit poll

Na wyniki sondaży exit poll w wyborach samorządowych, tak jak i w innych, czeka się do zakończenia ciszy wyborczej. Emocjonującym przykładem rozbieżności między wynikami exit poll a oficjalnymi danymi z PKW były wybory samorządowe z 2014 roku. Sondaż przeprowadził Ipsos na zlecenie TVN, TVP i Polsatu, a wyniki exit poll okazały się mocno odbiegać od oficjalnych wyników wyborów. To przyczyniło się do podawania w wątpliwość wiarygodności danych przedstawionych przez PKW, a opozycja postulowała powtórzenie wyborów.

Exit poll a late poll

Różnice między exit poll a late poll:

● Wyniki exit poll opracowywane są na podstawie odpowiedzi określonej liczby wyborców opuszczających wybrane lokale wyborcze, wyniki late poll opracowywane są na podstawie oficjalnych danych z określonych obwodowych komisji wyborczych, uzyskanych po zamknięciu lokalu i podliczeniu oddanych w nim głosów. ● Wyniki exit poll przedstawiane są do opinii publicznej od razu po zamknięciu wszystkich lokali wyborczych i obarczone są błędem ok. dwóch proc., wyniki late poll ogłaszane są w nocy i są bliższe oficjalnym wynikom wyborów - błąd wynosi ok. jednego punktu procentowego. ● W przeciwieństwie do late poll sondaż exit poll, oprócz informacji o preferencjach wyborczych, dostarcza też wiedzy o demograficznych uwarunkowaniach wyborców. 

Autor:red.

Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sejm kontynuuje obrady w ramach pierwszego posiedzenia nowej kadencji. O 17.30 miał się rozpocząć blok głosowań, ale na mównicy pojawił się Mateusz Morawiecki. Posłowie zdecydują potem o cenach energii, zmianie regulaminu Sejmu między innymi w punkcie przyspieszającym wybór premiera i powołaniu komisji śledczej do wyborów kopertowych. W tvn24.pl relacjonujemy polityczny czwartek.

Sejm głosuje w sprawie cen energii, regulaminu izby i komisji śledczej

Sejm głosuje w sprawie cen energii, regulaminu izby i komisji śledczej

Aktualizacja:
Autor:
mjz/kab,
adso
Źródło:
TVN24

Organy śmiertelnie postrzelonych 1 grudnia we Wrocławiu policjantów przekazane zostaną kolejnym pacjentom będącym w potrzebie - potwierdziła Komenda Miejska Policji w stolicy Dolnego Śląska.

Uroczyste "odprowadzenie" policjanta w szpitalu i dary, dzięki którym "życia kolejnych osób zostaną uratowane"

Uroczyste "odprowadzenie" policjanta w szpitalu i dary, dzięki którym "życia kolejnych osób zostaną uratowane"

Autor:
akw/adso
Źródło:
tvn24.pl

Radni i radne Koalicji Obywatelskiej przegłosowali w czwartek uchwałę o wprowadzeniu Strefy Czystego Transportu w lipcu 2024 roku. Wcześniej odbyła się burzliwa, kilkugodzinna dyskusja na ten temat. Przeciwnicy strefy okrzykami i gwizdkami zagłuszali obrady. Wcześniej przyjęto poprawkę ograniczającą zasięg obowiązywania przepisu do centrum miasta.

Rada Warszawy przyjęła uchwałę o Strefie Czystego Transportu

Rada Warszawy przyjęła uchwałę o Strefie Czystego Transportu

Aktualizacja:
Autor:
dg/PKoz/b
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W piątek lub sobotę podpiszę rozporządzenie o zerowym VAT na żywność - zapowiedział w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. - Robimy to na wszelki wypadek, gdybyście przypadkiem chcieli się wycofać z tego - dodał premier.

Zerowy VAT na żywność. Deklaracja Mateusza Morawieckiego

Zerowy VAT na żywność. Deklaracja Mateusza Morawieckiego

Autor:
mp/adso
Źródło:
PAP
Zdjęła z głowy beret i zaczęła wycierać z tramwaju krew. Wokół były trupy

Zdjęła z głowy beret i zaczęła wycierać z tramwaju krew. Wokół były trupy

Filip
Czekała
Autor:
Filip
Czekała
Źródło:
tvn24.pl
Premium

27-latek podejrzany o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem swej 45-letniej siostry, mieszkanki Szumska (Mazowieckie), został już przebadany przez psychiatrów. Prokuratura Rejonowa w Mławie czeka na opinię pisemną.

Brutalne zabójstwo pod Mławą. Prokuratura podała nowe informacje

Brutalne zabójstwo pod Mławą. Prokuratura podała nowe informacje

Autor:
kz/b
Źródło:
PAP

Mam prawo pierwokupu, ale nie wiem, czy kupię - tak do zgody na wykup mieszkania w zabytkowej willi należącej do Lasów Państwowych odnosi się Bartłomiej Obajtek. Zgodę wydał dyrektor generalny Lasów Józef Kubica, związany z Suwerenną Polską. Stało się to - jak ustalił reporter "Czarno na białym" - wbrew opinii zespołu, który ocenia zasadność sprzedaży nieruchomości należących do Lasów Państwowych.

Brat Daniela Obajtka, Lasy Państwowe i mieszkanie w willi. "Zwykli ludzie płacą duże pieniądze, żeby mieszkać w tej okolicy"

Brat Daniela Obajtka, Lasy Państwowe i mieszkanie w willi. "Zwykli ludzie płacą duże pieniądze, żeby mieszkać w tej okolicy"

Autor:
Artur
Warcholiński
Źródło:
TVN24

CBA zatrzymało, a sąd aresztował Adama G., byłego posła i senatora Prawa i Sprawiedliwości oraz wiceministra energii nadzorującego górnictwo - dowiedział się portal tvn24.pl. Jak informuje prokuratura, zarzuty dotyczą podżegania i pomocnictwa w wystawianiu fikcyjnych faktur VAT, przyjęcia w związku z pełnioną funkcją korzyści majątkowej oraz użycia dokumentu poświadczającego nieprawdę.

Były wiceminister i były parlamentarzysta PiS Adam G. zatrzymany przez CBA

Były wiceminister i były parlamentarzysta PiS Adam G. zatrzymany przez CBA

Autor:
Robert
Zieliński
Źródło:
tvn24.pl/PAP

Zimowa aura czeka nas do końca tygodnia. Na dużym obszarze Polski pojawią się opady śniegu, a termometry nadal będą wskazywać ujemne wartości. Po weekendzie przyjdzie odwilż.

W weekend dosypie śniegu, później czeka nas ocieplenie

W weekend dosypie śniegu, później czeka nas ocieplenie

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl

W czwartek Donald Tusk prowadzi rozmowy ze swoimi kandydatami i kandydatkami na ministrów i ministry, a w piątek o godzinie 9 ma się z nimi spotkać na roboczym posiedzeniu. Jak podkreślał Krzysztof Gawkowski, który w nowym rządzie ma być wicepremierem i ministrem cyfryzacji, będzie to "jasnym sygnałem, że idziemy po władzę przygotowani i Morawiecki może się pakować".

Spotkanie, które ma być "jasnym sygnałem". Znamy godzinę

Spotkanie, które ma być "jasnym sygnałem". Znamy godzinę

Aktualizacja:
Autor:
wini/kg
Źródło:
TVN24

Najwyższa Izba Kontroli złożyła w Prokuraturze Okręgowej w Szczecinie zawiadomienie w sprawie szpitala tymczasowego. Według kontrolerów istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa przez byłych wojewodów. Chodzi o "niecelowe i niegospodarne" wydanie prawie 30 milionów złotych na organizację i likwidację szpitala tymczasowego w Netto Arenie.

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie szpitala. "Wydano 29 mln zł, nie przyjęto ani jednego pacjenta"

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie szpitala. "Wydano 29 mln zł, nie przyjęto ani jednego pacjenta"

Autor:
MR/tok
Źródło:
TVN24, tvn24.pl, nik.gov.pl, ptbnickel.pl

W trakcie czwartkowych obrad Sejmu doszło do zamieszania. Po przemówieniu posła KO Cezarego Tomczyka na mównicę wkroczył poseł PiS Przemysław Czarnek, chcąc - jak twierdził - sprostować wypowiedź przedmówcy. Czarnek ignorował polecenia wicemarszałek Sejmu, która chwilę później wyłączyła mu mikrofon. Podobna sytuacja wydarzyła się kilka godzin później.

Zamieszanie w Sejmie. Czarnek wraca na mównicę.  "Odwrócił się pan plecami do wicemarszałka Sejmu"

Zamieszanie w Sejmie. Czarnek wraca na mównicę. "Odwrócił się pan plecami do wicemarszałka Sejmu"

Aktualizacja:
Autor:
momo,ks/kab,
adso
Źródło:
TVN24

Referendum ogólnokrajowe przeprowadzone w dniu wyborów parlamentarnych 15 października zostało uznane przez Sąd Najwyższy za ważne. Wyniki referendum nie są jednak wiążące, ponieważ frekwencja w nim nie przekroczyła wymaganych 50 procent.

Sąd Najwyższy: referendum z 15 października ważne

Sąd Najwyższy: referendum z 15 października ważne

Autor:
adso
Źródło:
Konkret24, PAP

Generał Jarosław Szymczyk zdał obowiązki komendanta głównego policji. O tym, że szef KGP odejdzie ze stanowiska jeszcze przed mianowaniem nowego rządu, informowaliśmy już wcześniej w tvn24.pl. "Dziś moja służba dobiega końca. Patrząc wstecz, jestem przekonany, że podjęta ponad trzy dekady temu decyzja o wstąpieniu w szeregi Polskiej Policji była słuszna" - napisał w liście Szymczyk. Obowiązki komendanta głównego policji przejął nadinspektor Dariusz Augustyniak. - To niezwykłe wyróżnienie - powiedział.

Generał Jarosław Szymczyk żegna się listem. Zdał obowiązki komendanta głównego policji

Generał Jarosław Szymczyk żegna się listem. Zdał obowiązki komendanta głównego policji

Aktualizacja:
Autor:
mjz,
ew,
ZiR/kab,
adso
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Po październikowych wyborach Ministerstwo Zdrowia przekazało związanej z Tadeuszem Rydzykiem Fundacji Lux Veritatis blisko 400 tysięcy złotych - wynika z odpowiedzi resortu na pytania posła Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Brejzy. Pieniądze zostały przekazane na zakup czasu antenowego w Telewizji Trwam, której Rydzyk jest dyrektorem. Miała zostać z nich sfinansowana emisja kampanii "Planuję długie życie". "Pieniądze pochodziły z Narodowej Strategii Onkologicznej" - zwraca uwagę w mediach społecznościowych polityk KO.

Blisko 400 tysięcy złotych z ministerstwa dla fundacji Rydzyka. Na emisję spotów

Blisko 400 tysięcy złotych z ministerstwa dla fundacji Rydzyka. Na emisję spotów

Autor:
mp/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

W Zakopanem w nocy z czwartku na piątek będzie prowadzona akcja wywozu śniegu z terenu dróg publicznych. Władze miasta apelują o przeparkowanie aut z zatok postojowych i chodników.

Będą wywozić śnieg z Zakopanego. Apel do mieszkańców

Będą wywozić śnieg z Zakopanego. Apel do mieszkańców

Autor:
ps
Źródło:
PAP

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia w rozmowie z dziennikarzami potwierdził, że Agnieszka Buczyńska z Polski 2050 jest na liście kandydatów do rządu Donalda Tuska. Jak zastrzegł, o tym, czy faktycznie się w nim znajdzie, zdecyduje Tusk. - Z dużymi emocjami najpierw będę obserwował walkę Mateusza Morawieckiego o zdobycie 150-procentowej większości, a następnie głosowanie nad składem Rady Ministrów - powiedział Hołownia.

Hołownia apeluje, by "dać się ponieść sejmowej dramaturgii"

Hołownia apeluje, by "dać się ponieść sejmowej dramaturgii"

Autor:
tmw/kg
Źródło:
tvn24.pl

Artur Soboń, polityk PiS i były wiceminister finansów, został w środę powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę do zarządu Narodowego Banku Polskiego. O nominację był pytany przez dziennikarzy szef banku centralnego Adam Glapiński po swojej comiesięcznej konferencji prasowej. - Właśnie idę się z nim przywitać - odparł jedynie.

Glapiński pytany o nowego członka zarządu NBP. "Właśnie idę się z nim przywitać"

Glapiński pytany o nowego członka zarządu NBP. "Właśnie idę się z nim przywitać"

Autor:
mp/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Prezydent Andrzej Duda powołał Artura Sobonia na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego. Soboń, były wiceminister finansów w poprzednim rządzie Mateusza Morawieckiego, jest kolejną osobą w zarządzie banku centralnego związaną z Prawem i Sprawiedliwością.

Ludzie PiS w zarządzie Narodowego Banku Polskiego

Ludzie PiS w zarządzie Narodowego Banku Polskiego

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Do nowego rządu, razem z Donaldem Tuskiem, wejdzie 19 szefów resortów i co najmniej czworo ministrów-członków Rady Ministrów. Jak ustaliła reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska, w czwartek ma odbyć się jeszcze spotkanie wszystkich liderów w sprawie kandydatów na wojewodów i ostateczne dopięcie listy wiceministrów. W piątek przyszły premier chce po raz pierwszy spotkać się nieformalnie ze wszystkimi kandydatami na ministrów w jego gabinecie.

Znamy cały skład rządu Donalda Tuska

Znamy cały skład rządu Donalda Tuska

Autor:
Arleta
Zalewska
Źródło:
TVN24

Spółka Orlen Synthos Green Energy została zaopiniowana negatywnie przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. "Postępowanie ABW prowadzone przez panów Wacławka, Kamińskiego i Wąsika (...) trudno określić inaczej niż jako niekompetentne i nieodpowiedzialne" - oceniła spółka atomowa w stanowisku przesłanym TVN24 Biznes. Firma nie uzyskała dostępu do uzasadnienia decyzji wydanej przez służby specjalne. "Będziemy chcieli ich odtajnienia na drodze sądowej" - zapowiada Orlen Synthos Green Energy.

Spółka Orlenu krytykuje działania ABW. "Niekompetentne i nieodpowiedzialne"

Spółka Orlenu krytykuje działania ABW. "Niekompetentne i nieodpowiedzialne"

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w czwartek wydał orzeczenie w sprawie frankowiczów. - TSUE znowu pomógł polskim sądom i polskiemu konsumentowi - ocenia Beata Strzyżowska, radczyni prawna. Tymczasem Związek Banków Polskich zauważył, że Trybunał "nie odpowiedział na kluczowe pytanie dotyczące przedawnienia roszczeń banków". W ocenie sektora bankowego czwartkowy wyrok "w żaden sposób nie zmienia sytuacji banków ani kredytobiorców".

Co dokładnie oznacza wyrok TSUE dla frankowiczów? Wyjaśniamy

Co dokładnie oznacza wyrok TSUE dla frankowiczów? Wyjaśniamy

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

W związku z potężną eksplozją w magazynie materiałów wybuchowych oraz powodzią, spowodowaną ulewnymi deszczami prezydent Republiki Seszeli Wavel Ramkalawan ogłosił stan wyjątkowy. Tylko w wyniku powodzi zginęły trzy osoby.

Potężna eksplozja i powódź. Stan wyjątkowy w raju

Potężna eksplozja i powódź. Stan wyjątkowy w raju

Autor:
tmw/kg
Źródło:
tvn24.pl, Reuters, BBC News

Mam szczęście, że udało mi się ją zatrzymać. Sprawiała, że byłam zajęta - podkreśliła Mia Leimberg, 17-latka, która w trakcie tygodniowego rozejmu została wypuszczona przez Hamas z niewoli. Nastolatka wyszła na wolność, niosąc w ramionach swojego ukochanego psa o imieniu Bella.

"Jeden z najbardziej zadziwiających momentów zawieszenia broni"

"Jeden z najbardziej zadziwiających momentów zawieszenia broni"

Autor:
pb//mm
Źródło:
Reuters

Decyzją internautów Młodzieżowym Słowem Roku 2023 zostało "rel". Na plebiscytowym podium znalazły się też "sigma" i "oporowo". Kapituła przyznała dodatkowo nagrodę jury dla słowa "oddaje".

Zwycięzca plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2023

Zwycięzca plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2023

Autor:
momo/kab
Źródło:
PAP

Salceson znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu najgorzej ocenianych produktów mięsnych na świecie. W niechlubnym zestawieniu portalu Taste Atlas słynny polski produkt wyprzedził słowacką Liptovską salámę i amerykańską szynkę Smithfield.

Polski specjał uznany najgorszym produktem mięsnym na świecie

Polski specjał uznany najgorszym produktem mięsnym na świecie

Autor:
pb//mm
Źródło:
Taste Atlas, tvn24.pl

Rosyjska propaganda powiela kolejny fałszywy przekaz o masakrze w Buczy. Tym razem chodzi o wywiad z ukraińskim politykiem, który miał dostarczyć dowodów, że zbrodnia z 2022 roku została "sfingowana". To fake news nagłaśniany m.in. przez rzeczniczkę rosyjskiego MSZ Marię Zacharową.

Brytyjczycy sfingowali masakrę w Buczy? Fake news nagłaśniany przez Kreml

Brytyjczycy sfingowali masakrę w Buczy? Fake news nagłaśniany przez Kreml

Autor:
Krzysztof
Jabłonowski,
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24, Tvn24.pl

Wrocławska policja opublikowała komunikat, w którym odnosi się do informacji o śmierci 31-letniej kobiety w komisariacie. Do zdarzenia doszło w maju tego roku, rodzina o zgonie miała dowiedzieć się dwa miesiące później. - Rodzina uważa, że sprawa śmierci pani Malwiny została zamieciona pod dywan - mówi mecenas Wojciech Kasprzyk, reprezentujący bliskich 31-latki.

Zmarła w komisariacie, rodzina przez dwa miesiące nic nie wiedziała. Policja wydała oświadczenie

Zmarła w komisariacie, rodzina przez dwa miesiące nic nie wiedziała. Policja wydała oświadczenie

Autor:
bż/gp
Źródło:
tvn24.pl

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek, Robert Zieliński, Olga Mildyn, Ewa Galica, Marcin Gutowski, Edyta Krześniak, Piotr Jacoń, Adam Diehl, Piotr Karczewski, Michał Przedlacki, Łukasz Frątczak, Dariusz Kubik i Grzegorz Łakomski.

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl

Wczoraj w "Dzień Dobry TVN" zadebiutowała nowa para prowadzących. Do Doroty Wellman i Marcina Prokopa, Pauliny Krupińskiej-Karpiel i Damiana Michałowskiego oraz Ewy Drzyzgi i Krzysztofa Skórzyńskiego dołączyły dwie dziennikarki: Anna Senkara i Sandra Hajduk-Popińska.

Nowe prowadzące "Dzień Dobry TVN". Co o nich wiemy

Nowe prowadzące "Dzień Dobry TVN". Co o nich wiemy

Autor:
joan//mro
Źródło:
TVN24