Daniel Obajtek zadebiutuje w PE

Źródło:
tvn24.pl
Marciniak: frekwencja w eurowyborach na godz. 17 jest niższa niż w 2019 roku
Marciniak: frekwencja w eurowyborach na godz. 17 jest niższa niż w 2019 roku
TVN24
Marciniak: frekwencja w eurowyborach na godz. 17 jest niższa niż w 2019 rokuTVN24

Daniek Obajtek (PiS) zadebiutuje w Parlamencie Europejskim. Według sondażu late poll Ipsos były prezes Orlenu zdobył mandat europosła w okręgu numer dziewięć, który obejmuje województwo podkarpackie.

Obajtek, według late poll, zdobył 184 997 głosów.

WYBORY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO 2024. RELACJA NA ŻYWO >>>

Polki i Polacy wybrali dzisiaj 53 europosłów i europosłanek na kadencję 2024-2029. Nasz kraj podzielony był na 13 okręgów wyborczych. Okręg numer dziewięć to województwo podkarpackie. Kandydaci i kandydatki zostali zarejestrowani w siedmiu komitetach, o mandaty walczyło 69 osób.

"Spadochroniarz" jedynką PiS

Pochodzący z Pcimia w Małopolsce Daniel Obajtek z Podkarpaciem ma niewiele wspólnego poza - co wielokrotnie podkreślał w dość nietypowej kampanii wyborczej - znajomymi i zamiłowaniem do Bieszczadów. Nietypowej, bo - w odróżnieniu do pozostałych kandydatów - nie organizował konferencji prasowych i spotkań z mieszkańcami. Pojawiał się w wybranych miejscach z zaskoczenia i bez wcześniejszych zapowiedzi.

Owe "spontaniczne" wypady relacjonował w mediach społecznościowych. Zdjęcia z Mielca, Stalowej Woli czy Sanoka miały być dowodem na to, że faktycznie bywa na Podkarpaciu, choć - jak podkreślali mieszkańcy, spotkać osobiście byłego prezesa Orlenu łatwo nie było.

Polityczni oponenci zarzucali mu także brak znajomości lokalnych problemów, a jedna z kontrkandydatek nazwała go wprost "spadochroniarzem".

Sam kandydat na europosła odpierał zarzuty pisząc w mediach społecznościowych: "Nieważne skąd, ważne jak".

To, że Obajtek był nienamierzalny dla mieszkańców Podkarpacia i większości mediów to jedno, ale co ważniejsze nie stawiał się na posiedzeniach sejmowej komisji śledczej do spraw afery wizowej. Ostatni raz miał się stawić w Sejmie 7 czerwca.

Czytaj tez: Obajtek "stosuje cały system uników i pozorowania, że jest w Polsce dostępny"

Dopytywany o powody absencji mówił, że wezwanie nie zostało mu skutecznie doręczone. Poza tym "ma teraz kampanię". Zawnioskował o przesłuchanie już po wyborach do PE, 12 czerwca.

Za niestawiennictwo na wezwania komisji Daniel Obajtek został ukarany karą pieniężną w wysokości 3 tysięcy złotych. Przewodniczący komisji wystosował wniosek o zatrzymanie i doprowadzenie Obajtka przed komisje, ale sąd je odrzucił.

Czytaj tez: Wniosek o przymusowe doprowadzenie Daniela Obajtka. Sąd zdecydował

Daniel Obajtek po raz kolejny nie stawił się na komisji wizowej. Był za to Jarosław Kaczyński
Daniel Obajtek po raz kolejny nie stawił się na komisji wizowej. Był za to Jarosław KaczyńskiJakub Sobieniowski/Fakty TVN

Obajtek był też wzywany na przesłuchanie do warszawskiej prokuratury, ale i tu się nie pojawił. Jego przesłuchanie zostało przełożone na po wyborach.

Nieuchwytny jak "Czarna stopa"

Obajtek przez całą kampanię nieuchwytny był także dla mediów. Z wyjątkiem Polsat News, portali Stalówka.NET i esanok.pl oraz katolickiego Radio Via, którym - po wcześniejszym umówieniu - udzielił wywiadu. Rozmawiał też z właścicielem Telewizji Obiektyw, ten wywiad był sponsorowany.

Wielokrotnie kontaktowaliśmy się z pełnomocnikami Daniela Objatka, aby umówić się z nim na rozmowę i zadać pytania o to, co jako europoseł zamierza zrobić dla Podkarpacia, ale - dla nas kandydat PiS na europosła czasu nie znalazł.

Daniela Obajtka szukali też polityczni oponenci. Jedynka PiS Elżbieta Łukacijewska nazwała go "Czarną stopą" - o której - jak opisała rzeszowska "Gazeta Wyborcza" - "wszyscy słyszeli, ale nikt jej nie widział". Obajtka szukał też poseł PSL Adam Dziedzic" - Powołujemy grupę poszukiwawczą. Pod nazwą "ktokolwiek widział, ktokolwiek wie" - zapowiadał w kampanii wyborczej.

Obajtek zadebiutuje w PE

Daniel Obajtek z PiS związany jest od ponad dekady. Polityczną karierę rozpoczął jako wójt gminy Pcim. W późniejszych latach był prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, prezesem zarządu Grupy Energa, członkiem rady nadzorczej spółki Lotos Biopaliwa, a także prezesem zarządu i dyrektorem generalnym PKN Orlen. Z ostatniej z tych funkcji został odwołany 5 lutego. Za jego kadencji Orlen sprzedał 30 proc. udziałów w Rafinerii Gdańskiej Saudi Aramco, przejął Lotos i PGNiG. Zakupił także grupę wydawniczą Polska Press.

Obajtek jest absolwentem Executive MBA organizowanego przez Gdańską Fundację Kształcenia Menedżerów i walidowanego przez IAE Aix-Marseille Graduate School of Management. Ukończył też studia w Prywatnej Wyższej Szkole Ochrony Środowiska w Radomiu.

Przez lata wzbudzał kontrowersje m.in. za sprawą zgromadzonego przez siebie majątku. Zgodnie z ustaleniami Wirtualnej Polski w 2021 roku miał być właścicielem lub współwłaścicielem aż 39 nieruchomości.

W lutym 2021 roku "Gazeta Wyborcza" opublikowała serię artykułów na temat ujawnionych przez siebie "taśm Obajtka". W marcu tego roku Onet upublicznił kolejne nagrania udziałem Daniela Obajtka. Tym razem dotyczyły one jego działalności w trakcie prezesury w PKN Orlen.

Pod koniec maja minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar powiedział, że toczą się trzy śledztwa związane z Danielem Obajtkiem. Dotyczą połączenia Lotosu z Orlenem, zawyżania cen benzyny i zaliczki na zakup ropy. Bodnar dodał, że są także "mniejsze sprawy", które dotyczą składania fałszywych zeznań oraz odmowy wstępu do Orlenu dla kontrolerów NIK.

Daniel Obajtek twierdzi natomiast, że nie toczą się przeciwko niemu żadne postępowania. - Prokurator krajowy (...) wprost powiedział, że przeciwko mnie nie toczą się żadne postępowania, toczą się "w sprawie" - podkreślił.

Teraz europosła Obajtka będzie chronił immunitet.

Z KIM KONKUROWAŁ DANIEL OBAJTEK NA PODKARPACIU? "JEDYNKI"

Eurowybory 2019

Pięć lat temu frekwencja w okręgu nr 9 wyniosła 44,24 proc. Uprawnionych do głosowania było ponad 1,7 mln wyborców. Do parlamentu weszli: Tomasz Poręba i Bogdan Rzońca - obaj z PiS oraz Elżbieta Łukacijewska z Koalicji Europejskiej.

Poręba zdobył rekordową liczbę głosów - 267 555 (36,6 proc.), na Rzońcę głosowało 47 426 osób (6,5 proc.), na Łukacijewską 42 746 (5,8 proc.).

Poręba w połowie kwietnia poinformował, że odchodzi z polityki. W europarlamencie zasiadał od 2009 roku.

Autorka/Autor:ms/i

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Tomasz Waszczuk

Pozostałe wiadomości

- Były już próby zamachu na Władimira Putina, ale - jak widać - do tej pory się nie powiodły - ujawnił szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow. Więcej szczegółów w tej sprawie nie przekazał.

Wywiad w Kijowie: były próby zamachu na Putina

Wywiad w Kijowie: były próby zamachu na Putina

Źródło:
PAP, Agienstwo

40-letni mężczyzna został napadnięty na placu Konstytucji. Jak podała straż miejska, został pobity i skopany do nieprzytomności. Poszkodowanemu na pomoc ruszył strażnik.

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Księżna Kate pojawi się na niedzielnym finale Wimbledonu mężczyzn - poinformował Pałac Kensington. Będzie to jej drugie publiczne wystąpienie od czasu zdiagnozowania u niej choroby nowotworowej.

Kate będą mogły zobaczyć w niedzielę miliony ludzi. Komunikat Pałacu Kensington 

Kate będą mogły zobaczyć w niedzielę miliony ludzi. Komunikat Pałacu Kensington 

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Na ślubie wystąpili już Rihanna i Justin Bieber, był szklany pałac i rejs, a "najbardziej ekstrawaganckie wesele roku" jeszcze się nie skończyło - pisze "Wall Street Journal". Eksperci z branży szacują, ile to wszystko kosztowało.

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

Źródło:
"The Wall Street Journal"

Przez dwa miesiące w roku jest tyle pracy, że nie wiadomo, w co ręce włożyć. Potem mają "szyje jak u żyrafy", wyglądając majowego weekendu, bo brakuje pieniędzy po zimie. Dla firm funkcjonujących w turystyce nie ma niczego pośrodku. Niektóre się zamykają, część szuka pomysłu, jak przetrwać w trakcie tak zwanego niskiego sezonu.

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Źródło:
tvn24.pl

Część klientów otrzymała wysokie przedpłaty za prąd na lipiec i koleje miesiące. Stało się to zanim weszły w życie nowe regulacje mrożące ceny energii. Czy firmy energetyczne wyślą nowe, skorygowane rachunki? Zapytaliśmy o to największych sprzedawców prądu w kraju.

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Źródło:
tvn24.pl

Gdzie jest burza? W sobotę 13.07 o poranku nad częścią kraju pojawiły się wyładowania atmosferyczne. Burze wygasły na kilka godzin, ale po południu znowu zaczęło grzmieć. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Znowu słychać grzmoty

Gdzie jest burza? Znowu słychać grzmoty

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Izraelskie wojsko przeprowadziło atak na miasto Chan Junus w Gazie. Jego celem był dowódca wojskowy Hamasu Mohammed Deif - poinformowało w sobotę izraelskie radio wojskowe. Doniesienia te potwierdziła izraelska armia. Według lokalnych władz, w ataku zginęło co najmniej 71 Palestyńczyków, a blisko 300 osób zostało rannych.

Izraelski atak na przywódcę Hamasu. Niemal 300 osób rannych, 71 nie żyje

Izraelski atak na przywódcę Hamasu. Niemal 300 osób rannych, 71 nie żyje

Źródło:
Reuters

Pożar hal firmy działającej w Malcu nieopodal Oświęcimia został opanowany - poinformowali strażacy. Dwie hale uległy zniszczeniu, trzecią udało się uratować. 99 pracowników zdążyło się ewakuować, nikt nie został ranny. Na miejscu panuje duże zadymienie. Służby prasowe wojewody małopolskiego przekazały apel straży o nieotwieranie okien w okolicy i niezbliżanie się do miejsca pożaru.

Duży pożar hal. "Zniszczenia są niemałe"

Duży pożar hal. "Zniszczenia są niemałe"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, TVN24
Rocznica rzezi wołyńskiej. "Co następne - inscenizacja komór gazowych i krematoriów z Auschwitz?"

Rocznica rzezi wołyńskiej. "Co następne - inscenizacja komór gazowych i krematoriów z Auschwitz?"

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl
Premium

Z powodu nawałnicy, która spowodowała znaczne uszkodzenia drzewostanu, wprowadzono okresowy zakaz wstępu do lasów w trzech leśnictwach w województwie warmińsko-mazurskim. Ma on obowiązywać do końca lipca.

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Źródło:
PAP

Pięciu prokuratorów pracuje na miejscu katastrofy lotniczej, do której doszło w piątek w Gdyni. Prowadzone są oględziny terenu lotniska. Na razie nie postawiono żadnych hipotez, w jaki sposób doszło do zdarzenia.

Prokuratorzy na miejscu katastrofy. "Zostały odnalezione i zabezpieczone skrzynki samolotu"

Prokuratorzy na miejscu katastrofy. "Zostały odnalezione i zabezpieczone skrzynki samolotu"

Źródło:
TVN24, PAP

33-letni obywatel Czech wpadł samochodem do rowu i uderzył w przepust. Do zdarzenia doszło na drodze krajowej nr 8 w miejscowości Szalejów Górny. Mężczyzny nie udało się uratować. Na miejscu są utrudnienia, ruch odbywa się wahadłowo.

Tragiczny wypadek. Nie żyje 33-letni Czech

Tragiczny wypadek. Nie żyje 33-letni Czech

Źródło:
tvn24.pl

W miejscowości Skrzynka (woj. wielkopolskie) część budynku gospodarczego zawaliła się na mężczyznę. Pomimo próby reanimacji nie udało się go uratować.

Zawalił się budynek, jedna osoba nie żyje

Zawalił się budynek, jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

W Opocznie świadek zauważył mężczyznę, który płonął na jednej z ulic. Po chwili ugasił jego ubrania i zadzwonił na służby. Poszkodowany z ranami oparzeniowymi śmigłowcem LPR trafił do szpitala w Warszawie.

Mężczyzna płonął na ulicy. Pomógł mu świadek

Mężczyzna płonął na ulicy. Pomógł mu świadek

Źródło:
tvn24.pl

Sąd w Nowym Meksyku umorzył sprawę przeciwko Alecowi Baldwinowi oskarżonemu o nieumyślne spowodowanie śmierci operatorki Halyny Hutchins. W październiku 2021 roku została postrzelona na planie westernu "Rust". Ranny został wówczas reżyser filmu Joel Souza.

Sąd zdecydował, Alec Baldwin się rozpłakał

Sąd zdecydował, Alec Baldwin się rozpłakał

Źródło:
PAP

Sudańskie służby bezpieczeństwa nakazały wszystkim cudzoziemcom opuszczenie stolicy kraju Chartumu i jego okolic w ciągu dwóch tygodni. Powodem są nasilające się walki w mieście.

Cudzoziemcy mają dwa tygodnie, żeby wyjechać z miasta

Cudzoziemcy mają dwa tygodnie, żeby wyjechać z miasta

Źródło:
PAP

Donald Trump ponownie ma pełny dostęp do swoich kont na Facebooku i Instagramie - ogłosiła spółka Meta. Decyzję koncernu skomentował sztab wyborczy Joe Bidena.

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Źródło:
PAP

Wokół sztucznej inteligencji powstaje bańka inwestycyjna, która może zakończyć się katastrofą. Tak jak bańka internetowa z początku wieku - uważa analityk James Ferguson.

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Źródło:
Fortune

Piątkowa nawałnica nad Łodzią spowodowała poważne zniszczenia i sparaliżowała ruch w mieście. Przelewająca się woda doprowadziła do zerwania mostu przy ul. Siewnej.

Zerwany most po nawałnicy

Zerwany most po nawałnicy

Źródło:
TVN24

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło alert na terenie pięciu województw w związku z prognozowanymi burzami, intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem. Służby ostrzegają, że może dochodzić do podtopień.

Alert RCB dla pięciu województw. "Możliwe podtopienia"

Alert RCB dla pięciu województw. "Możliwe podtopienia"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Sobota to kolejny niebezpieczny pogodowo dzień. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami na południu i południowym wschodzie Polski W kilku województwach obowiązują również ostrzeżenia w związku z upałami.

Ulewy, grad, wiatr do 90 km/h. To będą groźne godziny

Ulewy, grad, wiatr do 90 km/h. To będą groźne godziny

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Nie żyje Stanisław Wielgus, pilot doświadczalny, konstruktor i instruktor lotniczy. Jego kariera trwała nieprzerwanie 56 lat. Zmarł w piątek w wieku 97 lat. Wielgus w czasie II wojny światowej był łącznikiem Armii Krajowej, walczył z partyzantce.

Stanisław Wielgus nie żyje. Pilot i konstruktor miał 97 lat

Stanisław Wielgus nie żyje. Pilot i konstruktor miał 97 lat

Źródło:
dlapilota.pl

Ratownicy kontynuują akcję poszukiwania górnika zaginionego na poziomie 1150 m w kopalni Rydułtowy. Nocą z piątku na sobotę zdołali odgarnąć około 20 proc. planowanej długości wyrobiska ratunkowego poprzez ręczne wybieranie zalegającego urobku - przekazało w sobotę biuro prasowe Polskiej Grupy Górniczej.

Ratownicy próbują dotrzeć do górnika. Ręcznie odgarnęli 20 procent wyrobiska

Ratownicy próbują dotrzeć do górnika. Ręcznie odgarnęli 20 procent wyrobiska

Źródło:
PAP, tvn24

- Pismo potwierdzające uchylenie immunitetu Marcina Romanowskiego zostało podpisane przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię i wysłane do prokuratury - przekazał w programie "#BezKitu" nieoficjalnie dziennikarz TVN24 Radomir Wit.

TVN24 nieoficjalnie: pismo w sprawie Romanowskiego wysłane z Sejmu do prokuratury

TVN24 nieoficjalnie: pismo w sprawie Romanowskiego wysłane z Sejmu do prokuratury

Źródło:
TVN24
Co pogoda robi nam z mózgiem?

Co pogoda robi nam z mózgiem?

Źródło:
Magazyn TVN24
Premium

Tylko 20 procent kobiet w Polsce wykrywa wcześnie nowotwory piersi, a ta wczesna diagnostyka jest w zasadzie kluczem do wyleczenia - mówiła w TVN24 Marta Bednarek z Fundacji Rak'n'Roll. Podkreśliła, że mammografia jest jednym z badań, do których nie ma problemów z dostaniem się i jest bezpłatna. Bednarek oceniła, że wprowadzenie jej do pakietu badań medycyny pracy jest dobrym pomysłem.

Mammografia w pakiecie? "Naszym zdaniem bardzo dobry pomysł"

Mammografia w pakiecie? "Naszym zdaniem bardzo dobry pomysł"

Źródło:
TVN24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Na wielki ekran trafił między innymi horror "Kod zła" z Nicolasem Cage'em. Prowadząca program wspomniała o Międzynarodowym Festiwalu Filmowym mBank Nowe Horyzonty we Wrocławiu i Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk podczas środowego okrągłego stołu z wydawcami poświęconego kwestii zmian w prawie autorskim przekazał, że rząd "znajdzie satysfakcjonujące rozwiązania jeszcze w obecnym lipcowym cyklu senackim".

Ważna zapowiedź premiera w sprawie zmian w prawie autorskim

Ważna zapowiedź premiera w sprawie zmian w prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

"Doppelgänger. Sobowtór", "Godzilla i Kong: Nowe imperium" czy "Król Zanzibaru" - to tylko kilka tytułów, jakie w ostatnich dniach dodano do biblioteki platformy streamingowej Max. Wśród nowości znalazły się także cenione komedie, dramaty i wciągające dokumenty. Co warto obejrzeć?  

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Źródło:
tvn24.pl